«Знання»; залучати учнів до навчання та самопізнання; виховувати в учнів наполегливість, бажання вчитися й розви­вати свої здібності



Скачати 107.52 Kb.
Дата конвертації13.04.2016
Розмір107.52 Kb.

Тема. Основа знань старанність і труд.


Мета: познайомити учнів з афоризмами відомих людей і народною мудрістю на тему «Знання»; залучати учнів до навчання та самопізнання; виховувати в учнів наполегливість, бажання вчитися й розви­вати свої здібності.

Обладнання: дві торбинки з перемішаними квасолею та горохом.

Коментар: до проведення заходу вчитель залучає учнів-читців (дев'ять осіб).

Хід заняття
Гра «Найнаполегливіші».

Учитель розділяє учнів на чотири команди. Двом коман­дам він дає по торбинці, в якій перемішані жменька квасолі та гороху. Завдання гравцям — якнайшвидше розібрати квасолю та горох.

Дві інші команди роблять усе можливе, щоб відвернути своїх однокласників від виконання завдання, не торкаю­чись їх. Наприклад: читають їм вірші, про щось питають, смішать та ін.

Потім команди міняються місцями. Виграє команда, яка, не зважаючи на перешкоди, найшвидше за інші ви­конає завдання.


Бесіда.

Чи можна навчитися наполегливості, як? Хто у вашій сім'ї найнаполегливіший у досягненні своїх цілей?

Чим наполегливість відрізняється від упертості?

Чи були у вашому житті випадки, коли, не дивлячись на нерозуміння оточуючих, ви наполегливо займалися якою-нєбудь важливою справою?

Яка справа вимагає від людини вміння бути дуже напо­легливим?
Слово вчителя.

Для самовдосконалення велике значення має сила волі, її треба виховувати в собі постійно: не відступайте, коли не розв'язується задача. Не вдається відразу — відпочинь­те і знову беріться. Не зуміли розібратися сьогодні — роз­беріться завтра. Не знаєте — запитуйте, не вмієте — учіть­ся. Робіть не тільки те, що хочеться, а перш за все те, що треба. Все життя людина вчиться.

Виступ учнів.

1-й учень

Цілюща в людини до знань ненасить. І їх за плечима, тих знань, не носить.

2-й учень

Щоб мудрим буть, багато треба знати, Читай книжки і мови всі вивчай. Бери знання, які де можна взяти, Лиш мови рідної не забувай!

З - й учень

Дай знання нам, школо-мати,— Щонайсильнішу зброю в руки. Вчи нас зло перемагати І в душі повік тримати Світло правди і науки.

4-й учень

Школа — мов друга домівка, Вчителі в ній — це другі батьки. Школа — це наша мандрівка У далекі, незнані світи!

Слово вчителя

Чи знаєте ви, що слово «школа» набуло сучасного зміст лише наприкінці IV століття? У давньогрецькій мові було слово «схоло», від якого походить і наше «школа», от тіль­ки буквальне значення його у греків було іншим: спочатку «затримка», потім «заняття у вільний час», далі «читання», а вже пізніше — «перерва», сучасне — «школа». З'явилися школи десь у VI столітті до нашої ери; вчилися в них хлоп­чики з вільних родин. Усі школи були приватними.

Середньовічна школа була багатоступеневою: спочатку елементарна школа, потім граматична, далі — школа ри­торів. У Київській Русі перші школи з'явилися наприкінці X століття.

Поняття «той, хто вчить» може бути передане кілько­ма словами: «учитель», «викладач», «педагог». Чи ці слова зовсім однакові за значенням? Ні.

Учитель — це людина, яка навчає, викладає який-не-будь предмет у школі. Викладач — це той, хто читає лекції, веде уроки в навчальних закладах (вищих або спеціальних). Педагог — це людина, що веде викладацьку й виховну ро­боту (з грецького «дітовод», «вихователь»).


Виступ учнів.

5-й учень

В житті розкритій книзі Сторінок безліч є, В яке вписати мусиш І ти життя своє. Вписати не чорнилом, А полум'ям душі.



6-й учень

Любові вчитись не можна, Таких мудреців нема. Лиш крові краплина кожна її із глибин підійма. І дружби навчитись не можна, Для неї границь нема, Година життя тривожна її з глибини підійма.



7-й учень

В житті зробив свій перший крок,

Сьогодні в школу йдеш на урок.

А що ідеш ти, то робиш кроки,

Отак і вийдеш у світ широкий.

І раптом думка поміж думок:

А що за слово цей самий крок?

На кожному кроці — знання, знання,

Інакше йтимеш ти навмання.

Із ними не страшно в люди

Нести на роздолля нив

Того, що лягло у груди,

Мов щастя твого мотив.

Із ними радісно у світі

Іти на шляхи й мости,

Любити Вітчизну в цвіті

Й самому разом цвісти.

8-й учень

А як же людина? А що ж людина? Живе на землі. Сама не літає. А крила має. А крила має! Вони, ті крила, Не з пуху-пір'я, А з правди, чесноти І довір'я.

9-й учень

У кого — з вірності у коханні. У кого — з вічного поривання. У кого — з щирості до роботи. У кого — з щедрості на турботи. У кого — з пісні або з надії, Або з поезії, або із мрії. Людина нібито не літає... А крила має!

Бесіда.


Учитель обговорює з учнями афоризми.

«Є одне тільки благо — знання і одне тільки зло — не­уцтво». (Сократ.)

«Учням, щоб досягти успіхів, треба наздогнати тих, хто попереду, і не чекати тих, хто позаду». (Арістотель.)

«Цілюща в людини до знань ненасить. І їх за плечима, Тих знань, не носить». {Дмитро Білоус.)

«Роботящим умам, Роботящим рукам Перелоги орать, Думать, сіять, не ждать І посіяне жать Роботящим рукам». {Тарас Шевченко.)

«Учітеся, брати мої, Думайте, читайте, І чужого научай­тесь Й свого не цурайтесь». (Тарас Шевченко.)

Вчитись ніколи не пізно.

Вік живи — вік учись.

Знання — джерело розуму.

Маєш розум — прямуй за ним, нема розуму — йди за приказкою.

Не золото — багатство, а знання.

«Книги — морська глибина: хто в них пірне аж до дна, той, хоч і труду мав досить, дивнії перли виносить». (Іван Франко.)

«Вчитись дозволено й у ворога». (Овідій.)

«Для чого людина вчиться? Для того, щоб далеко бачи­ти». (Народна мудрість.)

«Знання — це сила, сила — це знання». (Франсуа Бекон.)

«Знання складається із дрібних крихт щоденного досві­ду». (Дмитро Писарєв.)

«Найважливіше завдання цивілізації — навчити люди­ну мислити». (Едісон.)

«Знання — донька досвіду». (Леонардо да Вінчі.)

«Змалку кохайтесь в освіті, змалку розширюйте ум». (Павло Грабовський.)
«Вчитись важко, бо навчання — це розумова праця, а це — одна з найважчих праць для людини. Мріяти легко і правильно, але думати важко». (Костянтин Ушинський.)

«Найскладніше — пізнати самого себе». (Фалес.)

«Свої здібності людина може знати, лише спробувавши застосувати їх». (Сенека Молодший.)

«Коли здобудеш освіту, то побачиш більше світу». (народна мудрість.)

«Гукати в минуле — даремна турбота, гукай у майбутнє — хто-небудь почує».

(Іван Підсуха.)

Творча гра «Мета мого життя».

Учитель просить учнів назвати різні цілі в житті людини. Наприклад: стати відомим, отримати цікаву професію; знайти вірного друга, побудувати щасливу сім'ю.

Потім учитель ставить учням запитання:

Як ви гадаєте, чи важливо мати мету у своєму житті: Чи є мета життя у вас?

Якщо в людини є мета, йому важче або легше живеться?

Що значить висока мета?

Чи є серед ваших друзів люди, які знають мету свого життя і прагнуть досягти її?

Як ви гадаєте, в якому віці людина повинна визначати мету свого життя?

Чи може в людини бути багато цілей в житті?

Чим мета відрізняється від мрії?



Слово вчителя.

Здійснення наших бажань — запорука успіху. Але ба­жання і наміри людина повинна аналізувати з урахуванням обставин, можливостей для їх реалізації, інтересів інших людей.

Творче завдання «Наполеглива праця».

Учитель просить учнів сказати, чого б вони хотіли до­сягти у своєму житті. Відповіді учнів записують на дошці, а потім разом обговорюють, скільки років наполегливої праці знадобиться для досягнення тієї або іншої мети.

Після виконання завдання учитель розповідає учням про видатних співвітчизників.

Інформація для вчителя.

17-річний учень з м. Черкас Сергій Нечуйвітер повер­нувся з індонезійського острова Балі золотим призером 33-ї Міжнародної олімпіади з фізики. Він був кращим серед 269 учасників із 69 країн світу. До цього Сергій був пере­можцем майже в ЗО обласних та всеукраїнських олімпіадах з фізики, математики та хімії серед школярів. Цього об­дарованого учня ще до закінчення Черкаського фізико-математичного ліцею і перемоги на міжнародному рівні було зараховано студентом Московського фізико-технологічного інституту.

Орденом Ярослава Мудрого в 2001 році нагородже­но Руслана Пономарьова з Краматорська. Наймолодший (16 років) в історії шахів гросмейстер у 18 років став чем­піоном світу.

Кембриджський інтернаціональний біографічний центр визнав відому українську художницю, професора, дійсного члена Академії мистецтв, тричі лауреата Дер­жавної премії СРСР Тетяну Нилівну Яблонську «Жінкою 2000—2001 років».

Народна артистка СРСР, України, Молдавії, Герой Ук­раїни Софія Ротару вже три десятиріччя підкоряє своїм співом та рідкісним тембром голосу серця шанувальників української, молдавської та російської пісні незалежно від віку і статі. її сольні концерти збирають повні зали та стадіони небайдужих до музики й співу слухачів.

Світову славу і визнання здобув серед режисерів-новаторів Р. Віктюк, який спочатку працював у Львові, а згодом — у Москві. На думку найавторитетніших діячів театру, він, по суті, визначив театральну естетику кінця XX ст.
Запитання до учнів.

Які риси характеру слід виробляти в собі, щоб бути упішною людиною?

Учитель формулює висновок: людина є творцем свого майбутнього.
Заключне слово вчителя.

Кожному з нас, щоб досягти чогось, потрібно постійно працювати над собою, вдосконалюючи і розвиваючи властивості: здібності. Звичайно, якщо ви не вундеркінд.

Вундеркіндами називають дітей, які виявляють винятковий для свого віку розумовий розвиток. Учені помітили: що серед хлопчиків трапляється більше вундеркіндів, НІ т серед дівчаток. Чому? Відповіді на це запитання вчені ш знають...

Малюк Зера Колберн за якусь мить міг підрахувати скільки секунд у дванадцяти роках, напрочуд швидко по-думки додавав, віднімав, множив і ділив дванадцятицифрові числа. І несподівано у десять років втратив свій математичний талант. І прожив життя звичайною людиною.

Учені також не знають, чому взагалі народжуються вун­деркінди. Наприклад, чому Крістофер Хейнекен через кіль­ка годин після народження заговорив, а у два роки вже знав Біблію напам'ять? Чому трирічний англієць Джон Стюарт Мілл міг читати давньогрецькою мовою?

Еге ж, якби знати чому, то можна було б само:.:; стати вундеркіндом. А поки що ми лише дивуємося надзвичайним.

Багато маленьких геніїв ставали всесвітньовідомими. Майбутній видатний композитор Вольфґанг Амадей Moцарт., почав давати концерти у три роки. Він мав виняткову му­зичну пам'ять. Наприклад, у соборі Святого Петра в Римі лише раз у рік, на Великдень, виконувалася урочиста мо­литва «Помилуй!». А потім ноти ховали — щоб ніхто не міг їх озвучити. Чотирнадцятирічний Моцарт був у соборі саме на Великдень. І через кілька днів на одному із своїх концертів він виконав «засекречений» твір. Спочатку Папа Римський дуже розсердився, що хтось «викрав» ноти, але дізнавшись правду, був у захопленні. Моцарт по пам'яті відтворив усі до єдиної ноти. Його нагородили найвищою лицарською нагородою орденом «Золотої шпори».

Дослідники вундеркіндів висловлюють різні здогадки. Дехто навіть припускає, що це вплив... інопланетян. Але як би там не було, вундеркінди залишаються таємницею при­роди, яку ще належить комусь із вас розсекретити.






База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка