Закріплення знань про прикметника, як частину мови



Скачати 76.57 Kb.
Дата конвертації02.05.2016
Розмір76.57 Kb.
Ковальчук Г. Т. старший вчитель в вищої категорії сш. №316 м.Києва

Тема: Закріплення знань про прикметника, як частину мови.

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів, здобуті при вивченні теми «Прикметник», закріплювати поняття про прикметник як частину мови, про його роль у мовленні; учити застосовувати теоретичні знання на практиці; розвивати зв’язне мовлення учнів та інтерес до вивчення української мови; виховувати вміння толерантно співпрацювати у групах,любов до рідного краю.

Обладнання: картки з назвами команд «Розумники», «Всезнайки», іграшковий мікрофон, картки із завданнями,.

Тип уроку: урок узагальнення знань , вмінь , навичок.

Девіз уроку: (Слайд 1)

Буду я навчатись мови золотої

У трави-веснянки, у гори крутої,

В потічка веселого, що постане річкою,

В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.
Хід уроку:

І. Організація класу

Доброго дня! Мовлю за звичаєм.

Доброго дня! Кожному зичу я.

Доброго дня вам, діти, бажаю.

Днем добрим гостей я щиро вітаю.

Ви усміхніться у відповідь, люди,

Бо добрі слова для кожного любі.

Щоб урок пройшов не марно,

Треба сісти - рівно, гарно.

Психологічний настрій уроку.

Розминка «Піднеси настрій».

Доброго ранку,діти.Станьте рівненько,поверніться одне до одного, усміхніться .Діти стоять у колі, взявшись за руки. Кожен по черзі розповідає про свій настрій – який він сьогодні? Якщо у когось у класі настрій сумний, невеселий, всі діти «піднімають» настрій товаришеві з допомогою поз, жестів, міміки, лагідних слів .

ІІ. Повідомлення теми, завдань уроку

Людство, пізнаючи світ , знайомиться з новими предметами. І людський розум прагне якомога більше дізнатися про предмети, об’єкти. Тому кожен предмет супроводжує питання який він є? А це означає, що вічним супутником нашого життя є прикметник.

Сьогодні у нас останній урок з теми «Прикметник», ми пригадаємо все те, що вивчили про цю частину мови. Чи готові команди?

ІІІ. Узагальнення знань, умінь, навичок.

1.Проблемна ситуація. Вігадування загадки. (Слайд 2)

А допоможе нам пригадати - відгадайте .Хто це?

Я з хмаринки прилетів

Все довкола звеселив і оживив .( Капітошка.)



2.Фронтальне опитування .Асоціативний кущ . (Слайд 3)

- Діти, яку частину мови ви вивчаєте?

- Яка частина мови називається прикметником?

- За чим змінюється прикметник?

- Яка початкова форма прикметника?

- Назвати родові закінчення прикметника.



3.Каліграфічна хвилинка. Слайд (4)

Кі сі ті ні хі ві

-Підберіть і запишіть прикметники у множині , які закінчуватимуться буквосполученнями каліграфічної хвилинки.

(Веселі, грайливі, енергійні, щасливі ,моторні, життєрадісні,усміхнені, маленькі,тихі,казкові…)

4.Гра « Впіймай прикметник»

Летить Капітошка зі своєї хмаринки і радісно з усіма вітається:

Доброго ранку, Вкраїно! (Слайд 5)

Доброго ранку, калино,

Доброго ранку,тиха казка бабусі,

Доброго ранку, ніжна пісня матусі,

Дужі татові руки,

Чепурні білі хати,

І джерельна водиця,

В чистім полі пшениця,

І діброва далека,

і веселка над лісом,

і щаслива малеча.

Робота з підручником.



5. Колективна робота. (Робота з підручником) Вправа 333 с. 139

Словникова робота. (Файл 6)

Спишіть перший абзац, розкриваючи дужки. Позначте закінчення прикметників, визначте число.

Коли Він прилетів ближче до землі, то побачив ,що



«Надійшла весна прекрасна, (Слайд 7)

Многоцвітна , тепла, ясна,

Ніби дівчина в вінку.

Іван Франко

*Запишіть вірш під самодиктування . Підкресліть прикметники. Визначте число.

*Зробіть розбір виділеного слова за будовою.

*Поясніть спосіб творення слова прекрасна.

6.Контроль знань. Самостійна робота

Стрибаючи по гілках дерев , Капітошка під широкими лапами ялин знайшов для вас такі завдання:



Команда «Розумники»

1Познач рядок, у якому всі слова є прикметниками.

а)Щирість,речення, Говерла;

б)танцювати, посміхається,малюватимуть;

в)шкільне, прозора, барвиста.

2.Познач рядок з прикметниками середнього роду.

а)Розумний, живий,веселий;

б) лагідне, тепле,яскраве;

в)прудка,руда,працьовита.

3.Познач рядок з прикметниками ,у яких не можна визначити рід.

а)Ласкаві, надійні, золоті;

б)найкраща,цікава,морська;

в)відважний, видатний,голосний.

4.Від поданих іменників утвори прикметники,познач спосіб творення.

Зима –

Сміх –


Сонце –

5. Запиши правильно закінчення

За (передня)----------------- партою,

Від(рання)--------------зорі,

На(останній)--------------уроці,

У(літній)-------------------день.

6.Замінити подані словосполучення сполученням прикметників з іменниками за зразком.

Подвір’я школи - шкільне подвір’я.

Ящик з фанери -

житель села –



Команда «Всезнайки»

1Познач рядок, у якому всі слова є прикметниками.

а)Щастя,речення,Харків;

б)співати,красуватися ,малюватимуть;

в)Весела, щасливий ,радісне.

2.Познач рядок з прикметниками жіночого роду.

а)Рожевий, сумний,хоробрий;

б) лісове, худе,яскраве;

в)працьовита,розумна,пишна.

3.Познач рядок з прикметниками ,у яких не можна визначити рід.

а)Ласкаві,прямі,швидкі;

б)синя,лисяча,морська;

в)невеселий , витриманий,голосний.

4.Від поданих іменників утвори прикметники,познач спосіб творення.

Холод –

Зелень–


ширина –

5. Запиши правильно закінчення

На (останній)----------------- уроці,

У(сусідній)--------------будинку,

Від(літня)--------------спека,

прикрасила(синя)-------------------стрічкою.

6.Замінити подані словосполучення сполученням прикметників з іменниками за зразком.

Подвір’я школи - шкільне подвір’я.

Ящик з дерева-

житель міста –



ІІІ .Фізкультхвилинка. (Слайд 8)

Робота в групах

Коли Копітошка сів на пеньок , то побачив зайчика із дубовим листочком ,на якому була записана казка для зайчат

6 .Мовна казка(Слайд 9)

-Одного разу на світлому сонячному лужку зібрались кілька слів, що називають предмет:Місяць, Мова, Гра, Танець . Почали вони висло вловлювати невдоволення школярами, які дали

Їм постійні слова, що означають предмети, і яких ніхто не може позбавитися.

-Я у всіх творах ясний і молодий,- зітхнув Місяць.

- А до мене пристало слово рідна, - ледве не плакала Мова.

- Ой, подруженько! Тобі ще нічого!Тебе хоч іноді українською величають, а я завжди цікава, - говорить гра.

- А я запальний, - сказав Танець.

-А що тут вдієш, - зітхнули всі разом. – Можливо, діти нам допоможуть.



7.Робота в групах ( Слайд 10)

Капітани отримують завдання. Хто більше і швидше добере назви ознак до предметів?



Команда «Розумники»

(Що ?) Мова (яка ?)рідна,..

(Що)небо(яке?)безхмарне,..

Команда «Всезнайки»

(Що?) Пісня(яка ?)дзвінка,..

(Що?)Казка (яка ?)цікава,..

Скочив Капітошка на квіточку , а там сидить метелик із новим завданням

-Знову команди продовжують змагання й отримують завдання виписати словосполучення:

Команда «Розумники»- вжиті в прямому значенні; ( Слайд 11)

Команда «Всезнайки» »- вжиті в переносному значенні.

Чорний олівець чорний,сніг,чорний задум, чорна душа.

Пряма лінія ,пряма дорога, пряма відповідь, пряма людина.

Залізний замок, залізна воля, залізні м’язи, залізне слово .



8.Творче завдання (Слайд 12)

Конкурс «Народна мудрість»

- Властивість прикметників здавна підмітив народ і, зазвичай, використовує їх у загадках, прислів’ях, приказках. Із кожної групи слів складіть прислів’я . Запишіть .

Підкресліть прикметники-антоніми.

З,великий,іскри, буває,малий, вогонь.

Борода, короткий, а, розум, довга.

Не бійся, дурного, ворога, приятеля, а.



9.«Спілкуємося красно». Колективне обговорення правил ввічливого спілкування. Вправа 334 с. 140

А коли Капітошка зустрівся із злим і сердитим Вовчиком то розповів йому проукраїнські форми вітань та побажань.

*Списати текст ,визначити тему.

*Зробити аналіз прикметника веселий за схемою (Слайд 13).

1Аналізоване слово.

2.Від якого слова в реченні залежить.

3.На яке питання відповідає.

4.До якої частини мови належить

5.Рід.(В однині)

6.Число.


7.Яким є членом речення.

ІV.Розвиток зв’язного мовлення

1.Робота в парах (Слайд 14)

Складання діалогу друзів . Використовувати українські форми вітань і побажань.

Давайте,діти,допоможемо Вовчикові навчитися правильно вітатися.

2.Гра-конкурс »Хто швидше?» для капітанів

Завдання:Дати відповіді на кожне запитання одним словом(прикметником)

*Якою косою не можна косити? Дівочою.

* В яку бочку не можна налити води? У повну

* Яким стане камінь , якщо його кинути в Чорне море? Мокрим

*Який журавель не літає? Криничним

*Яким гребенем не розчісуються? Півнячим

*Якого піску не буває в морі? Сухого.



3.Перевірка діалогів

V. Підсумок уроку

  1. Вправа «Інтерв’ю за три кроки»

Перед тим як повернутися до стрімкого потічка, Капітошка хоче дізнатися:

- Чого Ви сьогодні навчилися на уроці?

- Про що Ви хотіли б дізнатися більше?

- Які, можливо, запитання у Вас виникли з даної теми?

- Що сьогодні на уроці для Вас було важко?

- Як ви будете використовувати те, що вивчили?



2. Підведення підсумків змагань.

3. Виставлення оцінок.
Домашнє завдання (Слайд 1 5)

Вправа 317 с. 140



*Списати другий абзац. Підкреслити словосполучення іменників із прикметниками. Визначити їх рід.

*Випишіть спільнокореневі слова, позначте корінь.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка