Закріплення й узагальнення знань про прикметник



Скачати 110.33 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір110.33 Kb.
Новоград-Волинська ЗОШ І-ІІІ ступенів №3

Конспект уроку

з української мови

в 3 класі








Тема: Закріплення й узагальнення знань про прикметник.

З досвіду роботи вчителя вищої кваліфікаційної категорії

Новиченко Ольги Василівни

Мета: закріплювати знання учнів про основні граматичні категорії прикметників, роллю в реченні; уміння аналізувати і систематизувати вивчене; збагачувати активний словник учнів; розвивати творчі здібності школярів, спостережливість; виховувати дбайливе ставлення до природи, вміння відчувати красу рідного слова.

Методично – дидактичне забезпечення: аудіозапис музики Вівальді «Пробудження природи»; куб; таблиця «Сенкан»; завдання для робіт в групах, рядах, парах; малюнки квітів.
Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

- Сьогодні до нас на урок завітали гості. Тож давайте привітаємо їх.



Добрий день!

У добрий час, радо ми вітаємо вас.

Здоров’я, щастя, радості вам бажаємо.

Урок рідної мови розпочинаємо.
- Працювати на уроці ми будемо під девізом… Щоб прочитати девіз,треба скласти його з розсипаних слів.

(Слова прикріплені на дошці)



навчати, добре, знати, хто, хоче, все, того

- А ви хочете все знати?


ІІ. Створення емоційного фону уроку

1.Читання вірша вчителем

(Лунає музика Вівальді «Весна»)

Все прокидається поволі,
зі сну зимового встає.
Радіє гай, радіє поле,
земля поталу воду п’є.
Скресає і щезає крига,
бурульки падають з дахів,
і вітерець прозорокрилий
додому підганя птахів.
А в лісі на галяві теплій
поміж ялинок запашних
уперше спалахнув метелик -
тендітний вогничок весни.

- Про яку пору року йдеться у вірші? Чому ви так вважаєте? А вам подобається весна?

- Діти, весна написала нам листа. Давайте його зачитаємо.



Лист

- Шановні діти! Гарно дякую вам за вашу любов до мене. Буду дуже вдячна вам, якщо ви влаштуєте чарівну галявину і прикрасите її квітами.

ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку

- То що ж, діти, виконаємо прохання весни і влаштуємо чарівну квіткову галявину? А допоможе нам в цьому різнобарвна країна «Прикметника», де нас чекає багато цікавих вправ і завдань.

ІV. Основна частина уроку

1. Стратегія «Кубування»

Завітав сьогодні в клас

На урок до нас

Кубик, діти, не простий,

Кубик, діти, чарівний.

Він доріжку прокладає,

Знання ваші перевіряє.

- Увага! Аналізуємо завдання «Чарівного куба»



1) Частина мови.

2) Що означає?

3) На які питання відповідає?

4) Яким членом речення виступає?

5) Значення у мовленні.

6) Червона лінія.

- А що означає остання грань «куба»? Я думаю, що ви зможете відповісти на це запитання в кінці уроку.



2. Каліграфічна хвилинка

- Діти, відкрийте зошити, запишіть каліграфічно дату, з’єднання букв та речення, записане на дошці.

У словах на місці крапок потрібно вставити літеру, яку саме – поміркуйте. Відповідь обґрунтуйте.

сн не ад ра се

В. сна іде, красу н.се, а тій красі радіє все.

- Яку орфограму ви помітили в словах?

- Доберіть до слів весна ознаки предметів.

- До слова краса дібрати споріднений прикметник, визначити корінь

Продовжіть речення: прикметник – це ….

3. Завдання першої квітки:

- Діти, прийшов час з’явитися на нашій галявині першій весняній квітці.



У лютому - березні з'являються білосніжні квіти. Вони, повідомляють, що надходить радісна пора пробудження природи. Ніжні дзвоникоподібні квіти мають три пелюстки. Вони схожі на сніжинки. У стародавній легенді говориться, що декілька ажурних сніжинок не долетіли до землі і перетворилися на ніжні квіти. (Підсніжник) (Віка)

- Чому ця квітка має таку назву?

- А ось і завдання, що принесла нам ця чудова квітка.

Завдання: До поданих іменників підібрати прикметники, виділити закінчення, визначити рід.

Квітка (яка?) – біла, ніжна, чудова

Листок (який) – зелений, тонкий, м’який

Стебло (яке?) - соковите, тонке, тендітне, високе (запис учнями на дошці)

- За чим змінюються прикметники?(за родами)

- Яке закінчення мають прикметники ж.р., ч.р., с.р.,?


Гра «Впіймай мене» (відгадати частину мови)

Показувати сигнальні картки



- Первоцвіт, ароматна, цвіте, квіточка, зелене, проклюнувся, блакитний, краса.

4. Завдання другої квітки:

- Молодці! Ви чудово впоралися з цим завданням. І зацвітає на нашій галявині ще одна весняна квітка. Як же вона називається? (Пролісок) (Крістіна)

- Пролісок – квітка ніжна і дуже смілива. Навесні, ще тільки сніг починає танути, а вже пнеться догори цупкий зелений паросток. І квітів зацвіте враз так багато, що земля стає синьо – блакитною від ясного цвіту.



Завдання:

Для І ряду

Складання сенкану: ( робота в парах)

1. Іменник. Підсніжник

2. Два прикметника. Білий, ніжний

3. Два дієслова. Проклюнувся, зацвів

4. Речення. Приніс до нас весну.

5. Асоціація. Краса


Для ІІ ряду

Прочитайте вірш. З чим автор порівнює очі, листочки? Випишіть сполучення іменників з прикметниками, визначіть рід, число.

Я - перша квіточка весни,


Я - пролісковий цвіт,
Я пережив зимові сни
І знов родивсь на світ
У мене очі голубі,
Такі, як неба синь.
Росту між кленів і дубів,
Люблю і сонце, й тінь.
Зелені рученьки мої
Листочками зовуть.
Я полюбив ліси й гаї,
Живу я здавна тут.
- З чим зв’язаний прикметник?

- Які закінчення мають прикметники множини?


Для ІІІ ряду

Дібрати синоніми (пари змінного складу)

-Перевірка-


Гра «Однина і множина» (вчитель називає словосполучення, якщо однина – діти піднімають одну руку, якщо множина – дві руки)

  • Пахучі квіти, ніжний листочок, сріблясте стебельце, чудові букети, весняні промені.

- За чим змінюється прикметник? Які закінчення мають прикметники множини?



5.Фізкультхвилинка.

6. Завдання третьої квітки.

- І з’являється ще одна весняна квітка, прикрашена тонким мереживом листя, квіти можуть бути рожевого і білого кольору. (Ряст) ( Юля)



В народі ряст називають ще баранчики, коники, кокірчики, кукурічки, півники. Мабуть тому, що  це пов’язано з легендою, в якій розповідається, що напровесні летіли над лісом жайворонки, посварились між собою та й почали битися. Билися так, що аж шпорці та чуби свої погубили. Попадали вони на родючий лісовий грунт і попроростали гарними весняними квітами – рястом.  Він може прикрасити парки, лісопарки і сади. Рослину масово збирають у букети, часто вириваючи разом з бульбами. Це призводить до її знищення. Тому ряст потребує охорони!
Завдання: Записати речення, підкреслити головні і другорядні члени речення.

Розпустив рожеві квіти пахучий ряст.

- Яким членом речення виступає прикметник?

- Дібрати і записати прикметники, що починаються з перших літер слова. (на дошці – всі гуртом))

Р – радісний, рідний,

Я – ясний, яскравий

С – сильний, сміливий

Т – тактовний, тендітний
7. Завдання четвертої квітки.

- Розпускає свої квіти мати-й-мачуха. А чому ця квітка має таку назву? ( Свєта)

- Верхня частина листочка зелена і гладенька. Якщо прикласти його до руки, то відчувається прохолода. Нижня частинка листочка вкрита білими ворсинками. Якщо її торкнутися, то виникає відчуття тепла. Ось і кажуть в народі: один бік, як мати рідна,зігріває, а другий, ніби мачуха, холодом віддає. Звідси і назва пішла.



Завдання для груп:
І група

Прочитайте речення. Вони вам подобаються?

Тож давайте їх розфарбуємо. А допоможуть нам в цьому прикметники.

На пагорбах, пригрітих … сонцем, з’являються … квіточки. Та такі …, ніби ввібрали в себе… промені.

(жовті, яскраві, лагідним, весняні)

- Яке значення мають прикметники у нашому мовленні? ( Саме прикметники розфарбовують наше мовлення у чудові кольори і роблять його виразним)



ІІ група

Утворити і записати прикметники від іменників.

Розум -
Сонце -


Жито -
Дощ -

Щастя -


Солома -

Скласти речення з одним із прикметників. Визначити рід, число.


ІІІ група

Скласти речення зі слів.



Підсніжник, листка, білий, виглядає, росяний, з-під. (Білий, росяний підсніжник виглядає з-під листка.)

- Якими словами описано підсніжник?

- Розгляньте малюнок підсніжників.

- Які ще слова можна підібрати для опису?
ІV група


  1. Доповнити текст прикметниками і визначити число прикметника у сполученні з іменником).

З …………. країв повертаються додому ……………. птахи й наповнюють небо ………….. піснями любові та захоплення.

……………… птахи несуть на ………………. крилах ……………… весну.



V група

Дібрати прикметники-антоніми

Холодний –____________________________________

Широкий – _____________________________________

Черствий – _____________________________________

Глибокий – _____________________________________

Товстий – ______________________________________

Новий - ________________________________________
Скласти речення з однією парою слів.
- Перевірка-

8. Гра «Мікрофон»


  1. Які слова називають прикметником?

2. На які питання відповідає прикметник?

  1. Прикметник в реченні зв’язаний з… (іменником)

  2. Скільки чисел має прикметник? (2 числа)

  3. Прикметник в однині змінюється за родами:

а) так;

б) ні.


  1. Прикметники чоловічого роду мають закінчення… (-ий, -ій)

жіночого роду мають закінчення… (-а. -я)

середнього роду мають закінчення… (-е, -є)



  1. У множині прикметники мають закінчення… (-і)

9. Вірш

Червона книга

Невже в майбутньому на світі

Не будуть квітнуть дивні квіти?

Конвалії й фіалки ніжні,

І вісник березня – підсніжник?

Невже ми більше не побачим,

Як сон трава росою плаче?

Троянда степу, квітка мрії,

Жар- цвітом землю не зігріє?

Ми всі господарі природи,

Тож збережемо її вроду!

- То що означає червоний колір на грані нашого «чарівного куба»

(Попередження, це колір «Червоної книги»)

- А як потрібно оберігати квіти?

- Так, адже ви бачите, яка гарна наша земля, коли все оживає і розквітає. Тож збережемо красу природи.



V. Підсумок уроку.

Наш урок підійшов до завершення. Ми виконали всі завдання квіточок. Отже наш урок був яким? (доберіть прикметники)

- Дійсно, добре того вчити, хто хоче все знати.

VІ. Домашнє завдання.

- Зробити малюнок улюбленої весняної квітки і скласти казку.



Для ІІ ряду

Прочитайте вірш. З чим автор порівнює очі, листочки? Випишіть сполучення іменників з прикметниками, визначіть рід, число.

Я - перша квіточка весни,


Я - пролісковий цвіт,
Я пережив зимові сни
І знов родивсь на світ
У мене очі голубі,
Такі, як неба синь.
Росту між кленів і дубів,
Люблю і сонце, й тінь.
Зелені рученьки мої
Листочками зовуть.
Я полюбив ліси й гаї,
Живу я здавна тут.
- З чим зв’язаний прикметник?

- Які закінчення мають прикметники множини?

Дібрати синоніми

красива цінний

сонячний крихітний

добра акуратне

сміливе привітні

малий хоробре

дорогий співчутлива

ласкаві світлий

охайне вродлива

Дібрати синоніми

красива цінний

сонячний крихітний

добра акуратне

сміливе привітні

малий хоробре

дорогий співчутлива

ласкаві світлий

охайне вродлива
І група
Прочитайте речення. Вони вам подобаються?

Тож давайте їх розфарбуємо. А допоможуть нам в цьому прикметники.

На пагорбах, пригрітих … сонцем, з’являються … квіточки. Та такі …, ніби ввібрали в себе… промені.
(жовті, яскраві, лагідним, весняні)
- Яке значення мають прикметники у нашому мовленні?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



ІІ група

Утворити і записати прикметники від іменників.

Розум - _________________________________


Сонце -___________________________________


Жито - ______________________________________


Дощ - _________________________________________

Щастя - _______________________________________

Солома - _______________________________________


Скласти речення з одним із прикметників. Визначити рід, число.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ІІІ група

Скласти речення зі слів.



Підсніжник, листка, білий, виглядає, росяний, з-під.

- Якими словами описано підсніжник?

- Розгляньте малюнок підсніжників.

- Які ще слова можна підібрати для опису?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



V група

Дібрати прикметники-антоніми

Холодний –____________________________________


Широкий – _____________________________________
Черствий – _____________________________________
Глибокий – _____________________________________
Товстий – ______________________________________
Новий - ________________________________________
Скласти речення з однією парою слів.

______________________________________________________________________________________________________

ІV група

  1. Доповнити текст прикметниками і визначити число прикметника у сполученні з іменником).

З …………. країв повертаються додому ……………. птахи й наповнюють небо ………….. піснями любові та захоплення.

……………… птахи несуть на ………………. крилах ……………… весну.



------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
навчати, добре, знати, хто, хоче, все, того

добре

знати

хто

хоче

все

того



Лист

- Шановні діти! Гарно дякую вам за вашу любов до мене. Буду дуже вдячна вам, якщо ви влаштуєте чарівну галявину і прикрасите її квітами.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка