Загальнолюдські цінності та християнське вчення у біблійних притчах та Десяти заповідях Божих



Скачати 134.02 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір134.02 Kb.
Конспект уроку для 9 класу

(Блок: Давня українська література.

Тема 1: Українська середньовічна література 11 – 15 ст.

Третя година)

ТемаЗагальнолюдські цінності та християнське вчення у біблійних притчах та Десяти заповідях Божих.
Мета уроку:

  • поглибити знання учнів про притчу як літературний жанр;

  • ознайомити дітей із специфікою притчового дидактизму у Святому Письмі;

  • розвивати в дев’ятикласників уміння тлумачити Біблійні притчі;

  • виховувати християнські чесноти та свідоме розуміння актуальності десяти Господніх заповідей.

Тип уроку:  узагальнення і систематизації знань.

Вид уроку: урок – практичне заняття.

Обладнання: Біблія, тексти притч, ілюстрації, репродукції картин Рембрандта «Повернення блудного сина», Т.Шевченка з серії «Притча про блудного сина» («Програвся в карти»).

Хід уроку

Переглядаючи щовечора новини, навіть просто ідучи вулицею або перебуваючи у будь-якому громадському місці, на жаль, ми усе частіше помічаємо, що стається багато злочинів, що люди вчиняють погано і нечесно. Гортаючи сторінки Книги книг, ми виявляємо, що Бог заповідає людям творити тільки добрі діла і в усьому наслідувати Його. Люди часто забувають про такі актуальні і необхідні Господні закони, тому усе більше віддаляються від Істини.

А ми з вами сьогодні дізнаємося більше про життя Ісуса Христа, Його заповіді і повчання людям, які містяться у притчах.

Зверніть увагу на дошку. Сьогодні темою нашого уроку є загальнолюдські цінності та християнське вчення у біблійних притчах та Десяти заповідях Божих (учні записують в зошит).

Також зверніть увагу на слова (на дошці записаний епіграф):

«Не хлібом самим буде жити людина,

але кожним словом, що походить із уст Божих»

Євангеліє від Матвія
Як ви думаєте, чому ці слова обрано епіграфом до уроку? Що, на вашу думку, означає цей вислів? Як він співвідноситься із Біблійними притчами та Господніми заповідями?
Тепер давайте пригадаємо, що ми уже знаємо про літературу Середньовіччя та Святе письмо зокрема. Пропоную вам дати відповіді на запитання по черзі. Я зачитуватиму питання, Піднімайте руки, хто знає правильну відповідь.


  1. Як називалася одна з перших датованих рукописних книг давньої української літератури?

  2. Яка давня рукописна книга вважається першим енциклопедичним збірником Київської держави?

  3. Яка писемна рукописна пам’ятка давньої української літератури вийшла у 1076р.? Із якою подією пов’язана поява писемності у Київській Русі?

  4. Що таке Книга Буття?

  5. Яка назва у перекладі означає «книга книг»?

  6. Яка структура Біблії?

  7. Про що йде мова у Старому Заповіті?

  8. Хто переклав Біблію українською мовою?

  9. Хто з українських та зарубіжних письменників використовував біблійні мотиви у своїх творах?

  10. Хто вважається автором «Пісні пісень»?

  11. «Людину за образом Нашим і за подобою Нашою» Бог створив... дня.

  12. Дослідники нараховують творців Біблії понад....

Добре. Отже, ви уже знаєте про українську Середньовічну літературу, основні риси Біблії як перекладної пам’ятки та про зміст Старого Заповіту. А сьогодні ми відкриємо для себе ту частину Святого Письма, яка пов’язана із життям Ісуса Христа. Що ви знаєте про Новий Заповіт? Які книги входять до складу Нового Заповіту? Що таке Апостол, Псалтир і Євангеліє?

Як із грецької мови перекладається Євангеліє? Яких авторів Євангелій ви знаєте? Які тексти вміщені у Євангеліях?
Дійсно, провідне місце у системі Біблійних текстів Нового Завіту належить притчам. Які особливості жанру притчі? Які притчові твори ви уже вивчали? Згадайте твори «Казка про яян» Емми Андієвської та «Планетник» Бориса Харчука. А на сьогодні ви прочитали притчі про сіяча та про блудного сина. Чим, на вашу думку, відрізняються ці тексти?

Так, Біблійна притча повчає саме християнським цінностям. Її особливості полягають у тому, що зміст орієнтований на досягнення ідеалу, який асоціюється з Богом. Сутність притчі зводиться до відповіді на запитання, що і як потрібно робити за певних обставин, щоб поведінка людей не суперечила моральним законам. Цей літературний жанр ґрунтується на побутовому сюжеті, який має символічне, узагальнююче значення. Сюжет притчі має позачасовий, наднаціональний і вселюдський характер.


Давайте проаналізуємо Притчу про сіяча.

  • Про що розповідається у притчі?

  • Як ви думаєте, хто такий сіяч?

  • Що символізує зерно?

  • Яким має бути «грунт», на котрий «сіють» Слово Боже? Знайдіть цитати у тексті.

  • Які би ви визначили проблеми притчі?

  • Яка ідея притчі про сіяча?

Ви також прочитали Притчу про блудного сина. Які враження вона справила на вас?



  • Про йдеться у притчі?

  • Як зображений молодший син? Дайте оцінку його поведінці. Знайдіть його портрет у тексті.

  • Як розкривається образ батька? Чи правильно, на вашу думку, вчинив батько, коли пробачив синові? Чому? Знайдіть цитати у тексті.

  • Як поведінка батька і молодшого сина співвідноситься із християнськими чеснотами?

  • Як поводиться старший син? Як ви ставитися до його реакції на повернення блудного сина? Зачитайте із тексту притчі.

  • Визначте ідею притчі.

  • Чому вас навчила притча про блудного сина?

  • Давайте розглянемо картини Рембрандта та Т. Шевченка. Що зображено на картинах? Як вони ілюструють притчу?







Рембрандт. Повернення блудного сина. Т.Шевченко. З серії «Притча про блудного сина». Програвся в карти.


Протягом багатьох століть відбувалася складна трансформація канонічного сюжету притчі про блудного сина. Образи притчі сприймалися символічно: батьком вважалася церква, а блудним сином — відщепенець від неї. Письменники XVI–XIХ ст. не тільки по-новому тлумачать притчу про блудного сина, а й створюють на її основі нові твори. Наприклад, Іван Вишенський у своєму творі «Позорище мисленному» зображує блудного сина позитивним героєм, а брата-домочадця — негативним. Письменник-полеміст співчуває блудному синові, вважаючи його заступником рідної землі перед Богом. Тут простежується автобіографічний мотив, який пов’язує долю героя з долею самого автора. Повернення блудного сина до рідної домівки Вишенський взагалі опускає. Від імені блудного сина веде розповідь поет XVII ст. Ілля Бачинський у творі «Пісня світова». Особливо своєрідно тема блудного сина розвинута в поемі «Тризна» Т.Шевченка, написаній російською мовою. «Страшної, святої» драми зазнає  герой, бажаючи стати для рідного краю пророком, прагнучи допомогти рідній землі і гинучи далеко від неї, в муках і каятті, яке приходить до нього, як і до блудного сина з євангельської притчі. у якого тема відходу з рідного краю і повернення до нього, тема пригод на чужині блукальця, тема каяття й повернення — одна з наскрізних у поезії. Мотиви життя людини, що силою різних обставин була викинута з рідного краю, з отчого дому, розробляються Шевченком у певній залежності від поворотів його власної долі. Історією про блудного сина цікавився і Г.Сковорода, який сам провів своє життя в мандрах. Цей сюжет притаманний байці  «Про безногого і сліпого».

А які твори, де автор використовує Біблійні мотиви взагалі, ви знаєте? Накресліть у зошитах таблицю та заповніть її.


Літературний дискурс



Письменник/поет

твір

Наявні у творі Біблійні образи чи мотиви

1










2










3










4









Отже, спостерігаємо, що і в літературі, і у повсякденному житті незмінно присутні моральні цінності, яким повчає Святе Письмо. А найбільш чітко вони сформульовані у Десяти Божих заповідях. До сьогоднішнього уроку ви вивчили їх напам’ять. Розкажіть їх. (десять учнів відтворюють по черзі Господні заповіді).

Окрім того, що ми повинні знати Десять заповідей, для того, щоб виконувати їх, необхідно розуміти їх зміст. Давайте поділимося на групи (учитель ділить клас на 10 груп, які обговорюють кожна по одній заповіді, запропонованій учителем, після чого представник групи тлумачить задану тезу). Обговоріть значення запропонованої вам заповіді, розтлумачте її, поясніть, як і чому необхідно її виконувати:



  1. Я є Господь Бог твій, нехай не буде в тебе інших богів окрім Мене.

  2. Не роби собі ідола і нічого подібного до того, що не небі угорі і що на землі внизу, що у водах під землею, — не вклоняйся їм і не служи їм.

  3. Не згадуй імені Господа Бога твого надаремно.

  4. Пам’ятай день Господній — щоб святкувати Його. Шість днів працюй і роби в них всі діла Твої, а день сьомий — Господу Богу Твоєму.

  5. Шануй батька твого і матір твою — і добре тобі буде, і довго житимеш на землі.

  6. Не вбивай.

  7. Не перелюбствуй.

  8. Не кради.

  9. Не свідчи неправдиво проти ближнього твого.

  10. Не жадай жони ближнього твого, не жадай дому ближнього твого, ні слуги, на служниці, ні поля його, ні вола ні осла його, ні всякої скотини, ні всього того, що є в ближнього твого.

Як епіграф нашого уроку стосується цих моральних законів?


Тепер, коли ви краще осмислили християнські цінності, дізналися багато нового про Біблію, пропоную заповнити схему.






Отже, яка, на вашу думку, роль Біблії в історії української літератури та культури?


Тепер, коли ви уже ознайомилися із літературою Середньовіччя, пропоную написати тест у зошитах:
1. Ідея про те, що людина може врятуватися від Божого гніву, тільки живучи праведно та не вчиняючи гріхів, характеризує текст:

а). притчі про блудного сина (Новий Завіт);

б). легенду про всесвітній потоп (Новий Завіт);

в). легенду про всесвітній потоп (Старий Завіт);

г). оповідання про Прохора чорноризця (Києво-Печерський патерик)?

2. Що символізує зерно у притчі про сіяча?

а). Слово Боже;

б). достаток і щедрість;

в). любов до праці;

г). цінність сільськогосподарської культури.

3. Покаяння та всепрощаюча батьківська любов описані в:

а). Притчі про сіяча;

б). Легенді про створення світу;

в). Притчі про блудного сина;

г). Легенді про Вавилонську вежу?

4. Заповніть таблицю, вписуючи імена до відповідної колонки: Леся Українка, Іван Франко, Іван Огієнко, Тарас Шевченко, Пантелеймон Куліш, І. Хоменко.


Письменники, що використовували Біблійні мотиви у творчості

Перекладачі Біблії



















5. Перший енциклопедичний збірник Київської Русі:

а). Ізборник Святослава 1076 р.;

б). Новий Заповіт;

в). Велесова книга;

г). Книга Буття?


6. Чому люди перестали розуміти мови одне одного відповідно до Біблійної легенди?

а) тому що не могли почути з висоти Вавилонської вежі, тих, хто залишився знизу;

б) через розвиток науково-технічного прогресу люди розійшлися по різних містах;

в) із прийняттям християнства виникла церковнослов’янська мова;

г) тому що висота будівлі досягла Бога, і людей було покарано.
7. Що є причиною анонімності літературних текстів Середньовіччя?

а). Вимога певної кількості знаків у рукописах;

б). Ідея теоцентричності, переваги божественної сутності над людською;

в). Намагання авторів приховати ім’я від читачів;

г). Імена авторів не збереглися до нашого часу.
8. Яких авторів Євангелій ви знаєте?

а) Марка і Матвія;

б) Андрія, Іоанна, Луку, Матвія;

в) Петра, Марка, Матвія, Луку;

г) Марка, Луку, Матвія, Іоанна.
9. Тексти, якими віруючі звертаються до Бога, вміщені у…

а) Апостолі;

б) Псалтирі;

в) Книзі Буття;

г) Велесовій книзі?
10. Українською мовою Біблію почали перекладати з … століття.

а). 19;


б) 21;

в) 16;


г) 20.
11. Утворіть смислові пари, з’єднуючи поняття із двох колонок


Адам і Єва

Переклад Біблії

Слово Боже

Ізборник Сятослава

Молитви

Легенда про Вавилонську вежу

Іван Огієнко

Легенда про перших людей на землі

Мови світу

Псалтир

Рукописна книга

Притча про сіяча

12. Викресліть зайве поняття або назву у кожному рядку.

а). сіяч, потоп, Мойсей, Вавилонська вежа;

б). Іван Нечуй-Левицький, Іван Франко, Пантелеймон Куліш, Леся Українка, Іван Пулюй;

в). Марк, Матвій, Андрій, Лука;

г). батько, син, зерно, покаяння, гріх, майно, прощення.

ґ). легенда, апокриф, притча;

д). «Буття», «Ісход», «Левіт» «Числа», «Об’явлення», «Второзаконня».

Вдома виконайте такі завдання:
1.Укладіть збірочку «Біблійні афоризми».

2. Прочитайте за хрестоматією «Повість минулих літ».

3.Індивідуальні завдання інформативного характеру:

3.1.Особливості та історична цінність збірки «Літопис Руський».
3.2.Життя і діяльність Нестора Літописця. «Повість минулих літ».

Ключі до завдань


  1. Робота в групах:

І група: 1. Велесова книга; 2. Ізборник Святослава; 3. зібрання найстаріших іудейських міфів і легенд про початок світу; 4. Старий та Новий Завіт; 5. про життя Ісуса христа; 6. Микола Костомаров, Тарас Шевченко, Леся Українка, Ліна Костенко, Василь Стус та ін..

ІІ група: 1. Ізборник Святослава 1073р.; 2. прийняття християнства 988 р.; 3. Біблія; 4. створення світу, життя перших людей, угоду між Ягве та обраним народом; 5. П. Куліш, І. Нечуй-Левицький, І. Огієнко, І. Хоменко та ін.; 6. Соломон.




  1. Літературний дискурс (орієнтовні варіанти відпоповіді)



Письменник/поет

твір

Наявні у творі Біблійні образи чи мотиви

1

Тарас Шевченко

«Ісаія. Глава 35»

Мотив божественної правди

2

Леся Українка

«Одержима»

Мотив любові людини до Бога і Бога до людини. Образи Міріам і Спасителя

3

Іван Франко

«Мойсей»

Образ пророка Мойсея

4

Дмитро Павличко

«Покаянні псалми»

Зцілення духовною силою




  1. Схема: 1. Притча про сіяча; 2. Притча про блудного сина; 3. Легенда про всесвітній потоп; 4. Легенда про Мойсея; 5. Десять заповідей Господніх; 6. Пісня пісень.

4. Тест:

1 в, 2 а, 3 в,

4:

Леся Українка

Іван Огієнко

Іван Франко

Пантелеймон Куліш

Тарас Шевченко

Іван Хоменко

5 а, 6 г, 7 б, 8 г, 9 б, 10 а,

11:

Адам і Єва

Легенда про перших людей на землі

Слово Боже

Притча про сіяча

Молитви

Псалтир

Іван Огієнко

Переклад Біблії

Мови світу

Легенда про Вавилонську вежу

Рукописна книга

Ізборник Сятослава

12. а) сіяч (образ із Нового Заповіту, інші – із Старого). б) Леся Українка (письменниця, яка використала Біблійні мотиви, інші – перекладачі Біблії). в). Андрій (це образ святого, що описується у Святому Письмі, інші – автори Євангелій). г) зерно (стосується притчі про сіяча, решта – про блудного сина). ґ). апокриф (зміст тексту, на відміну від притчі і легенди, не цілком відповідав офіційному віровченню); д). «Об’явлення» (остання книга Нового Завіту, решта – Старого).





База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка