Вступ до розділу «Прийди, весно, з радістю!» Мета



Скачати 35.76 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір35.76 Kb.
Вступ до розділу «Прийди, весно, з радістю!»
Мета: розпочати ознайомлення з новим розділом; ознайомити учнів з традиціями й обрядами українського народу, а зокрема — весняним циклом; розвивати зв’язне мовлення; вдосконалювати навички виразного інтонаційного читання, вміння орієнтуватися у прочитаному тексті; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати бажання підтримувати і продовжувати традиції свого народу.
Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

1. Робота над скоромовкою


Вовк ведмедя розбудив:

— Вже весна, гуляти йди!

Виліз велетень з барлогу —

Вовк тікає в ліс від нього.





2. Відчуй настрій твору!

СКРИПАЛІ



У вишневому гіллі

Поховались скрипалі,

Забриніли: «Дзень-дзень-дзень!

Ох, який чудовий день!

Гріє сонце золоте,

А навкруг усе цвіте».

Зовсім то не скрипалі,

Не дзвінки сопілки,

То на вишенці малій

Заспівали бджілки.





III. Перевірка домашнього завдання

Гра «Дуель»

Учні об’єднуються у групи. Групи ставлять одна одній запитання за змістом розділу «Зі скарбниці казкарів світу».


IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

Гра «Упізнайте гостю»


Тепло стало надворі.

Синє небо угорі.

Сонце промінь шле землі,

Прилітають журавлі.

Вже у лісі там і тут

Перші проліски цвітуть.

Кучерява, запашна

В гості йде до нас... (весна).





V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Вступна бесіда

— Велика і прекрасна наша земля. Змінюється, вічно оновлюється вона. І це оновлення завжди починається весною.

Наші предки — слов’яни — вважали весну живою істотою. Вони вірили в багатьох богів. Вони їх шанували, справляли їхні свята навесні. Ці свята супроводжувалися веснянками. Урочистість веснянок була зумовлена ще й тим, що цей обряд починається ще з зими. На свято Стрітення весна з зимою зустрічається. То вже тоді, для того, щоб закликати весну, наші предки рубали ополонки, кричали, стріляли, запрошували повернутись весну. Вони вірили, що весна під водою, у далекому царстві Дажбога. А саму весну приносили на крилах птахи 30 березня, коли святкували Теплого Олексія. Чекали всі цього свята з нетерпінням. Зранку вдягались у святкове вбрання, хлібороби вітали один одного з теплом. Господині випікали обрядове печиво у вигляді жайворонків. Це печиво носили селом на долонях і показували сонцю, сподіваючись ввести його в оману. Мовляв, птахи прилетіли, пора весні бути. А потім ішли весну закликати.
Інсценізація

1-ша у ч е н и ц я. Ой, виходьте, дівчата, на вулицю весну красну зустрічати.

2-га у ч е н и ц я. Будемо весну зустрічати та віночки сплітати. А віночки сплетемо, хороводом підемо.

3-тя у ч е н и ц я. Веснянко-панянко, де ти зимувала?

4-та у ч е н и ц я


У лісочку на пеньочку

Сорочечку прала.

Вітер віє, вітер віє,

Калину ламає.

Усі хлопці на вулиці,

А мого немає.




5-та у ч е н и ц я


А ми закопали горщик каші,

Ще й кілочком прибили,

Щоб на нашу вулицю

Парубки ходили.




6-та у ч е н и ц я


Благослови, мати,

Весну закликати!

Весну закликати,

Зиму проводжати!

Зимонька в візочку,

Літечко в човничку!




У ч и т е л ь


Благословляю вас, діти,

Весну закликати.

Весну закликати,

Зиму проводжати

З веселою посмішкою,

Із жайвороном-пташкою,

З водою свяченою,

З колосками хліба

І добром у серці.

Учитель кропить дітей свяченою водою і колосками.


2. Робота за підручником (с. 159–160)

— Прочитайте назву розділу, який починаємо вивчати.

— Прочитайте у змісті авторів і назви творів, які вивчатимемо.

— Хто з авторів вам добре відомий?

1) Робота за ілюстрацією.

— Розгляньте малюнок.

— Хто на ньому зображений?

— Які фарби використав художник, передаючи весняний настрій?

2) Читання учнями вступної статті.

— До чого закликає нас автор?

— На що слід звернути особливу увагу?
VI. Підсумок уроку

— Який новий розділ почали вивчати на уроці?

— Про що йтиметься у творах цього розділу?
VII. Домашнє завдання

Намалювати малюнок про зустріч весни.




База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка