Вступ до розділу. Казки українських письменників. Лариса Письменна «Як зажурився веселий Казкар» Мета



Скачати 41.02 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір41.02 Kb.
Вступ до розділу. Казки українських письменників. Лариса Письменна «Як зажурився веселий Казкар»
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити учнів аналізувати прочитане, характеризувати дійових осіб твору; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка (див. додаток на с. 3)

III. Перевірка домашнього завдання

Гра «Дуель»

Учні в групах ставлять одне одному запитання за змістом розділу «Казки зарубіжних письменників».
IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми розпочинаємо вивчати казки українських письменників.

Вправа «Мікрофон»

— Які українські літературні казки ви знаєте?

— Хто їх автори?

— Світову скарбницю літературних казок збагатили й українські письменники, зокрема, Іван Франко, Леся Українка, Михайло Коцюбинський, Оксана Іваненко, Наталя Забіла. Серед їхніх казок є такі, що створені на основі народних, і цілком самостійні. Казки українських авторів захопливі, дотепні, багаті на вигадку та яскраві образи.

Чи знаєте ви, як народжуються літературні казки і чому вони бувають веселими та сумними? Дізнаємося про це з оповідання української письменниці Лариси Письменної.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання оповідання Лариси Письменної «Як Зажурився веселий казкар» (с. 65–68)

1. Виразне читання тексту вчителем

— Назвіть головного персонажа тексту



2. Словникова робота

Полохливо жахливо

посваряться найкращі

поховаються зазирнули

поважному найвеселіші

Читання стовпчиків слів у парах: спочатку — згори вниз, потім — навпаки.

— Прочитайте спочатку дієслова, потім — прикметники.

Фізкультхвилинка

3. Гра «Сніжинка»

Повторне читання тексту учнями. Читає учень, на парту якого впала сніжинка.

4. Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання

— Яким був Казкар?

— Які думки приходили до нього?

— Які він вибирав з-поміж них?

— Що виходило, коли Казкар складав думки одну до одної?

— Чого бояться веселі думки?

— Коли до Казкаря приходили найвеселіші думки?

— Для кого Казкар писав свої веселі казки?

— Коли від Казкаря розліталися всі думки?

— Чому Казкар полюбив дощ та негоду?

— Що призвело до того, що веселий Казкар став сумним?

— Над чим замислилися діти?



5. Робота в групах. Гра «Продовжіть казку»

— Складіть продовження казки.

6. Вправи на розвиток читацьких навичок

1) Гра «Хто швидше?».

— Знайдіть і прочитайте речення, в яких вжиті слова, що на картках-блискавках.

Слова: щільним, гумору, злякано, заведуться, недоброго, не признаватися, зазирнули.

2) Гра «Засічка-кидок».

За командою «кидок» усі діти починають читати напівголосно текст.

За командою «засічка» зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово. Цей текст таким саме чином читають ще раз (але не більше трьох разів).

Під час повторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг — «засічка» поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже з кожним разом результати покращуються.


VІ. Підсумок уроку

— Який розділ ми почали вивчати?

— Чи зрозуміли ви, чому бувають сумними літературні казки?

— Який висновок ви зробили з прочитаного?


VII. Домашнє завдання

Виразно читати оповідання. Намалювати Казкаря.



Додаток до уроку

1. Вправи на розвиток навичок читання

— Діти, щоб виразно, з інтонацією читати, виконаймо дихальні вправи.

Дихальні вправи


  • Вдих — носом;

  • видих — ротом;

  • вдих — ротом;

  • видих — носом;

  • вдих — носом;

  • на видих промовляємо речення: «Настала зима».

2. Робота над скоромовкою

У садочку у Пилипа

виросла висока липа —

не лінь було Пилипу

щодня полити липу.

«Спасибі!» — до Пилипа

Лопоче листям липа.

3. Гра «Утвори слово»

— Уперше прочитайте слова швидко, вдруге — швидко читайте лише перший склад кожного слова та утворюйте нове слово.

Берег, ремесло, гиря, нянька. (Берегиня)

Десять, решето, вода. (Дерево)

Гаї, зелені, табір. (Газета)

Диня, тисяча, насип. (Дитина)

Батіг, ранок, банка. (Барабан)

Магнітофон, лимон, народ. (Малина)

Долина, роги, гараж. (Дорога)

Маяк, широкий, наперсток. (Машина)



Береги, редька, залізо. (Береза)

Сокіл, роса, камінь. (Сорока)


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка