Вправи на вживання великої букви у назвах міст, сіл, вулиць, річок



Скачати 67.02 Kb.
Дата конвертації01.05.2016
Розмір67.02 Kb.
Тема: Вправи на вживання великої букви у назвах міст, сіл, вулиць, річок

Мета: Формувати в учнів навички написання з великої букви назв міст, сіл, вулиць, річок; розвивати мовлення, збагачувати словниковий запас; закріплювати навички правильного інтонування різних видів речень; формувати діалогічне і монологічне мовлення учнів; виховувати культуру спілкування, любов до рідного краю, рідного міста

Обладнання: зразки анкет, ребуси, зразки написання частинок слів, назв міст, сіл, вулиць, річок, вірші про Полтаву, карти Полтавської області, фотолистівки «Полтава», модель автобуса

Очікувані результати: Після цього уроку учні зможуть писати з великої букви назви сіл, міст, вулиць, річок; знатимуть назви міст, сіл, річок Полтавської області, назви вулиць рідного міста, вмітимуть складати діалог, заповнювати анкету

Тип уроку: Засвоєння нових знань з використанням інтерактивних технологій

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку



Учні. Самостійно я працюю,

Помилок не буде, факт!

Я уважно помудрую –

Вийде добрий результат!

Букви писатиму рівненько,

Щоб усі були гарненькі

Щоб ними милувався я,

Вчителька та ще й моя сім'я



Вчитель. Подаруйте мені свої гарні, милі усмішки, і почнемо урок рідної мови

На уроці ми:

Сидимо – правильно;

Пишемо – каліграфічно;

Слухаємо – уважно;

Відповідаємо – чітко.

ІІ.

1. Створення проблемної ситуації



Виконання вправи 233 (читають діалог в особах, придумують початок і кінцівку, а потім працюють з анкетою)

Учні отримують анкети, які мають заповнити. Що знаєш впевнено як писати – пиши ручкою; не знаєш впевнено як писати – пиши олівцем.

Зміст анкети:

а) Твоє прізвище, ім'я, по батькові ___________________________________

б) Назва твого міста_______________________________________________

в) Назва річки, яка є у твоєму місті___________________________________

г) Вулиця на якій ти живеш_________________________________________

д) Назва села у якому проживають твої бабусі і дідусі___________________

2. Перевірка виконання завдань, аналіз помилок, висновок, що треба повторити, або запам'ятати нове правило

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку, очікуваних результатів

Шляхи – дороги перехресні

Верстали прадіди й діди,

І назви нам земні й небесні

Лишились в мові назавжди

Сьогодні на уроці ми будемо вчитись правильно писати назви міст, сіл, вулиць, річок. А найкраще це робити під час подорожі по нашому рідному місту і області, одним словом по рідному краю.

ІV. Вивченя нового матеріалу



  1. Подорож в минуле. Назва нашого міста

(читання вірша)

Що підказує Лтава

Дмитро Білоус

Де прадід коней вів на попас,

Бо там росла хрумка трава,

Старий засвідчує літопис

Поселення, що зветься Лтава.

Була тут , кажуть, неглибока

У степовому кураї.

У Ворскли річечка – притока,

Що звали Лтавою її

Тепер калюжка лиш в канаві,

Але історія цікава,

Бо від поселення по Лтаві

І місто назване – Полтава

(Перші згадки про місто під назвою Лтава зустрічаються в літописі 1173 року. Літопис говорить, що в цьому році на «Петрів день» (12 липня) Ігор Святославович, переслідуючи орди половецьких ханів Кобяка і Кончака, «переїхав Ворсклу у Лтави» і рушив в напрямку Переяслава, де його дружина нанесла поразку половцям.

А у 1430 році вперше місто згадується в літописі під назвою Полтава)

Отже, майже 600 років (точніше 578 р.) як наше місто носит назву Полтава

Ребус міст+о – місто


  1. Хвилинка каліграфії. Написання назви міст з великої літери

а) ал ав ва

Полтава


(Назву міста напишеми з великої букви і запам'ятайте: НАЗВИ МІСТ ишуться з великої букви)

б) запис словосполучень із словом Полтава

Полтава (яка?) красива, рідна, зелена, квітуча, старинна, мальовнича……

в) Робота в групах

Записати речення під диктовку, але кожній групі завдання з певною інтонацією прочитати речення і в кінці речення поставити знак.

Я люблю тебе, Полтаво

(Радяться в групах, як правильно прочитати, читають з відповідною інтонацією)

Перевірка виконання завдання.

Розповісти про дане речення (звертаю увагу на виділення звертання). Останнє речення також розповідне, але за інтонацією окличне.

Розповідь про розповідне речення: це речення, бо воно виражає закінчену думку, за метою висловлювання – розповідне, за інтонацією – окличне. В ньому розповідається про мене (Хто?) я – це головне слово (підмет) підкреслюємо однією лінією. Я (що роблю?) люблю – це головне слово (присудок) підкреслюємо двома лініями.

Отже, головні слова (основа речення) – Я люблю

Речення із звертанням, яке стоїть в кінці речення, виділяємо його комою.


  • На березі якої річки розкинулось наше місто Полтава.

І, можливо, якщо ви слухали віршик, то запам'ятали назву притоки річки.

3. Написання назв річок з великої букви (Назви річок також пишуться з великої літери)

Ворскла, Лтава

Фізкультхвилинка

Раз! Два! Час вставати,

Будемо відпочивати.

Три! Чотири! Присідаймо.

П'ять! Шість! Засміялись,

Кілька раз понахилялись.

Зайчик сонячний до нас,

Завітав у світлий клас.

Будем бігати, стрибати,

Щоб нам зайчика спіймати,

Прудко зайчик утікає

І промінчиками грає.

Сім! Вісім! Час настав

Повернутися до справ!


  • Які ж нові правила написання слів з великої букви ви запам'ятали на

уроці?

(Назви міст, річок пишуться з великої букви)



  1. Написання назв вулиць з великої букви

Ребус ву , я

Давайте продорожувати далі по нашому місту.

Сідаємо на автобус у центрі міста і поїдемо до ношої 12 школи. Завдання: запам'ятати назви вулиць (Вулиця Жовтнева, Фрунзе, Леніна, Богдана Хмельницького, Панянка, Нариманівська (записують))


  1. Робота з діалогом

Складання і розігрування діалога. (Зустрілися два хлопчики Владик – гість міста і Стасик – господар міста)

  • Владик, я радий тебе бачити у нашому місті

  • Мені також дуже приємно зустрітися з тобою

  • Давай прогуляємось містом і ти покажеш, де знаходиться твоя школа

  • Із задоволенням , ідемо!

  • Поглянь, перед нами театр Гоголя, а там видно краєзнавчий музей

  • А кому то пам'ятник біля музею?

  • То пам'ятник Тарасу Шевченку

  • А на якій вулиці знаходиться твоя школа?

  • Моя школа, одна із старіших шкіл міста, знаходиться на вулиці Нариманівській

  • Справді, ваше місто красиве, мені дуже подобається




  • На якій вулиці знаходиться наша школа? (Нариманівська, б. 41)

Прочитайте назви вулиць. З якої букви пишеться назва вулиці?

  1. Подорож по Полтавській області.

Виїдимо за межі нашого міста, подорожуватимемо по Полтавській області.

Завдання: під час подорожі зібрати матеріал

Робота в групах

І група – якомога більше назв міст (Кременчук, Гребінка, Пирятин, Карлівка, Зіньків, Гадяч, Нові Санжари)

ІІ група – якомога більше назв сіл (Василівка, Ковалівка, Михайлівка, Куйбишеве)

ІІІ група – якомога більше назв річок (Хорол, Сліпа, Говта, Ворскла, Кагамлик)

(Перш, ніж вирушити у подорож, нагадаємо іще раз, як пишуться назви сіл, міст, вулиць, річок)

Правило стор 109 (робота з підручником) (Робота з картами «Полтавська область»)

Перемагає та група, яка виписала найбільше правильних слів. Зачитування і повторення правил написання назв міст, сіл, річок з великої літери. (Нагорода – емблема 12 )


  1. Гра «Збери слово»

Робота в групах
Зібрати слово, частини якого в прямокутнику

- в трикутнику


- в овалі

Записати назву і вказати, що це за назва (село, місто, річка)


Дні





про
Дні Зінь Опі

ків


шня
Річка – Дніпро, село – Білики, місто – Зіньків, Опішня

Перевірка завдання. Перемагає група, яка найшвидше склала і записала слова на дошці. Звертаємо увагу, що загальні назви річка, село, місто пишуться з малої букви

V. Підсумок уроку

А тепер знову подивіться на анкети, що ви заповнювали на початку уроку. Знайдіть помилки у їх записі. Напишіть правильно. Читання анкет, пояснення написання слів з великої букви.

- Що нового ви дізналися на уроці? (Назви міст, сіл, вулиць, річок пишуться з великої букви)

Дати відповідь за таблицею

Урок

цікавий пізнавальний корисний нудний


Діти працювали

Усі пасивно активно деякі

(з повагою віддачею) (з прохолодою)

- Що найбільше сподобалось і запам'яталось на уроці

IV. Домашнє завдання. Вивчити правило стор. 109, записати:

3 назви вулиці, що знаходяться недалеко від твоєї

3 назви сіл, які запам'ятали

3 назви міст



3 назви річок


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка