"водойми україни"



Скачати 88.27 Kb.
Дата конвертації01.05.2016
Розмір88.27 Kb.

КОНСПЕКТ УРОКУ

З ПРИРОДОЗНАВСТВА

4 КЛАС


ТЕМА:

“ВОДОЙМИ УКРАЇНИ”

Вчитель

Заліської ЗОШ І-ІІ ст.

Дроздовська Надія

Василівна



Мета: Сформувати поняття про водойми, дати поняття про джерело, річку,

її будову, складові частини, навчити дітей розрізняти їх, показувати

на таблиці, схемі, ознайомити з річками своєї місцевості, найбіль-

шими річками України, значенням та необхідністю охорони; продов-

жувати формувати в учнів уявлення про форми земної поверхні Укра-

їни; вчити дітей аналізувати матеріал, узагальнювати, робити виснов-

ки; розвивати пізнавальний інтерес школярів, мовлення, мислення;

збагачувати словник дітей новими поняттями: “витік”, “гирло”, “рус-

ло”, “притоки”; виховувати бережливе ставлення до річок та озер рід-

ної землі, почуття відповідальності за долю природи та причетності

до її збереження.

Обладнання: глобус, карта України, зображення різних форм земної по-

верхні України, різних водойм України, ілюстрації, схеми джерела,

та річки, зображення повітряної кулі, підручник (Байбара Т.М.,

Бібік Н.М. Я і Україна: Підручник для 4 класу. – К.: Форум, 2005).



Методи та прийоми: бесіда, розповідь, гра “Дешифрувальник”, гра

“Знаю. Хочу це знати. Ще дізнаюсь”; інтерактивні вправи: “Мозковий

штурм”, “Мікрофон”, наочно-практичні методи.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організація класу

Емоційне налаштування на урок.



  • Добрий день! У добрий час рада я вітати вас. Давайте поглянемо одне на одного, усміхнемося. Хай на нашому уроці панує атмосфера доброзич-ливості, взаєморозуміння, пізнання та успіху.

Девіз уроку: Вивчай, пробуй, дій активно, думай оперативно, сперечайся

доказово для всіх це правило обов’язкове!

Вчитель: Тож часу не гаймо, роботу починаймо!

ІІ. Підсумки фенологічних спостережень


  • Хто хоче виступити в ролі синоптика й розповісти, яку погоду подарувала нам зима цього тижня й сьогодні?

  • А про що розкажуть знавці народного календаря?

  • Від чого залежать зміни в природі?

  • Продовжуйте спостерігати, уважно придивляйтесь до змін, які відбуваються в природі і слідкуйте за народним календарем.

ІІІ. Повторення вивченого матеріалу

1. Природничий диктант.

- Великі простори суші з майже рівною поверхнею – це (рівнини).

- Низовини на карті позначаються …(зеленим кольором).

- Підвищення на рівнині – це (горб).

- Горб має будову… (вершина, схили, підніжжя).

- Великі і глибокі, з крутими схилами заглиблення називають …(яром).

- Яри з пологими і зарослими рослинами схилами називають (балками).

2. Перевірка природничого диктанту, розгляд ілюстрацій.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку


  • Сьогодні у нас незвичайний урок, урок-подорож,а подорожувати ми будемо на повітряній кулі (показ повітряної кулі).



  1. Створення інтригуючої ситуації:

Ось і тема в нас нова,

Зашифрована вона.

Пропоную в гру пограти

І її розшифрувати.



  1. Гра “Дишифрувальник”.

О м у а н о ї в и к н д й р

2 6 8 11 14 4 12 1 7 9 13 3 5 10

Вчитель після відповідей учнів відкриває назву записану на дошці “Водойми України”


  • Поділимось на 3 групи6

1-ша “Джерела і річки” (1 зупинка)

2-га “Озера і болота” (2 зупинка)

3-тя “Моря” (3 зупинка)

-Щоб в повітря нам підняти нашу повітряну кулю, потрібно відгадати загадки.

1) Що таке: живе і ллється,

З каменем не раз зіткнеться,

Як нема – усе всихає

І від спраги потерпає. (Вода)


2) Під горою, під крутою не ріка тече струною,

Це холодна б’є зі старого … (джерела).


3) Між берегів текла, текла,

Мороз зміцнів – під скло лягла (річка).




  • Увага! Приготуватись! Політ розпочинається.


V. Актуалізація опорних знань

Вправа “Мозковий штурм”



  • Чому вчені іноді називають нашу Землю планетою Океан?

  • Покрутіть глобус навколо осі. Яка барва переважає серед кольорів? Чому?

  • Що таке світовий океан?

  • Які види водойм ви знаєте?

  • Яке значення для живої природи має вода?

  • Чи правильним є твердження, що вода нас годує?

  • Як одним словом назвати джерела, річки, моря, озера, болота?

ІV. Сприймання і усвідомлення учнями матеріалу

  1. Розповідь вчителя.

Вода – справжнє диво природи. Вона покриває2/3 поверхні нашої Землі. Вода животворчою силою наповнює незліченні річки і озера, перетворює пустелю в квітучий сад. Вона вічно мандрує. Найбільше її у водоймах. Джерела, річки, озера, болота, ставки, водосховища, моря – усе це водойми.

На поверхні землі найбільше солоної води. Вона становить 97% усієї води. А найменше – прісної, лише 1%. Ще 2%прісної води перебуває в замороже-ному стані. Це – льодовики.



  • Як ви думаєте, чому прісної води так мало?

  • Отже, ми маємо бережливо ставитись до води.

  1. Робота з ілюстраціями.

  • Розгляньте ілюстрації на дошці.

  • Які водойми вам знайомі?

  • Де ви їх бачили?

  • Чи є якісь водойми поблизу нашого села?

Водойми поділяються на природні та штучні. Ті водойми, які утворилися самостійно, без втручання людини. Єприродними: річка, море, джерело. А ті водойми. Які створила сама людина, називаються штучними: водосховища. Канали, ставки.

3.Групування ілюстрацій на дві групи: штучні, природні.

4.Робота в групах.

1-ша група опрацьовує стр. 110-113 підручника

2-га група опрацьовує стр. 113-115 підручника

3-тя група опрацьовує стр. 115-116 підручника.

5. Фізкультхвилинка.

6.Зупинка 1. “Джерела і річки”.

а). Виступає старший групи.

б). Розповідь вчителя.

Інколи на поверхню землі виходить вода, у Якій розчинені солі й гази. Току воду називають мінеральною. Вона має лікувальні властивості. Чи знає ти ви, де на Україні є джерела з мінеральною водою? (Трускавець, Моршин, Мир-город, Гусятин).


  • Хто з вас пив мінеральну воду? Де ви її брали?

  • В Україні здавна шанують джерела. За смакові якості джерельної води її вважали живою, тобто цілющою. За народним повір’ям, жива вода давала силу, зцілювала рани й повертала до життя.

в). Робота в зошитах.

За допомогою вчителя учні роблять схематичний малюнок річки, позна-чають витік, русло, гирло, береги, притоки.
г). Розповідь учителя.

На території України нараховується близько 73 тис. річок, переважно невеликих. Лише 125 з них мають довжину понад 100 км. Річки за місцем протікання є гірські (течія стрімка, бо стікає з висоти) і рівнинні (течія повільна).



  • Яка найбільша річка в Україні? (Дніпро).

  • Цю річку оспівано в піснях, легендах, віршах. Адже цю річка давала життя людям, годувала їх. Дніпро – це найбільша в Україні і третя за величиною річка в Європі. Вона бере початок у Росії протікає через Білорусію, Україну. Долаючи шлях 2285 км. Впадає Дніпро у Чорне море. Живлять його близько 1200 річок. За останні роки довжина Дніпра стала коротшою на 85 км через будівництво водосховищ . Їх на території річки створено аж шість.

  • Які міста розташовані на Дніпрі? Знайдіть їх на карті.

д). Робота з картою.

- Які ще річки ви знаєте?

- Як називається наша річка? (Збруч)


7. Зупинка 2 “Озера і болота”.

а). Виступає старший групи.

б). Робота в зошитах.

Гра “Знаю. Хочу ще знати. Ще дізнаюсь”.

(Вчитель читає питання, а учні роблять позначки:

+ - це я знаю;



  • хочу це знати;

?- ще дізнаюсь).

  • Як позначають озера і болота на карті?

  • Що в Криму є солоні озера.

  • Яка водойма називається озером?

  • Як озеро перетворюється на болото?

  • Яке озеро в Україні є найбільшим?

  • Чим небезпечні і чим корисні болота?

в). Розповідь учителя.

На території України близько 200 тис. озер. Вони утворюють озерні краї. Найбагатша на озера Поліська низовина. Тут є знамениті Шацькі озера, а серед них озеро Світязь – найбільше і найглибше озеро природного поход-ження в Україні. Світязь чимось схожий на море; у вітряну погоду хвилі тут досягають півтораметрової висоти. Озеро Світязь живлять артезіанські джерела. Вода тут надзвичайно прозора і м’яка. Світязь називають одним із природних чудес України.
8. Зупинка 3 “Море”.

а). Виступає старший групи.

б). Робота з ілюстраціями.

в). Робота в зошитах.



VІІ. Узагальнення і систематизація знань

Бесіда.


  • Що таке водойми?

  • Які є водойми?

  • До яких водойм належать джерела і ріки?

  • Що називається витоками?

  • Що називається витоком?

  • Що називається гирлом?

  • Назвіть найбільші річки України.

  • Назвіть моря, які омивають береги України.

  • Чиє на території нашої місцевості водойми?

VІІ. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”



  • Підбийте підсумки роботи, користуючись зразками:

“На уроці найбільшим відкриттям для мене було…”

“Мені цікаво було дізнатися про …”



“Після уроку я обов’язково прочитаю літературу про …”

  • На цьому наша подорож закінчена. До нових зустрічей.

ІX. Домашнє завдання (диференційоване)

  • Опрацювати статтю підручника “Водойми України” стр. 110-116.

  • Із додаткової літератури підготувати розповідь про будь-яку водойму України.

  • Розказати про одну з річок за планом стр. 112 підручника.

  • Розказати про річку Збруч.

Література:

  1. Інтерактивні технології навчання у початкових класах. /Автор-упорядник Дівакова І. – Тернопіль: Мандрівець, 2007.

  2. Логачевська С. П. “Диференціація у звичайному класі”. – К. Шкільний світ, 2001.

  3. Овчарова Т. Пізнавальні завдання на уроках “Я і Україна”, 4 клас //Початкова освіта – 2007.-№10.

  4. Проекти в початковій школі / Упорядник Онопрієнко О., Кондра-тюк О., - К: Шкільний світ, 2007.

  5. Ящук С. Розвиток творчого потенціалу учнів у процесі проектно-технологічної діяльності //Рідна школа. – 2004.-№4 – с. 9-12.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка