Відділ освіти Іллічівської міської ради Міський методичний кабінет експрес бюлетень фахової інформації з дошкільної освіти для вихователів методистів днз «ТематичнеСкачати 158.8 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір158.8 Kb.
Відділ освіти Іллічівської міської ради

Міський методичний кабінет

ЕКСПРЕС - БЮЛЕТЕНЬ
фахової інформації з дошкільної освіти
для вихователів – методистів ДНЗ
«Тематичне вивчення стану роботи дошкільного навчального закладу з патріотичного виховання дітей дошкільного віку»

(Методичні рекомендації)


Підготувала: методист з дошкільної освіти ММК Керізь А.В.


Жовтень – 2014р.

М. Іллічівськ

Орієнтовна пам’ятка тематичного контролю з патріотичного виховання дітей дошкільного віку • Створення розвивального життєвого простору дитини у групі:

  1. національний куточок (додаток А);

  2. художньо-естетичний центр (літературний, музичний, образотворчий, театральний куточки);

  3. мовленнєве середовище.

 • Знання педагогами нормативно-правових документів, що регламентують діяльність дошкільного навчального закладу з громадського виховання. Джерельну базу треба регулярно поповнювати та оновлювати.

 • Змістовність перспективного, календарного планування, системність та послідовність та послідовність виконання завдань Державної базової програми з громадянського виховання, відповідність віковим особливостям дітей (додаток Б).

 • Знання педагогами завдань щодо ознайомлення дітей з витоками народознавства (додаток В). Ефективність методів та прийомів у роботі з дітьми. Доцільність обраних педагогами форм організації роботи з громадянського виховання.

 • Оцінка розвитку національної свідомості дітей.

 • Оснащення методичного кабінету (додаток Г).

 • Рівень участі педагогів у методичній роботі закладу, міста з питань громадянського виховання дітей; підвищення професійної компетентності педагогів шляхом курсової перепідготовки, вивчення, узагальнення та впровадження досвіду, участі у проблемних і творчих групах, семінарах, консультаціях тощо.

 • Використання різноманітних форм педагогічного просвітництва батьків. Оцінка батьками результативності роботи вихователів з громадянського виховання.

Аналізуючи подані питання (особливо 5-8), потрібно спочатку переглянути зміст методичного керівництва щодо роботи дошкільного навчального закладу з патріотичного виховання (додаток Г), тобто визначити, чи все виконується з боку керівництва закладом. А потім, узагальнюючи матеріали, відзначити, як управлінська діяльність впливає на стан роботи закладу з цього питання.

Додаток АМетодичні рекомендації щодо оформлення національних куточків у групах ДНЗ

Національний куточок у групі має бути розташований у світлому, зручному для огляду місці, бути візуально відокремленим від ігрових центрів. Експозиція національного куточка не повинна бути перенавантаженою та застиглою, вона має змінюватися, поповнюватися. Важливим критерієм національного куточка є його естетичне оформлення.

Крім предметів, виробів національного мистецтва, що подані в пам’ятках нижче, в експозицію можна включати вироби, які виготовляли та використовували в народі відповідно до обрядових циклів (осіннього, зимового, весняного, літнього). Наприклад:


 • осінній цикл: свято врожаю – кошик із фруктами, овочами;

 • зимовий цикл: Різдвяні свята – «зірка» з дерев’яної обичайки; на стіл кладуть сіно, зерно, сніп-дідух (пропоновані рекомендації визначені у матеріалах А. Богуш).

 • Весняний цикл «Свято першого жайворонка» - фігурки випечених із солоного тіста жайворонків та голубів; «Вербна неділя» - вербові гілочки, прикрашені квітами, стрічками тощо.

У національному куточку можна ставити букет з квітами.

Зміни в експозиції національного куточка можуть бути пов’язані

пізнавальною темою тижня з народознавства.

Тема «Українська хата» - макет української хати; «Птахи-символи» - лелека-іграшка.

«Український віночок», «Український одяг» - зразки віночків зі стрічками. Важливо зазначити, що віночки дівчата зберігали у скрині, не носили їх щодня, а вдягали на свята, тому бажано, щоб і в куточку його викладали або вивішували лише у святкові дні, а також протягом тематичного тижня ознайомлення дітей з національним одягом.

Також предмети експозиції можуть змінюватися залежно від тематики занять з образотворчого мистецтва.

У старшій групі доцільно виділяти регіональні особливості народного одягу, мистецтва, знайомити з народними умільцями свого регіону.

Педагогам треба чітко розуміти, які посібники, матеріали зберігаються у шафах вихователя, який дидактичний матеріал необхідний для проведення занять, бесід тощо, а які вироби та посібники є експонатами національного куточка.

Важливо зазначити, що коли відбуваються зміни в експозиції національного куточка, то на це обов’язково треба звернути увагу дітей.

Вихователеві необхідно обговорити ці зміни з дітьми, пояснити, з чим вони пов’язані, детальніше розглянути нові предмети тощо. Такі спостереження та бесіди щодо змін а експозиції обов’язково плануються вихователем заздалегідь і фіксуються у перспективному та прописуються в календарному планах.

Пам’ятка

Національний куточок у молодшій групі • Ляльки – дівчинка і хлопчик – у національному вбранні.

 • Вироби народних промислів України:

 • посуд: миска, полумисок, горщик, макітра, глечик, куманець, барильце, горнятко (посуд можна ставити на рушник-стирок, на святковий рушник у дні свят);

 • іграшки;

 • музичні дитячі народні інструменти – яворівська сопілка, дзиґа, свищики (різної форми);

 • писанки (виставляють напередодні Великодніх свят).

 • Альбом «Українські казки», у якому розміщуються ілюстрації до народних казок (ілюстрації з казок поповнюються поступово).

 • Макет подвір’я з українською хатою, спорудами для свійських тварин та фігурки тварин.

Виставляється по 1-2 предмети кожного виду виробу, протягом року змінюються на інші або змінюються на такі самі вироби, але з іншим розписом тощо.

 • Дидактичні ігри, наприклад, «Збери з частин ціле» (іграшки).

Пам’ятка

Національний куточок у середній групі

1. Ляльки – дівчинка і хлопчик – у національному вбранні.


 • Вироби народних промислів України:

 • посуд: миска, полумисок, горщик, макітра, глечик, куманець, барильце, горнятко (посуд можна ставити на рушник-стирок, на святковий рушник у дні свят);

 • іграшки;

 • музичні дитячі народні інструменти – яворівська сопілка, дзиґа, свищики (різної форми);

 • писанки (виставляють напередодні Великодніх свят).

 • Альбом «Українські казки», у якому розміщуються ілюстрації до народних казок (ілюстрації з казок поповнюються поступово).

Виставляється по 1-2 предмети кожного виду виробу, протягом року змінюються на інші або змінюються на такі самі вироби, але з іншим розписом тощо.

 • Дидактичні ігри (орієнтовний перелік): «Знайди за назвою український посуд», «Збери з частин ціле» (розбилася таця, свищик-іграшка тощо), «Що зайве?» (народні та сучасні народні інструменти; народний та сучасний одяг) тощо.

 • Дидактичний фотоальбом «Наше місто Іллічівськ».

- Пам’ятка

Національний куточок у старшій групі

1. Мапа України або її макет.

2. Ляльки – дівчинка і хлопчик – у національному вбранні. • Вироби народних промислів України:

 • посуд: миска, полумисок, горщик, макітра, глечик, куманець, барильце, горнятко, таріль, таця (посуд можна ставити на рушник-стирок, на святковий рушник у дні свят);

 • іграшки;

 • музичні дитячі народні інструменти – яворівська сопілка, дзиґа, свищик, скрипка;

 • писанки (виставляють напередодні Великодніх свят).

Виставляється по 2-3 предмети кожного виду виробу, протягом року змінюються на інші або змінюються на такі самі вироби, але з іншим розписом тощо.

4. Дидактичний фотоальбом «Україна – наша держава», «Київ – столиця України», «Іллічівськ – рідне місто».

5. Альбом «Українські казки», у якому розміщуються ілюстрації до народних казок, персонажі народних казок (ілюстрації з казок поповнюються поступово).

Виставляється по 1-2 предмети кожного виду виробу, протягом року змінюються на інші або змінюються на такі самі вироби, але з іншим розписом тощо.


 • Дидактичні ігри (орієнтовний перелік): «Знайди за назвою український посуд», «Збери з частин ціле» (розбилася таця, свищик-іграшка тощо), «Що зайве?» (народні та сучасні народні інструменти; вироби народних промислів), «Дорогами України» (робота з мапою України) тощо.

У вихователів обов’язково повинні зберігатися у шафі тематичні папки або альбоми:

- «Державні символи України» (на звороті кожного символу надруковані орієнтовні бесіди з дітьми про цей символ);

- «Національні символи України» (хліб, рушник, віночок, калина тощо);

- «Визначні дати України» (ілюстрації, які відображають святкові події, можна виставляти у куточку напередодні святкування цих дат);

- «Митцы України»;

- портрети Тараса Шевченко, Лесі Українки та інших (вивішуються у національному куточку в дні народження та вшанування пам’ті видатних діячів, прикрашаються рушником – покутником).

Додаток Б

Питання аналізу календарного плану

освітньої роботи в групах


 • Відображання роботи з ознайомлення дітей з українською національною культурою, традиціями, обрядами протягом місяця.

 • Види та кількість занять з різних розділів Державної базової програми, на яких здійснюється завдання щодо залучення дітей до національної культури, побуту, традицій тощо (на місяць, квартал, півріччя, рік). Зміст, характер їх запису. Висвітлення словникової роботи.

 • Запис занять з народознавства (якщо у дошкільному закладі вони відокремлені). Їх кількість, тематична доцільність, повнота запису, відповідність завданням програми, методиці проведення занять з ознайомлення з навколишнім; їх форма проведення, вид, визначеність та повнота поставлених завдань, доцільність виховних завдань.

 • Планування роботи з розділу «Художня література». Кількість та види діяльності, на яких знайомлять дітей із творами українського народного фольклору, письменниками-класиками, творами сучасних українських прозаїків і поетів. Характер запису, словникова робота.

 • Планування освітнього процесу з дітьми поза заняттями за напрямками:

 • художньо-мовленнєва діяльність;

 • образотворча діяльність;

 • музична діяльність.

 • Відповідність заходів темі заняття, сезону, календарним датам, регулярність їх проведення; їх місце у конкретному режимному моменті.

 • Методи, прийоми формування національної свідомості дітей.

 • Групові та колективні форми роботи з формування основ національної свідомості дітей (рухливі ігри, хороводи, читання творів, показ діафільмів, відвідування театрів, екскурсії в музеї тощо), їх доцільність, ефективність, відповідність темі заняття, вікові дітей.

 • Відбиття у плані національних свят, народних хороводних, рухливих українських ігор, їх кількість, відповідність віку. Повнота запису (мета, матеріал).

 • Прийоми індивідуальної роботи з дітьми, її повторюваність. Кількість дітей, охоплених цією роботою.

 • Мова запису (грамотність).

Додаток ВЗавдання ознайомлення дітей

з витоками народознавства (поради педагогам)

Нині, повертаючись до історії українського народу, відроджуючи, пробуджуючи до життя національні традиції, національний дух нашого народу, виховуємо свідомого громадянина і патріота нашої держави. Починати цю роботу потрібно з раннього віку в сім’ї, у дитячому садку. В школі.

Організовуючи народознавчу роботу з дошкільниками, вихователі повинні у комплексі розв’язувати пізнавальні, навчальні, виховні та мовленнєві завдання (А. Богуш).

Пізнавальні завдання передбачають розширення знань дітей про Україну, її історію, культуру, природні багатства.

Дітей спочатку ознайомлюють з найближчим оточенням, з яким вони щодня контактують. Поступово стежинкою рідного краю ведуть дитину до столиці України – Києва, інших міст та пам’ятних місць Батьківщини.

На заняттях з народознавства малюк уперше долучається до державних символів (Герба, Прапора, Гімну) та народних національних оберегів (калини, верби, віночка, рушника тощо).

Предметом обговорення у дитячому товаристві мають бути й родинні корені кожної сім’ї, кожної родини. Вихователь повинен стимулювати й заохочувати дітей до пізнання свого родоводу.

Упродовж перебування дітей у дитячому садку потрібно ознайомити їх з побутом нашого народу як у минулому, так і на сучасному етапі. Діти повинні знати (впізнавати, розрізняти) українські національні іграшки, національний (традиційний та регіональний) одяг, взуття, посуд, предмети побуту та хатнього інтер’єру, подвір’я. Треба розвивати у дітей цікавість до української національної обрядовості, народних свят, ігор, народних прикмет, народної творчості, національного мистецтва, народних промислів.

Не можна обійти увагою й українську національну кухню.

Пізнавальні завдання реалізуються й у пізнаванні дітьми природи рідного краю (ліси, степи, моря, гори, заказники тощо).

Навчальні завдання передбачають формування перших наукових народознавчих та історичних понять, у майбутньому – основи наукового мислення, національної свідомості, самосвідомості та психології.

Вихователь повинен:


 • розвивати пізнавальну активність дітей, прагнення якнайглибше пізнати свій народ, свої національні корені;

 • формувати стійкий інтерес до народознавчого матеріалу, бажання пізнати глибше, навчити використовувати його в побуті, у своєму дитячому житті, запам’ятовувати вірші, прислів’я, приказки, казки, загадки;

 • прищеплювати дітям елементарні трудові навички, пов’язані з народними ремеслами. Вчити малюків вишивати, витинати, розписувати за українськими мотивами писанки, іграшки, глиняний посуд, вибійки, витинанки, аплікації тощо.

Розвивальні завдання передбачають розвиток усіх психологічних

процесів у дитини: запам’ятовування, уважності, зосередженості, логічного мислення, уяви. Діти повинні вміти самостійно аналізувати, зіставляти, порівнювати народознавчі поняття, звичаї минулого та сучасного, відокремлювати місцеве, регіональне від загально традиційного національного.Мовленнєві завдання є супутніми на кожному народознавчому занятті.

Наприклад, мандруючи до української оселі прадідів, діти вперше чують слова стріха, тин, перелаз, скриня, ослін, долівка.

Словник дітей також поповнюється образними виразами, коли вони

Слухають фольклорні твори та твори українських письменників. Діти згадують знайомі прислів’я, приказки, примовки. Кожне заняття супроводжується розповідями дітей про побачене, почуте, пережите.Виховні завдання мають на меті прищепити дітям насамперед любов до рідного краю, до землі своїх предків, до рідної мови, оселі, до батьківщини, почуття гордості за свій народ, повагу до національної культури, національних звичаїв та оберегів.

Природними національними рисами характеру українців вважаються щирість, гостинність, доброта, мудрість, щедрість, добре почуття гумору. Отож ці риси особистості потрібно виховувати у дитини, використовуючи для цього багатий народознавчий матеріал.Заняття з народознавства сприяють вихованню у дітей духовності на національному грунті, доброзичливості, чесності, взаємоповаги, чемності, скромності, товариськості, поваги до культури інших народів, вшанування їхніх традицій, оберегів.

Долучення дітей до народної творчості, мистецтва, безпосередня участь у національних святах виховують у них естетичні почуття, розвивають художнє світобачення, наповнюють емоційну сферу дитини радощами, піднімають настрій, формують естетичний смак.

Проведення занять, організація свят з народознавства потребує серйозної підготовки педагогів. Відхилення від змісту тлумачення основних подій, традицій, що їх використовують на занятті або святі, допускати не можна. Як зазначає А. Богуш, календарно-обрядовий матеріал повинен обиратися з мінімальним релігійним звучанням.

Додаток ГРекомендації

щодо забезпечення методичного кабінету

дошкільного навчального закладу матеріалами з питань

формування основ національної свідомості дошкільника,

знань про державну та національну символіку України

 • Нормативно-правові документи з питань громадянського виховання, витяги з державних документів стосовно цього питання.

 • Програми, навчальні посібники та підручники з українського народознавства, методичні розробки, каталог статей.

 • Орієнтовний перспективний план (на навчальний рік) занять з народознавства або занять з ознайомлення з навколишнім у кожній віковій групі, в яких простежується система роботи вихователів з громадянського виховання.

 • Орієнтовний перспективний план (на навчальний рік) занять з декоративного образотворчого мистецтва (малювання, ліплення, аплікація) у кожній віковій групі.

 • Кращі конспекти занять з народознавства, сценаріїв, розваг, дозвілля тощо. Зразки конспектів занять про використання державних символів України, про символи-обереги: вінок, рушник, хліб, верба та калина (орієнтовні конспекти занять подано у посібнику А. Богуш «Українське народознавство в дошкільному закладі»).

 • Зразки семінарів, планів роботи проблемної, творчої груп з питань громадянського виховання дітей дошкільного віку.

 • Вивчення, узагальнення та поширення перспективного педагогічного досвіду з питань народознавства відповідно до вимог Державної базової програми.

 • Матеріали обстеження рівня обізнаності дітей старшого дошкільного віку з питань народознавства відповідно до вимог Державної базової програми.

 • Папка «Державні символи України» або збірник за визначеною темою, в яких розкривається історія виникнення та розвитку державної символіки.

 • Мапа України або її макет.

 • Вироби народних промислів України (якщо в ДНЗ є «світлиця», то всі народні вироби та предмети побуту можуть бути розташовані в ній):

 • гончарство: традиційний народний посуд – миска та полумисок, горщик, макітра, глечик, куманець, барильце, горнятко;

 • різьба: таріль, таця;

 • лозоплетіння: кошик, бриль (літній головний убір чоловіків) тощо;

 • писанкарство: писанки;

 • іграшки: косовська та кутська, опішнянська, петриківська, угорська тощо;

 • музичні народні інструменти: кобза, бандура, цимбали тощо (або альбом), дитячі – яворівські сопілка, скрипка, дзиґа, свищик.

Опис виробів подано у посібнику А. Богуш «Українське народознавство в дошкільному закладі». Якщо у методичному кабінеті немає умов для збереження виробів, то оформлюються папки, альбоми або друковані методичні посібники за тематикою.

 • Альбоми-папки або друковані посібники серії серії «Промисли і ремесла України»: гончарство, різьба, лозоплетіння, кушнірство (художня обробка шкіри), мосяжництво, писанкарство, іграшки, ткацтво, килимарство, вишивка, витинанки, український розпис.

 • Альбом-папка «Символи-обереги України».

 • Альбом-папка «Обрядовий календар»:

 • обрядовість зимового циклу,

 • обрядовість весняного циклу,

 • літні звичаї та обряди,

 • осінні звичаї та обряди.

 • Альбом-папка «Народна мудрість»: легенди, прислів’я, приказки, забавлянки, загадки.

 • Фотоальбом «Про українське козацтво».

 • Папка «Український народний костюм».

 • Фотоальбом «Рідна Україна», «Київ – столиця нашої держави», «Рідне місто».

 • Дидактична папка «Митці України».

 • Тематичні папки до визначних дат України.

 • Папка «Українські народні пісні, хороводні та рухливі ігри».

 • Альбоми-папки серії «Народні розписи».

 • Бібліотека художніх творів: народний фольклор, казки; художні твори українських письменників.

 • Дидактичні ігри.

Додаток ДМетодичне керівництво роботою дошкільного

навчального закладу з патріотичного виховання

Вихователь-методист ДНЗ забезпечує:

 1. Оформлення у методичному кабінеті відділу «Українознавство».

 2. Розробку тематики занять з народознавства на навчальний рік на всі вікові групи, в якій виокремлені заняття з ознайомлення дітей з державною (старший вік) та національною символікою.

 3. Надання методичної допомоги педагогам при розробці перспективного та календарного планів, при складанні конспектів.

 4. Перевірку і складання перспективних планів, складання графіків відкритих занять та взаємовідвідувань, відвідування занять і режимних моментів.

 5. Розробку і проведення семінарів та інших форм методичної роботи з питань громадянського виховання.

 6. Організацію виставок, різноманітніх конкурсів, конкурсів-оглядів національних куточків.

 7. Організацію роботи проблемних, творчих груп.

 8. Вивчення, узагальнення та поширення перспективного педагогічного досвіду.

 9. Розробку показників та критеріїв обстеження базових якостей особистості, якості засвоєння дітьми завдань Державної базової програми щодо формування основ національної свідомості дошкільників (відповідно до віку дітей, системи роботи з патріотичного виховання, визначеної у дошкільному закладі).
База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка