«Велике читання малого читача» Презентація роботи Новоодеської центральної районної бібліотекиСкачати 109.14 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір109.14 Kb.
«Велике читання малого читача»

( Презентація роботи Новоодеської центральної районної бібліотеки

для дітей по просуванню читання в дитячому середовищі.)

«Необхідно повернути дітей обличчям до книги, до бібліотеки. Якщо відійдуть навички та бажання читати – втрати будуть непоправними. Без книги людина стає духовним інвалідом.» сказав популярний дитячий письменник Едуард Успенський.

Що сьогодні читають діти та підлітки? Це питання не може не хвилювати усіх причетних до дитячого читання, насамперед бібліотекарів. Привернення уваги дітей до високохудожніх творів, відродження читання як духовної потреби – це не менш важлива робота, ніж виховання, навчання дітей та турбота про їх здоров’я.

Радує те, що усвідомлення важливості підтримки читання і особливо читання дітей та підлітків в останній час стало предметом опікування з боку держави і суспільства. Недарма 2007 рік було оголошено Президентом України «Роком української книги», а 2008 рік, рішенням голів країни СНД – «Роком читання та книгодрукування». Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2009р. №1228-р схвалено Концепцію Державної цільової програми підтримки та розвитку читання на період до 2015 року, а на основі цього документа наказом Управління культури Миколаївської облдержадміністрації від 20.11.2009 р. №261 затверджено Програму обласного гуманітарного проекту «Велике читання» на 2010-2018 роки.

Важко переоцінити значення книги для людства. Вона була і залишається джерелом знань, розкриває перед нами чарівний світ краси, добра, ідей і роздумів, збагачує нас духовно, загострює розум. І гірко усвідомлювати, що на початку ХХІ століття доводиться говорити про зниження інтересу до читання. Діти та підлітки все більше часу проводять біля телевізора або комп’ютера. За даними досліджень, читач відрізняється від не читача рівнем інтелекту. Читач здатен творчо мислити, швидше знаходити правильне, вірне рішення, має більший обсяг пам’яті, активну уяву, краще володіє мовою. Саме тому привити дитині навички читання, навчити самостійно знаходити інформацію та критично оцінювати її є актуальним і першочерговим завданням дитячої бібліотеки.Новоодеська центральна районна бібліотека для дітей – це освітній, культурний, інформаційний центр для об’єднання користувачів з різнобічними інтересами і потребами. Сьогодні бібліотекою користуються 2245 читачів, серед них дошкільнята, учні 1-9 класів, їх батьки, вчителі, вихователі.

Свою діяльність ми спрямовуємо на те, щоб дитяча бібліотека і надалі залишалась центром інформації, духовного збагачення дитини, розвитку її інтелекту та творчих здібностей. Пріоритетами в роботі бібліотеки є: розвиток особистості, здатної самостійно і вільно мислити й діяти в умовах інформаційного суспільства; формування у дітей сучасного світогляду; розвиток навичок самостійного пізнання, самоосвіти і самореалізації особистості; виховання покоління, здатного ефективно працювати і навчатись протягом життя.Емблемою Новоодеської ЦДБ є Квітка-РАЙДУГА, яка виростає з розгорнутої книги :Розумні, Активні, Інтелектуали, Дружні, Успішні, Гарні, Артисти – наші читачі.

Діти – це квіти. І так, як для квітки потрібен родючий грунт, щоб вона виросла сильною, гарною, запашною і милувала око, так і для дитини необхідне добре, цікаве, змістовне читання. Лише тоді, коли книга буде потрібна дитині, як музиканту скрипка чи художнику пензель, тобто, коли читання стане внутрішньою потребою, - ми зможемо виховати людину нової генерації, всебічно розвинену особистість, яка зможе орієнтуватись і виживати в нових ринкових умовах.«Людина – це підсумок прочитаного. Дитина, яка свого часу не зустрілася з доброю книгою, не стане в майбутньому особистістю» - сказав відомий дитячий письменник Михайло Слабошпицький. І тому працівники дитячої бібліотеки велику увагу приділяють комплектуванню бібліотечного фонду. Адже добре укомплектований фонд – це одна з основних умов роботи бібліотеки, тому що в першу чергу бібліотека повинна задовольнити різноманітні інформаційні потреби читачів-дітей та керівників дитячого читання.

Фонд Новоодеської ЦДБ налічує майже 40 тис. екземплярів вітчизняної та зарубіжної літератури, а також 35 назв періодичних видань. Широка палітра журналів для дітей представлена на виставках періодичних видань „Планета Періодика” та „У місті Журналограді”, „Інформаційний БУМ”.

Інформація в сучасних умовах розвитку суспільства – одна з головних людських цінностей. Тому задача бібліотеки полягає у вихованні людини, яка навчатиметься і працюватиме в умовах постійного зростання інформаційного потоку, людини з високим інтелектуальним потенціалом.

Досягнення цієї мети багато в чому залежить від прищеплення учням навичок бібліотечно-бібліографічної грамотності, виховання у дітей інформаційної культури, уміння користуватись довідковим фондом. Важливо, щоб у дитини сформувалася потреба звертатися до книжки як до вірного друга, який ніколи не підведе і не зрадить. Для цього в бібліотеці проводяться цікаві, змістовні бібліотечні уроки для учнів 1-9 класів, таких як:

гра „Подорож у Країну Читалію”, урок-гра „Бюро знахідок”, літературно-бібліографічна гра „Нитка Аріадни”, подорож по сторінках газет і журналів для дітей „Про все цікаве на планеті знайди в журналі і газеті”, дискусія „Книга у твоїх руках”, гра-конкурс „Уважні і начитані”, „Грайлики-читайлики”, конкурс ерудитів „Бібліографічний калейдоскоп”. Проводяться також Дні бібліографії : „Подорож у країну Каталогію”, „Нові імена в українській дитячій літературі”(за бібліографічним покажчиком) та Дні інформації: „День нової книги”, „Новинки дитячої періодики”, „Нам з Землею разом жити”, „Мистецтво живого слова”(до дня української писемності і мови).

Бібліотечні працівники надають кваліфіковану допомогу в доборі необхідної літератури, складають плани читання, рекомендаційні списки літератури, допомагають одержати довідку про ту чи іншу подію, дату. В читальному залі оформлено довідково-інформаційний куток : «Читацьке довідкове бюро Бібліогід». Значну частину довідкової та науково-популярної літератури було придбано за рахунок коштів, отриманих від надання платних послуг. Через мізерність бюджетних коштів, що виділяються на комплектування бібліотечних фондів, Новоодеська районна дитяча бібліотека ввела платні послуги. З 2000 року, вже 10 років у бібліотеці діє Платний абонемент. За цей час було одержано більш як 38 тис. грн.., які було використано на придбання літератури для читачів-дітей та керівників дитячого читання, а також для потреб бібліотеки.

До послуг наших читачів – відділ обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів. Саме тут відбувається перша зустріч дітей з бібліотекою і перше пізнання себе як читача. На молодшому відділі обслуговування завжди чекають найменших читачів, навіть тих, які ще не вміють читати. Адже для них тут зібрані найяскравіші книги, журнали і газети, оформлено цікаві, змістовні книжкові виставки «У світі казки чарівної», «Уроки без уроків», «Славні ювіляри», «Знайомтесь – нові друзі», „Сучасна дитяча проза”, «Веселковий рушничок».

Сьогодні ми повертаємося до забутого, відкриваючи, пробуджуючи до життя національні традиції, національний дух нашого народу. Тому українське народознавство має бути стрижнем роботи дитячої бібліотеки.

На молодшому абонементі для дітей 3-4 класів вже понад 15 років (з 1993 року) діє група за інтересами «Наші обереги». До неї входять діти, які цікавляться українською минувшиною. На засіданнях групи, які проходять щомісяця у формі уроків народознавства, народознавчих годин, таких як: ”Січень крокує – свята дарує”(Різдвяно-новорічна символіка українців), „Масляна, Масляна, яка ти мала!”(15.02), „А над самою водою верба похилилась”, „Хай буде з нами Великодня казка”, „Прийди, прийди до мене, неділенька зелена”(свято Трійці), „Краса і велич символів державних”, „Ой пустила віночок на биструю воду”(купальська ніч 7.07), „Три серпневі Спаси”, „Скарби бабусиної скрині”, „Золоті ключі Покрови”(14.10), „Коса - україночки краса”, „Сорочка біла вишита піснями”, „А на тім рушникові...”, „Прийди до нас, Миколаю”(19.12) та багато інших - на яких бібліотекар знайомить дітей з обрядами та звичаями, побутом українського народу. Для членів групи складено рекомендаційні списки літератури, оформлено альбом та папку «Наші обереги», де зібрано всі найцікавіші матеріали з народознавства.

До послуг читачів середнього та старшого шкільного віку – відділ обслуговування учнів 5-9 класів, до складу якого входять абонемент та читальний зал.

Вільний доступ до книжок на абонементі створює всі умови для самостійного пошуку книги читачем. Завжди цікаву і змістовну інформацію містять різноманітні книжкові виставки : «Мова рідна – слово рідне», «Наш дім – Європа», «Минуле стукає в наші серця», «Літературні іменини», «Увага! На горизонті – НЛО»(нові літературні об’єкти), «Оцінка 12 балів», «Кобзар” у моєму житті”(до 150-річчя виходу в світ „Кобзаря” Т.Г.Шевченка), «Все починається з сім’ї», «Екологія : категорія моралі». Велика увага в бібліотеці приділяється екологічному вихованню дітей. Для учнів 5-6 класів діє клуб за інтересами «Еколог». Засідання клубу проходять у формі цікавих масових заходів : екологічний брейн-ринг „Відстояти життя на Землі”, гра-вікторина „Ці незвичайні, розумні та кумедні тварини”, екогодина-застереження „Схаменіться, люди, ще не пізно!”, бліц-інформина „Юннат запитує – „Юний натураліст” відповідає”, конкурс „Кращий літературний портрет чотириногого друга”, екологічна мандрівка „Заочна екологічна подорож заповідними місцями України”, вікторина „Жаба-шкрекетуха”(що ви знаєте про жаб), оформлено перегляд літератури, на якому було представлено багато цікавих видань природничо-пізнавального характеру, художніх творів та казок, героями яких є жаба (2008 рік було оголошено Роком жаби прихильниками захисту навколишнього середовища зі всього світу). Для членів клубу складено рекомендаційні списки літератури „Екологія : категорія моралі”, „Чудеса живої природи”, „Твій вірний друг”. Екологічне виховання читачів-дітей – важлива складова загальної освіти й надзвичайно важливий чинник розвитку гуманістичного суспільства. Стратегічною метою в цьому напрямку є формування високодуховної еліти суспільства – особистостей, які будують своє життя на основі духовних та морально-етичних цінностей, усвідомлюють своє призначення на Землі, переймаються проблемами екології довкілля.Читальний зал на 20 місць є основним місцем проведення масових заходів. Тут зібрано цінні видання, єдині примірники книг підвищеного попиту, енциклопедії, словники, довідники, краєзнавча література. Всі багатства книжкового фонду бібліотеки розкриті на книжкових виставках : «Моя вишнева Україна», «У місті Журналограді», «Ти та твої права», «Для тих хто вчить і тих хто вчиться». В бібліотеці оформлено краєзнавчий куточок „Рідна моя сторона” де зібрана вся література краєзнавчого характеру, тематичні папки : „Люди твої, Новоодещино”, „Нова Одеса : сторінки історії”, „Літературна Новоодещина”, „Підпільний партизанський рух на Миколаївщині”, краєзнавча картотека. Краєзнавча робота займає значне місце в роботі бібліотеки. Вихованню любові до рідної землі, збагаченню духовного світу дитини допомагає використання краєзнавчого матеріалу. Саме бібліотека формує особистість на грунті історії, культури, традицій народу. Новоодещина багата історією, культурними і фольклорними традиціями. Мета бібліотечного краєзнавства – зібрати, зберегти і надати користувачам документальні джерела та інформацію про рідний край. Для того, щоб полюбити свою „маленьку Батьківщину”, потрібно її добре знати, мати під рукою матеріали про історію, культуру, екологію рідного краю, про видатних людей, народних умільців міста в якому живеш. Для цього в бібліотеці проходять поетичні години „Літературні перлини Новоодещини”. „Степове джерело”(поезія місцевих авторів), літературно-історичні екскурси „Ти рідна, батьківська земля, душею й серцем – я завжди з тобою”, „Знай своє місто, а в ньому себе”(до дня міста Нова Одеса).

Виховання свідомого ставлення до свого здоров’я, пропаганда здорового способу життя є одним з пріоритетних напрямків у роботі Новоодеської центральної районної бібліотеки для дітей. ЦРДБ розробила комплексну цільову бібліотечну програму «Обери здоровий спосіб життя», яка передбачає створення широкого доступу дітей і підлітків до джерел інформації з питань здорового способу життя, об’єднання зусиль бібліотеки, районного центру соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді, а також інших зацікавлених організацій, щоб на більш високому рівні, в тісній співдружності формувати в дітей свідоме ставлення до збереження свого здоров’я, запобігання шкідливим звичкам. У рамках програми для читачів-дітей проводяться такі масові заходи : урок-застереження „Туберкульоз – це небезпечно!”(до Всесвітнього дня боротьби із захворюванням на туберкульоз) 24.03), гра-подорож „Свято здоров’я”(до Всесвітнього Дня Здоров’я 7.04), вікторина-тест „Чи знаєш ти про вплив тютюнового диму?”(до Всесвітнього дня без тютюну 31.05), година спілкування „Наркоотрута – небезпечна пристрасть”(до Міжнародного дня боротьби зі зловживанням наркотиками та їх розповсюдженням 25.06), урок-застереження „СНІД – людство під знаком біди”(до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом 1.12), експрес-вікторина „Запитання й відповіді про ВІЛ-інфекцію та СНІД” та багато інших.

У читальному залі оформлено куток здоров’я «Обери здоровий спосіб життя», до якого входять книжкові виставки: «Здоров’я без ліків – довголіття без хвороб», «Коли життя без кайфу – кайф», «Вам, тинейджери», «Поради Домовичка і Ко» де зібрано літературу, яка сприяє формуванню навичок здорового способу життя, профілактиці та подоланню тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії, запобіганню захворювання на туберкульоз, ВІЛ/СНІД та інші інфекційні захворювання, які передаються статевим шляхом (ЗПСШ), сприяє фізичному, духовному розвитку, організації змістовного дозвілля дітей та підлітків.

Здоровий спосіб життя – це не тільки відсутність шкідливих звичок, а ціла система поведінки людини, яка охоплює рухову активність, раціональне харчування, безпечну сексуальну поведінку, творчу активність, повноцінне спілкування з оточуючими.

Тому саме організації цікавого, змістовного дозвілля приділяється значна увага в районній дитячій бібліотеці. Під час зимових та літніх канікул в читальному залі та у молодшому відділі обслуговування проходять розважальні конкурсно-ігрові програми «Зимова мозаїка» та «Літечко запрошує» з вікторинами, бліц-турнірами, інтелектуальними іграми, конкурсами, казковим лото, загадками та ін..

Під час весняних канікул стало доброю традицією проводити Тиждень дитячого читання. Це одне з найбільших бібліотечних свят року. В урочистій обстановці проходить нагородження переможців ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач … року». Для дітей проходить багато цікавих, різноманітних масових заходів, спрямованих на популяризацію кращих творів української та світової літератури для дітей письменників-ювілярів року, та відзначення знаменних та пам’ятних дат в житті України та світової спільноти.

Дуже подобаються дітям театралізовані ігрові шоу, інтерактивні ігри, турніри, конкурси, такі як : «До нас у гості казка завітала», Піратське шоу «На острові скарбів», літературний театралізований суд «Ваші права, діти!», інтелектуальна гра «Чарівне намисто знань», інтерактивна гра «Квітка-РАЙДУГА», виконує бажання тільки ерудованих, кмітливих, начитаних дітей та ін..

Читачі Новоодеської ЦДБ та міської і сільських бібліотек-філій постійно беруть участь в різноманітних конкурсах дитячої творчості, таких як :  • Всеукраїнський конкурс «Найкращий читач…року». Вже два переможці від Новоодеського району (в 2005 році Бобров Костя, та в 2008 – Сопчук Маргарита) відвідали місто Львів у числі учасників з інших областей України. Це свідчить про те, що працівники Новоодеської ЦБС надають велике значення проблемі дитячого читання.

  • Всеукраїнський конкурс дитячої творчості «Моя мала Батьківщина»

  • Всеукраїнський конкурс-фестиваль дитячої творчості «Святий Миколай, подаруй нам свято». До Національної бібліотеки України для дітей ми надіслали роботи наших читачів у номінаціях : малюнок, вірш, лист до Святого Миколая, вишивку, поробку.

  • Регіональний конкурс «Найкращий відгук на сучасну дитячу прозу».

  • Обласний конкурс дитячої творчості «З любов’ю до рідної природи» (виготовлення еко-книжки-саморобки). Читач Новопетрівської бібліотеки-філії Богдан Кіхтенко посів ІІІ місце в конкурсі.

  • Обласний фестиваль-конкурс «Святий Миколай збирає таланти».

Саме в дитинстві формується світогляд людини, закладаються основи її інтелекту, культури, освіти і однією з основних складових розвитку є читання. Дітей потрібно заохочувати користуватися бібліотекою з самого раннього віку, позаяк це збільшує вірогідність того , що вони звертатимуться до її послуг і в подальшому. Власне, з таких позицій будує свою діяльність Новодеська ЦДБ. Адже якщо не будуть читати діти, може статися так, що в умовах розвитку науково-технічного прогресу, зокрема інформаційних технологій значно знизиться інтерес до читання, користування друкованою книгою як джерела інформації у молоді, а також читацька культура дорослого населення України.

Підсумовуючи свою презентацію, хочеться сказати, що, незважаючи на те, що приміщення бібліотеки вже давно потребує капітального ремонту і немає в нас нових меблів та сучасної комп’ютерної техніки – основне досягнення Новоодеської ЦДБ – це наші читачі (кмітливі, розумні, талановиті), добре вкомплектований бібліотечний фонд довідкової, науково-популярної та художньої літератури для дітей та керівників дитячого читання, а також колектив бібліотеки – справжні професіонали, ентузіасти, фахівці своєї справи.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка