«Велич науки та знань, романтика подорожей, як основний пафос творів Ж. Верна. Раціональні числа»



Дата конвертації30.04.2016
Розмір73.5 Kb.
Велич

науки та знань, романтика

подорожей як основний пафос творів Ж. Верна.

Раціональні числа.

6 клас

Підготували і провели

вчитель зарубіжної літератури

Вороневич Тетяна Геннадіївна

та вчитель математики

Палюх Олена Антонівна
Богданівці 2013

Інтегрований урок: зарубіжна література та математика.

Тема: «Велич науки та знань, романтика подорожей, як основний пафос творів Ж. Верна. Раціональні числа».

Мета: показати ідею звеличення науки і знань в романі Ж. Верна; розвивати зв’язне мовлення учнів; навички роботи в групах, уміння визначати пафос художнього твору; використовуючи міжпредметні зв’язки, формувати цілісний науковий світогляд учнів; виховувати в учнів допитливість, бажання пізнавати світ, поглиблювати знання з різних галузей науки, зокрема, математики.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Обладнання: виставка малюнків, ілюстрації до роману «15-літній капітан», виставка творів Ж.Верна, картки, комп’ютер.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель математики: - Тим, хто вчить математику!

Тим, хто знає і любить математику!

І тим, хто ще не знає, що він любить математику!

Учитель літератури: - А також тим, хто кохається в художньому слові.

Тим, хто знає, що знає мало і прагне знати більше.

Тим, хто мріє здійснювати далекі подорожі і відкривати нові світи.

Учитель математики: присвячується наш урок!

Учитель З Л. – Дорогі діти! Сьогодні у нас буде незвичайний урок. Ми спробуємо поєднати речі,які, здаєтьс і поєднати не можна. Ну що здавалось би, спільного між математикою і літературою. Ці два предмети здебільшого взагалі протиставляють один одному. Адже існує навіть «теорія» про «фізиків» та «ліриків», за якою, є люди, що мають, так зване, математичне мислення і їм краще даються точні предмети, а є ті, що мають творче мислення, і вони кращі успіхи мають в гуманітарних предметах. Мабуть, і серед вас є ті, кому більше подобається математика, і ті, хто віддає перевагу історії, літературам, тобто гуманітарним предметам. І ось сьогодні ми спробуємо зламати це хибне, на наш погляд, твердження і довести протилежне. Довести, що ми всі в однаковій мірі можемо бути і «фізиками», і «ліриками», і матри чудові знання і вміння і з математики, і з літератури.

Отже сьогодні на уроці ми узагальнимо і систематизуємо знання з теми Ж.Верн. «П’ятнадцятирічний капітан» і темою нашого уроку буде «Велич науки і знань, романтика подорожей як основний пафос творів Ж.Верна».

Вчитель Мат. –А з математики проведемо узагальнення теми «Раціональні числа». Так як наш урок охоплює два предмети – зарубіжну літературу і математику, то називатиметься він інтегрованим. Ми спробуємо розширити знання з цих двох предметів одночасно, розвивати зв’язне мовлення, формувати цілісний світогляд учнів, вміння застосовувати знання у повсякденному житті,самостійно мислити, виховувати допитливість, бажання пізнати світ, вміння розрізняти добро і зло, приходити на допомогу, виручку, вміти співчувати.

ІІІ. Актуалізація опорних знань. Вчитель М. Кожні 45 хвилин ви ідете на іний урок і отримуєте знання з різних навчальних дисциплін: мов, математики, літератури, історії, географії. А в житті ці знання теж існують окремо? Щоб це з’ясувати, проведемо подорож до супермаркету. Пригадайте назви ваших улюблених ласощів і скажіть, з якими шкільними предметами вони у вас асоціюються.

(Горішки «Козацька розвага» - історія України, фізкультура; сухарики «Флінт» - зарубіжна література; шоколадка «Корона» - всесвітня історія і т.д.). А ще всі ці продукти мають ціну, а це вже – математика. Таким чином, ми з’ясували, що в житті всі знання взаємопов’язані між собою.

Вчитель З Л. – І в літературі ми теж зустрічаємо таке поєднання. Тому згадайте і запишіть на аркушах, з якими знаннями і з яких галузей наук ви познайомились, читаючи роман «П’ятнадцятирічний капітан».

( З географії – частини світу: Австралія, Африка, Північна та Південна Америка; океани – Тихий та Атлантичний; міста – Сан-Франциско в США, Вальпараїсо в Перу; країни – Ангола, Перу, США; рабство. З історії – работоргівля, китобійний промисел.

З біології – тваринний світ Африки: муха цеце, гіппопотами, слони тигри.

З мореплавства – частини судна, найменування членів екіпажу,

З ентомології – знання про комах кузена Бенедікта та ін.)

ІV. Узагальнення і систематизація знань.

Вчитель З Л. – А зараз давайте поговоримо про головного героя роману «15-річний капітан».



  • Розкажіть історію його імені.

  • Який закон життя з дитячих років зрозумів Дік Сенд?

  • (Праця – закон життя)

  • Які риси характеру Діка Сенда є визначними?

  • (Відповідальність, жадоба знань, сміливість)

  • Які галузі знань були у Діка улюбленими?

  • (Мореплавання, історія, географія)

Вчитель М. – Прагнучи до відкриттів та нових знань, як Дік Сенд, давайте і ми розв’яжемо наступні задачі.

Ви пам’ятаєте, що шлях «Пілігрима» пролягав через Тихий та Атлантичний океани. Отже, 1завдання: середня глибина Тихого океану дорівнює 3976м, Атлантичного – 3597м. Знайдіть, на скільки середня глибина Атлантичного океану менша глибини Тихого океану.

2. Найбільша глибина Тихого океану 11022м, Атлантичного – 8742м. У скільки разів глибина Тихого океану більша від глибини Атлантичного океану.

3. Але ми знаємо, що пасажири «Пілігрима» подорожували не тільки морем, але й сушею, де були і ріки, і пустиня, і гори. Температура повітря на висоті 20 км над рівнем моря становила -60 С, а на висоті 3 км над рівнем моря -5 С. На скільки градусів в середньому змінювалась температура при зниженні на 1 км?

Вчитель З Л. – Подорожі – це прекрасно,це романтично, це пізнання нового і відкриття. Але ми вже з вами знаємо, що подорожі – це також і небезпека, це природні лиха, це зустрічі з людьми і тваринами,які можуть стати фатальними. Це сталося і з героями нашого роману. В яких страшних місцях вони опинилися? (континентальна Африка, Ангола).


  • Чим були небезпечні ці місця?

( там процвітала работоргівля)

  • Що ви знаєте про работоргівлю?

(це ганебне явище, коли в Африці виловлювали негрів, перевозили їх в Америку, де продавали в рабство)

  • Як ставився до рабів і работоргівлі Ж.Верн?

(работоргівлю він засуджує, до рабів ставиться з жалістю і співчуттям).

  • Хто з героїв «Пілігрима» (4 врятованих з «Вальдека») був рабом, а хто вільними людьми?

(рабом був Том, вільними –Бат, Актеон, Геркулес).

  • Хто з негрів і чим відрізнявся від інших? З ким його можна порівняти?

(відрізняється зростом і богатирською силою. Він був схожий на однойменного героя давньогрецьких міфів – Геркулеса).

Вчитель М. – Отже, наші герої опинилися в Африці. Тут вони були змушені покинути судно і подорожувати дальше сушею. А судно залишилося стояти на якорі біля берегів Анголи, то з води виглядало 32 сходинки драбини, 6 залишилося під водою. Відстань між сходинкали – 30 см. Скільки сходинок буде виглядати з води, якщо вода під час припливу підніметься на 4 метри? (32 сходинки). Ви вже зрозуміли, що це задача логічного змісту.

Розв’яіть наступну задачу. Дік Сенд хотів переплисти на лівий беріг річки Конго перед водоспадом. Але на нього вже чекали людожери. Вони накинулися на човен, перевернули його і Діка Сенда понесло до водоспаду. Він вхопився за краї перевернутої пироги, щоб врятуватися (не захлинутися водою під час падіння) і впав разом з пирогою вниз по водоспаду. Швидкість водоспаду – 18 км /год, його висота – 100 футів (30м). За скільки секунд подолає цей шлях Дік Сенд?

Вчитель ЗЛ. – Справді, небезпечні пригоди були в героїв роману. Вони побували в страшних місцях і випробували на собі всі ознаки такого ганебного явища, як работоргівля. Але від работоргівлі страждали не тільки люди. Скажіть, який представник тваринного світу теж постраждав від цього ганебного явища і чому?

(Собака Дінго. Работорговець Негоро пограбував і вбив його господаря – дослідника Африки Семюеля Вернона).


  • Який характер був у Дінго? (Він був привітний до людей, ласкавий, любив гратися, хоча недолюблював негрів).

  • Кого з білих людей Дінго ненавидів? (Негоро).

  • Якою була доля Дінго? ( Біля хатинки, де загинув його хазяїн, Дінго зчепився з Негоро, і в цій битві обидва загинули).

  • Які літери з усієї абетки знав Дінго і що вони означали? (S і V - це було ім’я його хазяїна – Семюель Вернон).

Вчитель М. – Але ж ці літери означали щось не лише для Дінго. В математиці вони теж щось означають. Отже, що означають літери S і V в математиці?

Розглянемо наступну задачу. Дік Сенд ішов з хатини Семюеля Вернона разом з Дінго до пристані, а назустріч йому, від пристані, йшов Геркулес. Відстань від пристані до хатинки -18 км. Дік Сенд йшов зі швидкістю 4 км/год, Геркулес – 5 км/год. Дінго бігав від Діка Сенда до Геркулеса і назад зі швидкістю 8 км/год, аж поки вони не зустрілися. Скільки кілометрів пробіг собака?

Вчитель З Л. – Ми з вами вже пройшли довгий, тернистий шлях сторінками роману «П’ятнадцятилітній капітан». Але Ж.Верн є автором не лише цього чудового твору, але й багатьох інших, не менш чудових, пригодницьких романів. Назвіть деякі з них. («20 тисяч льє під водою»,

«Діти капітана Гранта», «Таємничий острів», «Подорож на місяць», «Навколо світу за 80 днів», «Подорож до центру землі» та ін.)



  • В темі нашого уроку є поняття «пафос»? Що означає вислів «пафос літературного твору»?

  • Який же основний пафос творів Ж.Верна? (Велич науки і знань, романтика подорожей).

  • Як цей пафос втілює Ж.Верн у своїх творах? (В кожному його творі є персонажі – представники однієї з галузей знань, наприклад: Паганель – член Французького географічного товариства («Діти капітана Гранта»), кузен Бенедикт – професор – ентомолог, член Французької академії («15-літній капітан»)).

  • Яке місце займала наука в житті кузена Бенедикта? (Наука була сенсом його життя).

Отже, я думаю, ми з вами сьогодні зуміли переконатися в тому, що основний пафос творів Ж.Верна – оспівування величі науки і знань, романтики подорожей. І саме за це ми любимо твори цього чудового автора, адже вони цікаві, захоплюючі і дуже повчальні.

V. Вчитель З Л. –Дорогі діти! Я щиро вдячна вам за співпрацю, за те, що ви, як і ваші улюблені персонажі з романів Ж.Верна, подолали чимало пригод і труднощів, пізнали багато нового на шляху до засвоєння теми уроку. І я бажаю вам памятати, що для того, щоб чогось досягти в житті, потрібно дуже багато знати.



Вчитель М. – Я теж хочу подякувати вам за працю, за те, що ви, не боячись труднощів, долали найважчі наші завдання, досягаючи хороших результатів. Я думаю, що ви зрозуміли, як і Дік Сенд, головний закон життя. -«Той, хто з дитинства знає, що праця – закон життя, хто з юних літ зрозумів, що хліб добувається тільки в поті чола (це заповідь Біблії, яка стала правилом життя для людства), той створений для великих справ, тому що в потрібний день і годину у нього знайдеться воля і сила для звершення їх». Цими словами Ж.Верна ми й закінчимо наш урок.

.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка