Узагальнення і повторення теми «Десяткові дроби»



Скачати 79.61 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір79.61 Kb.
Математика, 5 клас

Тема: Узагальнення і повторення теми «Десяткові дроби»

Мета:

  • систематизувати знання учнів про десяткові дроби, а саме: записувати, порівнювати, виконувати дії додавання та віднімання з десятковими дробами;

  • формувати навички застосовувати дані знання для розв’язування вправ та задач;

  • формувати вміння аналізувати відповіді однокласників;

  • розвивати увагу та пізнавальну активність учнів, логічне мислення, культуру математичного мовлення, спостережливість, уважність;

  • розвивати навички роботи з комп’ютером;

  • виховувати інтерес до математики, дисциплінованість.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації набутих знань, умінь і навичок

Обладнання: індивідуальні картки-завдання, презентація до уроку, квитки на поїзд, малюнки горщечків, кульок, парасольок, білети «Математичної забави», медалі «Магістр Десяткових дробів» та «Знавець Десяткових дробів»
Хід уроку

  1. Організаційний етап

(Слайд 1) Сьогодні на уроці ми будемо продовжувати працювати з десятковими дробами: записувати та порівнювати десяткові дроби, додавати та віднімати їх, тобто сьогодні ми повторимо і узагальнимо те, що вивчили на попередніх уроках.(Слайд 2)

Девізом нашого уроку я пропоную взяти вислів стародавнього вченого Сократа: «Те, що я встиг пізнати, - чудово. Сподіваюся, таке ж чудове те, що мені ще доведеться пізнати».



  1. Мотивація навчальної діяльності

Вивчати десяткові дроби потрібно для того, щоб розв’язувати практичні задачі в повсякденному житті, а також для подальшого вивчення математики й інших предметів: фізики, хімії, економіки тощо. Для того, щоб добре виконувати дії з десятковими дробами, потрібно постійно вправлятися та тренуватись. Ці тренування допоможуть далі вивчати і використовувати десяткові дроби, а також у старших класах ці вміння знадобляться вам на екзаменах і на зовнішньому незалежному тестуванні.

  1. Актуалізація вивченого матеріалу

Ми починаємо подорож країною «Десяткових дробів». Разом з нами подорожуватимуть герої відомих мультфільмів. Але, щоб дізнатися, які це будуть герої і побачити карту подорожі, нам потрібно пригадати основні правила: як записати десятковий дріб; як порівнювати десяткові дроби та як їх віднімати та додавати. Подорожувати ми будемо з Вами на поїзді і, щоб отримати квитки на проїзд у ньому, потрібно розгадати кросворд. Кожна правильна відповідь дасть змогу отримати квиток на проїзд. Отже, розпочинаємо. (слайд 3)

  1. Як називають дроби записані за допомогою коми? (десяткові)

  • А які ще дроби ви знаєте?

  1. Що відокремлює цілу та дробову частину десяткового дробу? (кома) (слайд 4)

  • У десятковому дробі справа приписали декілька нулів. Чи зміниться від цього дріб?

  1. Яку цифру треба поставити в десятковому дробі, якщо відсутня ціла частина числа? (нуль) (слайд 5)

  2. Як називають перший розряд дробової частини десяткового дробу? (десяті) (слайд 6)

  • А які ще є розряди дробової частини десяткового дробу? (соті, тисячні, десятитисячні і т.д.)

  • Яку цифру потрібно поставити в дробовій частині числа, якщо відсутній якийсь розряд? (нуль)

  1. Яким математичним знаком записують результат порівняння? (більше) (слайд 7)

  • Який знак ще використовують для порівняння? (менше)

  • А як порівнюють десяткові дроби?

  1. Як називають число при додаванні? (доданок) (слайд 8)

  • А як називають результат дії додавання? (сума)

  • Яке правило додавання десяткових дробів?

  • Які закони додавання Вам відомі? (переставний, сполучний)

  1. Як називають число, від якого віднімають? (слайд 9)

  • А число, яке віднімають? (від’ємник)

  • Яку назву має результат дії віднімання? (різниця)

  • Як потрібно віднімати десяткові дроби?

Квитки на проїзд отримали всі учні класу. Молодці, тепер ми можемо побачити карту нашої подорожі. На нас чекають: крамниця «Зачарованих дробів», майдан «Порівняння», палац «Десяткових дробів», ігровий майданчик «Відгадай», площа Сюрпризів. (слайд 10)


  1. Осмислення вивченого матеріалу

  1. Перша наша зупинка – крамниця «Зачарованих дробів». (слайд 11)

У цій крамниці працює Ваш давній знайомий Вінні Пух. До нього в крамницю привезли 7 горщечків з медом, але без Вашої допомоги розставити їх правильно він не зможе. Допоможіть йому, а для цього Вам потрібно записати звичайні дроби у вигляді десяткових і прочитати та записати вислів відомого французького математика Пуанкаре про математику. («Математика – це шлях до вивчення природи»). (слайд 12)

Завдання: записати звичайний дріб у вигляді десяткового дробу, знайти правильну відповідь та записати вислів. (слайд 13)


Результатом Вашої роботи стали слова славетного французького математика Пуанкаре: (слайд 14)
Додаткове завдання: відшукайте серед знайдених дробів найбільший, найменший. (слайд 15)
Вінні Пух залишився дуже задоволений вашою роботою, дякує Вам за неї і в подарунок всім тим, хто справився найперший із завданням дає ось ці горщечки з медом, які в кінці уроку Ви зможете обміняти на оцінку.

  1. Наступна зупинка – майдан Порівняння (слайд 16)

На майдані на нас чекає друг Вінні Пуха П’ятачок, який вирішив подарувати малечі, яка гуляла на майдані, повітряні кульки. Але дарувати він вирішив в такому порядку: спочатку подарує кульку з найменшим десятковим дробом, далі з більшим і останню він хоче подарувати з найбільшим дробом. Але доки він йшов до майдану вітер переплутав усі кульки і тепер П’ятачок потребує допомоги. Давайте допоможем йому розмістити кульки в порядку зростання десяткових дробів, які зображені на кульках, тобто від найменшого дробу до найбільшого. (слайд 17)

1,04; 1,029; 1,2; 1,13; 1,0008; 1,1312; 1,28; 1,1.

Відповідь. (слайд 18)1,0008; 1,029; 1,04; 1,1; 1,13; 1,1312; 1,2; 1,28

На майдані Порівнянь П’ятачок зустрів Лунтика. Не дивуйтеся, він дійсно зустрів Лунтика, який прилетів до нас з Місяця і тепер вивчає нашу планету. Що ж робить Лунтик на майдані Порівняння? Захотілося Лунтику дізнатися: А що таке наша земна школа? От він і вирішив запитати у дітей шлях до неї і забрів на майдан. А діти вирішили випробувати Лунтика і задали йому завдання. П’ятачок застав Лунтика саме в той момент, коли він разом з гусеницею Пупсінь розглядав на асфальті малюнок з завданням. Там була написана вправа, в якій не вистачало однієї цифри, напевно хтось випадково розлив напій і вона зникла. Лунтик намагався розгадати, яка саме цифра зникла. Тепер вони разом з П’ятачок розглядали дивне послання і я гадаю, що вони потребують нашої допомоги. Подивіться і ви на це завдання і замість розмитої плями вставте пропущені цифри. Вкажіть всі можливі варіанти. (Слайд 19)



4, *65<4,36502

Відповідь: 0; 1; 2; 3. (слайд 20)

Додаткове завдання:

Ще на майдані Порівнянь П’ятачок побачив цілу гору кавунів, які він вирішив переважити. Потрібно допомогти йому замінити зірочку цифрою, щоб справджувалась нерівність. (слайд 21)

4,*  4,4;

4,4*  4,44;

4,44*  4,444;

4,444*  4,4444;

4,4*  4,45;

4,*  4,5.


Ви гарно попрацювали, допомогли П’ятачку і Лунтику. Всім тим, хто активно їм допомагав П’ятачок дарує свої повітряні кульки, які в кінці уроку стануть оцінкою. А тепер ми можемо відправлятися знову в дорогу.

  1. Наступна наша зупинка – Палац десяткових дробів (слайд 22)

У нашому Палаці є зала швидкого рахунку.

Володарем Палацу є Мудра Сова. Вона запрошує частину учнів до зали, де Ви повинні працювати з таблицями швидкого рахунку. Відповіді потрібно викреслювати в білеті «Математичної забави». І в кінці уроку той, хто викреслить дві лінії, той отримає звання «Магістра Десяткових дробів»; хто встигне викреслити тільки одну лінію, той отримає звання «Знавець Десяткових дробів».

Приступаємо до роботи.



Додаткове завдання – кімната невідоих

Але є ще в палаці кімната, в якій живуть невідомі. Мудра Сова дружньо живе з ними, але іноді навіть вона їх побоюється. Всі невідомі ховаються під парасольками, щоб їх було непомітно. Не боїться невідомих тільки Сонечко, яке, як відомо, дружить з усіма. Давайте пошукаємо тих невідомих, які заховалися під парасольками, тобто розв’яжемо рівняння. (слайд 26)

(х + 3,5) + 7,2 = 11,4;

38,7 – (х + 21,9) = 14,5;

49,1 + (10,1 - х) = 52,4.

Відповідь: х=0,7; х=2,3; х=6,8. (слайд 27)

Ми прощаємося з мудрою Совою і прямуємо далі, де на нас чекає не менш захоплююча подорож на ігровий майданчик. Але перш, ніж вирушити в подорож нам потрібний перепочинок.



  1. Наступна зупинка – ігровий майданчик Відгадай (слайд 28)

Завдання перше – За одну мить

На ігровому майданчику ми зустріли Знайку і Незнайку, які сперечалися. Незнайко доводив Знайкові, що він правильно розв’язав приклади, а Знайко стверджує, що йому достатньо однієї хвилини, щоб виправити помилки в цих прикладах і що помилки знаходяться в доданках. (слайд 29)

29,8+79,3=103,1; (перевернути цифри 9)

35,31+25,02=60,51. (поміняти 0 і 2 місцями)



Завдання друге – вправа на слух. (слайд 30)

А ще Незнайко запитує: Що більше й на скільки: нуль кома дев’ять чи нуль кома десять? Він впевнений, що більше нуль кома десять. Знайко ж стверджує, що більше нуль кома дев’ять. А як Ви вважаєте? (Щоб перевірити, потрібно ці числа записати і порівняти)



  1. І нарешті остання зупинка – Площа Сюрпризів (слайд 31)

На цій площі зібралися казкові герої – Вінні Пух, П’ятачок, Лунтик, Мудра Сова і засперечалися, хто з них який ріст має. Давайте допоможемо казковим героям визначити ріст кожного героя.



Задача. Знайди ріст кожного казкового героя, якщо відомо, що висота Вінні Пуха становить 1, 3 м, Лунтик на 0,5 м менший за Вінні Пуха, П'ятачок на 0,1 м більший від Лунтика, а Мудра Сова на 1,2 м менша від росту П'ятачка і Лунтика разом. (слайд 32)

Розв’язання (слайд 33)


  1. Знайдемо ріст Лунтика

1,3 – 0,5 = 0,8 (м)

  1. Знайдемо ріст П’ятачка

0,8 + 0,1 = 0,9 (м)

  1. Знайдемо ріст Лунтика і П’ятачка разом

0,8 + 0,9 = 1,7 (м)

  1. Знайдемо ріст Мудрої Сови

1,7 – 1,2 = 0,5 (м)

Відповідь: Віні Пух 1,3; Лунтик 0,8м; П’ятачок 0,9м; Сова 0,5м. (слайд 34)


  1. Підведення підсумків

  1. Написання диктанту: на екрані Вам будуть задані 6 прикладів на додавання і 6 прикладів на віднімання. Ви пишете відповіді на аркушах, які знаходяться у Вас на столах і призначені для диктанту. А потім здійсните взаємоперевірку: обміняєтесь аркушами і виставите оцінки. (слайд 35,36)

  2. Виставлення оцінок за урок, підведення підсумків математичної забави, вручення медалей.

  1. Повідомлення домашнього завдання

Наші казкові герої дуже задоволені тим, що Ви допомогли їм виміряти ріст кожного з них. (слайд 37)

Повторіть весь теоретичний матеріал про десяткові дроби та виконайте домашню контрольну роботу зі збірника №7 ст. 111.



Ось і закінчився наш незвичний урок, закінчилася наша подорож. Я гадаю, що вона вам сподобалася. Нагадаю, що девізом нашого уроку були слова стародавнього вченого Сократа: «Те, що я встиг пізнати, - чудово. Сподіваюся, таке ж чудове те, що мені ще доведеться пізнати». Отже, ми сьогодні пізнали з вами десяткові дроби, які нам будуть потрібні у нашому майбутньому. На нас чекають ще нові відкриття, нові звершення, нові знання. Адже знання, то наш найбільший скарб. (слайд 38)



База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка