Уроку української мови за темою: «Повні та неповні речення. Тире в неповному реченні»



Скачати 82.76 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір82.76 Kb.
Розробка уроку української мови за темою:

«Повні та неповні речення. Тире в неповному реченні»

учителя української мови та літератури

Горлівського навчально-виховного комплексу

«ЗОШ № 14 – ліцей «Лідер»

Ковальової І.О.

Анотація до уроку

Урок української мови в 8 класі «Повні та неповні речення» побудований за принципами особистісно орієнтованої технології навчання. Форма організації навчальної діяльності, методи і прийоми, використані на уроці, дозволяють формувати суб’єктну позицію учнів; розвивати пізнавальні, індивідуальні та творчі здібності кожної особистості; формувати емоційно-ціннісне ставлення до людей, до себе, до світу взагалі; забезпечити зворотний зв'язок і рівноправне партнерське спілкування. Самопізнання учнів здійснюється через актуалізацію й обґрунтування власних думок.

Особистісно орієнтовану спрямованість уроку надають такі аспекти:


  • розвиток мотиваційної сфери учнів;

  • створення ситуації вибору;

  • заохочення ініціативи й активності в навчальній діяльності;

  • розвиток творчих здібностей школярів;

  • створення ситуації успіху;

  • використання рефлексії, завдань з самоконтролем і самооцінюванням.



Тема уроку. Повні та неповні речення.

Тире в неповних реченнях.


Мета. Ознайомити учнів з поняттями про повне і неповне речення, з’ясувати, коли в неповних реченнях ставиться тире. Розвивати навички аналізу мовного матеріалу. Формувати вміння грамотного письма, навички доречного використання неповних речень. Розвивати творчу активність, виховувати пізнавальний інтерес на основі культурологічних цінностей.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: схема на дошці, портрет святого Миколая, підручник, картки з творчими завданнями, анкети для самооцінки і рефлексії.

Методи і прийоми: метод «Асоціація на дошці», прийом «Відстрочена відгадка», метод позначки (прийом активної роботи з матеріалом підручника), метод коментування, прийом «Відредаговане речення», метод самоконтролю з прийомом самооцінювання, прийом «На смак і колір», прийом «Запитання-відповідь», прийом рефлексії.

Хід уроку.

І. Етап орієнтації.

- Мотивація навчальної діяльності.

- Проблематизація й актуалізація.

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

  2. Робота з культурологічним матеріалом

Учитель. Грудень – початок сніжної зими. Незабаром розпочнуться численні свята холодної пори року.

  • Яке свято взимку вам, діти, найбільше подобається?

  • Яке свято відкриває цикл зимових урочистостей?

  1. рудня – День Святого Миколая. Сьогодні наш урок буде побудований на культурологічному матеріалі про Миколу Угодника. Тож дізнаймося більше про Чудотворця і вивчимо тему «Повні та неповні речення».

(Проблематизація й актуалізація. (Використання методу Асоціація на дошці» і прийому «Відстрочена відгадка»)

Учитель. Діти, погляньте на дошку. З одного боку ви бачите портрет Святого Миколая, а з іншого – якусь фігуру. З чого б ви хотіли почати?





  1. Що вам відомо про Святого Миколая?

  2. Чому його шанують нарівні з Богом і Богородицею?

  3. Повідомлення учнів

(див. додаток)



Односклад-не речення

Повне речення


?

?

Н Н

Е П О В Е


речення






  1. З чим у вас асоціюється ця фігура?

  2. Що написано в центрі, по боках?

  3. Яке речення ми вважаємо повним?

  4. Що вам відомо про односкладне речення?

  5. Які завдання ми можемо поставити до теми уроку за схемою?

  6. Як ви думаєте, яких понять не вистачає?

  7. Ваші пропозиції щодо пошуку необхідної інформації (проектування роботи).

ІІ. Цілепокладання. Проектування наступної діяльності (складання плану роботи)

ІІІ. Організація виконання плану діяльності

1) Засвоєння нового матеріалу

- Самостійна робота з підручником. Використання позначок «+» - відома інформація, «- » - нова інформація, «?» - незрозуміло, потребує пояснень.



  • Обговорення вивченого. (Один учень запитує, інший відповідає). Прийом «Запитання – відповідь»

2) Доповнення схеми-фігури поняттями «складне речення», «діалог»

Висновок. Неповні речення вживаються в діалогах і складних реченнях з метою уникнення невиправданих повторів.



3) Письмова робота. Прийом «Відредаговане речення»

(Учень усуває повтори, пише, коментує, робить висновки)



Узимку свято Миколая ми відзначаємо дев’ятнадцятого грудня, а навесні свято Миколая ми відзначаємо 22 травня. Зимового Миколу називають Зимовим Спасом, а весняного Миколу називають Літнім. Святий Чудотворець користувався великою пошаною серед дорослих, а в дітей Святий Чудотворець користувався щирою любов’ю. За повір’ям, слухняних і розумних дітей Миколай нагороджує подарунками, проте ледачих і хитрих дітей Миколай нагороджує різками.

4) Закріплення вивченого матеріалу.

- Запитання до учнів:

а) Яке речення називається повним?

б) Яке речення є неповним?

в) Коли ми ставимо тире в неповних реченнях?

г) Де використовуються неповні речення?




  • Записати речення, довести, що речення повні

Нам приємно мати подарунки від святого Чудотворця. (Просте речення, односкладне, безособове).

Вірте у дива, покладайтеся на покровителя. (Просте речення, односкладне, означено-особове)



ВИСНОВОК. Зміст односкладних речень зрозумілий, структура односкладних речень передбачає відсутність одного головного члена речення. Тому односкладні речення є повними. Зміст неповних речень ми встановлюємо з попередніх речень.
5)Творча робота за вибором учнів. (Прийом «На смак і колір»)

  1. Скласти діалог «Подарунки від Святого Миколая».

  2. Написати невеликого листа Миколаю Чудотворцю.

  3. Попрацювати з текстом пісні про Миколая й самому оцінити свою роботу.

  4. Придумати казку «Свята людина».

Матеріал до завдання № 3.

Списати народну пісню, розкрити дужки, знайти орфографічну помилку, поставити пропущені розділові знаки. Знайти неповні речення, біля них поставити позначку «V», визначити їх призначення.




Іде святий Миколай
Яка радість який рай:

Іде святий миколай.


Несе він пакуночки –

Для дітей даруночки.

Кому кожух кому шапку

Кому бублик шоколадку

Кому куртку новеньку

Ще й сорочку біленьку.

Прийшов Миколай ізранку,

Дав сорочку (вишиванку),

А (у)вечері, (в)ночі –

Медівник і калачі.

А якби кого минув

То за нього (не)забув,

Бо матусям наказав:

Кожний щоб дарунок мав!

(Не)минув і нашу хату,

Дарував нам передплату:

«Світ дитини» - як (то)рік –

Будемо мати цілий рік!



sn_p01

Учитель надає інструктаж щодо самоперевірки і заповнення картки самооцінювання; пояснює, що за кожну правильну відповідь учень отримує 1 бал, що фіксує у третій колонці.

Для самоперевірки

Іде святий Миколай

1) Яка радість, який рай:

2) Іде святий Миколай.


Несе він пакуночки –

Для дітей даруночки.

3) Кому кожух, кому шапку,

Кому бублик, шоколадку,

Кому куртку новеньку

Ще й сорочку біленьку. V 11)

Прийшов Миколай ізранку,

4) Дав сорочку-вишиванку,

5) А увечері, вночі –

Медівник і калачі. V 12)

6) А якби кого минув,

7) То за нього не забув,

Бо матусям наказав:

8) «Кожний щоб дарунок мав!»

9) Не минув і нашу хату,

Дарував нам передплату:

10)«Світ дитини» - як торік

Будемо мати цілий рік!




Картка самооцінювання (позначки «+» або «- »)







  1. , , , ,



















  1. «V»

  2. «V»

ОЦІНКА - ……….

Бали

ІV. Контроль та оцінювання.

V. Домашнє завдання: § 19 (ст.134-136 правила). Письмова робота на вибір:

  • Вправа 195, ст. 132 (треба утворити з поданих речень неповні та записати їх. Але на місці пропуску члена речення, що повторюється, не забудьте поставити тире.

  • Використовуючи неповні речення, напиши у ввічливій формі замовлення Святому Миколаєві щодо подарунків для твоєї родини (4 -6 речень).

  • Скласти діалог про свято Миколая (8-10 реплік).

VІ. Підсумки уроку. Рефлексія

  • Чого нового ми дізнались на уроці?

  • Де ми зможемо застосувати отримані знання про неповне речення?

  • Що сподобалось і запам’яталось на уроці?

Анкета самоаналізу





Твердження

Так (+)

Ні (-)

1

Я добре засвоїв(ла) тему «Повне і неповне речення».







2

Я знаю, коли ставиться тире в неповних реченнях.







3

Я зможу знайти в тексті неповні речення.







4

Я задоволений(а) своєю роботою на уроці.







5

Мені сподобався цей урок.







6

Я хочу вчитися і здобувати нові знання.







Додатковий матеріал

  1. 19 грудня – день смерті Святого Миколи Угодника (тобто Чудотворця). Він жив близько 17000 років тому, був єпископом у своєму рідному місті Патарі (провінція Лікія в Малій Азії). Усе своє життя він присвятив справам милосердя, піклувався про немічних,убогих та сиріт. За переказами, допомагав священик найчастіше таємно, особливо тим, хто соромився просити.

Своєю глибокою вірою в Бога, силою молитви святий Миколай творив чудеса: зцілював безнадійно хворих, припиняв розбрат, втишував збурене море. Тому і називали його Чудотворцем.

На Україну культ Миколая прийшов водночас із прийняттям християнства. Святий Миколай у нас був завжди покровителем і заступником дітей. У цей день дарували і дарують дівчатам і хлопчикам подарунки, іграшки, ласощі від Миколи.



  1. 19 грудня. На цей час зима вже остаточно вступала в свої права. За народним звичаєм хто не встигав до цього дня віддати позички чи борг, то казали: «Коли ти мені не віддаси до Миколи, то вже не віддаси ніколи». Господарі варили пиво, скликали гостей. За традицією, саме на Миколу засилали сватів.

  2. У Києві церква святого Миколая була збудована одна з перших. З його ім’ям пов’язано багато цікавих обрядів. Наприклад, на Львівщині до свята випікали спеціальне печиво – миколайчики. Його клали дітям уночі під подушку. Звичай обдарування на Миколая дітей зберігся й у наші дні. На Київщині в день «весняного» Миколи готували заздравні обіди. Взимку на Харківщині співали: «Святий Микола Чудотворець на небі не сидить, а тут, на землі, людям помагає».

  3. Святий Миколай в Україні – один із тих святих, якого пошановують нарівні з Богом і Пресвятою Богородицею. Його вважають за найскорішого помічника. Святий Миколай був присланий на землю допомагати людям у їх повсякденних клопотах і бідах. Він рятує тих, хто потопає на морі, і тих, що загрузли в болоті та збилися з дороги, оберігає обійстя від злодіїв і напасників. За те святого Миколая люди люблять і славлять. Особливо радіють йому сьогодні в школах та садочках, де дітвора чекає подарунків, які тихо кладе Миколай під подушку.

Святий Миколай «на небі не сидить, а на землі діло робить», - повідує нам народна легенда.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка