Уроки української мови в 4 класі Тема: «Прислівник» Підготувала вчитель початкових класів Веселодолинської загальноосвітньої



Скачати 413.89 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації29.04.2016
Розмір413.89 Kb.
  1   2
Уроки української мови

в 4 класі

Тема: «Прислівник»
Підготувала вчитель

початкових класів

Веселодолинської

загальноосвітньої

школи І-ІІ ступенів

Коваленко Тетяна Василівна

Зміст

Урок № 1. Прислівник як частина мови.

Урок № 2. Порівняльна характеристика прислівників та

прикметників.



Урок № 3. Практичне ознайомлення з формами ступенів

порівняння прислівників, без уживання термінів.



Урок №4. Роль прислівників – синонімів і прислівників –

антонімів у мовленні.



Урок № 5. Однорідні другорядні члени речення , виражені

прислівниками.



Урок № 6. Роль прислівників у художніх та науково – популярних

текстах.


Урок № 7. Узагальнення вивченого про прислівник.

Урок № 8. Контрольна робота. Перевірка знань з мови

( «Прислівник»).




Урок №1

Тема : Прислівник , як частина мови.

Мета :ознайомити учнів з основними ознаками прислівника як

частини мови, вчити розпізнавати прислівники аналізувати

за будовою та зв’язками в реченні; розвивати вміння

вживати прислівники у своєму мовленні ; виховувати

спостережливість, любов до матінки – Природи, бережливе

ставлення до її багатств.


Обладнання :таблиця «Частини мови», опорні схеми

«Прислівник», ребуси , анаграми, репродукції

картин , виставка книг про весну, малюнки весняних

квітів , орфографічні словники.



Тип уроку : вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Розв’язування ребусів.


Р 1 на 100 ляр ві 3

Ві 2 жний с 3 бав жор 100 кий
Н Н 5 2

А И цять цять


  1. Запис слів відгадок у зошитах і на дошці.

Родина, столяр , вітри, відважний , стрибав, жорстокий, вона , вони, п'ятнадцять, дванадцять.

  • Перевіримо , які слова записали.

  • Визначте , до якої частини мови належать ці слова ?

  • Про які частини мови не згадали ?

  1. Робота з таблицею.

Іменник
Прикметник Дієслово

Частини

Прийменник мови Сполучник

Займенник Числівник

Прислівник
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Сьогодні ви познайомитесь з ще одною частиною мови. Щоб дізнатися її назву , розгадайте шараду.

Назва цієї частини мови має той самий корінь , що й іменник слово, префікс – в слова прийменник , а суфікс – що в словах іменник , прийменник, займенник.

ПРИСЛІВНИК

Дуже то цікаве слово –

супроводить дієслово.

Це прислівник.

Так і зветься –

про кожну дію обізветься.

Достеменно все він знає

і оцінку власну має :

той працює гарно, добре,

швидко, вправно, своєчасно,

а той – погано , і недобре



і повільно , і невчасно.

Задаєш йому питання :



де? коли? наскільки? як?

чому? навіщо ? і для чого?

Відповість тобі він так :



пізно , вранці , тут , ніяк,

вгору, вниз і спросоння,

туди , сюди попідвіконню…

На все відповідь він має,

про всі дії добре знає,

своїх думок не міняє.



ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Анаграма

кузран

зранку

лесево

весело

днохоло

холодно

норга

гарно

олма

мало




  • На які питання відповідають ці слова ? Це прислівники.

  • Давайте спробуємо змінити слова, що назвали в анаграмах.

Дівчинка сміється (як?) весело.

Хлопчик сміється (як?) весело.

Люди сміються (як?) весело.


  • Чи змінилося слово весело ?

ВИСНОВОК : прислівник незмінна частина мови.

2. Складання речень.

- Доповніть речення прислівниками .

Весняне сонечко світить (як?) ………………….яскраво.

Маленька річечка розливається (де?) ………….навкруги.

Легенький вітерець дмухнув (як?) ……………..лагідно.


  • Підкресліть в реченнях головні і другорядні члени речення.

ВИСНОВОК: в реченні прислівник є другорядним членом речення.

3. Робота з таблицею( опорною схемою).

У кожного учня на парті є опорна схема.



Прислівник
Незмінна

частина Як? Де? Куди? Коли?

мови
Виражає ознаку В реченні

дії, пояснює де, коли другорядний

відбувається дія член - обставина


  • В реченні зв’язуються найчастіше з дієсловами.

  • Прислівник не має закінчень.


весело добре

  • Прочитайте опорну схему.

  • Давайте за допомогою схеми сформулюємо правило. ( Учні формулюють правило).

  1. Робота з підручником.

  • Давайте дізнаємось , що нам скаже «Океан Мудрості». Чи правильно ми сформулювали правило? Відкрийте підручники на сторінці 83 і прочитайте правило.

  1. Закріплення знань.

  1. Робота із словником.

- Знайдіть в орфографічному словнику прислівники , щоб відповідали на питання – де? як?

  • Розберіть їх за будовою . ( Перевірка роботи).

  1. Фізкультхвилинка

Сірий котик міцно спав,

Навіть пісню не співав.

Та нарешті він проснувся

І довкола озирнувся.

Став смачненько потягатись

Та чистенько умиватись.

Порозчісував він вуса

Довгі – довгі , русі - русі.

Зуби й кігті нагострив

Й до комірчини побрів.

Буде мишку полювати

І добро охороняти.

Й ми, як котик, відпочили,

Щоб зміцніли наші сили.



  • Які прислівники зустрілись вам у цих віршах ? На які питання вони відповідають?

3.Робота в групах. ( За вправою 156.)

- Розгадайте кросворд.

- На які питання відповідають дані прислівники?( Як?)

4.Списування з завданням. ( За вправою 157)

а) Читання вірша Лариси Луженицької , словникова робота.


б) Виписування словосполучень за зразком.

Як?

Мандрує величаво

  1. Колективне виконання вправи 158.

а) Розгадування загадки ( Завдання 1.)

Назвіть по порядку п’ять днів тижня , не вживаючи при цьому ні назв днів , ні назв чисел.



Позавчора , вчора, сьогодні, завтра , післязавтра.

  • Поставте запитання до цих слів. Яка це частина мови ? Доведіть.

б) Розвиток зв’язного мовлення.

Складіть усну розповідь про те , що ви робили останні п’ять днів , використовуючи слова – відгадки.



6. Письмо з пам’яті .( За вправою 159)

а ) Читання вірша, з’ясування значень невідомих слів.

б) Заучування напам’ять першої строфи вірша.

в) Письмо з пам’яті.

г) Взаємоперевірка.

7. Використання прислівників у мовленні.

Творча робота - поширення речень за допомогою прислівників.

Послухайте , будь ласка, казку.

Жив – був король Сонце. І мав він чотирьох дочок – Зиму , Весну, Літо та Осінь. Всі вони були вродливі , працьовиті. Кожна з них приносила велику користь та радість людям. Король найбільше любив наймолодшу доньку – Весну. Але красу її помічав лише батько. Кожного разу коли Весна приходила на Землю і дарувала людям своє тепло , вони лише працювали , а краси донечки Сонця ніхто не помічав. І тоді король наказав письменникам , поетам , художникам , композиторам допомогти Весні . Вони прихопили з собою пензлі , фарби , олівці і пішли на Землю помилуватися красою природи для того , щоб потім розповісти про неї людям .Так і з’явилися чудові вірші , казки, оповідання, картини і музичні твори , які зобразили весну у повній красі.

( Вчитель демонструє репродукції картин , виставку книг про весну)



  • Отже, я хочу , щоб і ви попрацювали творчо. Доповніть речення . записані на дошці прислівниками і прикметниками.

Прийшла весна.

Задзюркотіли струмочки.

Перешіптуються квіточки.

Защебетали пташки.

Слова для довідок : голосно , радісно , нарешті, ясно, весело (бурхливі), ніжно , тихенько.

VI . Узагальнення знань.

Вибірковий диктант.



  • Розгадайте загадки .Виберіть із змісту прислівники і запишіть їх.

  1. Він маленький , він біленький,

Має ніженьку тоненьку.

З ним легенько вітер грає,

Все гойдає , колихає ,

Сповіщає рідний край :

- Гей , весна прийшла ! Стрічай!

( Підсніжник)


  1. Я найперша квітка вгаю,

Синім цвітом зацвітаю.

Відгадайте , що за квітка ,

Бо мене не стане влітку.

( Пролісок)


  1. Маю п’ять я пелюсток

І напівкруглий зелений листок.

А серединка у мене жовтенька,

Личко не кругле , а трохи довгеньке.

Квітка я ніжна, низенька , дрібна,

А як запахну – одразу приходить весна.

(Фіалка)


  1. Стоїть тоненький стовпчик,

Наче риска, а зверху –

Білих ліхтариків низка.



( Конвалія)

  • Діти , що ви знаєте про ці квіти ?

( Їх дуже мало , особливо підсніжників , тому їх треба охороняти).

Усно складіть речення з розсипаних слів.

Не рвіть , земну, цю, бережімо, красу , квіти.

( Не рвіть квіти – бережімо цю земну красу !)

VII .Підсумок уроку.

З якою частиною мови ми сьогодні познайомились ?

Що ви дізналися про прислівник ?

VIII . Домашнє завдання

Вивчити правило с. 84

Виконати вправу 161 с. 85.

Виписати з читанки прислів’я з прислівниками . Пояснити їх зміст. Підкреслити прислівники. Довести свою думку, користуючись алгоритмом с. 84.



Урок №2

Тема : Порівняльна характеристика прислівників і

прикметників.

Мета : закріплювати вміння розпізнавати прислівники в тексті ,

розширювати уявлення про прислівник на основі

порівняння його з прикметником, ознайомити із

способом творення прислівників від прикметників,

формувати уміння розрізняти прислівники та

прикметники ; розвивати логічне мислення , пам'ять,

увагу , зв’язне мовлення ; виховувати любов до природи

та бережне ставлення до птахів.



Обладнання :малюнки пташок, картки із завданням, зразки для

каліграфічної хвилинки.



Тип уроку : комбінований

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

1.Перевірка домашнього завдання. (Вправа 161)

Учні зачитують прислів’я , які вони виписали з читанки, називають прислівники, які підкреслили, аргументують свій вибір за допомогою алгоритму попередньої вправи (с. 84)



2.Фронтальне опитування.

- Яка основна ознака прислівника ?

( Незмінна частина мови )


  • На які питання відповідають прислівники ?

( Як ? де ? коли ? куди?...)

  • З якою частиною мови найчастіше зв’язаний прислівник ?

( З дієсловом)

  • Яку роль в реченні виконують прислівники ?

( Другорядні члени речення )

  • Наведіть приклади прислівників.

  1. Робота в парах.

Учні отримують завдання на картках та виконують його в парах.

Прочитайте текст. Знайдіть в ньому прислівники, підкресліть їх разом зі словами , від яких вони залежать.

До осені ще далеко, ще червень дихає млісно з гарячого синього неба , та вже не раз помічаєш, як через дорогу несміливо летить біла пушинка. Відцвіла десь іще одна квітка , і пушинка обережно несе на своїй парасольці маленьке стигле зернятко.

Давно обсипався цвіт груш і кислиць, і тепер на деревах повільно наливаються соком маленькі плоди. Якась грушка, передчасно пожовтівши , падає на землю.

На сонячних лісових горбах солодко пахне нагрітою стиглою полуницею, і теплий вітерець легенько здуває з козельців шовковий пух.

( За О. Донченком)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Ознаку дії називає ,

а також місце , час , причину

цієї дії визначає,

і кожен цю частину знає.

Бо це прислівник – всім відомий.

Незмінна ця частина мови

і на запитання як? коли?

готова всім відповісти.

Сміється сонце як? – ласкаво,

мандрує небом величаво,

а небо голубіє дивно ,

пливуть хмаринки тихо , мирно.

Дзвенить кохана мова чисто,

а кожне слово – урочисто.

Земля стрічає вас святково,

сміються зорі загадково.

Сади цвітуть коли ? – весною,



улітку – трав моря шовкові,

а восени врожай збирають,



узимку снігу всі чекають.

Прислівників багато в мові,

усі яскраві , всі чудові!

Щоб здобути знань основи,

вивчім цю частину мови !

( Л. Лужецька)



IV. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Отже, сьогодні ми будемо продовжувати знайомство з прислівниками та будемо порівнювати їх з прикметниками.

V . Вивчення нового матеріалу.

    1. Бесіда про перелітних птахів.

  • Назвіть яких пташок ви знаєте ?

  • Яку користь пташки приносять людям ?

Учні отримують завдання по варіантах.

І варіант – називають перелітних птахів.

ІІ варіант – зимуючих.

На столі учитель розкладає малюнки пташок. Учні підходять до столу та вибирають малюнки тих пташок , які їм треба назвати та по черзі демонструють їх.



  • Як ви допомагали пташкам взимку ?

Вчитель зосереджує увагу учнів на малюнкові ластівки.

Складіть усну розповідь про ластівку , вживаючи прислівники , що записані на дошці.



Спереду, ззаду, високо, низько.

    1. Розподільне виписування. ( За вправою 162)

а) Читання вірша, словникова робота.

б) Виписування прислівників за запитаннями.



Коли? Як? Де?

зранку весело вгорі

привітно

3. Вправа 163 (усно).

а) Творча бесіда за завданнями і запитаннями вправи.

б) Висновок за вправою.

Учні самостійно формулюють висновок .



Прислівники не змінюються

в) Проблемна ситуація.

- Яке закінчення у прислівника мелодійно ?

- Пригадайте правило про закінчення слова і відразу знайдете відповідь на попереднє питання. ( Прислівники не мають закінчення , бо це незмінна частина мови.)

г) ознайомлення з додатковим теоретичним матеріалом , с.85.

4. Каліграфічна хвилинка.

- Сьогодні ми повторимо написання букви н і з’єднань з цією буквою. Буква н складається з трьох елементів : пряма похила паличка , невелика пряма лінія і пряма похила паличка з заокругленням внизу.



н на но нм нп нл не

вчасно

Посієш вчасно , вродить рясно.

  • Як ви розумієте це прислів’я ?

  • Назвіть прислівники , які зустрілися в цьому прислів’ї .

  • На які питання вони відповідають?

Фізкультхвилинка

Рано - вранці крокодили

На зарядку всі ходили.

А за ними вирушали

Тигри , леви і шакали.

Поспішали кенгуру,

Несли в торбах дітвору.

Антилопи і горили

Теж зарядку там робили.

Слон поволі , наче робот,

Піднімав свій довгий хобот.

Раз і два , і три, й чотири –

Присідали крокодили.

Лиш ледачі бегемоти

Не вилазили з болота.

( Учні виконують рухи, імітуючи поведінку названих тварин )


  1. Порівняльний аналіз прислівників і прикметників

( за вправою 164).

Учні колективно виконують послідовно всі завдання вправи. Учитель звертає увагу на правопис прислівника де-не-де.



  1. Робота в групах. ( За вправою 165).

а) Складання порівняльної характеристики прислівників і прикметників.

б) Усне творення прислівників від прикметників за допомогою суфіксів – о, -е.

Щасливий – щасливо привітна - привітно

добра – добре гарячий - гаряче

холодний – холодно правильне - правильно

рішучий – рішуче прекрасний - прекрасно

теплий – тепло вірна – вірно.

VI. Закріплення вивченого матеріалу.


  1. Вправа на розпізнавання прислівників і прикметників.

  • Прочитайте акрозагадку, записану на дошці. Відгадайте її. Які прислівники і прикметники використані в тексті? Доведіть свою думку. Яка їх роль у тексті ?


Я залізний і рогатий,

Корабель спиняю раптом.

І за ним , спочивши , скоро

Рвуся у морські простори. ( Якір)

  1. Творча вправа.

- Від поданих прикметників утворіть прислівники. З утвореними прислівниками складіть речення, які можна об’єднати в текст під назвою « Лісова казка». Яка роль прислівників , використаних у тексті?

Учні працюють групами по два учня.



Прикметники : ніжний, затишний, лагідний, тихесенький, казковий, чарівний.

VIІ . Підсумок уроку.

- Яка основна ознака прислівника як частини мови ?

( Незмінна частина мови )


  • За допомогою яких суфіксів утворюються прислівники від прикметників ? ( -о, -е )

Вибірковий диктант.

Випишіть в колонку прислівники. Напишіть через риску відповідний прикметник , від якого утворився прислівник.



Зійшло сонце. Лагідно , привітно дихнув легенький вітерець. Весело заспівав він свою пісню. Ніжно , трепетно співає береза. Слухаючи її , хочеться підійти та обійняти білокору красуню. Мужньо , величаво співав дуб. Коли чуєш його

пісню , то самому хочеться бути сильним і відважним.

Лагідно – лагідний

привітно – привітний

весело – веселий

ніжно – ніжний

трепетно – трепетний

мужньо – мужній

величаво – величавий



VIII. Домашнє завдання.

Вивчити правила с. 85, 87.

Виконати вправу166 с. 87.

Виписати з художнього твору уривок із п’яти речень з прислівниками. Пояснити, від яких слів утворилися вжиті в реченнях прикметники.


Урок № 3

Тема: Практичне ознайомлення з формами ступенів

порівняння прислівників, без уживання термінів.

Мета : ознайомити учнів із способами творення різних форм

прислівників ; ознайомити зі способом розрізнення

однакових за звучанням і написанням форм прислівників

і прикметників, формувати уміння утворювати різні

форми прислівників і вживати в реченнях і текстах ;

розвивати логічне мислення , пам'ять, увагу , мовлення;

виховувати інтерес до рідної мови та прагнення її

вивчати.


Обладнання :сигнальні картки , ілюстрації весни.

Тип уроку : комбінований

Хід уроку

І . Організація класу.

ІІ . Повторення вивченого матеріалу.

  1. Фронтальне опитування.

  • Яку частину мови називаємо прислівником ?

  • Від яких частин мови можна утворити прислівники ?( Від прикметників , дієслів )

  • Як утворюються прислівники від прикметників ? ( За допомогою суфіксів – о , -е.)

  • Чи мають прислівники закінчення ? Чому?

  • З якою частиною мови зв’язуються в реченні прислівники, прикметники?

2. Перевірка домашнього завдання. ( Вправа 166.)

  • Учні зачитують виписані з художніх книг уривки тексту , називають вжиті у них прислівники, ставлять до них питання.

  1. Творча робота.

На дошці записані прислівники : весело , ніжно , сонячно, тепло, чудово, радісно, прекрасно.

  • Прочитайте прислівники. Від яких прикметників вони утворились ? Як саме вони утворились?

  • З поданими прислівниками складіть речення, що об’єднуються в текст під назвою «Весна – красна». В цьому вам допоможуть ілюстрації з зображенням весни.

Учні зачитують утворені тексти.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми продовжимо працювати з прислівниками, вчитимемось утворювати нові форми прислівників.



IV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Творча вправа ( за зразком).

  • Від поданих прислівників утворіть ще два слова за зразком.

високо – вище – найвище

низько –


далеко –

гарно –

ніжно –

щиро -


  • Поставте запитання до кожного утвореного слова. Яка це частина мови ? Доведіть.

Висновок . Утворені слова – це форми одного і того самого прислівника утворені за допомогою суфіксів.

  1. Списування (За вправою 167.)

а) Читання тексту , словникова робота.

- Яке значення для людини має вивчення рідної мови ?

- Чи допомагають знання рідної мови при вивченні мов інших народів ?

б) Коментоване списування.

- Знайдіть у тексті прислівники. Підкресліть їх.

- Визначте роль прислівників у реченні .

в) Порівняльний аналіз форм прислівників. ( За завданням 3.)

3. Каліграфічна хвилинка.

- Сьогодні ми пригадаємо написання великих літер Т Г Ш



Тарас Григорович Шевченко

Було колись – в Україні

Ревіли гармати:

Було колись – запорожці

Вміли панувати.

Фізкультхвилинка

Хмарка сонечко закрила,

Слізки дрібнії зронила.

Ми ті слізки пошукаєм,

У травичці позбираєм.

Пострибаєм , як зайчата.

Політаєм , як пташата.

Потанцюємо ще трішечки,

Щоб спочили ручки, ніжки.

Всі веселі? От чудово!

А тепер до праці знову.


  1. Тренувальні вправи на утворення форм прислівників.

( За вправою 168.)

Висновок. Різні форми прислівників утворюються за допомогою суфіксів – іше, - ше ; префіксів най- , як-, що-, слів значно , багато, набагато, куди, ще, трохи.



  1. Розвиток зв’язного мовлення. (За вправою 169.)

а) Читання початку розповіді . складання продовження.

б) Колективний запис тексту з вживанням різних форм прислівників.

- Назвіть прислівники у складеному вами тексті. Поясніть роль прислівників у реченні.

5. Колективне виконання вправи 170.

а) Проблемна ситуація.

До якої частини мови належать подані слова ? Чи можна це точно визначити? Поясніть свої міркування.

б) Складання і запис речень з поданими словами так . щоб у першому реченні слово виступало прислівником , а в другому – прикметником . ( За зразком на с.89)



Висновок. Є прислівники і прикметники однакові за звучанням. Їх можна розрізнити за зв’язком з іншими словами в реченні і за запитаннями. Якщо слово зв’язане з іменником – то це прикметник, а якщо з дієсловом – то прислівник .

V. Закріплення нового матеріалу.

  1. Творча вправа.

  • Прочитайте слова . Доведіть , що це прислівники. Як вони утворились ? Від поданих прислівників утворіть нові форми і запишіть через риску.

Привітно, радісно, весело, ніжно, чарівно, мелодійно, пильно, яскраво, тепло.

  1. Гра « Прикметник чи прислівник?»

Вчитель зачитує речення або словосполучення з прислівниками вищого і найвищого ступенів або з прикметником середнього роду, однозвучними з прислівниками. Учні уважно слухають. Якщо звучить прислівник піднімають сигнальну картку.

  • Що у світі наймиліше ?

  • Ми вибрали найвище дерево.

  • Байкал – найглибше озеро земної кулі.

  • У цьому році річка розлилась ширше.

  • Сонце почало сходити вище, світити яскравіше.

  • Золото важче , ніж срібло.

  • Гостре слово сильніше меча.

  • З настанням весни частіше зникав журавель з дому.

VI . Підсумок уроку.

    • За допомогою яких суфіксів і префіксів можна утворити різні форми прислівників ?

    • Додавання яких слів допоможе утворити різні форми прислівників?

    • Як можна розрізнити однакові за звучанням і написанням форми прислівників і прикметників ?

VII. Домашнє завдання.

Виконати вправу 171 на с. 89.

Добрати і записати кілька народних прикмет , у яких уживаються прислівники з різним ступенем вияву ознаки дії. Якщо не знайдете народні прикмети , то самостійно складіть речення з даними прислівниками.
Урок №4

  1   2


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка