Уроках математики знання та вміння з тем «Геометричні фігури та величини», «Звичайні дроби»



Скачати 120.09 Kb.
Дата конвертації01.05.2016
Розмір120.09 Kb.
ПОЗАКЛАСНИЙ ЗАХІД у формі математичної гри для учнів 5 класу

«У царині математики»


Мета:

Освітня (навчальна):

  • закріпити здобуті на уроках математики знання та вміння з тем «Геометричні фігури та величини», «Звичайні дроби»;

  • спонукати до вивчення математики як прикладної дисципліни, що формує життєві математичні компетентності;

  • вчити учнів застосовувати математичні знання на практиці.

Розвиваюча:

  • розвивати креативне мислення, логіку, увагу, уяву;

  • збудити пізнавальний інтерес до математики.

Виховна:

  • виховувати лідерські якості;

  • виховувати почуття колективізму, обов’язку, відповідальності за доручену справу;

  • бути толерантними.


ХІД ЗАХОДУ

«Недостатньо лише отримувати знання,

треба знати їм застосування»

Йоган Гете


І. Вистава

Учитель: З давніх-давен ведуться суперечки з приводу того, чи потрібна математика в житті чи ні.

Грає музика 1


Мистецтво: Ні ну ви чули таке: у неї є своя краса, як у поезії та музиці!

Література: Хм.. Найшли з ким МЕНЕ порівнювати!

Ф-ра: А ще говорять, що вона – це гімнастика для розуму. Та звідки їй щось відомо про ту гімнастику?

Фізика: Цариця наук! Як би не так!

Мистецтво: Та ми проживемо і без цієї цариці. Треба вона нам.

Література: Давайте збудуємо свій окремий будиночок і будемо жити самі, без неї.

Фізика: А що – ідея! Я знаю всі закони фізики.

Мистецтво: Я розфарбую, прикрашу і оформлю наш будиночок.

Ф-ра: А я маю фізичну силу для будівництва.

Учитель: Так і домовились.

Грає музика 2


Література: З чого ж починати? (відра, щітки, рулон обоїв ….)

Мистецтво: З фундаменту.

Фізика: Ні. Спочатку треба накреслити план забудови, зробити огорожу.

Ф-ра: Так… а як же будемо креслити, вимірювати без креслярських інструментів? Вони ж всі у неї, у Математики.

Література: Та й користуватися ними ми не можемо.

Мистецтво: Ладно, чи й не проблема! Я знаю де можна купити вже готовий будинок. Там тільки треба підлогу зробити і все.

Ф-ра: Так… а як же підрахувати скільки квадратних метрів покриття треба для підлоги?

Мистецтво: Не знаю... Ладно, купимо вже готовий будинок.

Фізика: Так це ж, мабуть, дорого?!

Література: А грошей нам вистачить?

Мистецтво: Не знаю.

Ф-ра: А хто ж їх порахує?

Фізика: Говорили: самі-самі! І що самі? (Сварка)

Грає музика 2


Математика: Можливо я зможу вам допомогти?

Література: Мабуть…. (невпевнено)

Математика:Діти, допоможемо виконати обчислення для побудови будинку?

Діти: Так.

Математика: Щоб працювати дружньо, згуртовано, нам треба об’єднатися в дві команди.

Учитель: Цариця наук, дозвольте мені обрати капітанів цих команд. Капітаном першої команди буде –…, а капітаном другої команди – …. А тепер ви по черзі обираєте членів ваших команд. … Команди сформовано. Сідайте за столи. Оберіть назву для своєї команди. (Напишіть назви команд)
ІІ. Математична гра

Учитель: Цариця наук, сідайте і ви, будь ласка. Будете пильно стежити за правильністю математичних розрахунків.

Математика: Але будьте уважні при розрахунках. Щоб не вийшло так, як ось з цим учнями. (3Відео - 3 хв)

Учитель: Ну що ти, цариця наук, у нас всі учні розумні, всі знають таблицю множення. Справді ж? І зараз щоб налаштуватися на роботу ми проведемо розминку. У математиці, як і у фізкультурі, теж є розминка, але для розуму… Вона потрібна для того, щоб ви ставали кмітливішими, вміли знаходити креативні раціональні рішення при вирішенні повсякденних завдань… За кожну правильну відповідь рахуйте собі 1 бал (клеїте 1 наліпку). Оберіть від кожної команди учня, який буде відповідати за підрахунок балів. Я вам даю наліпки, які цей учень буде клеїти на дошку.

(Презентація «4Розминка») тільки 1 слайд

Конкурс «Розминка»

Питання є серйозні,

А є і жартівливі.

Тож будьте ви уважні,

І будьте ви кмітливі.

А першою розминку почне та команда, яка швидше розгадає ребус – слайд 2. Після цього вчителю треба натиснути кнопку на слайді «Назад».

Команди обирають номер запитання. Вчитель натискає на відповідний номер, після відповіді треба знову повернутися назад.

Відчуваєте, що після РОЗМИНКИ ви стали ще розумнішими.

А тепер допоможемо у вирішенні задач, які сьогодні постали перед науками.

Перш ніж будувати будинок спочатку креслять план забудови.


5Презентація

Слайд 2-4

Задача 1. Скільки треба метрів паркану, щоб обгородити земельну ділянку довжиною 24 м, ширина становить довжини, а ворота займуть 2 м?

(Роздати умови задач)

Відповіді пишуть на аркушах, приклеюють їх до дошки, пояснюють.

Оцінює вчитель 3 бали.


Тепер вирішимо питання з підлогою.

Слайд 5-7

Задача 2. Скільки квадратних метрів паркету потрібно, щоб застелити підлогу в 2 кімнатах квадратної форми, якщо довжина кожної з них дорівнює 3 м?

Відповіді пишуть на аркушах, приклеюють їх до дошки, пояснюють.

Оцінює вчитель 2 бали.
Слайд 8-14

Задача 3. Треба буде утеплити будинок пенопластом, щоб заощаджувати тепло. Сьогодні це неабияк актуально. А потім пофарбувати стіни. Так от, скільки треба фарби для фарбування стін будинку, якщо на 1 м2 витрачається 200 г? Будинок довжиною 10 м, шириною 8 м, висотою 3 м, а вікна і двері займають 18 м2.
Аналіз задачі: Форму якої геометричної фігури має будинок? (Прямокутний паралелепіпед). Треба визначити площу поверхні, але тільки бокових граней (підлогу і сталю не рахуємо). Потім відняти площу, яку займають вікна і двері (ми ж їх не будемо фарбувати). Помножити площу на 200 г.

Відповіді пишуть на аркушах приклеюють їх до дошки, пояснюють.

Оцінює вчитель 4 бали.
Людині дуже часто необхідна допомога у вирішенні тієї чи іншої математичної задачі. Які ж речі нам допомагають у цьому? … А це наступний конкурс -

Слайд 15-22

Конкурс «Пантаміма»

Від команди запрошується один учасник, який повинен без слів, лише рухами та мімікою зобразити предмет так, щоб учасники вашої команди сказали його назву

(циркуль, транспортир, калькулятор, олівець).

За кожну правильну відповідь рахуйте собі 1 бал.


Історична довідка:

Олівець - Приблизно 500 років тому в шахтах міста Камберленд в Англії був виявлений графіт. Вважається, що тоді ж почали виготовляти і графітні олівці. У німецькому місті Нюрнберг знаменита сім’я Фабер з 1760 року почала виготовлення олівців, використовуючи графітовий порошок, але не зовсім успішно. Нарешті, в 1795 році якийсь Конт винайшов олівці, виготовлені з суміші графіту і деяких сортів глини й обпалені в печі. Ця технологія використовується і сьогодні.

Транспортир – хто і коли створив транспортир достаменно невідомо. Під час проведення археологічних робіт у 1906 році в Єгипті був знайдений один інструмент, який, як виявилося являється першим в історії транспортиром. До такого висновку прийшла Амелія Спаравінья, італійський фізик. Вік інструменту становить близько 3400 років.

Циркуль - Зараз не можна сказати, хто саме винайшов цей інструмент - історія не зберегла для нас його ім'я. Історія циркуля налічує вже декілька тисяч років - судячи по збереженим накресленим колам, інструмент був знайомий ще вавилоняни та ассирійці (II - I століття до нашої ери). На території Франції, в гальському кургані був знайдений залізний циркуль (I століття нашої ери), під час розкопок у Помпеях було знайдено багато римських бронзових циркулів. (6 клас)

Калькулятор – Французький математик Блез Паскаль розробив пристрій для додавання (шестизначних чисел), щоб полегшити працю свого батька – податкового інспектора. Цей пристрій назвали паскаліни. (Через 2 роки.)
Ці інструменти нам необхідні для математичних обчислень, виконання креслень, вимірювань, розв’язування геометричних задач.
Слайд 23-26

Задача 4. А ще ж дах! Будинок без даху не може бути! А гроші вже всі закінчилися, ми витратили їх на підлогу, фарбу для стін. Що ж робити?... Треба брати кредит. А чи треба для цього знати математику? Порахуйте скільки грошей треба сплачувати кожен місяць для погашення кредиту, якщо відомо, що треба повертати щомісячно 3/150 від 45000 грн.

Хто швидше отримує 1 бал.


Ось і вийшов у нас гарний будинок. І це все завдяки правильним математичним розрахункам. (Прикріпити будинок на дошку.)
Слайд 27

Завдання від Фізкультури.

Ф-ра: Пані, царице, дозвольте трохи пограти, а то вже всі засиділись з вашею цією математикою.

Математика: Добре, але гра математична.

Ф-ра: Звісно. Ось вам правила гри. (передає конверт)

Учитель: Я називаю число. Якщо воно мішане – ви стрибаєте, якщо правильний дріб – підіймаєте руки вгору і аплодуєте, неправильний дріб - тупаєте ногами.

Мистецтво: Будинок у вас гарний, але якийсь не живий. Його треба прикрасити. Ось вам завдання від мене. (передає конверт)

Учитель: Діти, а біля ваших будинків, щось знаходиться?

Слайд 28-30

Завдання від Мистецтва. Конкурс «Квітник» Прикрасимо наш будинок квітами. Для цього треба спочатку знайти значення виразів, потім відповідно розфарбувати квітку. Будьте уважні – кожній правильній відповіді відповідає свій колір. За правильно розфарбовану квітку отримаєте по 2 бали.

Грає музика !Квітник.










e:\математика\виховний захід 5 клас\королівство без математики\2\квітка не зафарбована - копия (3).jpge:\математика\виховний захід 5 клас\королівство без математики\2\квітка з цифрами 2.jpg
Прикріпити біля будинка.
Слайд 31

Але ж треба захистити квіти від шкідників, тлі, які можуть їм зашкодити. Допоможіть з’ясувати, скільки води треба налити у відро, якщо вміст пакету треба розвести в 3/4 частини відра води. За правильну відповідь 1 бал.


Учитель: Погляньте, як ми чудово подвір’я прикрасили, та оздобили. Вдало над дизайном попрацювали. Все раціонально продумали, свої математичні знання на практиці застосували. Вам подобається будинок?

Тож нарешті можна і відпочити …..


Література: Ей, постривайте. Я також маю для вас завдання. Я так захопилася математикою, що у мене в голові вже всі казкові герої перетворилися на математичних. Допоможіть з’ясувати, які ж це казки?
Слайд 32

Завдання від Літератури. Конкурс «Знайомий сюжет»

Перегляньте уривки математичних казок та спробуйте вгадати, сюжет якої відомої казки вона повторює. Як називається ця казка? Але відповідь говорите тільки після перегляду.



Казка перша. Презентація-демонстрація «6Казка про числа»

Якось холодного зимового дня гуляло Натуральне число площиною та й побачило нічийну пряму.

- Хто-хто на прямій живе? - Запитало Натуральне число.

Не почувши відповіді, поселилося число на прямій і стало на ній жити.

Пробігало мимо Дробове число. Побачило пряму, підбігло до неї й запитує:


  • Хто-хто на цій прямій живе?

  • Це я, число Натуральне. А ти хто?

  • А я - Дробове число. Пусти мене до себе.

  • Заходь.

Стали вони жити разом. Не просто жити, а працювати. Натуральне - прибутки рахує, Дробове – ділить на частини, вимірює.

Через деякий час пробігало площиною Ціле число. Побачило пряму, підбігло до неї й запитує:



  • Хто-хто на прямій живе?

  • Я – число Натуральне.

  • І я - число Дробове. А ти хто?

  • Я - Ціле число, пустіть до себе.

(Казка має продовження, тому нам треба ще вивчити цілі, раціональні, ірраціональні числа)

Відповідь. Українська народна казка «Рукавичка».
Може запросимо всі числа до нашого будинку, міста ж всім вистачить?
Казка друга. Презентація-демонстрація «7Казка про фігури»

Жили-були три брати, вони були одинакові за зростом, але різні за формою. І звали їх трикутник, прямокутник, квадрат. Ціле літо вони веселилися, гралися-розважалися. Аж ось осінь прийшла. Квадрат мовив:

- Браття, осінь йде, потрібно і про житло подумати.

- Ще встигнемо! – відповів Трикутник і побіг із Прямокутником пустувати…

А Квадрат часу не гаяв: наносив каміння, глини, піску і збудував міцний будинок.

Аж ось пішли дощі, калюжі покрилися пошерхлим льодом, стало нестерпно холодно.

Трикутник вирішив побудувати курінь із соломи. (Адже форма будиночку теж трикутна). А Прямокутник змайстрував хлів прямокутної форми і покрив його дахом із листя та гілок… Перший порив вітру зруйнував курінь Трикутника, а шквальна злива вщент розкидала у різні боки хлів Прямокутника. Лише вірні математичні підрахунки, працелюбство і передбачливість Квадрата врятували трьох друзів.
Відповідь «Три поросяти»
ІІІ. Підсумок проведеного заходу:

Учитель: Які молодці. Погляньте, а на що це схоже… на паркан. Ось бачите, своїми правильними відповідями ви ще й паркан змайстрували.

А де ж в повсякденному житті (до учнів) не можливо обійтись без математичних знань? Учні відповідають.


Чи переконалися ви (до наук), що математика потрібна наука?
Мистецтво: Без математики життя не має,

Вона навкруг усім допомагає.


Фізика: Математика – це не мука,

Вона – наймогутніша наука.


Фізкультура: Щоб математика приносила плоди,

Вивчай її, вперед іди!


Література: Без математики не мислиме життя

Тепер ми знаємо це допуття!


Математика: Дякую, вам друзі, за довіру і теплі слова. Я завжди готова прийти на допомогу.
Учитель: Ви, завдяки своїм математичним знанням збудували будинок (хоч і віртуальний), змогли облаштувати подвір’я, посадити квіти та доглядати за ними.

Музика 8Кінець.



Я дякую всім за чудову співпрацю. І сподіваюся, що ви отримали справжню насолоду. Успіхів вам та натхнення.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка