Урок засвоєння нових знань+ урок формування та вдосконалення знань, вмінь,навичок



Скачати 189.83 Kb.
Дата конвертації01.05.2016
Розмір189.83 Kb.
Тема : «Росія у кінці ХХ – на початку ХХІ ст. Нові незалежні держави Балтії, Закавказзя та Середньої Азії, Білорусь, Молдова. Особливості шляхів історичного розвитку»

Мета уроку :схарактеризувати внутрішньополітичну ситуацію та зовнішньополітичні пріоритети нових незалежних держав, сучасні напрями їх політичного та економічного співробітництва;

розвивати вміння аналізувати, порівнювати, працювати з різноманітними джерелами інформації; висловлювати власну думку щодо подій, критично мислити;

виховувати в учнів зацікавленість історією.

Тип уроку : комбінований (урок засвоєння нових знань+ урок формування та вдосконалення знань, вмінь,навичок ) .

Методи навчання , прийоми : вправа «Географічний пінг-понг», метод «Мікрофон», перегляд та обговорення відеороликів ,вправа «Хронологічний марафон», вправа «Нестор –літописець».



Форма організації навчальної діяльності учнів : кооперативно-групова .

Наочність : мультимедійна презентація , дидактичний матеріал,

термінологічні словнички до теми .


Хід уроку

І. Оргмомент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Учитель . Після розпаду СРСР Росія стала незалежною державою. Її частка спадщини СРСР складає :

76 % території,51 % населення,60 % основних виробничих фондів,


76 % підприємств, що виробляли засоби виробництва,90 % видобутку нафти.

А яка ж доля спіткала інші республіки ?

Саме про це ми зараз і дізнаємося .
3. Нові незалежні держави Балтії, Закавказзя та Середньої Азії, Білорусь , Молдова . Особливості шляхів історичного розвитку .

ІІІ .Актуалізація опорних знань та їх корекція.
Вправа «Географічний пінг-понг»

  • Покажіть на карті світу країни,які утворилися на місці радянських республік.

  • Назвіть столиці цих країн сьогодні .


Метод «Мікрофон»

  • Як ви вважаєте, які внутрішні політичні та економічні проблеми мали розв’язати нові незалежні держави, утворені після розпаду СРСР.

Відповіді учнів .

У Уч и т е л ь. У 1991 р. наддержава Радянський Союз припинила своє існування, на її теренах постали нові незалежні держави, які в минулому мали власну історію і дуже сильно різнилися одна від одної. У СРСР існував «радянський» народ, а тепер кожна з республік почала розбудовувати власну національну державу, вирішувати питання кордонів, мови. Непросто відбувався державотворчий процес у колишніх радянських республіках, деяким із них не вдалось уникнути збройних конфліктів.

Але життя продовжується і зараз репортаж про сьогодення нових незалежних держав.

Перегляд відеороликів «15 республік» та їх обговорення .


  • В якій країні хотіли б побувати ?

  • Чому саме в ній?


ІV. Вправи за зразком з метою вироблення вмінь безпомилкового застосування знань.
Учитель . Пошуковий етап вашої інтелектуальної діяльності на сьогодні завершено. А це означає ,що розпочинається наступний етап – створення вами документального проекту «СРСР :від «застою» до розпаду» , за допомогою якого ми спробуємо відповісти на ключове запитання нашого уроку .

Слайд № 14
Хронологічний марафон
Клас поділяється на 4 групи : «Хроністи» , «Мемуаристи», «Історики», «Знавці термінів».За 5 хвилин учні в групах мають з поданого додаткового матеріалу обрати по черзі до кожної історичної доби відповідні дати,події,політичних діячів і терміни. Учні поділяються на групи і починають розгляд питань теми. Кожна група працює над одним із питань. На чолі групи призначається учень-експерт. який готував відповідне питання вдома. Учням дозволено користуватися підручником та додатковими джерелами інформації. Кожна група має продемонструвати результати своєї роботи.

Слайд № 15
Вправа «Нестор –літописець»

Учень має озвучити фрагмент документального проекту.
Слайд № 16
Проблемне запитання

  • Чи реально було реформувати СРСР, чи розвиток був можливий при умові ліквідації соціалістичного ладу та розпаду СРСР?

Відповідь аргументуйте .
V.Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

  • Що ми робили на уроці?

  • Навіщо ми це робили?

  • Чи досягли ми поставлених цілей?Яких?

  • Що сподобалось особливо під час уроку?

  • Що не сподобалось?

VІ. Інформація-інструктаж домашнього завдання.

  • Вивчити параграф за підручником .

  • Зробити вдома на аркуші А4 шпаргалку за темою «Роки «брежнєвського застою»(1964-1985 рр.). Від «перебудови» до розпаду СРСР (1985-1991 рр.) . Розпад СРСР. Росія у кінці ХХ — на початку ХХІ ст. Нові незалежні держави Балтії, Закавказзя та Середньої Азії, Білорусь , Молдова . Особливості шляхів історичного розвитку .»

  • Знайти інформаційний матеріал про видатних політичних осіб епох «застою», «перебудови» , розпаду СРСР і сучасних незалежних держав

Оцінювання діяльності учнів .

Таблиця участі учнів у всіх видах робіт на уроці .



Тема :«Роки «брежнєвського застою» (1964-1985 рр.). Від «перебудови»

до розпаду СРСР (1985-1991 рр.) . Розпад СРСР.»



Мета уроку : схарактеризувати політичне та соціально-економічне життя в СРСР в добу «застою» та «перебудови», вчити учнів складати історичні портрети радянських лідерів :Л. Брежнєва, Ю Андропова, К Устинова, М. Горбачова ; визначати причини розпаду СРСР;

розвивати вміння аналізувати, порівнювати, встановлювати причиново-наслідкові зв’язки, висловлювати власні судження стосовно діяльності радянських керівників;

виховувати патріотичне ставлення учнів до своєї держави, зацікавленість історією.
Тип уроку : урок засвоєння нових знань.
Форма проведення уроку : документальний проект .
Методи навчання , прийоми :використання відеороликів ,слайдів, створення проблемної ситуації, робота з додатковою літературою, складання опорного конспекту, «Пресс-метод» , складання логічної схеми , робота з діаграмою , робота з відеоматеріалами .
Форма організації навчальної діяльності учнів : фронтальна .
Основні терміни і поняття : неосталінізм , застій,дисидент , «самвидав»,
Міжпредметні зв”язки :економіка,історія України,економічна географія технології .
Наочність : уривок з кіносеріалу «Бригада» , відеоматеріали про

Л. Брежнєва, М. Горбачова , мультимедійна презентація , дидактичний матеріал,

термінологічні словнички до теми .
Технічні засоби навчання : мультимедійна система .
Хід уроку

І. Організаційний момент.

• Перевірка присутніх. Оголошення девізів уроку .Поділ класу на групи : «Хроністи» , «Архівісти», «Історики», «Термінознавці».


ІІ. Мотивапія навчальної діяльності.

Перегляд і обговорення фрагменту із фільму «Бригада»( 00:10 – 00:46)

  • Як називається фільм?

  • Як звали головних героїв ?

  • Де відбуваються події фільму ?

  • Про що розповідає сюжет фільму ?

  • Як таке могло статися ?За яких умов ?

  • Що ви вже знаєте про ці часи ? Як вони називаються в історії ?

  • Яка історична подія відбулася в той час ?

«Пресс - метод»

Назвіть ймовірні причини розпаду Радянського Союзу .

Чи можливо було зупинити цей процес?

Слайд № 1

Відповіді учнів .

Учитель . На сьогоднішньому уроці ми спробуємо віднайти всі можливі відповіді на ці запитання .

Історія має особливість повторюватися ,а ми маємо потребу вивчати її,щоб уникнути помилок минулого . І це запитання не є випадковим для вас ,тих,кому жити в нашій країні і вирішувати якою їй бути , бо сьогодні , 23 роки по тому, вже в нашій незалежній України стало актуальним питання єдності українського народу,територіальної цілісності та збереження державного суверенітету .



Оголошення теми уроку .

Слайд № 2

Учитель . Для вирішення нашого найголовнішого питання ми скористаємося історичними знаннями з теми «Роки «брежнєвського застою»(1964-1985 рр.). Від «перебудови» до розпаду СРСР (1985-1991 рр.) . Розпад СРСР. Росія у кінці ХХ — на початку ХХІ ст. Нові незалежні держави Балтії, Закавказзя та Середньої Азії, Білорусь , Молдова . Особливості шляхів історичного розвитку .»

А всі набуті вами знання ви презентуєте у документальному проекті Згадайте,будь ласка,з уроків технологій що означає слово «проект» ?Правильно,це особливий вид інтелектуальної діяльності,який включає в себе пошук і отримання необхідної інформації, її осмислення та творче перетворення . То ж кінцевим результатом нашої з вами інтелектуальної діяльності буде документальний проект «СРСР :від «застою» до розпаду» .


Схема на фліпчартах
«Застій» - «Перебудова» - Розпад СРСР

ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Учитель . Але перш ,ніж ми з вами перейдемо до вивчення нового матеріалу,необхідно згадати попередні історичні події .
Інтелектуальна розминка .


  • Як називається доба в історії СРСР ,яка тривала з 1956 по 1964 роки ?

  • Яка подія вважається початком цього історичного періоду ?

(лютий 1956 року – ХХ зїзд КПРС,доповідь Хрущова «Про культ особи і його наслідки» )

  • Як ви розумієте термін «лібералізація» ?

( розширення демократичних прав і свобод громадян )

  • Схарактеризуйте напрями господарської діяльності М.С. Хрущова .

(реформи в промисловості , сільському господарстві :цілинна програма,вирощування кукурудзи і гороху ;в соціальній сфері ;подолання відставання в НТР )

  • Яка подія відбулася 12 квітня 1961 року ?

(Ю.Гагарін на косм. Кораблі «Схід-1»вперше в світі облетів земну кулю)

  • Що означає термін «волюнтаризм» ? Стосовно кого в СРСР використовувався цей термін ?

(свавільне рішення у політичній практиці та господарському управлінні,зневажання об”єктивних умов )

  • Назвіть наслідки реформ доби «відлиги» .

(опір бюрократії всім реформам,масові демонстрації протесту робітників)

  • Які були причини усунення М. Хрущова від влади ?

( невдоволення партійного апарату критикою з боку лідера держави,селян обмеженням і забороною присадибних ділянок, робітників підвищенням цін на продукти харчування ; гостра продовольча криза 1963 року )
Учитель . 14 жовтня 1964 року М. С. Хрущова було відсторонено від влади . На засіданні Хрущову довелося вислухати пред’явлені йому обвинувачення. У провину йому ставили розвал сільського господарства, політичну неграмотність, ослаблення оборонної сили країни, часту змінюваність кадрів, волюнтаризм тощо. Хрущов особливо не сперечався. Він сказав: «Мені вже 70 років, я старий і втомився... Головне я зробив... Зник страх і розмова йде на рівних. У цьому моя заслуга...»

Головною заслугою М.С. Хрущова стало започаткування процесу десталінізації , повернення чесного імені мільйонам радянських людей .

А що ж відбувалося далі ?Саме про це ми і поговоримо у найближчий час .

Слайд № 3
Працювати ми будемо за наступним планом :

1. Від «застою» до «перебудови».

2. Від «перебудови» до розпаду СРСР .

3. Нові незалежні держави Балтії, Закавказзя та Середньої Азії, Білорусь , Молдова .


ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Від «застою» до «перебудови».
Евристична розповідь .

Складання конспекту .
Слайд № 4
Учитель . 14 жовтня 1964 року М. С. Хрущова було відсторонено від влади .Першим секретарем ЦК КПРС був обраний Леонід Ілліч Брежнєв .
Перегляд і обговорення відеоролика про Л.Брежнєва .(00:10 – 01:52)


  • Які засоби використовував Л. Брежнєв щоб стати на чолі Радянського Союзу?

  • Чи були притаманні йому позитивні риси ?Які ?



Учитель . Л. Брежнєв керував країною упродовж 18 років. Історики визначали цей період як застій , а ще вони характеризують його як н е о с т а л і н і з м .

Слайд № 5
Робота з терміном з термінологічним словником .

Що означають ці терміни ?

Не о с т а л і н і з м — відновлення всієї економічної, політичної, репресивної системи, культу особи, з деякими врахуваннями сучасного розвитку .
З а с т і й (1964–1985 рр.). Відмова від реформаторського курсу ; період визрівання кризи радянської системи. 

Учитель . Учені виділяють в періоді «застою» такі етапи :
Етапи періоду «застою»

І етап. 1965— 1970 рр. - спроба проведення економічних реформ, які мали б упорядкувати економіку СРСР після хрущовського періоду . В галузі економіки нове керівництво в 1965 р. запровадило так звану«косигінську»реформу,  яка передбачала залучення ринкових механізмів у командно-адміністративне планування, тепер підприємству було недостатньої виготовити продукцію, треба було зайнятись її реалізацією. Запропонована реформа дала позитивні результати, восьма п’ятирічка (1966-1970 рр.) була найпродуктивнішою за всю історію СРСР.

ІІ етап. 1970— 1982 рр. - -наростання  кризи, «консервація» існуючої в СРСР системи

ІІІ етап. 1982— 1985 рр. - зміни в партійному керівництві. Усвідомлення кризового стану радянського суспільства
Учитель . «Застій» не передбачав припинення розвитку країни. Здійснювалися реформи , реалізовувалися п`ятирічні плани, велось активне будівництво тощо. Для тих часів характерне досягнення відносної соціальної та матеріальної стабільності, досить пристойного порівняно з попередніми періодами рівня життя основної маси населення.

Суть «застою» полягає в тому, що радянську владу охопила системна криза, яка проявлялась у всіх сферах життя: економіці, політиці, соціальній сфері, суспільній моралі тощо.

Слайд № 6
Як прояв суспільного протесту проти діяльності партійного керівництва в Радянському Союзі виникає дисиденство .

Робота з терміном.

Дисиденство — рух інакомислячих, які критикували політику уряду, відстоювали права громадян.
Робота зі схемою .
Слайд № 7

Завдання : пригадайте з уроків історії України :

  • Форми діяльності дисидентів .

  • Якою була реакція тоталітарного режиму на дисидентський рух ?

  • Назвіть методи боротьби з дисидентами .


Учитель . Піднесення дисидентського руху в СРСР відображало загальну кризу радянської тоталітарної системи. Нажаль ,дисиденство не дістало масової підтримки серед населення, бо всяке інакомислення в СРСР жорстоко придушувалося, велась широкомасштабна ідеологічна обробка населення.

Утім значення діяльності дисидентів полягало в тому, що вони розхитували цю систему, критикували її, пропонували свої плани побудови громадянського суспільства.


2. Від «перебудови» до розпаду СРСР .

Учитель . У березні 1985 р. Генеральним секретарем ЦК КПРС стає 54-річний М. Горбачов і в СРСР наступає доба «перебудови» .
Слайд № 8
Робота з джерелом інформації . Додаток № 3

З виступу міністра закордонних справ А. Громико під час представлення кандидатури М. Горбачова учасникам позачергового пленуму ЦК КПРС 11 березня 1985 р. 

«Він завжди тримає у центрі уваги суть питання… прямо каже про свою позицію, подобається вона співрозмовнику чи, може, ні… вміє аналітично підходити до проблеми… Він не тільки добре аналізує проблеми, а й робить узагальнення і висновки… 
У Михайла Сергійовича партійний підхід до людей, вміння організувати людей, знаходити з ними спільну мову. Це не всім дано… 
Вміння бачити головні ланки і головним підпорядковувати другорядні притаманно значною мірою. Це вміння — гідність і велика гідність… В особі М. С. Горбачова ми маємо діяча широкого масштабу, діяча видатного, який гідно буде обіймати посаду Генерального секретаря ЦК КПРС». 

Завдання

Зробіть висновок, яке було ставлення до Горбачова серед партійного
керівництва на початку його керування? 
Слайд № 9


Робота над поняттям 

П е р е б у д о в асоціально-економічний і політичний курс радянського керівтіцтва, спрямований на реформування всіх сфер суспільного життя при збереженні соціалізму.

І реформи почалися .Але …
Робота зі схемою

Завдання : Чим закінчилися всі реформи ?

І етап (1985— 1987 рр.)1985 — квітневий пленум, курс на прискорення соціально-економічного розвитку СРСР

Провал

ІІ етап (1987— 1989 рр.) - реформа Рижкова—Абалкіна - надання самостійності підприємствам

Провал

ІІІ етап (1990—1991 рр.) - перехід до регульованої економіки: запровадження ринкових механізмів під контролем держави

Провал
Робота з додатковим матеріалом . Додаток № 4

Перебудова та розпад СРСР (1985–1991 рр.) 


Політичне життя 
Новий генеральний секретар ЦК КПРС М. Горбачов розпочав політику перебудови, складовими компонентами якої були: 
• прискорення соціально-економічного розвитку; 
• гласність як свобода слова під час обговорення раніше заборонених проблем; 
• демократизація суспільно-політичних відносин. 
Нова політика спричинила негативну реакцію консервативних сил в КПРС. Ці сили після невдалої спроби зупинити курс перетворень М. Горбачова, перейшли до саботажу його заходів, а в серпні 1991 р. здійснили спробу державного перевороту — путч. 
Було утворено ДКНС (Державний комітет з надзвичайного становища), який, ізолювавши М. Горбачова, намагався перебрати всю повноту влади. Але спроба державного перевороту завершилася поразкою й зумовила крах радянської комуністичної системи 

Економічний розвиток 
Крах перебудови був певною мірою прискорений непослідовними економічними реформами: зменшено планові показники, але збільшився обсяг держзамовлень; проголошення економічної самостійності підприємств, яке привело 
до розриву виробничих зв’язків; розгортання кооперативного руху, який ще більше загострив проблему товарного дефіциту; проявом негативних тенденцій стало поширення «чорного ринку» 

Зовнішня політика 
Перебудова доповнювалась «новим мисленням» у міжнародних відносинах: 
• активізація переговорного процесу та закінчення «холодної війни»; 
• припинення інтервенції в Афганістані в лютому 1989 р.; 
• припинення підтримки прорадянських режимів в Африці, Азії та Латинській Америці, що зумовило їх крах 

Завдання

1. Охарактеризуйте основні напрями діяльності нового керівництва СРСР на чолі з М. Горбачовим.


2. Яких змін зазнала зовнішня політика СРСР за Горбачова? 
3. Якими були причини й наслідки путчу 1991 р.? 


Учитель . Але найголовнішим завданням для керівника СРСР в той час було збереження соціалістичного ладу в країні .
Вправа «Виріши ситуацію»

Які виходи були у Горбачова як керівника країни для виведення її з кризового стану ?

Слайд № 10
Як казав барон Мюнхгаузен : «Безвихідних ситуацій не буває». І був правий. У М. Горбачова в той час і за тих умов було два виходи : або обрати часткові зміни ,які не порушували основ системи, або поступове і безболісне самознищення радянської системи .Він до останнього намагався зберегти соціалістичний лад в СРСР шляхом реформ і домовленостей .Але досягти цієї мети йому не вдалося , бо в радянських республіках вже почалася активізація національно-визвольного руху.
Вправа «Запамятай дату»

Слайд № 11


  • 12 червня 1991 р. — обрання Б. Єльцина Президентом Росії

  • весна-літо 1991 р. – “парад сувереніте-тів”(Латвія,Литва, Естонія,Україна,РСФСР)

  • 19-21 серпня 1991 р. — антидержавний путч у Москві

  • 21 грудня 1991 р. — підписано Декларацію про створення СНД :Росія,Україна,Білорусія,Азербайджан,Вірменія,Казахстан,

Молдова,Таджиксітан,Туркменістан,Узбекістан .

  • 25 грудня 1991 р. — припинення існування СРСР


Учитель . Так завершилася 70-тирічна історія Радянського Союзу .

А зараз ми перевіримо що ви з неї запамятали .
V. Первинна перевірка засвоєння знань.
Вправа «Історичне лото»

  • Які історичні епохи ви сьогодні вивчали?

  • Назвіть хронологічні межі епохи «застою».

  • Назвіть хронологічні межі епохи «перебудови».

  • Назвіть видатних політичних лідерів цих часів ?

  • Які події відбувалися в СРСР в епоху «застою» ?

  • Сформулюйте їх наслідки .

  • Якою була реакція інтелектуальної еліти на діяльність керівного апарату в цей період ? (дисиденство )

  • Схарактеризуйте суспільно-політичне та економічне життя в часи «перебудови» .

  • Яким чином населення СРСР реагує на ці події?(демонстрації,страйки ,активізація національно-визвольного руху,) .

  • Кінцевий результат епохи «перебудови».(втрата КПУ авторитету,неспроможність М.Горбачова контролювати партійний апарат, оголошення суверенітету в республіках,розпад СРСР ).


VІ. Первинне закріплення знань.

Учитель .Протягом декількох десятиліть ставлення до наслідків діяльності М.Горбачова залишається суперечливим .А як вважаєте ви ?

Вправа «Народна позиція».

Слайд № 12

  • Як ви оцінюєте діяльність М.С. Горбачова?

  • У чому його заслуга?

  • Якими були наслідки його керівної діяльності ?

VІІ. Контроль і самоперевірка знань.
VІІІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

Учитель .Історія Радянського союзу починалася у далекому 1921-ому році . Тоді до складу СРСР на засадах добровільності та свободи вибору увійшли 15 соціалістичних республік . Пройшло 70 років .Велика соціалістична держава розпалася .І її правонаступницею проголосила себе Російська Федерація.

Це означало, що вона перебрала на себе зобов’язання дотримувати усіх угод, підписаних Радянським Союзом, сплатити усі зовнішні та внутрішні борги іноземним країнам та населенню колишньої держави. Разом з тим, скориставшись тим, що валютні резерви та золотий запас СРСР перебували в Москві, Росія стала одноосібним їх власником. До неї також перейшло усе нерухоме майно СРСР за кордоном.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка