Урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок. Форма уроку: урок-подорож



Скачати 82.87 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір82.87 Kb.
Тема. Мандри Дон Кіхота в пошуках справедливості

Мета: охарактеризувати образ Дон Кіхота, з’ясувати очікувані та реальні наслідки його вчинків; розвивати навички аналізу літературного твору, навички виразного читання, уміння логічно й послідовно висловлювати свої думки; виховувати толерантне ставлення до вчинків людей, їхньої поведінки.

Обладнання: портрет М. де Сервантеса, ілюстрації до роману, дидактичний матеріал, комп’ютер.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.

Форма уроку: урок-подорож.

Ти, Дон Кіхоте, може біснуватий?
Що в тебе є? Печаль і далина.
Тобі не досить - просто існувати?
Ти хочеш побороти чаклуна?

Ліна Костенко


ХІД УРОКУ

І. Оголошення теми й мети уроку

Вступне слово вчителя

Герой роману Сервантеса втілює найкращі риси людини-гуманіста, але запаморочення, життя в ілюзорному світі не дає йому змоги досягти високої мети, яку він перед собою ставить. Через це Дон Кіхот потрапляє в кумедні ситуації, але це ніяк не може похитнути його бажання змагатися за справедливість, захищати скривджених.

Він здійснює три виїзди, щоб досягти своєї мети. То ж вирушаємо разом з героєм і ми і очима людини XІІ століття спробуємо оцінити його вчинки.

ІІ. Робота над темою уроку

Образ Дон Кіхота надихав багатьох поетів і прозаїків. Важко знайти країну, в якій би майстри слова залишилися байдужими до героя Сервантеса. Йому присвячували свої вірші Джордж Байрон, Ципріян Норвід, Борис Грінченко, Самуїл Маршак, Юлія Друніна та багато інших видатних митців.



- Прослухаємо сонет Поля Верлена «Дон Кіхот»

  • Які риси Дон Кіхота знайшли відображення в поезії?

Міні-модуль

  1. Бесіда про формування лицарських ідеалів героя

  • Що можна сказати про походження головного героя?

  • Знайдіть і зачитайте його портрет?

  • Яким було його улюблене заняття? Чим він ще захоплювався?

  • Яка причина спонукала бідного гідальго до подорожі?

  • Зачитайте, як герой збирався в похід.

  • Як він назвав свого коня і що означає це ім’я?

  • Чому виникла необхідність у дамі серця? Хто така Альдонса Лоренсо?

  • Підтвердіть текстом, що подорож не можна було відкласти.

  • З яким настроєм герой вирушив у похід?




  1. Робота в групах. Аналіз епізодів, у яких розкриваються подвиги Дон Кіхота.

Завдання. У процесі роботи над романом ми маємо проаналізувати подвиги Дон Кіхота і з’ясувати, чи відповідають вони реаліям справжнього життя – центральна проблема твору.

Картка №1

  • «Та ледве опинився в полі, як шибнула йому в голову страшна думка – така страшна, що він ладен був уже й назад завернутися» Що спало на думку Дон Кіхотові? (Що його ще не посвячено в рицарі)

  • Де і коли відбувалося посвячення Дон Кіхота в лицарі?

  • Як сприймали це дійство всі оточуючі і Дон Кіхот? (Для Дон Кіхота посвята в рицарі – це дуже важлива подія, а для інших – це розвага, можливість посміятися з дивака)

  • Як ви оцінюєте описані події? Чи справді Дон Кіхот діє по лицарські?

(В образі переплітаються благородні, чисті наміри героя та безглузді його вчинки. Гідальго йде рятувати світ від несправедливості, навіть вважаючи, що це можна зробити списом і мечем)

Картка №2

  • Розкажіть про перший подвиг Дон Кіхота (звільнення пастушка Андреса)Розділ 4

  • Чи покращив становище пастушка Дон Кіхот?

  • Що стало причиною невдалого захисту хлопчика? ( Цей подвиг засвідчує кращі риси благородного героя: щирі співчуття знедоленим, бажання змінити їх становище, досягти справедливості. Але Дон Кіхот не розуміє, що люди навкруги живуть за іншими законами, і слово честі, дане користолюбним власником, нічого не варте. Господар побив Андреса й грошей усе одно не заплатив))




  1. Інценування уривку

Битва з вітряками
Дон Кіхот (піднесено, захоплено). Фортуна сприяє нашим намірам понад усяке сподівання. Поглянь, мій друже Санчо, що там попереду бовваніє, то тридцять, якщо не більше потворних велетнів, що з ними я наважився воювати і всіх до ноги велетнів перебити.
Санчо Панса (здивовано) Та де ті велетні?
Дон Кіхот Он там, хіба не бачиш? Глянь, які в них довжелезні руки…
Санчо Панса (з обуренням, а потім спокійно, розсудливо).Що бо ви, пане, кажете? То зовсім не велетні, то вітряки, і не руки, то в них, а крила: вони од вітру крутяться і жорна млиновії воротять.
Дон Кіхот (з почуттям переваги) Зразу видно, що ти ще лицарських пригод не свідомий, бо то такі велетні. Як боїшся, то ліпше стань осторонь і помолись, а я тим часом зітнуся з ними в запеклому й нерівному бою.
Санчо Панса (схвильовано, співчутливо) Ах, Боже ж ти мій. Господи! Чи не казав я вам, пане, щоб стереглися, бо то вітряки, воно ж усякому видно, хіба тому ні, в кого вітер у голові ганяє.
Дон Кіхот (тримаючись за бік та спираючись на Санчо Пансу) Мовчи, друже Санчо, бойове щастя переходя живе. Але кінець кінцем мій доблесний меч розіб’є ті зловорожі чари.
Санчо Панса (турботливо) Та дай Боже … я вірю всьому, що ваша милість мені каже. Тільки сядьте – бо рівніше, а то ви якось, аж перехнябились у сідлі – мабуть, таки добре забились, як упали…

Картка №3

  • Які риси проявив Дон Кіхот у бою з вітряками? Розділ 3

  • Ким уявляються Дон Кіхотові вітряки? (Зачарованими велетнями, з якими йому не дозволили битися вороги)

  • Чому Санчо Панса не уявляє велетнів, а бачить звичайні вітряки? (героїв оточують однакові предмети, речі, але їх реальну суть бачить тільки Санчо Панса)

  • Що символізують вітряки і бій з ними? ( Цей вираз набув значення безплідної боротьби з уявними перепонами, яких насправді немає, це тільки фантазія, самообман)


Картка №4

  • Чому лицар напав на похоронну процесію? (Щоб помститися за смерть лицаря. Переказати епізод)

  • Що дало йому сміливості і сили? (Для Дон Кіхота це була одна з найбільших і найнебезпечніших пригод, де він мусив показати всю свою силу і відвагу. А його покликання – «їздити світом і боротися зі злом та кривдою))

  • Якими є наслідки цієї помсти? ( постраждали і лицар і подорожні)


Картка №5

  • Чим керувався Дон Кіхот, звільняючи каторжників? Розділ 21

  • Чим закінчилися його гуманні наміри? (Дон Кіхот, звільняючи каторжників, керувався добрими намірами про те, що жорстоко перетворювати на рабів тих, кого Господь і природа створили вільними. Дон Кіхот був здивований, коли люди, яким він зробив добро, так погано повелися. Це свідчить про якусь відірваність Дон Кіхота від реального життя)


Картка №6

  • Чому Дон Кіхот вирішив напасти на левів? (Дон Кіхот упевнений, що леви, послані злими чарівниками, - і це випробування лицарської відваги. Але подвигу не сталося через лева, який не захотів вийти з клітки)




  1. Складання схеми «Очікувані та реальні наслідки вчинків Дон Кіхота»

Подвиги Дон Кіхота

В ім’я людей

Очікувані наслідки Оцінка подвигів

Допомога людям побороти кривду, люди не розуміють Дон Кіхота

установити справедливість

його допомога шкодить людям

і самому Дон Кіхоту;

його подвиги нікому не потрібні




В ім’я людей




Очікувані наслідки

Оцінка подвигів




Допомога людям побороти кривду, установити справедливість

Люди не розуміють Дон Кіхота



Його допомога шкодить людям і самому Дон Кіхоту; його подвиги нікому не потрібні


  1. Усна характеристика Дон Кіхота

Спробуємо виділити риси характеру героя: романтик, відірваний від життя, байдужий до матеріальних благ, нерозважливий, запальна вдача, енергійний, освічений, мрійник, не терпить несправедливості, вболіває за людей, щирий, відкритий, надіється на краще життя, стійко переносить невдачі.

  • Яка з цих рис є негативною?

  1. Сенкан (2 група учнів)

    1. Дон Кіхот.

    2. Справедливий, мудрий.

    3. Мріє, подорожує, вірить.

    4. Відважний борець за справедливість.

    5. Лицар.

  1. Обери позицію: Дон Кіхот – герой чи дивак?

Прошу вас визначитись у своєму ставленні до Дон Кіхота, аргументуючи свою позицію

  • З одного боку, донкіхотами називають людей, неспроможних розібратися в дійсності, погляди і вчинки яких далекі від реального життя, виглядають комічно, викликають сміх та іронічне ставлення довколишніх.

  • З іншого боку, багато хто сприймає Дон Кіхота зовсім інакше – як символ нескореного людського духу, взірець високого служіння правді, добру, готовності до самопожертви заради шляхетних ідеалів.

За - (Дон Кіхот – великодушний, безкорисливий філософ-гуманіст, здатний на самопожертву заради ближніх)

Проти - ( Дон Кіхот – безумець, «подвиги» якого абсурдні, смішні і навіть шкідливі)

7.Чому Дон Кіхот став вічним образом як, наприклад, образи Прометея, Гамлета, Фауста, Дон Жуана. Що ж таке вічний образ?

Вічним називають такий образ, в якому з надзвичайною глибиною узагальнення відображено вічні риси людської природи, що визначають характерні почуття, думки, пошуки, конфлікти, які постійно повторюються в історії людства. Образи, що виникли на міфологічній основі чи створені на конкретному історичному й національному ґрунті, виходять за межі своєї епохи і стають засобом філософського осмислення буття.



Дон Кіхот – вічний образ (учні доводять свою думку).

„Дон Кіхот” – вічний. Як вічний цей світ. І роки невладні над ним. На думку Раміро де Маесту, іспанського філософа і публіциста, Дон Кіхот є символом і прототипом любові, найвищої космічної любові, любові на всі часи”.

Сам Дон Кіхот наприкінці роману пояснює свої вчинки: „ Я допомагав стражденним, виправляв кривду, карав зухвальства, завойовував велетнів... Наміри всіх моїх поривань благосні; а саме: чинити всім добро і нікого не кривдити”.

Над усе Дон Кіхот цінує і прославляє свободу: „ Вольність... то один з найдорогоцінніших дарів, що небеса послали людям... за вольність, як і за честь, можна й треба життям своїм важити...”

Проспер Меріме стверджував : «Лихо тому, хто ніколи не переймався хоча б деякими думками Дон Кіхота, хто ніколи не наражався на насмішки та удари долі за те, що намагався відновити справедливість”.

А Іван Дзюба вважає, що „ Дон Кіхот назрівав ще з тих незнаних, загублених у темряві праісторії часів, коли людина вперше, може, невміло, але чесно стала супроти тріумфуючої неправди. І не скінчиться він доти, доки не зітреться різниця між добром і злом ...”

Отже, як бачимо, вічними є ідеї і прагнення, якими живе герой Сервантеса. Він будить добрі почуття у душах небайдужих, кращих представників людства на самовіддане служіння ідеалам гуманізму та духовного прогресу.

Створений Сервантесом образ увібрав у себе багатовіковий досвід людства і яскраво відобразив вічні істини, які залишаються актуальними і в наші дні.

Цей образ сприймається як символ нескореності людського духу, взірець високого служіння правді, добру, готовності до самопожертви заради шляхетних ідеалів.

8.Кого називають Дон Кіхотами у наш час?

Недарма ім'ям Дон Кіхота стали називати мрійників, що прагнуть втілити нездійсненну мрію. І хоча ця людина не завжди може змінити навколишній світ, не здатна тверезо оцінити реальне життя, та все ж повагу й захоплення викликають її непохитність та віддані мрії.

Українським читачам близькі думки земляка Бориса Грінченка, висловлені ним у поезії "Дон Кіхот":

В уламках од зброї з іржавим мечем


Він гордою їде ходою,
І погляд у нього сіяє вогнем,
І серце аж рветься до бою.
Меча не пускає він з лицарських рук
І страху ніколи не знає,
Життя його — низка і горя, і мук,
Та іншого він не бажає.
На діло лицарське себе він оддав —
Ставать за малих, в обороні,
Ї де він неправду і зло зустрічав,
Там сміло він брався до броні.
Що нині не те, як колись, він не знав,
У дивні закоханий мрії,
Ї давні страшила по світу шукав,
Дракони, і велетні, й змії.
Не відав, що тії страшила в наш час
Вже нашу придбали подобу.
І в сяєві злота, і пишних окрас
Мордують людей, мов худобу..

Слово вчителя. Велич Дон Кіхота виявляється у його моральній довершеності та величезній духовній силі. Тому в когорті вічних образів почесне місце по праву належить і йому.



ІІІ. Підсумок уроку. Оцінювання.

ІV. Домашнє завдання.

1.Дібрати цитати до характеристики Санчо Панси (портрет, учинки, ставлення до Дон Кіхота).


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка