Урок з презентацією. Тема. Виготовлення голови ляльки мотанки і намотування солярного хреста. Мета



Скачати 139.22 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір139.22 Kb.
«Технологія виготовлення української народної ляльки-оберега»

Варіативний модуль до навчальної програми «Тех­но­логії». 10-11 класи



Урок з презентацією.

Тема. Виготовлення голови ляльки мотанки і намотування солярного хреста.

Мета.

Навчальна. Вивчити технологію поетапного виготовлення ляльки мотанки. Навчити намотувати хрест на голові ляльки.

Виховна. Виховувати почуття пошани до оберегу, як національної відзнаки, формувати національну свідомість , здатність осмислення дитиною ролі і значення традицій в житті людини.

Розвиваюча. Розвивати творчий підхід до вирішення завдань, любов до рукоділля,

Інструменти та матеріали. Тканина світлого кольору 50×80 см, міцні в’язальні нитки, тонкі шерстяні нитки, ірис або муліне трьох-чотирьох кольорів для намотування хреста, ножиці, гачок для в’язання, нитки, що пасують до тканини, зубочистки.
Обладнання. Проектор, екран, ноутбук, комп’ютерна презентація на диску.

План.
І.Організаційна частина.
ІІ Актуалізація і знань, умінь, навичок учнів. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Перегляд презентації до уроку.
ІV. Закріплення нових знань
V. Практична робота учнів і інструктаж вчителя.
VІ. Заключний інструктаж.
VІІ. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні черговими.

Хід уроку.

І. Організаційний момент. Перевірка готовності учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності учнів.

Будь-який народ повинен берегти традиції своїх предків, адже без цього, як відомо, не може бути майбутнього. Поговоримо, що ми вивчили про народну ляльку на попередніх уроках.

(Декілька відповідей учнів)

1.Історія виникнення і розвитку української, народної ляльки.

Ганчіркова лялька - одна з найстародавніших видів традиційної іграшки. Перша лялька-мотанка була виготовлена більше 5 тисяч років тому. Такі ляльки можна знайти в будь-якій країні. Це була не просто іграшка. Вважалося, що вона захищала людину від неприємностей і бід. Ляльку часто використовували у ритуалах. При виготовленні ритуальної ляльки в неї вплітали все те, від чого людина хотіла позбутися (біди, хвороби), і спалювали на вогнищі, або топили у воді. До кінця 19 в. витоки обряду остаточно втратилися і забулися, а ляльки залишилися. Але спрямованість їх магічної дії змінилася. Українська народна лялька є втіленням добра і лагідності. Це оберіг людської душі і, символ предків, символ Великої Матері, яка створила все суще і береже до цих пір народжені нею душі.



2.Види ляльок.

Ганчіркові ляльки діляться на обрядові, ігрові і оберегові.Ляльки-княгині - пишні красуні, вони в яскравих кольорах, з намистом. Ляльки-круп’янички - більш скромні, виконані в пастельних тонах. Їх, як правило, робили на Різдво, і вони символізували багатство і добробут, тому що в голову такої ляльки треба було покласти монету на гроші, зерно на добробут і пучок шерсті на тепло. Калитку-травницю, в яку загорнуті лікувальні трави, дарували з побажаннями здоров'я і тримали біля ліжка. Ляльку-берегиню (мама з немовлям ) дарували на поповнення в сім'ї. Авторські художні ляльки, відображають особливості індивідуального відношення до навколишнього світу. Сувенірні промислові ляльки, пов'язані з соціальними стандартами і попитом..



ІІІ. . Вивчення нового матеріалу. Перегляд презентації до уроку. (розповідь вчительки і показ авторської презентації з сайту http://trudove.org.ua)

В основі української ляльки-мотанки – хрестоподібна фігура, де єдина об’ємна деталь – це голівка. Її виготовлення – це найважливіший момент процесу створення ляльки-мотанки. Майстер змотує спіраль – символ безконечності Буття і вічності, і покриваючи її шматинкою, вкладає свої думки і наміри: для чого ця лялька робиться, у чому вона покликана сприяти і в чому допомагати своєму майбутньому власнику. Потім голівка обмотується ниткою, яка викладається у формі хреста. Хрест в даному випадку є й оберегом – символом Сонця, життя і нових починань, і символізує саму людину, гармонію її персонального фізичного (горизонталь) і духовного (вертикаль). І обов’язково вузлова лялька мотається за рухом сонця – тоді вона принесе вдачу та щастя. Сьогодні на уроці ви навчитеся виготовляти голівку ляльки і створювати хрест на обличчі ляльки.

Найважливіший етап – намотування хреста на обличчі ляльки. Підбираємо нитки, аби вони личили до обраних кольорів майбутньої одягу мотанки. Крім того, треба виходити зі значення кольорів:

зелений – колір здоров’я та багатства;

червоний – колір життя, вогню, кохання;

жовтий – колір сонця, пшениці, землі, фізичного світу;

синій – колір творчості та саморозвитку;

фіолетовий – колір мудрості;

золотий – колір Божої любов.

Переглянемо презентацію поетапного виготовлення ляльки.



ІV. Закріплення нових знань

Будь ласка складіть послідовність виготовлення ляльки. (Декілька відповідей учнів).

1.Виготовлення голівки.

2.Намотування хреста на обличчі ляльки.

3.Виготовлення тіла ляльки

4.Виготовлення одягу для ляльки

5. Одягання ляльки.

ІV. Практична робота

1.Інструктаж з охорони праці.

Перед початком роботи будь ласка подивіться на своє робоче місце. Де б ви не знаходилися: на вулиці, удома, на заняттях - необхідно бути дуже обережними. На заняттях ми користуватимемося різними предметами, дотримання техніки безпеки при цьому є обов'язковим.

Вимоги безпеки перед початком роботи:


Вимоги безпеки під час роботи:

  • дотримуйте в порядку і чистоті робоче місце, не допускайте захаращення його інструментами, відходами і сміттям;

  • будьте уважні, не відволікайтеся і не заважайте іншим;

  • не розмахуйте рукою з інструментом, не кладіть його на край столу;

  • світло на вашу роботу повинне падати з лівого боку;

  • положення тіла при роботі повинне бути зручним, відстань до виконуваної роботи повинна бути 25-30 см;

  • у разі поганого самопочуття або травмування припиніть роботу і повідомте вчительку.

Вимоги безпеки при роботі з ножицями:

  • кладіть ножиці праворуч від себе із зімкнутими лезами, направленими від себе;

- стежте за тим, щоб ножиці не опинилися під виробом, оскільки, беручи виріб, їх можна упустити і поранити себе або працюючого поряд;

  • передавайте ножиці колечками вперед, із зімкнутими лезами;

  • не підходьте під час роботи з ножицями до інших учнів.

Вимоги безпеки після закінчення роботи:

  • інструменти і матеріали зберіть і складіть в певне місце;

  • сміття і відходи зберіть і складіть в спеціальний ящик.

2.Інформація про необхідні інструменти і матеріали.

Оскільки на уроці ми виконуватимемо практичну роботу, нам необхідно наперед підготувати необхідні матеріали і інструменти.



Інструменти та матеріали

— бязь 60×80 см;


— ситець світлих барв 50×80 см;— міцні в’язальні нитки;
— тонкі шерстяні нитки або муліне трьох-чотирьох кольорів для намотування хреста

а також наступні інструменти:

— ножиці;
— гачок для в’язання;
— нитки, що пасують до тканини;
— голка;
— зубочистки

3.Самостійна практична робота. Виконується згідно інструкційної карти.

Інструкційна карта.

Технологічна операція.

Зображення операції

Складаємо шматок ситцю у смужку Орієнтовна ширина смужки – 8-9 см. Скручуємо смужку «рулетиком».




Вкладаємо рулетик в шматок тканини.




Щільно огорнувши основу тканиною, робимо «шию» – обв’язуємо ниткою по колу. Мотати треба обов’язково від себе – за рухом сонця та життя. Лялька має бути без вузлів, тому закріплюємо нитку петлею



Обводимо нитку навколо шиї ляльки та, притримуючи пальцем, ведемо її через обличчя вгору. Вертикальна лінія – це лінія духовного розвитку Цією лінією вимотували три основні події у житті жінки: народження, весілля та смерть.


Нитку мотаєм декілька разів. Закріплюємо петлею.






Після вертикальної лінії переходимо до горизонтальної. Вона означає буденні клопоти, тож у горизонтальну лінію лялькарки вкладають більш «приземлені» бажання.



Нитками інших кольорів обводимо контури попередніх. Хрест не завжди лягає рівно, але його можна підправити.




















Тепер треба зробити для мотанки білу хустинку й огорнути нею голову ляльки. Перев’язуємо хустку під готовою ляльки цупкою ниткою й, не відрізаючи її, мотаєм «тіло» ляльки: від голови десь п’ять сантиметрів вниз.




Голівки майбутніх ляльок.





V. Заключний інструктаж.

Підсумки уроку Оцінювання результатів роботи.



VІІ. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні черговими.
VI. Домашнє завдання. Принести матеріали для виготовлення тіла ляльки на наступному уроці.

Урок з презентацією.


Тема. Виготовлення тіла ляльки мотанки і одягання ляльки.

Мета.

Навчальна. Вивчити технологію поетапного виготовлення ляльки мотанки розширити знання дітей про український костюм, про вишивку як символічний елемент його оздоблення;

Виховна. Виховувати почуття пошани до оберегу, як національної відзнаки, формувати національну свідомість , здатність осмислення дитиною ролі і значення традицій в житті людини.

Розвиваюча. Розвивати інтерес до українського народного одягу, як складової частини культури українців. Розвивати творчий підхід до вирішення завдань, любов до рукоділля,

Інструменти та матеріали.


Виготовлені заздалегідь: голова ляльки з намотаним хрестом і одяг для ляльки. Шматок тканини для мотання тіла ляльки, вата, міцні білі нитки.

Обладнання. Проектор, екран, ноутбук, комп’ютерна презентація на диску.

План.
І.Організаційна частина.
ІІ Актуалізація і знань, умінь, навичок учнів. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Перегляд презентації до уроку.
ІV. Закріплення нових знань
V. Практична робота учнів і інструктаж вчителя.
VІ. Заключний інструктаж.
VІІ. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні черговими.

Хід уроку.


І. Організаційний момент. Перевірка готовності учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності учнів. Українська лялька тим унікальна, що вона — така ж, яка була тисячі років тому! Найдавніші, глиняні, сягають доби Трипілля! Майстерно зроблена, пишно вдягнена лялька була цінним предметом домашнього майна, і вважалась запорукою добробуту, щасливого родинного життя, та захисту від злих сил. Найважливіший етап у виготовленні ляльки-мотанки - формування ідеї, задуму, образу. А вже під ідею підбирається матеріал і з'являється ім'я ляльки, тобто задум реалізовується. Умовно роботу над ляльками-мотанками можна розділити на два етапи: створення тіла ляльки і створення вбрання. Голівку з намотаним на її обличчі хрестом ми виготовили на минулому уроці. Також на попередніх уроках ми вишили сорочечку, фартушок, нанизали намисто і підготували інші елементи одягу. Сьогодні виготовимо тіло ляльки і одягнемо її, завершивши таким чином формування цілісного образу нашої ляльки -мотанки.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Перегляд презентації до уроку. (розповідь вчительки і показ авторської презентації з сайту http://trudove.org.ua/post/prezentats-ya-lyalka-motanka-tekhnolog-ya-vigotovlennya

Лялька-мотанка - берегиня роду.


Лялька-мотанка ні в якому разі не шиється, не проколюється голками чи шпильками –лише мотається. Звідси і назва - МОТАНКА. Голку можна застосовувати лише при виготовленні одягу для ляльки і ні в якому разі не пришивати нічого до самої ляльки і не колоти її! Коли мотається тіло ляльки, вузлики не зав’язуються. Один вузлик зав’язується в самому кінці, в місці пупа, що символізує народження, перев’язування пуповини, і в цей момент закріплюється наміри майстрині. Вважається, що зав'язуючи вузлик, потрібно загадувати бажання. Допускаються вузлики при виготовленні рук, це можна пояснити тим, що руки виготовляються окремо, а потім примотуються до тіла ляльки. Але ляльки-мотанки можуть і не мати рук. Вбрання для ляльки-мотанки, поки воно не примотане, можна вишити, підшити до нього мереживо, прикраси. Також і головний убір можна пошити окремо. Елементи одягу ляльки-мотанки теж мають оберегові символічні значення. Спідниця символізує землю, вишита хвиляста лінія на фартусі вказує на зв'язок з водою, сорочка – триєдність світу, головний убір (стрічка, хустка, очіпок) - зв'язок з небом.

Мотанка виконується виключно шляхом намотування, не має обличчя і несе в собі тепло людських рук, любов і турботу, з якою створена. Голова називається «куклою». Мотанка навіть може не мати рук — тільки обгортається тканиною. І тут уже годиться все, що знайдеться в господі. Раніше найкоштовнішим убранням для ляльки ставали клапті старих вишитих сорочок, іншого одягу. Оскільки робилась лялька-мотанка з тих матеріалів, які були під руками – чи то солома, чи старі непотрібні речі, а одягалась в клаптики матерії зі старого одягу матусь і бабусь, то й не дивно, що така лялька, зроблена власноруч, оспівана піснями, обласкана казками, одягнена в усе своє, домашнє, рідне – вважалась оберегом у родині.



Розміри народних ляльок.

Висота ляльок в основному визначається приблизно так:


• ліктьові ляльки - від ліктя до кінця середнього пальця;
• вздовж долоні - від кінця середнього пальця до зап’ястя;
• впоперек долоні - тобто на ширину чотирьох пальців руки або їх іноді називають пальчикові ляльки - тобто розміром з середній палець..

Одяг для ляльки-мотанки. Ми будемо одягати наші мотанки в український стрій. Основні елементи українського одягу мають давньослов’янське походження і беруть свої витоки з культури Київської Русі. Статусу національного символу український одяг набув у XVII – XIX ст. З того часу традиційний одяг українців став складатися з кількох комплексів – натільного, поясного, нагрудного і верхнього вбрання. Обов’язковою приналежністю комплексів були пояси, головні убори, взуття та прикраси, що сукупно створювали образ етнічного вбрання .

Одяг для ляльки виготовлений на попередніх уроках. Всі елементи одягу вважаються оберегами: спідниця символізує землю, сорочка позначає три часи – минулий, теперішній і майбутній; обов’язковими атрибутами є вишиванка та намисто, які уособлюють достаток. Також повинен бути головний убір – очіпок, стрічка чи хустка – що символізує зв’язок з небом



ІV. Закріплення нових знань.( декілька відповідей учнів)

  • Послідовність виготовлення тіла ляльки.

  • Як одягнути ляльку . Елементи національного одягу.



ІV. Практична робота


1.Інструктаж з охорони праці.

Під час роботи:



  • робочий інструмент і матеріал розкладете у встановленому місці, в зручному і безпечному для користування порядку.

  • дотримуйте в порядку і чистоті робоче місце,

  • будьте уважні, не відволікайтеся і не заважайте іншим;

  • не розмахуйте рукою з інструментом, не кладіть його на край столу;

  • світло на вашу роботу повинне падати з лівого боку;

  • положення тіла при роботі повинне бути зручним, відстань до виконуваної роботи повинна бути 25-30 см;

  • у разі поганого самопочуття або травмування припините роботу і повідомте про це педагога.

Після закінчення роботи:

  • приведіть в порядок робоче місце;

  • інструменти і матеріали зберіть і складіть в певне місце;

  • сміття і відходи зберіть і складіть в спеціальний ящик.

2.Інформація про необхідні інструменти і матеріали.

Оскільки на уроці ми виконуватимемо практичну роботу, нам необхідно наперед підготувати необхідні матеріали і інструменти.



Матеріали:

    - виготовлені заздалегідь голова ляльки з намотаним хрестом і одяг для ляльки;

    - біла натуральна тканина 50×80 см;

    - міцні білі нитки.


Інструменти:

  • ножиці;
    - гачок для в’язання.


    3.Самостійна практична робота.

    Виконується згідно інструкційної карти.



Інструкційна карта.

Виготовлення ляльки-мотанки.



Голівки майбутніх ляльок.



Голівку ляльки обмотуємо нижньою хусткою, закріпивши її на шиї ниткою.



Примотуємо нижнюю сорочку: розпрямляємо шматочок тканини, заготований для неї, та кладемо на нього ляльку обличчям до низу. Примотуємо сорочку до шиї ляльки ниткою та фіксуємо нитку петлею.




А тепер вивертаємо тканину: нижня сорочка готова!



Формуємо груди і талію. Підкладаємо вату і змотуємо навхрест.

Примотуємо руки.





Одяг для ляльки в стилі народного

костюма Це вишиті сорочка і фартух, плахта або обмотка, хустина або віночок з стрічками.







На голову ляльки пов’язуємо хустку Якщо молодиця, то назад зав’язуємо краї хустки, Якщо ґаздиня, то наперед і на голові вузол з країв хустки, якщо бабуся – то під бороду, якщо дівчина, то під хустку прив’язуємо косу.

 

                   






Одягаємо ляльку в додільну вишиту сорочку.



Одягаємо плахту, обгортку чи спідницю. Намистом прикрашаємо шию.



Повязуємо фартушок. Наша лялька готова. Назвемо її Яриною.





V. Підсумки уроку.


Скласти послідовність виготовлення ляльки (декілька відповідей учнів).

Виставка ляльок, що вийшли.

Оцінювання результатів роботи.

VI. Домашнє завдання.


Матеріали для наступного уроку.
Література.

Найден О.С. Українська народна лялька: [наукове видання] / Олександр Семенович Найден. - К.: ВД «Стилос», 2007



Використані матеріали з інтернету.

http://sumno.com/8pk

http://rukotvory.com.ua

http://made-in-ukraine.info/mayster-klas-motanka-z-nemovlyam/

http://folktoy.com.ua/ua/lyalku

Використані фото з мастер-класу Олени Каспарової, м. Львів, Україна.96718056 http://www.liveinternet.ru/users/kalenda/post

Презентація до уроку є на сайті:



http://trudove.org.ua/post/prezentats-ya-lyalka-motanka-tekhnolog-ya-vigotovlennya








База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка