Урок з математики у 6 класі Близнюк Наталія Михайлівна, учитель математики ліцею №32



Скачати 98.41 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір98.41 Kb.
Пропорція

Урок з математики у 6 класі

Близнюк Наталія Михайлівна, учитель математики ліцею № 32,

м. Чернігів

Тема. Розвязування рівнянь за допомогою основної властивості пропорції.

Мета: повторити означення та основну властивість пропорції, вчити застосовувати основну властивість пропорції до розв’язування рівнянь;

ознайомити учнів з поняттям « золотого перерізу»; розвивати логічне мислення, культуру математичних записів, інтерес до математики; виховувати самостійність , уважність.

Тип уроку. Урок застосування знань, умінь та навичок.

Обладнання:мультимедійний проектор, екран, набір слайдів, роздатковий матеріал.

Підручник: Янченко Г., Кравчук В.,Математика. 6 клас .—Т.: Підручники і посібники,2006.

Математика цікава тоді, коли живить нашу винахідливість і здатність міркувати.

Д.Пойа

Хід уроку

І. Організаційний момент .

Учитель вітає учнів , звертає увагу на готовність до уроку.



ІІ. Перевірка домашнього завдання.

№ 677(а)- учень записує розв’язуння на дошці.

№679(а) - усно. Учень зачитує складені пропорції.

№ 673- розв’язаний учителем. Номер оформлений на слайді та проектується на екран для самоперевірки.



ІІІ. Індивідуальна робота.

Учні отримують картки для індивідуальної роботи.



Картка № 1 (три учені І групи – середній рівень знань )

Знайди х , якщо 12 : 8 = х : 10,

За основною властивістю пропорції a : b = c : d , ad = b c .

8 * х =12 * … ,

8 х = 120,

х = 120 : … ,

х = … ,

Відповідь: 15.



Розв’язати рівняння 48 : 8 = х : 3 по аналогії.

Картка № 2 ( ІІ група-достатній рівень знань)

Розв’язати рівняння

= .

Картка № 3 ( ІІ група - достатній рівень знань)

Розв’язати рівняння

= .

Картка № 4( ІІ група - достатній рівень знань)

Розв’язати рівняння

= .

Учитель. Молодці діти. Ви добре справилися з домашнім завданням, але коли я ішла до вас на урок до мене підійшов Незнайко з Квіткового міста. Виявляється вони теж вивчають зараз пропорцію і розв’язують рівняння. Він дуже просив щоб ми допомогли йому перевірити його домашнє завдання.


Проектується на екран слайд 3.

Діти перевіряють та виправляють помилки. Зміст слайда.

Завдання № 1

Перевірити правильність розв’язання рівнянь. Якщо допущені помилки, виправити їх.





  1. Х : 5 = 5 : 15,

Х = ,

Х = 15,


Відповідь : 12.

  1. 16 : х = 12 : 6,

Х = ,

Х = 8,


Відповідь: 8.


  1. 40 : 5 = х : 2,

Х = ,

Х = 16,


Відповідь: 16.

  1. 9 : 15= 3 : х,

Х = ,

Х = 1,8,


Відповідь: 1,8.




Збираю картки з індивідуальними завданнями.




ІV. Актуалізація опорних знань.

На столи учням роздані картки для роботи на урок.


Учитель. Мабуть Незнайко не дуже добре засвоїв теоретичний матеріал. А як засвоїли ви?
На екран проектується слайд 4. Кросворд та запитання до нього. Кросворд міститься на картках , які отримали діти для роботи на урок. (Робота в парах). Діти називають ключове слово « Пропорція».
На екран проектується слайд 5. Учні перевіряють правильність виконання завдання.

Учитель проводить фронтальне опитування учнів.



  • Що називається пропорцією?

  • Які з даних рівностей є пропорціями?

На екран проектується слайд 6.



  • Де раніше ви використовували рівність двох відношень , не використовуючи поняття пропорції?

  • Прочитати пропорцію 18 : 6 = 24 : 8.( Три способи).

На екран проектується слайд 7.

Назвати крайні і середні члени пропорції.

Історична довідка . Члени пропорції грецькі математики називали « межі». Сучасний запис ввів Лейбніц у 1708 році.



  • Як перевірити чи правильна пропорція?

  • Сформулювати основну властивість пропорції .

  • Із рівних добутків 3 *24 = 8 *9 складіть пропорції. На екран проектується слайд 8.

  • Який член пропорції = невідомий ? Як його знайти ?


V. Розвязування вправ. Відпрацювання навичок.

На екран проектується слайд 9 ,10.

Учням повідомляється тема і мета уроку . Діти записують число та тему уроку.

Учні класу поділені на групи . І група з середнім рівнем знань, ІІ група з достатнім рівнем знань , ІІІ група з високим рівнем знань.



Учні І групи працюють колективно, розв’язуючи завдання на дошці під керівництвом учителя. Учні ІІ та ІІІ груп самостійно , але після самостійного опрацювання записують свої розв’язання на дошці. Записані завдання на дошці, після пояснення, всі учні записують у зошити .

Картка для роботи на урок.

Алгоритм розв'язування рівнянь вигляду = де невідомий один із членів.

1) Записати основну властивість пропорції ad = b c.

2) Знайти невідомий множник
Кросворд

1

























2
















3


































4



















5






















6







7




























8













9












І група

Розв’язати рівняння:




  1. 2 : С =5 : 7,




  1. 0,3 : 2 = х : 8,




  1. .




№ 672(в,д,е)

ІІ група


Розв’язати рівняння:

  1. № 672(в,д,е)

  2. Знайдіть такі значення х та у ,щоб кожна з рівностей

= була правильна.

ІІІ група



  1. Знайдіть такі значення х та у ,щоб кожна з рівностей

= була правильна.

  1. Розв’язати рівняння: =.




  1. Додатково. = .


VІ. Застосування пропорції . «Золотий переріз» пропорції.

Учитель. Ми навчилися використовувати пропорцію , основну властивість пропорції при розв’язуванні рівнянь , а вам цікаво де застосовується пропорція ще?

На екран проектується слайд 11- 18.

Учитель розказує дітям про « золотий переріз» пропорції , та застосування його в архітектурі ,музиці, живописі, скульптурі,природі. Демонструються слайди.



VІІ. Самостійна робота.

Учитель. Отже ви сьогодні молодці добре попрацювали, а щоб довести що ви гарно засвоїли матеріал виконаємо тест. Учні отримують завдання тестової роботи.

Тест

І варіант



  1. 1) Спростити відношення

1,6 :3,2

А) 2:10, Б)4, В)1 :2, Г) 3:4.


2) Обчисліть відношення значень величин

6,8м : 17см,

А) 0,4 Б)10 В)40 Г)8.
3) Яке число відноситься до 20 ,як 3 до 4?

А)20 Б)18 В)15 Г)10 .


4)Укажіть з яких відношень можна скласти пропорцію

А) 15:3 і 42 :7,

Б)12 :4 і 10 : 2,

В)35 : 5 і 14 : 2,

Г) 21 : 7 і 14 : 2.
5) Із чисел 40 ; 5 ; 3 ; 24 складіть пропорцію

А) 24 : 5 = 40 : 3,

Б) 24 : 3 = 5 : 40,

В) 40 : 5 = 24 : 3,

Г) 40 : 24 = 3 : 5.
6) У пропорції знайдіть середні члени пропорції

А) 3 і7 , Б) 3 і 49 , В)21 і 7 , Г) 21 і 49


7) Дано 16 : 4 = 40 : 10 пропорцію укажіть де правильно записано основну властивість пропорції

А) 16 * 40 = 4 * 10 , Б) 16 * 10 = 4 * 40 , В)16 * 4 = 40 * 10 ,

Г) 16 : 40 = 4 : 10 .
8) Розв’яжіть рівняння

А) 36 Б)42 В) 45 Г)24


9) Розв’яжіть рівняння

1,2 : х = 3 : 7

А) 35 Б)2,8 В) 0,28 Г) 3,5
10) Розв’яжіть рівняння

А) : х = 2 : 3 ,

Б) = .
Тест

ІІ варіант



  1. 1) Спростити відношення

2,7 :8,1

А) 3:10, Б) 1: 3, В)27 :81 , Г) 3:4.


2) Обчисліть відношення значень величин

6м : 40см,

А) 0,15 Б)10 В)40 Г)8.
3) Яке число відноситься до 30 ,як 5 до 6 ?

А)20 Б)18 В)25 Г) 10 .


4)Укажіть з яких відношень можна скласти пропорцію

А) 12:3 і 28 :7,

Б)42 :4 і 21 : 3,

В)16 : 2 і 12 : 4,

Г) 15 : 3 і 20 : 5,
5) Із чисел 12 ; 5 ; 3 ; 20 складіть пропорцію

А) 12 : 5 = 20 : 3,

Б) 12 : 3 = 5 : 20,

В) 12 : 20 = 5 : 3,

Г) 12 : 3 = 20 : 5.
6) У пропорції знайдіть крайні члени пропорції

А) 3 і7 , Б) 3 і 49 , В)21 і 7 , Г) 21 і 49


7) Дано 6 : 8 = 21 : 28 пропорцію укажіть де правильно записано основну властивість пропорції

А) 6 * 8 = 21 * 28, Б) 6 * 28 = 21* 8, В)6 * 21 = 8 * 28 ,

Г) 6 : 8 = 28 : 21 .
8) Розв’яжіть рівняння

А) 45 Б)25 В) 60 Г)20


9) Розв’яжіть рівняння

1,5 : х = 3 : 7

А) 35 Б)2,8 В) 0,28 Г) 3,5
10) Розв’яжіть рівняння

А) х : = 3 : 3,

Б) = .

VІІІ. Домашнє завдання.

п. 23 вивчити, № 675, 679(в)- І група, № 676(а,б),№ 677(б), №680- ІІ, ІІІ група.


IX. Підсумок уроку. На екран проектується слайд 19.

  • Що пригадали …?

  • Що навчилися…?

  • Що нового вивчили …?

Діти здають робочі зошити.






База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка