Урок з історії України та світової літератури МетаСкачати 183.43 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір183.43 Kb.
Тема. Бойове товариство, побут і звичаї запорожців: історична правда і художня вигадка в повісті М.В. Гоголя «Тарас Бульба»

Інтегрований урок з історії України та світової літератури

Мета уроку: розкрити причини і процес виникнення українського козацтва; на основі тексту повісті ознайомити учнів з побутом та звичаями запорожців, порівняти художній матеріал з історичними фактами;

систематизувати і узагальнити знання по історії Запорізької Січі;

показати, що М.В. Гоголь, працюючи над повістю, опирався на історичні і фольклорні джерела, розкрити причини мужності і доблесті запорізьких козаків, спираючись на текст повісті М. Гоголя «Тарас Бульба»;розвивати навички комплексного аналізу художнього тексту;

сприяти розвитку критичного мислення учнів і формуванню навиків самостійної роботи;

формувати активну громадянську позицію, виховувати почуття гордості і пошани до історичного минулого українського народу й свого рідного краю, виховувати високі моральні якості на прикладі кращих представників запорізького козацтва.

Обладнання: текст повісті М.В. Гоголя «Тарас Бульба»; Власов В.С. підручник «Історія України, 8-й клас»; аудіозапис «Маршу запорожців»; фрагменти фільму В. Бартка «Тарас Бульба»; репродукції картин Є. Кибрика, О. Ківшенка, І. Рєпіна.

Тип уроку: інтегрований урок з історії України та світової літератури – урок перевірки та корекції знань, навичок та умінь.

Хід уроку

«Це був справді надзвичайний вияв руської сили: його вибило з народних грудей кресало лиха»

М.В. Гоголь «Тарас Бульба»

I. Організаційний момент. оголошення теми, мети уроку

1. Звучить «Марш запорожців».

2. Повідомлення теми уроку.

Учитель літератури:

— Дорогі діти, ми раді вітати Вас на нашому уроці. Як бачите, сьогодні у нас незвичайний урок, і розпочали ми його нетрадиційно, з мелодії. Що це за мелодія, і чому саме вона прозвучала? Так, ми зібралися тут не випадково, а щоб зануритися в атмосферу Запорізької Січі, вдихнути дух козацтва, тому що тема нашого уроку звучить так: «Бойове товариство, побут і звичаї запорожців: історична правда і художня вигадка в повісті М.В. Гоголя «Тарас Бульба». Допомагати нам у розкритті теми уроку буде вчитель історії Кліменчук Н. М.Вчитель К. Н. М. на основі тексту повісті ми дослідимо історичну правду та художній вимисел.

II. Мотивація навчальної діяльності
1.
Робота в групах

Учитель літератури. На уроці переважатиме робота в групах. Подивіться, у нас на дошці розсипано фразу, її треба відновити та визначити, про що в ній сказано. Кому належить це висловлювання? Завдання для кожної групи: якнайшвидше пронумерувати рядочки, щоб даний вислів набув початкового змісту.

Так ось вона, Січ!

козацтво на всю Україну!

Ось те гніздо,

розливається воля й

горді й дужі, як леви!

Ось звідки

звідки вилітають усі ті

(«Так ось вона, Січ! Ось те гніздо, звідки вилітають усі ті горді й дужі, як леви! Ось звідки розливається воля й козацтво на всю Україну!» - так сказав М. Гоголь про Запорізьку Січ)

2. Проблемні запитання

Вчитель історії. Отже, що таке Запорізька Січ? Що саме про цю епоху хотів розказати автор у своїй повісті? Чому через сторіччя Запорізька Січ і запорізькі козаки є символом об'єднання української нації?

Сьогодні на уроці ми спробуємо відповісти на ці питання.3. Слово учителя літератури

Але спочатку з’ясуймо, що необхідно знати, щоб відповісти на ці запитання. (Слід добре знати текст повісті М.Гоголя «Тарас Бульба», вміти швидко орієнтуватися в художньому матеріалі, аналізувати.)Для перевірки, як ви знаєте зміст повісті , напишемо Літературний диктант.Микола Гоголь «Тарас Бульба»

 1. Де навчалися сини Траса Бульби?

 2. Острів, на якому стояла Запорозька Січ.

 3. Як називалося місто, яке козаки взяли в облогу?

 4. За що козаки карали своїх товаришів?

 5. Чому Остап почав добре вчитися і не тікав більше з бурси?

 6. Хто з братів частіше бував верховодою в досить небезпечних витівках?

 7. У кого закохався Андрій?

 8. Чим для Андрія був бій?

 9. Хто прийшов до Андрія вночі під час облоги Дубна?

 10. За що Тарас вбив свого сина Андрія?

 11. Ким був обраний Остап Бульба?

 12. Біля якої річки загинув Тарас Бульба?


Відповіді

 1. В бурсі.

 2. Хортиця.

 3. Дубно.

 4. За крадіжку, за вбивство.

 5. Бо батько пообіцяв продержати його в монастирі 20 років.

 6. Андрій.

 7. У полячку.

 8. Музикою.

 9. Татарка, служниця полячки.

 10. За зраду Батьківщини.

 11. Курінним отаманом.

 12. Дністер.

4. Робота з епіграфом уроку

Вчитель історії: Як епіграф до нашого уроку ми вибрали такі гоголівські рядки:

«Це був справді надзвичайний вияв руської сили: його вибило з народних грудей кресало лиха».

Вчитель літератури: Зверніть увагу на те, що, М.В. Гоголь, кажучи про козаків, називає їх втіленням «руської сили». Чому російської, а не української?

Вчитель історії: А тому, що за часів М. Гоголя не було поняття «український», хоча самі українці, звичайно ж, з давніх-давен жили на цих землях, проте, їх називали русинами або малоросами, а не українцями. Але багатовікова боротьба за незалежність сформувала український народ, і національні відчуття утілилися в живому і патріотичному слові «український».

Вчитель літератури:

Отже, ми починаємо нашу подорож в Запорізьку Січ.IІІ. робота над темою уроку

1. Слово вчителя історії

Перш, ніж ми потрапимо на Січ, давайте пригадаємо, до якого століття відноситься перша згадка про козаків? Що значить слово «козак» і хто такі козаки? Чому територія, де розташовувалася Запорізька Січ, називалася Запоріжжя?

(робота з атласами та картою)

3. Вчитель літератури:

— А що пише про місце розташування Запорізької Січі М.В. Гоголь? Зачитайте відповідний уривок із тексту повісті .4. Робота з підручником

«Це було те місце Дніпра, де він, доти здавлений порогами, брав-таки своє і шумів, як море, розлившись по волі; де кинуті в середину його острови витісняли його ще далі з берегів, і хвилі його слалися широко по землі, не натрапляючи ні на скелі, ні на гори. Козаки позлазили з коней своїх, зійшли на пором і через три години плавання були вже коло берегів острова Хортиці, де була тоді Січ, що так часто міняла свій осідок». (відеофрагмент 2)

 1. Запитання вчителя літератури.

 • Чи вказує Гоголь точні дати подій у повісті «Тарас Бульба»? (У повісті «Тарас Бульба» немає точних дат.)

 • Згадки про які століття містяться у повісті?

 • Які реальні імена і події називаються у творі? (ім'я гетьмана Остряниці та його радника Гуні, не прямо згадується і Северин Наливайко, а саме говориться про смерть гетьмана, який загинув 1597 року)

 • З якою метою автор уникає історичної точності в описі подій?

6. Узагальнення відповідей вчителем історії

Гоголь дає лише приблизне уявлення про час подій. Він називає XV ст. («Це був один із тих характерів, які могли виникнути лише у тяжкий XV вік...»), а ім'я гетьмана Остряниці, що згадується в творі, дає можливість віднести події повісті до XVII ст. У творі не прямо згадується і Северин Наливайко, котрий очолив повстання проти польських та українських панів (згадка про смерть гетьмана, який загинув 1597 року). Другий похід у повісті очолив гетьман Остряниця та його радник Гуня. Це історичний факт 1638 року. Отже, події повісті могли відбуватися у досить широких межах — з XV до XVII ст. Гоголь зближує історичні часи, він створює у повісті час умовний, міфічний, в якому сконцентрувалася вся українська історія. Митець прагнув досягти достовірності не стільки у фактах, скільки відтворити сам дух козацтва, показати ті вчинки, що вплинули на формування української нації.7. Вчитель літератури:

— Як М.В. Гоголь в тексті повісті відповідає на питання про те, чому виникла Запорізька Січ і козаки?(М. Гоголь, кажучи про упертість свого головного героя Т. Бульби, пише про те, що козаки «могли виникнути тільки в тяжке XV століття в напівкочовому кутку Європи, коли вся південна первобутна Росія, покинута своїми князями, була спустошена, випалена дощенту невпинними наскоками монгольських хижаків; коли, втративши хату й притулок, стала тут відважною людина; коли на пожарищах, перед грізними сусідами і повсякчасною небезпекою, селилась вона і звикала дивитися їм просто у вічі, відучившись знати, чи є якийсь страх у світі; коли бойове полум'я охопило здавна мирний слов'янський дух і завелося козацтво — широкий, розгульний нахил руської натури...». «тарас бульба». глава 9. «пусть же после нас живут еще лучшие, чем мы, и красуется вечно любимая христом русская земля!» художник а. герасимов. 1952

8. Переказ тексту«тарас бульба». глава 2. «эх, как важно развернулся! фу ты, какая пышная фигура!» художник а. герасимов. 1952

Завдання учням.

 • Перекажіть, яким побачили Запорожжя сини Тараса Бульби?

 • Як описує письменник церемонію прийому в козаки? Чи кожен новоприбулий на Запоріжжі міг стати козаком? (відео фрагмент 4)

9. Учитель літератури:

— На Запорізькій Січі для підтримки порядку були прийняті закони. Жорстоко карали злодіїв, вбивць і тих, хто не платив борги. Злодіїв прив’язували до стовпа, клали поруч кия , і кожен міг вдарити злодія. Боржника приковували до гармати, і бідолаха змушений був сидіти біля гармати доти, допоки його борг хтось не заплатить. Найбільше схвилювало Остапа та Андрія покарання за вбивство.(відео фрагмент 3). Вчитель історії. Вам потрібно коротко

доповнити логічний ланцюжок. Кожен учасник повинен вписати ключове слово для визначення покарання за крадіжку (1 команда), за вбивство (2команда).

Крадіжка – стовп – кий – забиття на смерть;
душогубство – яма + вбивця + труна – земля;


— Як ви думаєте, чи справедливі були ці закони?

 • Давайте перенесемося в ті далекі часи і уявимо, як відбувалися на Запоріжжі вибори отамана.

10. Історичний коментар учителя історії.

У звичаях запорізького козацтва обрання нового отамана супроводжувалося обсипанням землею, що символізувало вірність рідній вітчизні та вдачу в походах. За легендою, кошовий, якого «благословили» землею, міг зачаровувати людей, бачити майбутнє, обходити смерть, уникати лиха й вести за собою інших.11. Бесіда

Учитель літератури:

 • Отаманом міг стати будь-який запорожець, який відповідав головним вимогам. Як Ви думаєте, яким саме вимогам повинен був відповідати козак, щоб його вибрали отаманом? (це повинен бути досвідчений, сміливий козак, який брав участь не в одній битві і заслужив пошану товаришів...)«тарас бульба». глава 12. «и полком тем предводил тарас бульба». художник а. герасимов. 1952

 • Хто із героїв повісті є втіленням рис такого козака – отамана? (Уособленням такої людини в повісті є образ Тараса Бульби. Він утілює в собі завзятість і розмах народного життя. Його душа пройнята лише одним прагненням до свободи і незалежності свого народу.)

 • Як характеризує свого героя М. Гоголь? Зачитайте ( «Тарас був один з числа корінних старих полковників: весь він був створений для козацької тривоги і відрізнявся грубою прямотою своєї вдачі...» (процитувати до кінця абзацу).

12. Робота з репродукціями картин Є. Кибрика, О. Ківшенка, І. Рєпіна

Повідомлення учням. Не тільки М. Гоголь звертався у своїй творчості до історії Запорозької Січі. Хвилювала вона і художника Іллю Рєпіна. Його полотно «Запорожці пишуть листа турецькому султану» не є ілюстрацією повісті, але вона створює яскраві, живі враження про козацьку вольницю, славних, сміливих людей, які своїм міцним словом могли дістати навіть турецького султана, яким би грізним він не був. У центрі картини ми бачимо кошового отамана Івана Сірка. Звернімо увагу на його мужнє обличчя, розумний, проникливий погляд, орлиний ніс, на його позу, одяг. Все у фігурі отамана говорить про силу й владність. Саме такий отаман міг розгулювати на «чайках» по Чорному морю і здійснювати сміливі походи в Крим.

Зверніть увагу на зовнішній вигляд козаків, на вираз їх облич, взаємовідносини.Запитання

 • Чи збігається ваше уявлення про Січ із баченням козацтва художниками?

 • Що було найсвятішим для козаків? (Віра, вітчизна, товариство.)

 • А чиїми вустами М.В.Гоголь говорить про силу товариства? ( вустами Тараса Бульби)

«тарас бульба». глава 9. «нет уз святее товарищества!» художник а. герасимов. 1952

Перегляд фрагменту (4)

13. Учитель літератури.

Проти таких мужніх, самовідданих, сміливих відважних воїнів, об'єднаних узами товариства, був безсилий будь-хто, навіть добре навчені іноземні війська.IV. узагальнення набутих знань, умінь, навичок (робота в групах)

 1. Вчитель історії:

 • А ось силу вашого товариства ви зараз покажете. Зараз ми працюватимемо у групах. Це допоможе нам зрозуміти, як вміли разом, по-товариськи працювати козаки.

 1. Вчитель літератури:

Завдання 1. Наше випробування, яке буде запропоноване всім командам, на знання тексту повісті М.В.Гоголя «Тарас Бульба». Ви повинні назвати ім'я того літературного героя, про кого піде мова в запропонованому вам уривку.

«...вона була жалюгідна, як всяка жінка того століття»;

«Він рідко верховодив іншими в зухвалих витівках обнести чужий садок чи город, та зате він був завжди одним з перших, що підходили під прапор заповзятливого бурсака, і ніколи, ні в якому разі, не виказував своїх товаришів»;

« Він теж кипів жаданням подвигу, але разом з тим душа його була приступна й для інших почуттів»;

«він був один з числа корінних старих полковників: весь він був створений для військової тривоги і відрізнявся грубою простотою своєї вдачі».

3. Вчитель історії:

Завдання 2: Наступне випробування, яке буде запропоноване обом командам, на знання законів та звичаїв запорожців. Вам потрібно коротко

Скласти схему 1. Військова організація Зап. Січі:

Товариство (кош)-паланки-полки-сотні-десятки-козаки

 1. Політична організація Зап. Січі:

Отаман-полковники-полкова старшина-сотники-сотинна старшина-курінний отамана.

5. Вчитель літератури

Завдання 3. Повість «Тарас Бульба» написана про українських козаків. Для того, щоб передати національний і історичний колорит, М.В. Гоголь вживає в тексті повісті діалектизми, історизми, архаїзми, тобто ті слова, значення яких не завжди зрозуміле непідготовленому сучасному читачу. Ну а оскільки більшість присутніх тут вважає себе підготовленими читачами, вони і спробують пояснити своїм товаришам лексичне значення тих слів, які не уживаються або дуже рідко зустрічаються в сучасній російській і українській мовах.

Вчитель історії Отже, команди повинні з’єднати поняття з визначеннями .

1. Бусурмани союз , об’єднання Пищаль національні козацькі штани

іновірці

східна частина Україна

Шаровари старовинна рушниця

Гетьманщина

Унія

2.Поєднати поняття та визначення :Чайки отаман запорозького війська , обирався на один рік

Курінь шнур , яким стягувався пояс шароварів

Кошовий човни запорожців

Очкур житло козаків, військове об’єднання козаків

алебарда зброя, держак з фігурним топірцем

3. Конкурс капітанів. : відгадати історичні загадки

Цей ватажок славетних запорозьких козаків

З землі на Малій Хортиці укріплення зробив.

Але , щоб для Січі найпершої знайти гармати ,

Кізі – Кермен козакам довелося штурмувати .

(Байда – Д. Вишневецький)

Цей славний гетьман під Хотином воював ,

Де від турецьких яничар погрому врятував

Украйни та козацтва мачуху Річ Посполиту.

Багацько крові там було козацької пролито !

А в один із днів до гетьмана смерть принесла

Турецького султана воїна стріла

(П. Коношевич – Сагайдачний)

V. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Відповідь на проблемне запитання

Вчитель літератури:


 • Підводячи підсумок уроку, давайте зробимо висновок і відповімо на питання, поставлене на початку уроку: чому Запорізька Січ і козаки є одним з символів єднання української нації?

(Запорізькі козаки є унікальним явищем в історії України, тому що вони усвідомили себе українцями ще в далекому XVI сторіччі, задовго до утворення самостійної української держави. Запорожці гордилися своєю рідною мовою, своєю православною вірою і своєю культурою. Вони доводили сусіднім країнам, що українців є за що поважати: за мужність, сміливість, вірність своїм товаришам, вірі, традиціям, батьківщині. От чому дотепер Запорізька Січ і запорізькі козаки продовжують залишатися для нас символом української національної ідеї.)

Вчитель історії:

 • Чи можемо ми вважати, що повість Н.В. Гоголя відповідає історичній правді про Запорізьку Січ і козаків?

(Так, в цілому ми можемо вважати, що повість Н.В. Гоголя «Тарас Бульба» відповідає історичній правді про Запорізьку Січ і запорізьких козаків. Порівняння історичних, фольклорних джерел про козаків і тексту повісті свідчить про те, що Н.В. Гоголь правдиво зобразив адміністративно-військову структуру Запорізької Січі і правдиво відтворив побут і звичаї запорожців. Художня вигадка письменника знайшла віддзеркалення в зображенні характерів героїв, в описі трагічної долі синів Тараса Бульби і в героїко-пафосному зображенні загибелі самого Тараса.)

VI. ОЦІНЮВАННЯ

VII. Домашнє завдання

з літератури: скласти план характеристики та дібрати цитати до образу Тараса Бульби (для усіх учнів);

на високий рівень - написати твір-мініатюру «Запорізька Січ в зображенні М.В. Гоголя»;з історії: скласти кросворд по історії запорізького козацтва з використанням історизмів і архаїзмів, які зустрічаються в повісті М.В. Гоголя «Тарас Бульба».


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка