Урок в 4-му класі. І семестр. Урок: Тема: Музика мого народу



Скачати 89.54 Kb.
Дата конвертації02.05.2016
Розмір89.54 Kb.
Урок в 4-му класі. І семестр. Урок: 9.
Тема: Музика мого народу. «Козацькому роду нема переводу» Історичні пісні. Українська народна пісня «Ой на горі та й женці жнуть». Мета: Ознайомити учнів з жанром історичних пісень на прикладі української народної пісні «Ой на горі та й женці жнуть».

Розвивати: вокально-хорові та музично-ритмічні навички (музичний слух, пам'ять, почуття ритму, дикцію, артикуляцію, дихання).

Виховувати: інтерес до музики, вміння її слухати, естетичний смак, повагу і шану до української культури, патріотичні почуття до Батьківщини.

Формувати: потребу сприймати та виконувати високохудожні музичні твори.

Обладнання: 1. Музичний матеріал: Євген Адамцевич «Запорізький марш»; музика Я.Савкова слова П. Мельника «Привітальна»; український народний танець «Гопак»; українська народна пісня «Ой на горі та й женці жнуть». 2. Т.З.Н. Комп'ютер, проектор, магнітофон, баян. 3. Ілюстративний матеріал з історії українського козацтва, український народний костюм. 4. Дидактичний матеріал: Картки ребуси.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.
001. Під звуки «Запорозького маршу» учні заходять у клас.

Музичне вітання: «Добрий день».

Добрий день вам, добрий день

В світі музики, фантазії, пісень!

Добрим будь, щирим будь!

І з мистецтвом у дивну путь!
Розспівка.
Вчитель: Сьогодні в нас незвичайний урок і тому деякі учні приготували для нас такі віршовані рядки:

1-й учень.

Ми шануймо рідне слово,

В ньому вірність і краса.

Ми - маленькі козачата.

Наша пісня. не згаса!

2-й учень.

Хай злітає рідна пісня.

Наче чайка в небеса.

В ній - ясна душа народу,

В ній - надія і краса.

3-й учень.

Зичимо здоров'я від водиці

ключової.

Багатства від землі святої.

Щастя земного, неба голубого.

Хліба запашного.

Щоб козацькому роду не було переводу!
Діти співають пісню: музика Я.Савкова, слова П. Мельника «Привітальна»

(1 куплет).


II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
(На дошці - назва уроку та фотог­рафія із зображенням пам'ятника ук­раїнському козаку).
Вчитель: Сьогодні на уроці, тема якого «Ко­зацькому роду нема переводу», ми відкриємо сторінку нашої історії про ук­раїнське козацтво (на дошці — короткий запис мети уроку та фотографія коза­ка) та поринемо в чудовий світ історичної козацької пісні. Музика допоможе нам розкрити душу українського народу, що впродовж віків плекає і захищає рідну землю від ворогів.
ІІІ. Робота над темою уроку.

- Пригадайте, як же звучить тема наших уроків? («Музика мого народу»). - А чому ми повинні вивчати музику нашого народу? - Хто ми є такі? - Де ми з вами живемо? - Яке наше завдання?


Вчитель: Так діти, ми є українці і живемо в чудовому, співучому краї – в Україні, і наше завдання – вивчати, зберігати шанувати нашу українську культуру, мову, пісню.

В народі кажуть: «той народ, який забув свої пісні вмирає наполовину, а який забув ще й свою мову – вмирає назавжди, зникає з лиця землі». Український народ має ніжну співучу душу, любить музику і танці. Пісня – душа народу, правдиве дзеркало його життя і побуту. В піснях відображається героїчна історія народу, його думи, мрії про щастя. Всі українські пісні можна поділити на 5 жанрів. – Що таке жанр? (Жанр - різновидність в музиці). Тобто розподіл пісень за своїм змістом.


ЖАНРИ УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ ПІСЕНЬ: 1. Календарно-обрядові. («Вийшли в поле косарі», «Вийди, вийди Іванку»); 2. Жартівливі пісні.(«Ой під вишнею», «Ой за гаєм,гаєм», « Грицю, Грицю»); 3. Родинно-побутові пісні.(«Несе Галя воду»); 4. Ліричні пісні. («Розпрягайте хлопці коней»); 5. Історичні пісні. («Гей там на горі Січ іде»).

Перш ніж продовжити вивчати українську народну пісню «Ой на горі та й женці жнуть» ми з вами спробуємо поринути в славну епоху українського козацтва та легендарної Запорозької Січі – це одночасно і вій­ськовий штаб, і столиця козацької рес­публіки, і центр збору борців за волю України.



002. Відеозапис уривку з кінофільму «Та­рас Бульба».
Вчитель: А хто такі козаки? (учні дають відповіді).

Вчитель: Отже козаки - це вільні, сміливі, неза­лежні люди.
003. Слайди козаків та репродукція картин із зображен­ням козака на відпочинку, фото гопака.

Вчитель: Особливістю запорозьких козаків було те, що вони брили голови, залишаючи довжелезного чуба і вуса. Одягались во­ни у вишиті сорочки, шаровари, шкіряні чоботи, шапки, жупани та ма­ли довгий пояс. За широким поясом но­сили люльку, до нього ж прив'язували порохівницю з порохом. За плечима но­сили карабін, схожий на нашу рушни­цю. А на боку у козака завжди висіла гостра шабля, з якою він ніколи не роз­лучався. Вміли славні козаки й відпочивати. Під час відпочинку козаків лунала гра бан­дури, лилась пісня, затівалися різно­манітні ігри та змагання. А ще немож­ливо було уявити собі козака без запаль­ного танцю-гопака.

Підручник О.В. Лобова 4-клас ст. 75: Гопак – веселий, запальний танець у дводольному розмірі його назва походить від слова гупати, тобто тупотіти, стрибати, і від вигуку «Гоп»,яким звичайно закінчується виконання танцю. І справді, виконавці гопака притопують ногами, стрибають, кружляють – Спочатку неквапливо, а потім усе швидше, й швидше. Музика гопака часто звучить не лише радісно, а й мужньо, героїчно. Гопак виконує один танцюрист або кілька. Кожен з них вигадує власні рухи. Тоді танець перетворюється на змагання: хто краще?
Вчитель. Об'єднувалось в цьому танці і мистецтво воїна, і особли­вості козацького характеру. Не раз го­пак приходив на допомогу козакові в за­пеклому бою з ворогом.
Прослухайте музику гопака. Визначте на яких музичних інструментах її виконують, подивіться на рухи танцю гопака.(«Троїсті музики»: сопілка, скрипка, барабан, трикутник).
004. Відеозапис гопака.

IV. Практична робота.

Прийшов час продовжити вивчати українську народну пісню «Ой на горі та й женці жнуть».

Під час прослуховування пісні зверніть увагу на засоби музичної виразності які використовують виконавці для розкриття змісту та характеру пісні. Пригадаємо засоби музичної виразності: 1. Динаміка. 2. Темп. 3. Ритм. 4. Характер.

006 Відеокліп (Слухання пісні): Українська народна пісня «Ой на горі та й женці жнуть». (на мультимедійній дошці).
Виконання учнями 1 та 2 куплету куплету української народної пісні «Ой на горі та й женці жнуть».

Розучування 3 куплету української народної пісні «Ой на горі та й женці жнуть». Засвоєння літературного тексту з прохлопуванням ритмічного малюнку.

А по а позаду Сагайдачний,

А по а позаду Сагайдачний,
Що проміняв жінку
На тютюн та люльку,
Необачний.
Гей, долиною,
Гей, широкою
Необачний!

Карооке.

Проаналізуємо нотний запис української народної пісні «Ой на горі та й женці жнуть». (нотний запис пісні на мультимедійній дошці).

Але перед цим пригадаємо тривалості нот та їх розташування.
Прочитайте зашифровані в ребусах слова додаючи до їх частин назви зображених нот. До-шка, ква-соль-ка, по-мі-до-р і т.д.

Виконання 3-х куплетів української народної пісні «Ой на горі та й женці жнуть» на баяні.

Вчитель: Мелодія – героїчного характеру. В ній вчуваються мужність та енергійність.

Виконуйте в темпі маршу-енергійно, але без напруження. Під час співу стежте за точним виконанням ритмічного малюнку пісні та виразною вимовою тексту. Голосні протягуйте, а приголосні – вимовляйте коротко і чітко. Характер пісні передайте своїм співом.


Фізкультхвилинка:

Два прихлопа, три притопа.

На носок, на каблучок.

Руки вліво, руки вправо.

Ми танцюймо гопачок.'

Раз - присядем, два - присядем.

Настрій гарний у дітей!

Покружляли, повертілись,

І тихенько всі усілись.
Розповідь учнями віршів та прислів'їв про українське козацтво.
Вчитель: Діти, ви заздалегідь отримали завдан­ня підготувати і завчити прислів'я про наших славних козаків. Давайте ж прославимо цих безстрашних воїнів, які не шкодували свого життя за щастя і свободу ук­раїнського народу.
Учні читають прислів'я про козаків.

* Козак не боїться ні хмари, ні грому.



* Де козак, там і слава.

* Степ та воля - козацька доля.

* Козак — слабкому захисник, цінити побратимство звик.

* Козак з біди не заплаче.

* Ми з такого роду, що любимо свободу.



* Чоловік без волі, що кінь на припоні.

* Добре братство краще за багат­ство
V.. Закріплення та узагальнення знань учнів.
1. Вправа «Асоціативний кущ».

- Діти, ви вже багато знаєте про слав­них героїв нашої історії - запорозьких козаків. Музика якого характеру більш притаманна історичним козацьким пісням.(Маршова, мужня, щиросердечна, правдива, героїчна, мужня, енергійна, переможна, урочиста, виразна, впевнена, піднесена і т.д.)



- За допомогою ваших відповідей ми з ва­ми викладемо сходинки до пам'ятника українському козаку.

(Вгорі на дошці розташований малю­нок із зображенням пам'ятника козаку, а нижче. намальовано сходинки. Діти називають риси характеру, а вчитель бере картку з назвою цієї риси та кріпить на «сходинках»).


Тести -запитання на мультимедійній дошці:
Вчитель: Шановні учні виберіть один варіант відповіді.
1.Пісні, в яких розкриваються різні сторінки історії нашого народу?

(1 ліричні, 2 історичні, 3 колискові. Правильна відповідь – 2 історичні пісні).
2.Головні герої української народної пісні «Ой на горі та й женці жнуть»?

(1 татари, 2 козаки, 3 женці. Правильна відповідь – 2 козаки).
3.Який характер української народної пісні «Ой на горі та й женці жнуть»?

(1 бадьорий вольовий, 2 танцювальний, жартівливий, 3 ліричний, поетичний. Правильна відповідь – 1 бадьорий вольовий).
007. Підсумок уроку:



Вчитель: Сьогодні на прикладі української народної пісні „Ой на горі та й женці жнуть” ми продовжили знайомилися з історичними піснями – жанром української пісенної творчості, а також дізналися, що головними героями цих пісень є історичні особи.
4. Заключне слово вчителя:

Радий я за вас, хлоп'ята.

Радий, наші козачата!

Ви народжені для волі

В рідній хаті, в ріднім полі!

Не чужі вже будете,

славу ви здобудете. Діти, любіть Україну, по­важайте її народ та себе. Хай кожний із вас добрими справами стверджує, що козацькому роду нема переводу!
008. Відеокліп Ассоль «Вкраїно моя». (на мультимедійній дошці).



База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка