Урок узагальнення і систематизації знань з теми «Північна Америка»



Скачати 148.59 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір148.59 Kb.
Тема: Урок узагальнення і систематизації знань з теми «Північна Америка».

Навчальна мета: узагальнити, систематизувати та поглибити знання учнів з теми «Північна Америка»; закріпити навички роботи з картою та джерелами географічної інформації; продовжувати формувати вміння аналізувати, синтезувати, порівнювати та застосовувати набуті знання на практиці; з’ясувати рівень оволодіння учнями навчального матеріалу.

Розвивальна мета: розвивати спостережливість, допитливість,наполегливість, самостійність у прийнятті рішень; уміння розв’язувати проблемні ситуації та формувати творчі здібності.

Виховна мета: виховувати пізнавальний інтерес до предмета; любов, бережливе ставлення до природи; виховувати почуття колективізму, взаємодопомоги, взаємовиручки,взаємоповаги, толерантності.

Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.

Форма уроку: урок змагання-подорож.

Обладнання: фізична карта світу, політична карта світу, карта географічних поясів світу, картки із завданнями,атласи, додаткова література,ІКТ.

Зібратися разом – це початок,

Триматися разом – це прогрес,

Працювати разом – це успіх.



Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. На першому уроці, присвяченому вивченню Північної Америки, ви були поінформовані про проведення узагальнюючого уроку у формі змагання-подорожі. Отож, сьогодні ми повторимо і узагальнимо пройдений матеріал з теми «Північна Америка», підсумуємо наскільки добре ви його засвоїли, вдосконалимо навички роботи з картою та вміння застосовувати набуті знання на практиці.

Клас поділений на 3 групи, ви обрали лідерів груп та отримали випереджальне проблемне завдання.

Оцінювати вас буде шановне журі у складі: ……..

Отож, посміхніться один одному,зосередьтеся, активно працюйте, висловлюйте свою думку та не бійтеся помилятися. І девізом у вас нехай буде епіграф нашого уроку.


ІІІ. Основна частина

Отож, розпочинаємо подорож-змагання. І ось перед нами зупинка «Пошукова» та перші перешкоди на шляху . Щоб йти далі, потрібно дати відповідь на запитання із блоку «Інтелектуальна розминка».


Прийом «Інтелектуальна розминка»

Кожному учневі потрібно швидко дати відповідь на запитання вчителя. Групам задається по 5 запитань. Конкурс оцінюється так: правильна відповідь учня – 1 бал, з допомогою групи – 0,5 бала, неправильна відповідь – 0 балів.



Запитання для групи «Гейзер».

  1. Найбільші острови біля узбережжя Північної Америки. (Канадський Арктичний архіпелаг, Гренландія, Ньюфаундленд)

  2. Протока ,яка розділяє Північну Америку та Євразію. (Берингова)

  3. Річка, що впадає в Каліфорнійську затоку. (Колорадо)

  4. Які за віком гори Аппалачі? (Старі)

  5. Найбільша за площею країна у Північній Америці. (Канада)

Запитання для групи «Торнадо».

1.Яка тепла течія омиває східні береги Північної Америки? (Гольфстрім)

2. Який канал розділяє Північну та Південну Америку? (Панамський)

3. Найбільша річка Північної Америки, що впадає в Північний Льодовитий океан.(Маккензі)

4. В яких кліматичних поясах розташована Північна Америка? (Арктичному, субарктичному, помірному, субтропічному, тропічному, субекваторіальному)

5. Як називаються нащадки від змішаних шлюбів негрів та індіанців? (Самбо)



Запитання для групи «Аппалачі».

  1. Яке море омиває материк Північна Америка на півдні?(Карибське)

  2. Назвіть півострів, що був куплений у Росії. (Аляска)

  3. Який материк знаходиться на заході Північної Америки? (Євразія)

  4. Хто є корінним населенням на материку? (Ескімоси та індіанці)

  5. Яка рослина зображена на гербі Мексики? (Кактус)


Учитель. А тепер конкурс «Вірю-не вірю». У конкурсі беруть участь усі члени груп. Кожній групі потрібно дати правильну відповідь на 5 запитань. За правильну відповідь учня – 1 бал, з допомогою групи – 0,5 бала, неправильна відповідь – 0 балів. Якщо правильну відповідь дасть інша група отримує – 1 бал.

Запитання для групи «Торнадо».

  1. Чи вірите ви, що Х. Колумб є першовідкривачем Північної Америки?(Ні)

  2. Чи вірите ви, що найдовша і найповноводніша річка Північної Америки належить до басейну Тихого океану?(Ні)

  3. Чи вірите ви, що Кордильєри – гори молоді зі віком, а тому дуже високі?(Так)

  4. Чи вірите ви, що зона арктичних пустель – найбільш віддалена на південь зона земної кулі?(Ні)

  5. Чи вірите ви, що корінні народи – індіанці та ескімоси – належать до негроїдної раси?(Ні)



Запитання для групи «Аппалачі».

  1. Чи вірите ви,що береги Північної Америки омиває Індійський океан?(Ні)

  2. Чи вірите ви, що найдовша річка на материку – Міссісіпі?(Так)

  3. Чи вірите ви, що Ніагарський водоспад розташований на кордоні США та Канади?(Так)

  4. Чи вірите ви, що клімат арктичних пустель теплий та вологий?(Ні)

  5. Чи вірите ви, що перші люди прийшли в Північну Америку з Південної Америки по сухопутному мосту , що тисячі років тому був на місці Берингової протоки?Ні)


Запитання для групи «Гейзер».

  1. Чи вірите ви, що Північна Америка розташована в південній півкулі?(Ні)

  2. Чи вірите ви, що річка Колорадо утворює один з найбільших у світі каньйонів?(Так)

  3. Чи вірите ви, що на півночі материка озера мають льодовикове походження?(Так)

  4. Чи вірите ви, що хвойні ліси помірного поясу називають сельвою?(Ні)

  5. Чи вірите ви, що країни Центральної Америки разом з країнами Південної Америки становлять регіон, що називають Латинською Америкою?(Так)


Учитель. І ось ми вже біля берегів Північної Америки. Але без знання карти, яка є другою мовою географії , неможливо просуватися вглиб материка. Тому зупинимось для повторення географічної номенклатури. Отож, зупинка «Картографічна». І нас чекає конкурс «Картографічний чемпіонат». Умови конкурсу такі:

на аркушах паперу написані географічні назви, які потрібно показати на карті. Учасники по одному підходять до столу, вибирають аркуш із завданням та показують на карті. За правильну відповідь – 2 бали, з допомогою своєї групи – 1 бал , неправильна відповідь – 0 балів. Починає група «Аппалачі».



(Крайні точки материка, р. Юкон, півострів Каліфорнійський, помірний кліматичний пояс, Скелясті гори, г. Мітчел, влк. Орісаба, Долина Смерті, р. Огайо, Канадський Арктичний архіпелаг, півострів Лабрадор, природна зона пустель і напівпустель, Велике Ведмеже озеро, Лаврентійська височина, Мексиканська затока.)
Учитель. А зараз конкурс «Про що розповідають географічні назви».

Групи отримують листки із назвами трьох географічних об’єктів . Потрібно назвати , що це за об’єкт, пояснити походження назви і показати на карті. Правильна відповідь – 2 бали, неповна відповідь – 1 бал, невірна відповідь – 0 балів. На підготовку групам одна хвилина.


Завдання для групи «Гейзер».

  1. Гренландія (острів, в перекладі означає «зелена країна»)

  2. Міссісіпі (річка, з мови місцевих індіанців «батько вод», «велика ріка» )

  3. Гудзонова ( затока, в перекладі означає «мішок з льодом»)


Завдання для групи «Торнадо».

1.Флорида (півострів, з іспанської мови «квітучий»)

2.Ніагарський (водоспад, з мови місцевих індіанців «гуркотлива вода»)

3. Колорадо (річка, з іспанської мови «червона вода».

Завдання для групи «Аппалачі».

  1. Юкатан (півострів, з мови місцевих індіанців «не розумію»)

  2. Міссурі (річка, мовою місцевих індіанців «товста бруднуля»

  3. Кордильєри (гори, з іспанської мови «шнур, ланцюг»).


(Слово надається журі)
Учитель. І ось ми залишили зупинку «Картографічну», а попереду –

зупинка «Поштова». Вам прийшли листи від барона Мюнхаузена, із спогадами про його уявні подорожі Північною Америкою. Оскільки, барон – відомий фантазер, то багато що в його розповідях не відповідає дійсності. Вам потрібно знайти помилки за 1 хвилину. За всі знайдені в тексті помилки групи отримують по 5 балів, не всі – 3 бали, завдання не виконане – 0 балів.

Робота з атласами.


Завдання для групи «Гейзер».

«Я вирішив перетнути Північну Америку по 40 паралелі зі сходу на захід. Спочатку на моєму шляху зустрілися найвищі (найнижчі) гори Північної Америки Аппалачі. Далі мій шлях пролягав через Великі рівнини (Центральні рівнини). На човні я спустився річкою Маккензі (Огайо) до місця її впадіння в Міссісіпі. Міссісіпі – найчистіша ( найбрудніша) річка на материку із прозорою(забрудненою) водою. Далі я поплив по річці Міссурі, яка є притокою Колорадо (Міссісіпі.) Мені довелось вступити в сутичку з місцевими жителями – ескімосами (індіанцями). У передгір'ях Кордильєр я вполював багату здобич: страуса Нанду,бізона, колібрі та лінивця (бізона). Кордильєри я перетнув швидко(не швидко), бо вони невисокі(високі) та вийшов до узбережжя Атлантичного (Тихого) океану. Там сів на корабель і відплив до дому. »


Завдання для групи «Торнадо».

Я вирішив перетнути Північну Америку по 100-му меридіані з півночі на південь. Спочатку було дуже холодно, адже це зона тундри та лісотундри (арктичних пустель). Я вполював тут великого білого ведмедя. Дальше я потрапив у вже теплішу зону арктичних пустель ( тундри та лісотундри). А коли я зупинявся на відпочинок біля озер, то ловив рибу. Особливо часто ловилися піраньї та анаконди (піраньї та анаконди живуть в Південній Америці). Далі мій шлях перетнули досить високі гори Анди



( Лаврентійська височина, Великі рівнини). Накінець я прибув до річки Ріо-Гранде , яка є найбільшою річкою (не найбільшою, найбільша - Міссісіпі) Північної Америки й протікає по Приатлантичній низовині (Примексиканській низовині). Нею на човні я спустився до Карибського моря (Мексиканської затоки). Там сів на корабель і відплив до дому.
Завдання для групи «Аппалачі».

Цього разу я вирішив мандрувати горами Північної Америки – Андами (Кордильєрами). Гори Анди (Кордильєри) розташовані в східній (західній) частині материка. Це дуже старі та зруйновані гори (молоді та високі) , тому що вони утворилися ще за часів байкальської та герцинської (мезозойської та альпійської) складчастості. Гори мають розгладжені (високі) вершини, порослі лісом (покриті снігом).Тут уже давно припинився (триває) процес горотворення, відсутні (є багато) вулкани та землетруси. Найвища вершина – гора Логан (6050 м) (г. Мак-Кінлі 6193 м). На заході гори виходять до Атлантичного (Тихого) океану, а на сході межують з Бразильським плоскогір'ям (Великими рівнинами). Через Анди (Кордильєри) протікає річка Колорадо і впадає у Мексиканську (Каліфорнійську) затоку. Мандрувати було досить складно, але мені сподобалося.



Учитель. Ну ось, ми розглянули записки барона Мюнхаузена, виправили усі його помилки, а далі нас чекає зупинка «Загадкова». Конкурс «Ти – мені, я - тобі». Одним із випереджальних завдань було підготувати кожній групі два запитання для групи-суперниці. Тому зараз ви задаєте запитання одні одним. На обдумування 1 хвилина. Кожна правильна відповідь оцінюється у 2 бали, неповна – 1 бал, неправильна – 0 балів.

Запитання групи «Гейзер».

  1. У січні в районі мису Мерчісон не обійтися без теплого одягу. В той же час на мисі Мар’ято можна ходити в шортах. Чому?

  2. Чим пояснюється численність озер на території материка й особливо в північній його частин

Запитання групи «Торнадо».

  1. Посухи - досить часте явище на території США. Чому найбільш катастрофічні з них охоплюють західні райони країни?

  2. Чим тундра відрізняється від тайги?


Запитання групи «Аппалачі».

  1. Чому в Північній Америці природні зони змінюють одна одну не лише з півночі на південь, але й із заходу на схід?

  2. Чому корінне населення Північної Америки називають індіанцями ?


Учитель. Ну, а зараз потрібно розгадати «Географічну мозаїку». Необхідно скласти розрізані назви географічних об’єктів, визначити тему якою вони об’єднані. Правильна відповідь – 3 бали, неповна – 1 бал, неправильна – 0 балів.

Завдання для групи «Гейзер».

Атабаска, Маккензі, Святого Лаврентія – річки.


Завдання для групи «Торнадо»

Кордильєри, Скелясті, Аппалачі – гори.



Завдання для групи «Аппалачі».

Вінніпег, Мічиган, Велике Невільниче – озера.



(Слово надається журі)

Учитель. Ну ось, позаду залишилась зупинка «Загадкова» і нас чекає наступна зупинка «Країнознавча». Конкурс «Відгадай країну Америки»

Представники груп називають один одному столиці країн Америки і пропонують назвати країни та показати їх на карті. Правильна відповідь – 2 бали, з допомогою команди - 1 бал, неправильна – 0 балів. Задає запитання група «Гейзер».



Учитель. Цифри на карті теж відіграють важливу роль. Вони підказують нам висоту і глибину, широту і довготу. Без цифр географічна карта була б неповна, тому наступна зупинка буде «Цифрова». Для груп на аркушах паперу написані цифри, учні пояснюють,що вони означають. Правильна відповідь – 3 бали, неповна – 1 бал, неправильна – 0 балів.

Завдання для групи «Гейзер»

5700 м – влк. Орісаба; 490 млн. – кількість населення на материку; 24.2 млн. км2 - площа Північної Америки.



Завдання для групи «Торнадо».

6194 м – висота г. Мак-Кінлі; - 86 м – Долина Смерті; -32 0 С, 00 С – температури в арктичному кліматичному поясі.



Завдання для групи «Аппалачі»

6420 км – довжина Міссісіпі; 1,5 млн. осіб – налічує українська діаспора в США; 2037 м – висота г. Мітчелл.



(Слово надається журі)

Учитель. Оскільки, в нас у школі проводилося, не так давно,свято мови і всі ми знаємо, що потрібно збагачувати свій словниковий запас, пропоную на кілька секунд відвідати зупинку «Термінологічну». На аркушах паперу написані терміни, учні дають визначення. Правильне визначення терміна – 2 бали, неповне визначення – 1 бал, неправильне визначення – 0 балів. (Торнадо, прерії, діаспора,іглу, цереуси, метиси.)

Учитель. Ну, ось змагання-подорож майже завершилось. Залишилась лише одна зупинка «Рекламна пауза». Це ваше випереджальне проблемне домашнє завдання. Вам потрібно розрекламувати природний туристичний об’єкт так, щоб журі скористались послугами лише вашого агентства. Завдання оцінюється по 10-ти бальній шкалі.

(Слово надається журі)
ІV. Підсумок уроку.

Прийом «Мікрофон»

Учитель. Дайте відповідь на таке запитання. Ми з вами живемо на Україні,а вже довгий період часу вивчаємо Північну Америку. Як ви думаєте для чого нам потрібні ці знання?

V. Домашнє завдання.

Випереджальне завдання . Підготувати цікаву інформацію про географічні рекордсмени Євразії.

Додаток 1

Привіт, усім!

До ваших послуг туристичне агентство «ТОРНАДО».

Ми пропонуємо надзвичайно цікаву екскурсію перлиною північноамериканської природи - великим каньйоном , що на річці Колорадо. Це найглибша та найбільша ущелина на поверхні землі.

Вона простягається на 320км і досягає глибини 1800м. Ширина її у верхній частині від 8 до 25км, а біля поверхні води до 1 км. Каньйон виник у результаті ерозії річки Колорадо протягом 1000 000 років. До річки Колорадо можна дістатися двома стежками: пішки або на мулах на це піде 10 годин.

Проте більшість туристів використовують вертоліт. Та не хвилюйтеся, подорож вертольотом коштує зовсім дешево. А на зворотному шляху ви побачите Велике Солоне озеро і безліч сухих солоних озер. З них не тільки видобувають сіль. Тверді як бетон, гладкі як дзеркало, днища залишкових озер використовують як аеродром для над звукових літаків. Саме тут встановлені світові рекорди швидкості автомобілів і мотоциклів. А попереду вас чекає система Великих Американських озер і славетний Ніагарський водоспад.

Отже, шановні українці! Цього року - не у Крим і не в Європу! А в Північну Америку.

(Презентація 1 додається)

Додаток 3

НеІІо! Guten tag! Boungiorno! Dzien dobi! Здоровенькі були! Вас вітає туристичне агенство «Гейзер». Ми пропонуємо вам побувати в чарівній країні криги, вогню та води, смоли і диму, що крутиться - Єллоустонському національному парку. Це перший національний парк в світі, який був створений в 1872 році. Розташований у Скелястих горах. Він дістав свою назву від великого озера в центрі парку- Єллоустоуна, по берегах якого б'ють гарячі джерела. Тут більше 40 гейзерів і тисячі гарячих джерел. Періодичність роботи окремих гейзерів один раз у два-три роки, інших-через кілька діб, а більшість б'ють кожні 3-4хв. Фонтани води і пари підносяться вище лісу на 60-75м. Дивом парку називають гейзер Гігант, який викидає воду на 90м. А ось гейзер Старий Служака викидає стовп пари і води «всього» на 50 м, працює по 4 хв, зате робить це регулярно через кожні 65 хв.

На цій мальовничій території збереглися сліди активної вулканічної діяльності. Тут охороняються соснові ліси, де живуть рідкісні чорні ведмеді, олені, гірські барани,койоти та інші лісові тварини.

Гейзери і водоспади,закам'янілий ліс, стада бізонів, ведмеді-грізлі привертають увагу до 5 мільйонів туристів на рік.

Отож, якщо вас вабить краса незайманої дикої природи - мандруйте разом з нами.



(Презентація 3 додається)

Додаток 2

Привіт усім! До ваших послуг туристичне агентство «Аппалачі».

Якщо ви бажаєте побачити багато цікавих екзотичних об'єктів у Північній Америці, пропонуємо скористатись нашими послугами. Надзвичайно цікава екскурсія до найбільшої карстової печери у світі Флінт-Мамонтової печери, що знаходиться в західних передгір'ях Аппалачів. Ця печера п'ятиповерхова, її глибина майже 300м, а довжина разом із сусідніми карстовими порожнинами 500км. У лабіринтах печери зберігається постійна температура +12,6°С. Тут протікає три річки, три озера.. Підземними річками й озерами курсують спеціальні човни. Незвичайним є і органічний світ. Тут мешкають цвіркуни та павуки, що втратили зір, а у водах озер і річок сліпі риби і раки. Флінт-Мамонтова печера обладнана ліфтами, сходами, має електричне освітлення. Відвідавши це чудо природи ви отримаєте безліч нових вражень й позитивних емоцій.

Але якщо ваш бюджет поки що не дозволяє відвідати Флінт - Мамонтову печеру, тоді пропонуємо побувати в найбільшій карстовій печері України - Оптимістичній, що знаходиться на Тернопіллі. її довжина 217км. Але це вже інша країна та інша історія.

Отож, якщо в душі ви відважний спелеолог, запрошуємо вас на зустріч з унікальними підземними витворами природи карстових печер.



(Презентація 2 додається)


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка