Урок світової літератури в 7 класі. Джонатан Свіфт «Мандри Гуллівера». Державний устрій, закони та звичаї Ліліпутії



Скачати 86.36 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір86.36 Kb.
Анкетні дані автора (співавторів): ПІБ,.

ПІБ : Письменна Людмила В’ячеславівна

Місце та досвід роботи: Баловненська ЗОШ І-ІІІ ступенів Новоодеської районної ради Миколаївської області, 21 рік.

Контактні дані: 067 86 35 282 , 066 17 74 788; e-mail: l.pismennaya@mail.ru

Адреса: Письменна Людмила В’ячеславівна

вул. Набережна,49

село Баловне, Новоодеський район,

Миколаївська область

56664
Урок світової літератури в 7 класі. Джонатан Свіфт «Мандри Гуллівера». Державний устрій, закони та звичаї Ліліпутії.

Конспект уроку сплановано відповідно до чинної програми зі світової літератури та Державного стандарту базової і повної загальної освіти. Розробка уроку містить схему «Державний устрій Ліліпутії », таблицю з «прогалинами», в ній наявні колективні та індивідуальні форми роботи. Додатком до даного уроку є презентація та робоча картка уроку. Призначено вчителям світової літератури.




Тема:Джонатан Свіфт «Мандри Гуллівера». Державний устрій, закони та звичаї Ліліпутії.

Мета: вдосконалювати вміння переказувати зміст твору, працювати над аналізом твору, звертаючи увагу на сатиричне зображення англійської дійсності ХVІІІ ст.; висловлювати особисте ставлення до проблем, що порушуються у творі, аргументуючи власну точку зору цитатами; виховувати культуру зв’язного мовлення, культуру відповіді: логічність, послідовність, доказовість, емоційність.
Обладнання:портрет Дж. Свіфта, ілюстрації до твору Віктора та Валерія Шатунових, презентація, робочі картки по кількості учнів, дзеркало, смужки паперу синього, червоного та зеленого кольорів.

Головною метою кожного мандрівника

має бути виховання розуму та доброчесності

своїх співвітчизників за допомогою добрих

і поганих прикладів із життя чужих країн.

Джонатан Свіфт

ХІД УРОКУ

І Оголошення теми, мети та завдань уроку

Доброго дня, діти! Як ви думаєте навіщо я принесла в клас ось цей предмет ( демонструється дзеркало)?



Безумовно, дзеркало відображає оточуючий світ таким, яким він є насправді. У Джонатана Свіфта теж було своє «дзеркало», за допомогою якого він описував сучасну йому Англію. Це «дзеркало» - сатира. Саме про це піде мова на нашому уроці. Давайте визначимо завдання уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Слово вчителя. Сьогодні на уроці ми спробуємо зрозуміти, навіщо Свіфт, маючи уже 58 років і славу відомого письменника, пише фантастичну історію, адже він був не таким легковажним… Але яким же він був? Перед вами – коротенька історія про Джонатана Свіфта , тільки в ній здається, не всі факти правдиві. Спробуйте знайти неточності і виправте їх. Оцінювати вашу роботу на уроці я буду за допомогою ось таких символічних « ниточок».( демонструю кольорові смужки)

Псевдобіографія

Французький письменник Джонатан Свіфт народився у 1667 році. Джонатана виховує його дядько, Годвін Свіфт, відомий дублінський адвокат. Гарної освіти йому здобути так і не вдалося. У пошуках роботи він поїхав до Англії,де він влаштувався на службу до Вільяма Ремпла. Саме тут, у Гав-Парку, розпочалась його літературна діяльність. Цілковита випадковість зробила його прислужником у соборі св.Патріка в Дубліні. Оскільки Свіфт служив у церкві, він був покірним і слухняним, завжди ставав на бік тих, у чиїх руках була влада. Писав вірші про природу і короткі смішні замальовки з буденного життя дублінців. Помер у 1702 році.

Слово вчителя. Доба Просвітництва – час, коли найкращі уми епохи прагнули змінити суспільство, вказавши на його недоліки. Просвітники вірили, що людина – розумна і спроможна виправитись, варто лише захотіти. Свіфт вірив у можливість змін. А ще які риси вдачі були йому притаманні?

ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

Слово вчителя. Створюючи книгу про мандри Гуллівера, Свіфт хотів показати не просто моряка, шукача пригод, а кращого представника своєї рідної країни. Тому наділив його багатьма чудовими якостями.

  • Які з них ви помітили у Гуллівера?

  • Експрес-характеристика ( Гуллівер – чесна, смілива, мужня, допитлива людина)

  • Чи правомірно стверджувати, що Гуллівер – це і є Свіфт? Чим подібні і в чому не схожі автор і його герой?

Давайте послухаємо розповідь самого Гуллівера. Хто він такий і що йому довелося пережити?

  • Монолог Гуллівера ( індивідуальне д/з)

  • Фізкультхвилинка Правильне твердження – стій, неправильне – присідай.

  1. Імперія, в яку потрапив Гуллівер називалась Блефуску.

  2. Гуллівера називали Чоловік-Гора.

  3. Ліліпути були неабиякі математики.

  4. Ліліпути розмістили Гуллівера у палаці.

  5. Імператор був вправним вершником.

  6. Шістьом найвизначнішим ученим було доручено вивчити Гуллівера мови.

  7. Імператор нагороджував своїх підданих медалями.

  8. Гуллівер знайшов у морі медузу.

  9. Гуллівер, відпливаючи додому узяв служницю та слугу.

  10. Ліліпути пишуть у зошиті навскоси.




  • Індивідуальні завдання на картках ( отримують учні на початку уроку )

Картка 1

1.Якою побачив Ліліпутію Гуллівер? Прочитайте опис місцевості.

2.Хто править країною. Опишіть імператора та його вбрання.
Коментар вчителя Це цивілізована країна, де живуть роботящі і законослухняні люди. Тут тихо і спокійно ( війна ведеться у Блефуску), щоправда громадяни нічого не вирішують, навіть дітей самостійно не виховують, і не відповідають ні за що).
Картка 2


  1. Прочитайте, як у Ліліпутії можна було зробити кар’єру.

  2. Ваша думка щодо підходу до вибору кандидатур на державні посади.


Картка 3

  1. Які партії були в Ліліпутії? Чому вони ворогували?

Картка 4

  1. Які релігійні суперечки були в країні? До чого вони призвели?




  • Створення учнями разом з учителем схеми «Державний устрій Ліліпутії»




  • Робота з текстом твору

  • За що король нагороджує своїх підданих? ( с 167 – 168)

  • Які закони діють Ліліпутії?

  • Проблемне питання Як ставиться автор до законів Ліліпутії, до життя в цій країні?

  • Коментар вчителя Свіфта обурюють такі закони. Він засуджує покірність і терплячість ліліпутів, які плазують перед імператором, дотримуються безглуздих законів. Таке життя Ліліпутії автор піддає нищівній критиці, використовуючи сатиру. Сатира – це зброя Свіфта, з якою він бореться проти вад суспільного життя.

  • Словникова робота

Сатира – особливий спосіб художнього відображення дійсності, який полягає в різкому, осудливому осміянні негативного в житті – суспільних явищ, людських вад.

У своєму романі Свіфт засобами сатири піддав гострій критиці англійську дійсність, політику тогочасного уряду, всі ті суспільні вади, з якими він не міг змиритися.



  • Опрацювання статті підручника « Сатира в романі Джонатана Свіфта « Мандри Гуллівера » ( с.178-179 )

  • Таблиця з прогалинами

Ліліпутія


Англія

Король Ліліпутії








Лондон


Державні нагороди – синя, червона, зелена шовкові нитки








Політичні партії – віги і торі

Гостроконечники і тупоконечники





IV.Рефлексія

  • Робота з епіграфом Давайте з’ясуємо, навіщо Свіфт відправляє свого героя в мандри? Про яке суспільство мріє автор? Які люди житимуть у такому суспільстві?

Заключне слово вчителя.

Проблеми, порушені Свіфтом у романі, складні, багато з них, на жаль, залишаються не розв’язаними і донині. Їх вирішення залежить від самих громадян, їхньої свідомості, совісті, вміння. І заслуга Свіфта полягає в тому. Що він намагається просвітити сучасників, змушує замислитись над проблемами буття.



V.Домашнє завдання. Підготувати розповідь про війну між Ліліпутією та Блефуску

VI. «Мікрофон» Закінчи речення:

  • Гуллівер, побувавши в Ліліпутії зрозумів…

  • Свіфт прагнув бачити людину…

  • Я вважаю, що державний устрій Ліліпутії…

  • Свіфт – просвітник, бо…



Додаток 1

РОБОЧА КАРТКА уч.________________________________

Тема:Джонатан Свіфт «Мандри Гуллівера». Державний устрій, закони та звичаї Ліліпутії

Головною метою кожного мандрівника

має бути виховання розуму та доброчесності

своїх співвітчизників за допомогою добрих

і поганих прикладів із життя чужих країн.

Джонатан Свіфт

1.Перед вами – коротенька історія про Джонатана Свіфта , тільки в ній, здається, не всі факти правдиві. Спробуйте знайти неточності і виправте їх. ( 2 б.)

Псевдобіографія

Французький письменник Джонатан Свіфт народився у 1667 році. Він усе життя поневірявся в наймах, тяжко заробляв на шматок хліба. Гарної освіти йому здобути так і не вдалося. У пошуках роботи він поїхав до Англії,де він влаштувався на службу до Вільяма Ремпла. Саме тут, у Гав-Парку, розпочалась його літературна діяльність. Цілковита випадковість зробила його прислужником у соборі св.Патріка в Дубліні. Оскільки Свіфт служив у церкві, він був покірним і слухняним, завжди ставав на бік тих, у чиїх руках була влада. Писав вірші про природу і короткі смішні замальовки з буденного життя дублінців. Помер у 1702 році.

2.Експрес-характеристика ( 1 б)


3. Прослухайте Монолог Гуллівера, які питання ви хотіли б йому задати? ( 2 б.)

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

4.Створіть схему «Державний устрій Ліліпутії» ( 1 б.)



  • 5. Проблемне питання Як ставиться автор до законів Ліліпутії, до життя в цій країні? (2 б.)

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

6.Опрацюйте статтю підручника « Сатира в романі Джонатана Свіфта « Мандри Гуллівера » ( с.178-179 ) і заповніть таблицю ( 2 б.) :


Ліліпутія


Англія

Король Ліліпутії








Лондон


Державні нагороди – синя, червона, зелена шовкові нитки








Політичні партії – віги і торі

Гостроконечники і тупоконечники





7.Закінчи речення ( 2 б):

Гуллівер, побувавши в Ліліпутії зрозумів…

Свіфт прагнув бачити людину…

Я вважаю, що державний устрій Ліліпутії…






База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка