Урок розвитку продуктивного мислення нестандартний урок. Специфіка курсу вимагає творчого підходу



Скачати 98.03 Kb.
Дата конвертації13.09.2017
Розмір98.03 Kb.
І.Ф.Шаповалова, вчитель початкових класів І кваліфікаційної категорії школи № 18

Курс, за яким я працюю називається «Розвиток продуктивного мислення учнів 1-4 класів», за програмою Гісь О.М. Для роботи за цим курсом я використовую посібник «Планета Міркувань» (авт. Ольга Гісь), який вважається робочою книжкою учня. Також презентації, які розробляю сама.

Урок розвитку продуктивного мислення – нестандартний урок.Специфіка курсу вимагає творчого підходу.

На початку кожного уроку, аби «розігріти» дитячий мозок, я використовую вправи на розвиток уваги, пам’яті, уяви, наприклад : гру «Увага!», «Зайвий малюнок», «Ланцюжок» та інші. Зазвичай я пропоную завдання, а діти повинні висувати ідеї , використовуючи метод «розумового штурму». На виконання кожного завдання я відвожу певний час( використовую пісочний годинник).

Уроки проводжу в ігровій формі (конкурси, змагання). Для учнів 1 класу переважаюча форма роботи на уроці - фронтальна. Але поступово я привчаю їх радитися в парах. Важливий момент при індивідуальній роботі: я підходжу до кожного учня,оглядаю хід роботи, скеровую його думку і підбадьорюю тих, кому важко. Важливо, щоб дитина пережила радість здогадки, відкриття. Для учнів молодшого віку має велике значення вчасне оцінювання результатів роботи, тому для оцінювання їх роботи я застосовую наліпки, різноманітні фігури, фішки, подяки від казкових героїв тощо. Наприкінці тем «титулую» учнів(«Суперагент», «Суперлогік» та інші). Упродовж навчального року фіксую дитячі успіхи на «Екрані успіху».

До уваги вчителів пропоную розробки 2-х уроків для 1 класу за розділом «Просторова уява та орієнтація». Вивчаючи дану тему, треба враховувати що просторова уява та орієнтація загалом краще розвинуті у хлопчиків, ніж у дівчаток,тому при проходженні цієї теми я розподіляла дітей на пари (хлопчик - дівчинка) і пропонувала допомагати один одному.



Розділ. Просторова уява та орієнтація.(2 години)

Тема 1. Лабіринти. Орієнтація.

Мета: сформувати в учнів уявлення про поняттям «лабіринт»; розвивати просторову уяву,пам'ять,продуктивне мислення; формувати в них пізнавальний інтерес;розвивати бажання долати труднощі;прищеплювати бажання прийти на допомогу іншим;виховувати бережне ставлення до тварин; сприяти збереженню фізичного і психічного здоров'я учнів. Обладнання:великий малюнок зорельоту,малюнок-таблиця для гри «Увага», малюнки лабіринтів, малюнки тварин,індивідуальні картки з малюнками сонечка і хмарки, малюнки (слайди) до міфу «Подорож Тесея на Кріт», посібник(Гісь О. Планета Міркувань: Навч. посіб. з розвитку мислення для 1 кл. загальноосвіт. навч. закл.-К.:Ін-т сучасн.підручн.,2010).

Хід уроку

І.Організація учнів до уроку.

ІІ. «Мозковий розігрів»:гра «Увага!». (Фронтальна робота).

- Подивіться на квадрат,намальований на дошці. В одній із клітинок сидить павук. Послухайте уважно, як павук буде переміщуватися, і запам’ятайте ту клітинку, де він зупиниться.



Малюнок на дошці: Напрямок руху павука:

1 клітинка праворуч,

1-вгору,1- праворуч,

1-вгору, 3- ліворуч,

3-вниз.



  • Хто покаже,де зупиниться павук? А хто вважає інакше?

Відповідь:

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

- На сьогоднішньому уроці ми продовжимо будувати наш зореліт. Наше завдання – почати будувати Екран Просторової Уяви. Розгляньте цю деталь на малюнку(с.104). Це важлива частина,яка допомагає не загубитись у космічному просторі.





Читання слова за заданим маршрутом.

  • Із зорельота нам передали зашифроване слово. Прочитавши його, ми дізнаємось, над чим будемо працювати на уроці.

прямоугольник 5


  • Прочитайте слово за напрямком, який вказують стрілки(Лабіринт).

ІV. Сприймання та засвоєння матеріалу уроку.

1.Ознайомлення з поняттям «лабіринт».

- Що таке лабіринт? Лабіринтами у давнину в Греції та Єгипті називали споруди зі складними заплутаними ходами, в які легко потрапити і з яких дуже важко вибиратися. В одному з давньогрецьких міфів розповідається про лабіринт крітського царя Міноса. Цю споруду вважають одним із семи чудес світу. У лабіринті Мінос тримав страшне чудовисько – Мінотавра. Син афінського царя Егея сміливий Тесей вирішив звільнити рідне місто від чудовиська. Він поплив на острів Кріт. Дочка Міноса Аріадна прийшла на допомогу Тесеєві. Вона дала Тесеєві таємно від батька гострий меч і клубок ниток. Коли відвели Тесея і всіх засуджених на поталу в Лабіринт, Тесей прив'язав біля входу в Лабіринт кінець нитки клубка і пішов по заплутаних безконечних переходах Лабіринту, з якого не можна було знайти виходу; поволі розмотував він клубок, щоб знайти по нитці шлях назад. Все далі йшов Тесей і, нарешті, прийшов на те місце, де був Мінотавр. З грізним ревом, нахиливши голову з величезними гострими рогами, кинувся Мінотавр на юного героя, і почався страшний бій. Мінотавр, сповнений лютості, кілька разів кидався на Тесея, але він відбивав його своїм мечем. Нарешті, Тесей схопив Мінотавра за ріг і встромив йому в груди свій гострий меч. Убивши Мінотавра, Тесей по нитці клубка вийшов з Лабіринту і вивів усіх афінських юнаків і дівчат.





2.Постановка задач уроку.

- Сьогодні ми повинні допомогти нашим найменшим друзям-тваринкам дістатися лабіринтом до цілей. Щоб дізнатися, які тваринки будуть мандрувати ,будемо відгадувати загадки. А ще давайте згадаємо правила поведінки у разі зустрічі з дикими тваринами.



Рекомендації. Після відгадування кожної загадки,на дошку повісити малюнок тварини і

лабіринту, який вона повинна пройти. А після проходження кожного лабіринту один з учнів показує проходження на дошці.



3. Пошук шляху в лабіринті. Робота з посібником(с.104-105).

Лабіринт 1

Скачуть на болоті

Зелененькі лапки,

Квакають завзято

Веселенькі ...(жабки)


Лабіринт 2

У норі хатинку має

хліб, сирочок полюбляє.

По підлозі тишком-нишком

Бігає сіренька... (мишка)


  • Що найбільше любить їсти миша?Тож допоможемо їй дістатися до сиру.

Лабіринт 3

В ліс ми з друзями пішли,

Диво дивне там знайшли.

Як клубочок, ця тваринка,

Вся в колючках в неї спинка.

Хай собі затямить всяк,

Зветься дивний звір ...(їжак)


  • Що ви знаєте про їжака?

Фізкультхвилинка

Хто там, хто там вже втомився (оплески)

І наліво похилився? (нахили)

Треба всім нам разом встати, (встають)

Фізкультпаузу почати (оплески)

Руки вгору, руки в боки.

І зроби чотири кроки.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

І тихесенько сідай,

Працювати починай.

Лабіринт 4

Доять, а не корова.

Лико дере,

а на личаки не бере. (Коза).



  • Згадайте, в яких казках ми зустрічалися з козою?( «Коза-дереза»…)

Лабіринт 5

Мов маленький м’ячик,

Висить, а не скаче,

Рум’яне, гладеньке,

На смак солоденьке.(Яблуко)


  • Маленький черв’як не може знайти вихід, допоможіть йому.

Лабіринт 6

Морячок наш чорно-білий

Ловить рибу дуже вміло.

Схожий трішечки на діжку,

Має крильця, має ніжки.

Між крижин відважно плава.

Обганяє пароплави.

То ж ви знаєте, що він

Називається …(Пінгвін)


  • Де живуть пінгвіни?

Гімнастика для очей

Не працювати є причина –

Очам даємо відпочинок!

Мерщій рівнесенько сідаймо.

Очима кліпать починаймо.

Навіщо кліпать? Така зарядка -

Вже краще бачать оченятка!

Лабіринт 7

Сіромаха і стрибайчик –

Це вухатий, гарний...(зайчик)


  • Як живеться зайчикам взимку?

Лабіринт 8

Він ікластий і сердитий,

Дуже любить землю рити.

Жолуді весь час шукає

Й малюків смугастих має.(Кабан)

  • Кабан - це дика чи свійська тваринка?

4.Бесіда.

- Діти ,ми сьогодні зробили багато добрих справ. Допомогли тваринкам дістатися до їжі. А в яку пору року тваринам потрібна допомога людей? Чому?



V. Підсумок уроку.

1. Робота з Екраном Просторової Уяви.



Учні роблять висновок про те, чи можна розфарбувати на макеті зорельота частину, що належить Екрану просторової Уяви. Визначення переможців.

2. Рефлексія настрою та емоційного стану.

«СОНЕЧКО».

Мій настрій схожий на:






Тема 2. Старовинна гра «Танграм». Ідентифікація вирізаних частин фігур.

Мета:сформувати в учнів уявлення про гру «Танграм»;ознайомити з історією виникнення; вчити складати різні фігури, ідентифікувати частину фігури, доповнювати малюнок частиною, якої бракує, складати ціле із частин; закріпити знання геометричних фігур, порядкового рахунку,поняття «правий», «лівий»; розвивати в учнів навички аналітико-синтетичної і планувальної діяльності,творче та продуктивне мислення, увагу, пам'ять; сприяти збереженню фізичного і психічного здоров'я учнів;виховувати охайність у роботі.

Обладнання: демонстраційний набір «Танграм», індивідуальні набори з танграмами; зображення координатора Мудрика та інструктора Плюсика, види визначних місць Китаю; малюнки до легенди(Майстер-китаєць,плитка), малюнки тварин, великий малюнок зорельоту, індивідуальні картки з малюнками зірок, макет Екрана Просторової Уяви, посібник (Гісь О. Планета Міркувань: Навч. посіб. з розвитку мислення для 1 кл. загальноосвіт. навч. закл.-К.:Ін-т сучасн.підручн.,2010).

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

ІІ. «Мозковий розігрів». (Фронтальна робота. Посібник с.17 № 3).

  • Позначте у кружечках ліву руку літерою Л, а праву - літерою П.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Пригадайте, яку деталь зорельота ми будували на минулому уроці. Нашу роботу не було завершено, тому продовжуємо будувати Екран Просторової Уяви. Для цього сьогодні ми вирушимо в уявну подорож до чудової східної країни - Китаю. Ця країна має багату історію та культуру. А ще діти і дорослі люблять грати в одну дуже цікаву гру. А яку, ви дізнаєтесь, коли пройдете лабіринтом і складете з букв назву цієї гри.



(Танграм)

Рекомендації. Дітям демонструються зображення краєвидів Китаю, жителів країни в національному одязі, дітей, які грають в гру «Танграм».

ІV.Сприйняття та засвоєння матеріалу уроку.

1.Ознайомлення з поняттям «Танграм».

Танграм - дуже старовина гра. Танграм в перекладі з китайської мови означає "сім каменів мудрості". Це - китайський пазл, що складається з семи частин, - Танів. Частини пазла - це 5 трикутників різного розміру, один паралелограм і один квадрат, вирізані з квадрата. Матеріалом може служити дерево, обпалена глина, картон або слонова кість. За легендою, колись давно Майстер розбив квадратну керамічну плитку. Ось так:



Намагаючись скласти уламки плитки докупи, щоб її склеїти, Майстер отримав різні фігурки.



2.Гра «Танграм». Робота з посібником(с.106-107).

1)Розгляд зразків.

2)Складання зображених фігурок з підказками. Називання їх.(Фронтальна робота).

3)Складання фігурок за зразком без підказок.(Робота в парах).



Фізкультхвилинка

Раз – підняти руки вгору,

Два - нагнутися додолу,

Не згинайте, діти, ноги,

Як торкаєтесь підлоги,

Три, чотири – прямо стати,

Будем знову починати.

Хто зуміє присідати

І ногам роботу дати?

Раз – піднялись, два – присіли,

Хай мужніє наше тіло.

Хто втомився присідати,

Може вже відпочивати.

Руки в боки, руки так,

Руки вгору, як вітряк.

3.Ідентифікація вирізаних частин фігур. Робота з посібником(с.108-110)

1)Доповнення малюнку частиною ,якої бракує. Фронтальна робота.





Гімнастика для очей

Роботу нашу знов кидаймо,

Подалі погляд направляймо.

Роздивившись те, що далі,

Знов поглянемо на деталі.

2)Складання цілого з частин. Самостійна робота.

- Розташуйте фігури, намальовані праворуч, так, щоб вони помістилися у квадраті й не накладалися одна на одну.

3)Перевірка роботи.



V. Підсумки уроку.

1. Робота з Екраном Просторової Уяви.





Учні знаходять деталь на макеті і зафарбовують її. Визначення переможців.

2. Рефлексія.

«ЗІРКА НАСТРОЮ»

Література

1.Гісь О. Планета Міркувань: Навч. посіб. з розвитку мислення для 1 кл. загальноосвіт. навч.

закл.-К.:Ін-т сучасн.підручн.,2010.

2.Інтернет-ресурси:

http://madman.alfaspace.net

http://www.mystworld.su/92-tainstvennye-labirinty-zhilishhe-minotavra

3. Казанцева О. П. Вправи для очей / / Робочий зошит «Інфомандри»: 5 клас : посібник



для загальноосвітніх навчальних закладів / О. П. Казанцева. – К., 2011. – С. 8.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка