Урок-проект з природознавства у 4класі



Скачати 96.56 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір96.56 Kb.
Навчально-виховне об’єднання №5

ім.С.Єфремова

Урок-проект

з природознавства

у 4класі

«Океани Землі.Практична робота(визначення океанів Землі на глобусі і карті)»

Вчитель Юрчик О.В.
м.Хмельницький

Тема.Океани Землі.Практична робота (визначення океанів Землі

на глобусі і карті).



Мета:ознайомити учнів із поняттям «океани», походженням їхніх

назв, розміщенням на карті півкуль і глобусі ;розширити знання

дітей про рослинний та тваринний світ океанів, значення та ви-

користання їх багатств людиною; сприяти розвиткові пам’яті,

спостережливості; виховувати бережне ставлення до природніх

багатств, інтерес до вивчення природознавства.



Обладнання:глобус, карта півкуль, атласи, контурні карти, ребус,

книга-розгортка, стінгазета, рекламний ролик, буклет,

скринька, мушлі, атрибути лялькового театру, роздат-

кові картки.


Хід уроку

I.Організація класу.

-Посміхніться один одному та побажайте успіху.


II.Актуалізація опорних знань учнів.

Природнича розминка.

-Який колір переважає на карті півкуль?Що ним позначають?

-Пригадайте, у яких трьох станах перебуває вода на Землі?

-За яких умов вода переходить з одного стану в інший?
III.Повідомлення теми і завдань уроку.

-На Землі дуже багато води: дві третини всієї поверхні зайнято водою.Планету Земля можна було б назвати планетою...(діти відгадують ребус-океан).Мільйони років тому вся її поверхня була вкрита водою.Зараз Світовий океан займає близько 71% земної поверхні.

Світовий океан-це виняткове творіння природи, колиска життя на Землі, комора різноманітних ресурсів.

(Стук у двері, заходить чоловік із тризубом і скринькою у руках).

-Доброго дня!Чи знаєте ви, хто я?(Нептун-Бог моря).

-Я приніс вам скриньку.Але вона незвичайна: у ній є мушлі із завданнями.Якщо ви їх виконаєте, то знайдете скарби(виходить).


IV.Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.

1.Розповідь учителя.

-Про океанічні глибини в минулому люди майже нічого не знали.Стародавні греки дійшли висновку, що виміряти глибину океану так само неможливо, як і висоту неба.Океан і небо були бездонні і недосяжні.Пізніше голланські моряки намагалися виміряти глибину з борту корабля лотом- спаціальним приладом, що являє собою гирю, прив’язану до троса, поділеного на метри...Але навіть у наш час учені більше знають про поверхню Місяця, ніж про поверхню дна Світового океану.Першу у світі наукову експедицію з вивчення океанів здійснила в 1872р.-1876роках країна Велика Британія, яка на той час вважалася володаркою морів.Щоб здобути дані про глибину і рельєф океанічного дна, вченим треба було ризикувати своїм життям.

-А тепер заглянемо до скриньки.Які ж завдання дав Нептун? (Вчитель витягує I мушлю, прикладає до вуха, дослухається).

-Ви уже певний час працювали у групах над проектом «Океани Замлі».Мушля пропонує дітям I групи познайомити всіх присутніх із найбільшим на Землі океаном.
2.Знайомство із Тихим океаном, демонстрація книги-розгортки за планом (Додаток 1):

1)розміри та походження назви океану;

2)знайомство з рослинним світом;

3)розповідь про твариннийсвіт;

4)забруднення океану;

5)хвилинка-цікавинка;

6)робота з глобусом (показує вчитель) та атласами.
3.Знайомство з Атлантичним океаном, демонстрація стінгазети (за тим же планом) .

(Вчитель витягує зі скриньки II мушлю).

(Додаток 2).

...
4.Знайомство з Індійським океаном , демонстрація рекламного ролика.

(Зі скриньки витягується III мушля).

(Додаток 3).

...
5.Знайомство з Північним Льодовитим океаном, демонструється буклет.

(Завдання IV мушлі).

(Додаток 4).

...
Фізкультхвилинка.

-Люди створили підводний апарат для проведення дослідів на дуже великій глибині.Він називається батискаф.Зараз ми уявно сідаємо у нього і занурюємося на океанічне дно: он пропливла скумбрія (дві руки разом, імітація).А он пливе камбала, у неї очі вверху (сідають, махають ногами, дивлячись вверх).А ось медуза розкинула свої щупальця...Дослідивши дно океану, наш батискаф повертається на поверхню води.
V.Осмислення учнями знань.

(Вчитель витягує V мушлю).

1.Робота з підручником (с.99-101).

(Діти читають текст «Океани Землі» «ланцюжком», естафетою).


2.Практична робота з контурною картою.

-Який океан найбільший? Напишіть його назву на карті.

-Який другий за величиною і найсолоніший?

-Який найтепліший?

-Який з океанів найменший?
VI.Узагальнення і систематизація знань учнів.

(Вчитель витягує VI мушлю).

1.Робота в групах.

2.Робота в парах (додаток 5).

3.Лялькова вистава «Казка про Золоту рибку» (додаток 6).

4.Висновок.

-Ми перетворюємо океан у стічну яму.Загибель океану- це смерть нашої планети.

-Що треба робити людям, щоб зберегти багатства Світового океану?

...

5.Нагородження дітей.



-Дивно, у скрині уже немає більше мушль.Але що це?(Вчитель витягує скарб).

-Так, це коштовне каміння.Кожен камінчик- символ знань, отриманих на уроці.Отож візьміть на згадку про наш урок по камінчику.


VII.Домашнє завдання.

-Накресліть карту уявної подорожі по одному з океанів і напишіть розповідь про те, що і кого ви там бачили.




Додаток 1

Знайомство із Тихим океаном

Учень 1.Тихий океан-найбільший.Він займає майже таку територію, як усі океани разом узяті (показує на карті півкуль).Його вперше відкрив мандрівник-португалець Фернан Магеллан у 1520р. І назвав його так тому, що коли кораблі пливли по ньому, він був тихим-тихим. Омиває цей океан більш як 50країн світу.Через нього пролягають найважливіші транспортні шляхи, що сполучають країни (показує) Азії, Австралії та Америки.Переважна частина дна океану- рівнина з підводними западинами.Увага, на дні Тихого океану знаходиться найглибша западина Світового океану-Маріанська, глибина якої сягає 11 022м.
Учень 2. Тут росте близько 10 тисяч видів рослин.Більшість з них-водорості.На глибині до 100м, куди сягає сонячне проміння, живуть зелені водорості. Нижче-бурі, а ще нижче-червоні.Тут росте найдовша у світі водорость довжиною до 60м.
Учень 3.Тваринний світ Тихого океану налічує близько 100тисяч видів.У водах океану відомо понад 2000 видів риб.Це (показує) тунець, скумбрія, акули, тріска, камбала, палтус.Тут налічується більш як 6000 видів молюсків: мідії, устриці, кальмари, восьминоги (показує).Цей океан посідає перше місце в світі за виловом риби та інших морепродуктів (кальмарів, креветок, крабів).
Учень 4.На дні Тихого океану виявлено багато родовищ нафти і газу.Катастрофи на морях призвели до значного його забруднення, зокрема нафтопродуктами, які утворюють на його поверхні нафтову плівку.Через неї сонце не проникає на глибину, риба гине, зменшується її вилов.
Учень 5.А чи знаєте ви, чому в океані вода солона?Вона солона завдяки кришталикам води- вічним мандрівникам.Всі річки земної кулі течуть до моря з усім тим, що накопичили за свій довгий шлях як на землі, так і під землею.Підземні струмки, пробиваючи собі шлях серед гірських порід, розчиняють деякі породи і несуть з собою частини різних солей.Потім, коли сонечко прогріває поверхню моря чи океану, вода починає випаровуватись. Випаровуючись, краплини води залишають у морі ту кількість солі, яку вони принесли з собою.Краплинок так багато, що всі вони врешті-решт зробили море солоним .

Додаток 2

Атлантичний океан

Учень 1.Атлантичний океан- найсолоніший серед океанів(показує на карті півкуль).Назва його пов’язана із грецьким міфом про гіганта Атланта.Океан другий за розміром, дає до 35% світового вилову риби.У ньому розташоване море без берегів-Саргасове (показує).Атлантичний океан довгий час був природною науковою лабораторією, де дослідники з різних країн і частин світу зробили багато відкриттів.
Учень 2.В різних частинах Атлантичного океану температура води різна. Найтепліша- поблизу екватора (показує).Тому тут росте багато водоростей. Серед них бура саргасова водорость, від назви якої і пішла назва Саргасового моря (показує).
Учень 3.В океані водяться скумбрія, тріска, сардина, меч-риба, акули, летюча риба, морські черепахи, риба тунець. З птахів- альбатроси і фрегати. У північній і південних частинах живуть кити, тюлені, морські котики.
Учень 4.Одне з найбрудніших з його морів- Балтійське (показує).В Атлантичному океані, як і в Тихому, виявлено родовища нафти і газу, прокладено на дні нафто- і газопроводи.Тому води його теж забруднені.
Учень 5.А чи знаєте ви, що таке цунамі? Це хвилі, які виникають під час землетрусів та вивержень вулканів уздовж океанських западин.Вони набагато сильніші від вітрової хвилі, оскільки збурюється вся товща води від морського дна до поверхні.Цунамі обрушуються на берег і виростають до 30-50м, руйнуючи все на шляху.

Додаток 3

Індійський океан

Учень 1.За розмірами Індійський океан посідає третє місце (показує).Він найтепліший. Своєю назвою зобов’язаний Індії (показує), береги якої він омиває.
Учень 2.Поскільки у ньому вода найтепліша з-поміж усіх океанів, то тут є величезні зарості бурих, зелених і червоних водоростей.Через велику їх кількість вода «зацвітає».
Учень 3.Найбагатший органічний світ- на півночі Індійського океану, де відомі численні види риб: сардинела, тунець, скумбрія, летючі риби, багато акул, скатів.У прибережних водах- багато коралів, зустрічаються морські зірки, черепахи, кити, дельфіни.У водах цього океану можна виловити риб, які вважалися вимерлими десятки мільйонів років тому.
Учень 4.Цей океан відомий запасами нафти і газу.У Червоному морі (показує) виявлено поклади залізних і мідних руд.Найбільший постачальник нафти- район Перської затоки (показує).
Учень 5.Тому на півночі води Індійського океану забруднюються нафтопродуктами.Виникає загроза для узбережних районів.

Додаток 4

Північний Льодовитий океан
Учень 1.Ще наприкінці минулого століття про Північний Льодовитий океан ще нічого не знали.Його називали морем, адже він найменший за площею. Він називається Льодовитим тому, що більша його частина завжди вкрита кригою.Океан розташований на крайній півночі Землі, тому і названо Північним (показує).Береги його значно порізані.Тут є численні моря і затоки.Це найхолодніший океан.
Учень 2.Через суворі кліматичні умови життя в океані бідне.У товщі води живуть мікроорганізми. Біля берегів ростуть водорості: ламінарія, фукус.
Учень 3.В ньому налічується тільки 150видів риб. Тут водяться мойва, палтус, сиг, нельма.Риба-головна пожива для морських ссавців-тюленів, моржів, білух.Полює на тюленів і рибу білий ведмідь.
Учень 4.На скелястих берегах птахи (чайки, гаги, топірці) утворюють «пташині базари».
Учень 5.Тут трапляється найбільша медуза-ціанея, яка в діаметрі сягає два метри, а щупальця її витягуються до 20м.

Додаток 5
Робота в парах

-Чи омиває Тихий океан Європу?


-Білі ведмеді живуть на кризі поблизу узбережжя якого океану?
-Який з океанів найтепліший?

-Який з океанів займає друге місце за виловом риби?

-Який з океанів найхолодніший?

-Чи омиває Тихий океан Європу?
-Білі ведмеді живуть на кризі поблизу узбережжя якого океану?
-Який з океанів найтепліший?

-Який з океанів займає друге місце за виловом риби?

-Який з океанів найхолодніший?



Додаток 6
«Казка про Золоту рибку»
Автор 1.-Жили дід та баба біля самого моря.

Автор 2.-Пішов дід до моря, закинув вудку... і витягнув її з рваними пакетами.

Автор 1.-Закинув дід вудку удруге, виловив рваний черевик.

Автор 2.-Втретє закинув вудку і зловив Золоту рибку, яка заговорила з ним людським голосом.

Рибка.-Не відпускай мене, старче, в синє море. Краще кинь в акваріум в чисту воду- відслужу тобі за це будь-яку службу.Не хочу бути рибкою нафтовою. Хочу залишатися золотою.

Автор 1.-Сумна казка, але й бувальщина не радісніша.Тому, що перетворюються морські простори в брудне звалище.

Автор 2.-Гинуть риби, водорості, рачки. Але ці проблеми вирішувати не мешканцям океану, а нам- людям.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка