Урок проект «Більший за самого себе»



Скачати 74.08 Kb.
Дата конвертації02.05.2016
Розмір74.08 Kb.


Польова Є. В., вч. укр.мови та літер. Мацюк Л.В., вч. обр.мист.

Творче кредо: «Відкрити в кожній дитині Творче кредо: «Щоб мати право

душу творця, дати їй змогу пробудитися інших вчити, потрібно постійно

і розквітнути» вчитися самому»

6 клас

Урок – проект

«Більший за самого себе»

Паспорт проектної роботи

  1. Назва проекту: «Більший за самого себе» ( Т. Шевченко «Думка» («Тече вода в синє море…») Відомості про перебування поета в Санкт – Петербурзі. Поняття про ліричний твір.

  2. Керівники: Польова Євгена Василівна, Мацюк Лариса Василівна.

  3. Назва закладу: Женишковецька ЗОШ I – Ш ступенів.

  4. Навчальні предмети, з яких проводиться робота по проекту:

українська література, образотворче мистецтво.

  1. Навчальні предмети, близькі до теми проекту: музика, географія.

  2. Вік школярів: 12 років.

  3. Склад проектної групи: 6 клас, 10 учнів.

  4. Тривалість проекту: 3 тижні.

  5. Тип проекту: творчо – інформаційний.

10. Мета проекту: учити учнів здійснювати проектну діяльність на основі дослідження життя і творчості Т. Шевченка, розвивати вміння учнів аналізувати текст ліричного твору, виховувати патріотизм, викликати інтерес до пізнання, сприяти розвитку творчих нахилів учнів, розвивати навички дослідницької роботи школярів.

11. Завдання проекту:

формувати пошукові вміння:

уміння і навички роботи в співпраці:

комунікативні вміння:

  • висловлювати власну думку;

  • культура ведення діалогу;

  • декламування поезії напам'ять;

презентаційні уміння та навички:

  • монологічне мовлення;

  • вміння впевнено відстоювати свою думку.

12.Ключове питання: У чому велич і світова слава Тараса Григоровича Шевченка?

13.Тематичні питання: Що характерне для Санкт - Петербурзького періоду життя

Т. Шевченка?



Чому для нас рідний край – наймиліший?

Які ознаки ліричного твору наявні в поезії

«Думка» («Тече вода в синє море…») ?
14.Діяльність учнів: для роботи в проекті заздалегідь створені творчі групи, які працюють в різних напрямках.

Біографи: вивчення життєвого шляху Т. Шевченка, зокрема перебування його в

Санкт-Петербурзі.



Мистецтвознавці: вивчення мистецького доробку Т. Шевченка.

Літературознавці:здійснити ідейно – художній аналіз вірша «Думка» («Тече вода в синє море…»); довести, що даний твір є ліричний.

15.Очікувані результати: Підготувати урок.

Створити альбом «Світ творів Т. Шевченка очима дітей»

Розробити словничок з теорії літератури «На допомогу шестикласнику: ліричний твір» та словничок термінів з образотворчого мистецтва.

Вибрати цікавий матеріал і подати його у вигляді «Сузір’я слави Кобзаря».



16.Обладнання: портрет Т. Шевченка, ілюстрації картин різних жанрів, різне видання «Кобзарів» Т Шевченка, ілюстрації учнів до творів поета.
Тема: «Більший за самого себе» Т. Шевченко. «Думка» («Тече вода в синє море…»), Відомості про перебування поета в Санкт – Петербурзі. Поняття про ліричний твір.

Мета: розширити знання учнів про життя і творчість Т. Шевченка; ознайомити з поезією «Думка», розкрити зміст поняття «ліричний твір», розвивати вміння виразно читати ліричний твір, розвивати мовлення, нестандартне мислення, заохочувати пізнавальну діяльність дітей, навички дослідницької роботи учнів; виховувати інтерес до непересічної постаті і творчості Т. Шевченка.

Тип уроку: урок - проект.

«Він був кріпаком – став велетнем у царстві людської культури»

І. Франко

Хід уроку

I. Організаційно – мотиваційний етап.

1. З'ясування емоційної готовності до уроку («Світлофор»: триколірні картки»)

2. Інсценізація

3. Актуалізація суб’єктного досвіду.

  • «Незакінчені речення»: Т. Шевченко для мене – це…

В кінці уроку дітям вдруге буде запропоноване дане завдання. Кожен матиме змогу співставити написане, бачитиме результат своєї роботи)

4. Актуалізація опорних знань.

Експрес - опитування «Чи знаєте ви Шевченка?»



II. Цілевизначення та планування діяльності на уроках.

1. Слово вчителя.

Т. Г. Шевченко - велика і невмируща слава українського народу. Він належить до тих непересічних особистостей, які сягнули світових вершин мистецтва. Він наша гордість, наша слава. На сьогодні багато написано про життя і творчість Т Шевченка. Проте значно важливішим є особисте сприйняття кожним постаті геніального Кобзаря. Вами було зроблено кілька досліджень, завдяки яким ви отримали нові відомості з життя і творчості Т. Шевченка. Завдання ваше: представити опрацьоване.



2. Схема організації роботи груп під час здійснення проекту.
Біографи Літературознавці
Мистецтвознавці Незалежні експерти


III. Етапи реалізації проекту.

Презентація роботи груп. (Учні презентують результати своїх досліджень).

IV. Підсумково – рефлексійний блок.

Учитель літератури. Великий Шевченко тим, що він поет української нації, але ще більше тим, що він поет народний, а над усе тим, що він поет з світовою славою.

Малий Тарас прагнув, щоб його свічечка світила найясніше. Чи здійснилася його мрія?



Учитель літератури. Він став «великим», «більшим за самого себе».

  • Створення «Сузір’я слави Кобзаря»

  1. 1840 р – «Кобзар»

  2. 1843 р – «Живописна Україна» + 835 різних за жанром картин.

  3. 1928 р – Міжнародний конкурс мов у Парижі, де читались вірші Т.Шевченка, завдяки яким українська мова посіла 3 почесне місце

  4. 20 травня 1961 р. Постанова № 646 Ради Міністрів УРСР “Про встановлення щорічних республіканських премій, імені Т Г Шевченка”

  5. Шевченко у бронзі і граніті:

    • Палермо (1951 р)

    • Торонто,Мангишлак (1961 р)

    • Москва (1964 р)

    • Нью – Йорк (1970 р)

    • Буенос-Айрес (1971 р)

    • Париж (1978 р)

  6. Музеї:

  • Меморіальний комплекс – музей Т. Шевченка в м. Форт Шевченка у Казахстані.

  • Меморіальний музей – майстерня Т. Шевченка в Академії мистецтв у Санкт-Петербурзі

  • Музей в Орську (Росія)

  • Літературний музей в Торонто (Канада)

  • Меморіальний музей - гауптвахта Т. Шевченка в Оренбурзі.

  • Музей в м. Муйнак (Узбекистан)

7. Пісенна спадщина

До 200 віршів написали музику П. Чайковський, М. Лисенко, П. Ніщинський, Ф. Колесса,

М. Грінченко, Д. Ревуцький, П. Козицький.

8.Переклади

У 1887 р. книжка творів Т. Шевченка (200 сторінок) вийшла друком у перекладі хорватською мовою як 96-98 томи «Популярної бібліотеки Хорватської матиці». Її підготував хорват Август Харамбашич. У 1911 р. у Лондоні була надрукована книжка «Шість ліричних поезій українця Тараса Шевченка» і «Пісня про купця Калашникова» росіянина Михайла Лермонтова, твори до якої переклала відома англійська письменниця Е.-Л. Войнич. Там же вона помістила і нарис про Т.Шевченка.


  • Технологія «Незакінчене речення». Т. Шевченко для мене це…

«Шевченко цілком заслуговує на почесті, якими оточується. Він був більше, як українець, - він був державним мужем і громадянином світу. Він був більше, як поет, - він був хоробрим войовником за пра­ва і волю людей. Він писав вірші, щоб вести рішучий бій за волю. Його поезія - з народу й для народу. Вона подавала надію тим, що впадали у розпач, і спонукала до дії тих, хто без неї погодився б на рабство.

Коло Шевченкових слухачів було таке широке, а вплив був такий великий, що його слова знаходили читача і любов далеко поза кордо­нами рідної країни. Видання його поезій були такі вартісні, що кож­на родина старалася мати дві книжки - Біблію і Шевченка...»



Ліндон Джонсон,президент США 1963-1969років

  • Технологія «Незакінчене речення». Т. Шевченко для мене це…

V. Оцінювальний етап.

Виступ «Незалежних експертів» з оцінкою діяльності груп.



Словничок з теорії літератури

«На допомогу шестикласнику: ліричний твір»

Лірикаце літературний рід, предметом зображення якого є внутрішній світ людини, її почуття, настрої,переживання і думки, породжені певними життєвими обставинами.

За змістом розрізняють лірику

  • громадсько- політичну

  • філософську

  • інтимну

  • пейзажну

Основні жанри лірики:

  • гімн

  • ода

  • послання

  • балада

  • сонет

  • вірш

  • думка

Ліричний твірхудожній твір, у якому через образ ліричного героя висловлюються авторські думки, емоції, почуття.

Основні ознаки вірша:

  • рима

  • наявність тропів і риторичних фігур

  • ритм

  • мелодика

Думка (дума) – жанр(вид) невеликої медитативно – елегійної(журливої поезії), іноді баладного змісту, який був поширений у творчості українських письменників – романтиків першої половини XIX століття та використовувався ними на означення народних пісень такого ж змісту у тогочасних фольклорних збірниках, наприклад, розділ i у «Русалці Дністровій» - «Думи і думки», у Тараса Шевченка – «Тече вода в синє море…»

Схема аналізу ліричного твору

  1. Автор.

  2. Які життєві обставини дали імпульс для написання твору.

  3. Назва (метафорична, символічна, жанрова).

  4. Тема та провідні мотиви.

  5. Ідея.

  6. Жанр.

  7. Композиція(якщо є).

  8. Ліричний герой.

  9. Образи, символи.

  10. Художні засоби.

  11. Роздуми та почуття, навіяні поезією.



База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка