Урок позакласного читання з елементами проектної діяльності Ірен Роздобудько «Що може пензлик?



Скачати 161.1 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір161.1 Kb.
Загальноосвітня школа І – ІІ ступенів № 21

Дзержинської міської ради Донецької області



Урок позакласного читання з елементами проектної діяльності

Ірен Роздобудько « Що може пензлик? (Дитинство Катрусі Білокур)»

( українська література, 7 клас)

Підготувала:

вчитель української мови та літератури

( 1 категорія)

ЗОШ І – ІІ ст. № 21

м. Дзержинськ Донецької області

Савіна Вікторія Володимирівна

2014 рік


ТЕМА: І. Роздобудько « Що може пензлик? (Дитинство Катрусі Білокур)».

МЕТА: ознайомити з життєвим шляхом Ірен Роздобудько, зацікавити учнів 7 класу творчістю сучасної української письменниці;з допомогою казки « Що може пензлик?» ; розкрити постать української художниці Катерини Білокур, її прагнення малювати картини; залучити якомога більше учнів до читання сучасної прози;

розвивати уяву, комунікативні, пошуково – дослідницькі, творчі здібності, вміння висловлювати власні думки, аргументувати їх, робити висновки з прочитаного; удосконалювати вміння складати характеристику героя;

виховувати інтерес до читання творів сучасної української прози; виховувати найкращі моральні та особистісні якості.

ТИП УРОКУ: урок позакласного читання

ФОРМА: урок з використанням ІКТ і елементами проектної діяльності.

ОБЛАДНАННЯ: проектор, портрети Ірен Роздобудько та Катерини Білокур, презентації, схеми – конспекти, картки із завданнями.

МЕТОДИ, ПРИЙОМИ ТА ФОРМИ РОБОТИ:робота в групах ( проекти), аукціон запитань, проблемне питання, ситуативне завдання, « Займи позицію», « Незакінчене речення», сенкан.

КЛАС: 7

ПІДГОТОВЧИЙ ЕТАП:



  • всі учні повинні прочитати казку І.Роздобудько « Що може пензлик?( Дитинство Катрусі Білокур)»;

  • завдання для груп:

  1. група « Біографи» готують біографічний матеріал про Катерину Білокур + презентація ;

  2. група « Дослідники» досліджують творчий спадок української художниці + віртуальна картинна галерея Катерини Білокур ;

  3. група « Літературні критики» презентують відгук на казку Ірен Роздобудько про Катрусю Білокур.

  4. Група « Актори» готують міні – інсценізації « Катруся і Незнайомець», « Катруся і Директор».

МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВЯЗКИ: образотворче мистецтво.

ХІД УРОКУ:

  1. Організаційний момент.

  2. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація. ( 2 хв.)

  1. Комунікативно – ситуативне завдання.

Уявіть ситуацію, ви сідаєте малювати, то берете білий аркуш паперу або альбом, розкладаєте олівці та фарби.

А що ви робите, коли не вистачає якоїсь фарби?( учні відповідають довільно)

Звісно, ви кажете про це мамі або татові, ви разом їдете до крамниці і купуєте все: нові пензлики, палітру , і навіть мольберт… Маючи це все, ви можете малювати всі свої мрії. Батьки пишаються тобою, твоїм малюнком, показують його друзям. Чи не так? Гадаю, що так. А хіба може бути інакше? Але уявіть собі таке: ви хочете малювати, а вам - забороняють! У вас немає нічого, навіть простого аркуша і олівця. І всі кажуть: « Що за дурниці ти хочеш робити?»

Вам важко таке уявити?



  1. Слово вчителя.

Доля випробовує тих, хто надумав дійти якоїсь мети. Але сильних духом не злякає ніщо! Вони з стиснутими вустами уперто, сміливо і гордо йдуть до наміченої мети – крок за кроком, вперед і вперед! І таки досягають мети. Однією з таких цілеспрямованих людей і була героїня казки Ірен Роздобудько.

  1. Опрацювання навчального матеріалу.

  1. Робота з біографічним матеріалом про Ірен Роздобудько.

( 10 хв.)

Діяльність учителя

Діяльність учня

Вчитель розповідає про життєвий та творчий шлях письменниці, користуючись презентацією.

Учні складають конспект – схему на окремих аркушах. Завдання учнів: заповнити схему до кінця.

Конспект – схема додається.

Слово вчителя( презентація додається)



Іре́нРоздобу́дько — українська журналістка, письменниця, поетеса.Народилася 3 листопада 1962 року у Донецьку. Закінчила факультет журналістики Київського Національного Університету. Працювала у Донецькому відділку ТАРС-РАТАУ телеграфісткою, у багатотиражці Донецького металургійного заводу, журналістом та диктором радіогазети. З 1988 року живе в Києві, де працювала в газеті "Родослав", коректором журналу "Сучасність",оглядачем на першому й третьому каналах Національної радіокомпанії, оглядачем у газеті "Всеукраїнські відомості", заступником головного редактора в журналі "Наталі", головним редактором у журналі "Караван історій. Україна" та журналістом у журналі "Академія".

Працювала в цирку , була офіціанткою в ресторані, Снігуронькою в фірмі "Свято", завідувачем відеосалону у кінотеатрі.

Авторка двох збірок поезій. Їйвдалосязігратималеньку роль та спробувати себе як кіносценарист. Зараз письменницяпрацюєвикладачем - навчаємолодихрежисерів. А ще вона вишиваєбісеромкартини та ілюструє книги Лариси Масенко, Елеонори Соловей, Леся Танюка.Має доньку Яну. Написала такі твори:


  • Детектив «Пастка для жар-птиці» (2000) ;

  • Психологічна драма «Ґудзик». (Фоліо, 2005)

  • Авантюрний детектив « Останній діамант міледі» (Фоліо, 2006) - Ірен Роздобудько про Блеза Паскаля, Вольфі Моцарта, Ганса Андерсена, Катрусю Білокур та Чарлі Чапліна (Грані-Т, 2007, серія «Життя видатних дітей»)

  • Коли оживають ляльки (Грані-Т, 2007, серія «Сучасна дитяча проза»)

  1. Рольова гра « Я – письменниця» ( 1 хв.)

Я народилася у Донецьку. Росла хуліганкою. Мої батьки три роки жили в Німеччині, а виховувала мене бабуся. Можливо, хтось, як і я, мав мотузку із ключем на шиї. Її мені одягала бабуся щоранку та просила, щоб я через дві години після уроків була вдома. Я не трималася хати. Прибігала, кидала портфель і з пацанами бігала по дворах. Пригадую, що у дворі за будинком була бібліотека, яка мене постійно манила до себе. Коли я забігала туди, то шаленіла від вигляду полиць із книгами. У моїй сім’ї не примушували читати. Але я ходила туди і брала книги...

Родина у мене українська, але середовище навколо нас було дійсно російськомовне. До речі, у садочку я завжди виступала в українському строї. Після школи я вступила до Києва на факультет журналістики, хоча мріяла про акторство. За плечима у мене безліч професій, освоєних за життя.



  1. « Реклама від автора» ( презентація книги І.Роздобудько « … про Катерину Білокур»)

Я написала книгу казок про п’ятьох видатних людей світу, кожен з них - особлива і обдарована людина, але колись це були маленькі, іноді неслухняні діти. Вони дуже рано досягнули успіхузавдякисилісвоготаланту. Одна з таких людей є дівчинка Катруся, потім українська художниця Катерина Білокур. Можливо, хтось із вас у майбутньому буде ученим, який врятує світ від раку або СНІДу або стане неординарним письменником чи митцем. Все у ваших руках!

  1. Робота над змістом прочитаного твору.

  1. Прийом « Аукціон питань» ( 12 хв.)

А зараз ми проведемо аукціон – бесіду і перевіримо , наскільки ви обізнані зі змістом твору. За кожну правильну відповідь ви отримуєте фішку, яка визначить найактивнішого учня на цьому уроці.

1 розділ « Про те, як Катруся розмовляла з квітами»

  • Що здивувало Катрусю, коли вона вийшла в сад? ( вона завмерла від подиву, бо побачила , як все зацвіло: півонії, троянди, ромашки, волошки, сад був укритий біло – рожевим маревом.)

  • Яку розмову підслухала дівчинка в саду? ( розмову між квітами про те, що Катруся схожа на квіточку)

  • Які слова Будяка засмутили дитину? ( слова про коротке життя квітів, що ця неймовірна краса загине)

  • Що ж вирішила героїня зробити, аби зберегти цю красу? ( вона вирішила це все намалювати)

  • Кого намалювала дівчинка на рушникові? ( Півонію)

  • Як вчинила Катрусина мама, коли побачила рушник з півонією? ( насварила, змусила випрати рушник)

2 розділ « Про те, як Катруся дізналася про дивних людей – художників»

  • Як називалося село, в якому жила дівчинка? ( Богданівка)

  • Кого зустріла вона, коли пасла кіз? ( вчителя)

Мініатюра – інсценізація « Незнайомець та Катерина» ( група « Актори»)

Катруся: А ви хто?

Незнайомець: Я – вчитель, буду у вашому селі працювати. А ти в школу ходиш?

Катруся: Ні, у мене купа роботи: треба садити картоплю, сапати город, порати худобу, прати, прясти. Тато й мама кажуть, що навчання мені ні до чого!

Незнайомець: Неправильно кажуть… Навчатися мають усі!

Катруся:Навіщо?

Незнайомець: Щоб уміти читати й писати., а потім утілити в життя всі свої мрії!

Катруся: А у мене лише одна мрія! Вона нездійсненна…

Незнайомець: Яка ж?

Катруся: ( озирається, тихо говорить) Я хочу навчитися малювати! А ви можете цього навчити?

Незнайомець: Ні. Я і сам малювати не вмію! Але, якщо ти знатимеш грамоту, ти зможеш прочитати про те, як стають художниками.

Катруся: А хто це такі?

Незнайомець: Це люди, які малюють картини. Для того , щоб стати художником , треба мати талант, довго вчитися спеціальній школі, потім - в училищі, а потім в Академії мистецтв!Там навчаються діти багатих. Навряд чи тобі це вдасться. Але, якщо ти дуже хочеш стати художником, то обов’язково станеш, тільки вір у це!.

Катруся: (дівчинка замислилась) Ху – дож – ни – ки… Я стану художником – та й усе!

3 розділ « Катруся робить пензлика»

  • Як батьки Катрусі відносяться до її захоплення малюванням? ( вони говорять, навіщо сільській дівчині панські забавки? Це пустощі!)

  • Яким чином Дівчинка здобула фарби і пензлика? ( довільна відповідь учнів)

  • Як вчинили батьки, коли знайшли роботи майбутньої художниці? ( Вони сказали, малярство - не селянська справа, що люди скажуть, що вона - нероба, що її ніхто заміж не візьме. Потім забрали дощечку з малюнком)

4 розділ « Перша Катрусина Перемога»

  • Як до дівчинки ста вилилися однолітки, дізнавшись про її хист? ( довільна відповідь)

  • Чим , для них, була дивна ця дитина? ( тим , що вона – талановита,бачить красу довкола, вона розмовляє з квітами, деревами наче з живими істотами, відчуває їх радість і біль)

  • У чому полягає перша перемога Катерини? ( довільна відповідь)

5 розділ « Як Катруся хотіла вчитися»

  • Розкажіть про самостійне навчання нашої героїні.

  • Яку першу книгу вона прочитала ? (« Кобзар»)

  • Що об’єднує маленьку сільську дівчину з великим митцем України Т.Шевченком ?

  • Що вирішила зробити майбутня художниця для здійснення своєї мрії?

Мініатюра – інсценізація « Директор і дівчинка Катерина»

( група « Актори» )

Катерина дає малюнки Директору, а він їх переглядає)

Директор: А яка у тебе , дівчино, освіта ? Ти закінчила школу?

Катерина: Ні… Мені нема коли вчитися – треба працювати по господарству. Але читати я вмію!

Директор: У нас вчаться лише ті, хто школу закінчив! Їдь додому і більше нас не турбуй! У нас вчаться лише освічені школярі!

( Засмучена Катерина забирає свої малюнки і йде)

Катерина: ( повертається до залу)Ні, не може такого бути, щоб не було на світі добрих людей! Невже не бачить ніхто, як я добре малюю? Невже ніхто не допоможе?

  • Що спало на думку дівчині, аби світ дізнався про її малюнки?

( перекинула малюнки через паркан училища)

6 розділ « Як Катруся молилася на Чернечій горі»

  • З яким проханням Катерина Білокур звернулася до пам’ятника Тарасу Шевченку? ( щоб він допоміг їй стати художницею)

  • Які слова почула дівчина у відповідь? ( Шукай не слави, а добрих людей! Їх на світі багато)

  • Яку добру людину героїня казки все ж таки зустріла в житті?

  • Розкажіть про життя Катерини після того, як вона відіслала листа з малюнком Оксані Петрусенко.

  1. Слово вчителя.

Для того, щоб досягти своєї мети будь – якій людині потрібна віра в себе і величезне бажання зробити мрію реальністю.

  1. Гронування « Катруся Білокур»

  • А які ще риси характеру знадобилися Катрусі, щоб стати прекрасною художницею?

4. Проблемне запитання:

- Чого не вистачало дівчинці в дитинстві для того, щоб її мрія збулася?

5. Фізхвилинка ( під музику про Петрика П’яточкіна)

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки.

Вище руки підніміть,

А тепер їх опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз,

За роботу, все гаразд.

6.Робота в групах.

« Біографи» ( 5 хв.) Слайд № 1

Слайд № 2Катерина Білокур – українська художниця. Народилась 7 грудня 1900 року в селі Богданівці Пирятинського повіту Полтавської губернії (нині Київської області) в бідній селянській родині.

Слайд № 3У школі не навчалась , читанням і малюванням оволоділа самотужки, про художнє мистецтво дізналася вже дівчиною з книжок та від сільського учителя Івана Калити. Перші спроби малювати робила вуглиною на шматку домашнього полотна.

Пензлі виготовляла сама із щетини, використовувала фарби, які робила з буряка, бузини, калини, цибулі й різних трав. Іноді вдавалося діставати й олійні фарби. Малювала здебільшого квіти, іноді й портрети.



Слайд № 4Водночас з малюванням керувала драматичним гуртком у сільському клубі, виступала на сцені.

Слайд № 5У 20-х роках двічіхотілавступити до художньо-керамічноготехнікуму в Миргороді та до Київського театрального технікуму, але не мала документів про закінченнясемирічки.

Слайд № 6В найважчий період у житті Катерини Білокур особливо болісно переживала вона відсутність духовної підтримки з боку батьків. В цей же час вона вирушає у справжнє паломництво до Канева, на могилу Тараса Шевченка.

Зранньогоперіодутворчостізбереглися портрети.Пізнішемалюєпереважноквіти, вчитьсякомпонувати, поєднуватикольори у єдинугармонійнуцілісність. В другійполовині 30-х — у 40-х роках опанувалатехнікуживопису.



Слайд № 7Найвідоміші роботи видатної художниці - « Буйна», « Декоративні квіти», « Привіт урожаю» і славнозвісне полотно – « Цар – колос».

Завдяки сприянню видатної української співачки Оксани Петрусенко, якій написала листа селянка з Богданівки, її творами зацікавилися працівники Полтавського будинку народної творчості. Вперше полотна Катерини Білокур демонструвались на виставці в Полтаві. 1941 року , під час Великої Вітчизняної війни, картини, що експонувались в Полтавському краєзнавчому музеї, згоріли.



Слайд № 8Попри довгі роки , сповнені буденної тяжкої праці, війни, голоду, розрухи, в 50 – ті роки минулого сторіччя Катерина Білокур змогла здобути слави всесвітньо відомої художниці. Коли 1954 року всесвітньо відомий маестро ПаблоПікассо побачив на міжнародній виставці в Парижі картини Катерини Білокур, кажуть, що він довго стояв біля них, мов загіпнотизований, а потім назвав її геніальним майстром пензля. Через два роки КатериніБілокурбулоприсвоєнозвання народного художника України.

Слайд № 9Вона тяжко хворіла, давалисявзнакизлигоднітогочасногосільськогопобуту, невлаштованість в особистомужитті, хвороба матері. Померла художниця9 червня 1961 року.

Все пережила Катерина Білокур, як і мільйони українських селянок, але зуміла завдяки своєму величезному, даному Богом талантові й дивовижній наполегливості сягнути вершин успіху і прославити українське мистецтво на цілий світ. Їйдовелосяпережитиосуд і нерозумінняодносельців, яківбачали в їїзаняттяхмалюваннямспробуухилитисявідроботи. Вона зустріланерозумінняматері, щовважалаїїмалюваннябезглуздим, і все-таки, подолавшицітакінепрості в сільськомужиттіперешкоди, вона самотужки, крок за кроком,відкривала для себе таємниціживопису.

Не зазнавшиособистогощастя, бачачинавколо себе злидні, щоденну боротьбу за існування, КатеринаБілокур у квітах, у малюваннібачилависокийсенс. Малюючиїх, вона неначесягаланайдосконалішоїкраси, яку закладено природою в квітах і якоїїйбракувало в життіособистому.

« Дослідники» ( 5 хв.)( Презентація демонструється автоматично)

«Квіти, як і люди, — живі, мають душу!»

Не маючикоштів на фарби й пензлі, Катерина Білокур готувалаїх сама з рослин та щетини, не маючиспеціальноїхудожньоїосвіти, альбомів та книжок, навчалася у природи.

Всі дослідники її творчості одностайно визнають високу філософську наснаженість їх, глибоке осмислення життя. Зображені на її полотнах квіти, овочі, предмети побуту осяяні її незвичайним чуттям кольору, оживлені її філігранною майстерністю й сприймаються як величальний гімн природі, людині.

Перед тим як почати роботу над картиною, художниця довго виношувала задум, вивчала навколишню природу, найтонші нюанси сонячного освітлення. Вона ніколи не робилапопередніхескізів, етюдів з натури, а, опрацювавшизадум в уяві, швидко, немовна одному диханні, виконувалайого на полотні.

З ранньогоперіодутворчостізбереглися портрет сестриОліБілокур (1928) та колгоспниціТетяни Бахмач (1932).

Пізнішемалюєпереважноквіти, вчитьсякомпонувати, поєднуватикольори у єдинугармонійнуцілість. В другійполовині 30-х — у 40-х роках опанувалатехнікуживопису. Першізначніроботицьогоперіоду — «Берізка» (1934), «Квіти за тином» (1935), «Квіти», «Портрет племінниць» — засвідчилиїївисокеобдаровання.

В останні роки життяхудожниця створила чудовікартини «Півонії» (1959), «Букет квітів» (1959), «Квіти і овочі» (1959), «Натюрморт» (1960).



« Літературні критики» ( 5 хв.)

Проаналізувавши казку Ірен Роздобудько « Що може пензлик?» ( Про Катрусю Білокур), ми прийшли до висновку:

Катрусине дитинство було непростим, тому що їй довелося боротися за свою мрію не лише з долею, а й з власними батьками і односельчанами.

Катруся була особливою дитиною, тендітною, вразливою, спостережливою, вміла бачити красу в усьому, що її оточує: в зірках, в квітках, в тваринах. В усьому вона бачила кольори. Вона вміла розмовляти з квітами, небом , навколишнім світом. Це вміння бачити красу і бентежило батьків та сусідів.

Батьки забороняли їй ходити до школи. Але все ж таки вона самотужки навчилася читати . Першою прочитаною книгою був «Кобзар» Т.Г.Шевченка. Батьки соромилися своєї талановитої донечки, говорили: « В селі треба працювати, а не малювати. Ніхто таку дівку і заміж не візьме».

Довго світ не знав про обдаровану сільську дівчину через різні життєві обставини. І врешті – решт Катрусині картини потрапили до найкращих музеїв світу – до Ермітажу, Третьяковської Галереї.

Коли людина чогось дуже сильно прагне, приносить себе в жертву за ради мрії, бореться з усіма життєвими перепонами, то доля обов’язково дає винагороду за наполегливість і старанність, втілює мрію в життя. Так і Катрусина мрія збулася.


  1. Осмислення й узагальнення вивченого.( 2 хв.)

  1. Вправа « Займи позицію»

  • Батьки Катерини вважали , що сільська дитина повинна займатися домашнім господарством і роботою в полі, а навчання – то забавка для панів. Дитина з села повинна бути працьовитою, а розум і хист до мистецтва їй ні до чого. Якщо ви згодні з цією думкою, прошу вас стати біля таблички « за», не згодні – « проти», якщо маєте власні міркування – « власна думка». Обговоріть в групі свою думку з цього приводу і оголосіть її.

  1. Проблемне запитання:

  • Як склалася б доля Катрусі, якщо б її морально підтримували батьки, схвалювали її захоплення малюванням? ( припущення дітей)

  1. Підсумок уроку. ( 1хв.)

1. Слово вчителя.

Наш урок хочу завершити словами І.Роздобудько « Коли ти знову сядеш малювати і розкладеш перед собою аркуші та фарби, згадай цю історію про маленьку сільську дівчинку, в якої не було ні фарб, ні пензлів. Та було головне – віра в своє покликання і величезне бажання зробити так, щоб краса ніколи не полишала життя. Краса, яку увінчала простим пензликом з коров’ячої шерсті…»

Хочу відзначити , що всі ви добре попрацювали над уроком, а найактивнішим учнем цього уроку став ( ла)_____________________

2.Складання сенкана до уроку.



  1. Рефлексія. ( 1 хв.)

Метод « Незакінчене речення»

Сьогодні на уроці :

Я зрозумів…

Я навчився…

Мені сподобалось…


  1. Домашнє завдання. ( 1 хв.)

1 рівень:скласти план для переказу казки Ірен Роздобудько « Що може пензлик?»;

2 рівень: скласти кросворд ( тест або ребус) до казки;

3 рівень: написати твір – мініатюру « Катруся Білокур – маленький геній великого світу»


Ірен Роздобудько,

її життя та творчість



Освіта:



Дата народження:


Її твори:


Ірен

Роздобудько


Її твори


Місце народження:

Т

Місце роботи

( ким працювала)

Психологічний

портрет:


Використана література та Інтернет – ресурси:

  1. http://uk.wikipedia.org . Біографічні матеріали зВікіпедії про Ірен Роздобудько та Катерину Білокур.

  2. http://www.ukrkolo.com/bilokur/index.htm . Екатерина Билокур. Веб – галерея.

  3. http://ukrfoto.net/people_5.html. Біографія Катерини Білокур

  4. Ірен Роздобудько про Блеза Паскаля, Вольфі Моцарта, Ганса Андерсена, Катрусю Білокур та Чарлі Чапліна , Серія: «Життя видатних дітей» ,видавництво «Грані-Т», 2010, 144 с.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка