Урок позакласного читання (7 клас) Тема. Неповторний світ поезій В. Голобородька Мета : надати додаткові



Скачати 91.92 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір91.92 Kb.
Урок позакласного читання (7 клас)
Тема. Неповторний світ поезій В. Голобородька
Мета: надати додаткові відомості про життя та творчість В. Голобородька;

через художнє слово донести до дітей глибину міркувань автора про

добро і зло, красу і потворність; розкрити незвичайність образів його

творів; вчити учнів розпізнавати добро і зло, висловлювати і

відстоювати власну думку, працювати в групах; виховувати почуття

милосердя, високі громадські риси, неповторну і цікаву особистість.


Тип уроку: урок позакласного читання.

Форма уроку: урок-мозаїка

Обладнання: тексти поезій В. Голобородька, портрет поета, виставка його

творів.
Хід уроку

Зло нічого не дає, крім зла,

Вмій прощати, як прощає мати,

За добро добром спіши воздати,- Мудрість завше доброю була.

М. Луків



І. Організаційний момент.

ІІ. Активізація навчальної діяльності учнів.

Гра «Інтелектуальний футбол»

(учні діляться на дві команди, кожна у свою чергу, - на «нападаючих», «захисників» та «воротаря». Нападаючі посилають «м’яч» - запитання з теорії літератури – конкретному захисникові з протилежної команди. Якщо захисник не може відповісти на запитання, йому надається право передати м’яч воротареві. У разі відсутності відповіді зараховується гол).

Перелік питань для команд, які можна використати у грі.

І команда



  1. Що таке вільний вірш? (вірш, який має довільну кількість стоп у

рядку).

  1. Хто такий ліричний герой? (це образ самого автора у його ліриці, а також один із способів розкриття його свідомості).

  2. Що таке диптих? (це композиція із двох самостійних, але водночас пов’язаних спільним ідейним задумом, змістом та провідним мотивом мистецьких творів. Поширений найбільше в поезії).

  3. Що таке коломийка? (жанр української пісенної лірики, чия ритмомелодика пов’язана з однойменним народним танцем).

  4. Що таке метафора? (поетичний вислів, що розкриває ознаки одного предмета чи явища шляхом перенесення на нього ознак іншого предмета чи явища).

ІІ команда

  1. Що таке верлібр? (варіант вірного вірша, характеризується

неримованим, нерівнонаголошеним віршорядком).

  1. Хто такий головний герой? (дійова особа чи образ, що знаходиться у центрі уваги письменника, з ним тісно пов’язані основні події твору, перебіг сюжету).

  2. Що таке композиція? (побудова художнього твору, розміщення і співвідношення всіх його компонентів).

  3. Що таке балада? (ліро-епічний твір історичного або героїчного змісту, часто з елементами фантастики).

  4. Що таке рима? (співзвучність закінчень слів у віршових рядках, яка охоплює останній наголошений голосний і наступні за ними звуки).

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Учитель: Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з чарівною поезією В. Голобородька. А який жанр лірики будемо аналізувати, дізнаємося коли проведемо акродиктант, в якому певні літери відповідей і складуть розгадку.



  1. Виконання учнями акродиктанту.

а) Твір-авторська оповідь про самого себе? – Автобіографія (друга буква).

б) Провідна думка художнього твору? – Ідея (перша буква).

в) Значне перебільшення рис і можливостей людини, ознак, предметів, явищ? – Гіпербола (п’ята буква).

г) Автор збірки «Кобзар», прізвище? – Шевченко (перша буква).

«Вірш»

Так, ми будемо аналізувати вірші, з якими ви познайомились, готуючись до нашого уроку (додаток № 1 «Хотів бути людиною», «Горлице, горлице», «Самовбивці»).



ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель: Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? Запишіть свої очікування на окремих папірцях. А щоб вам було легше визначитись, послухайте вірш М. Луківа.

Не зобидь ні старця, ні дитину.

Поділись останнім сухарем.

Тільки раз ми на землі живем,

У могилу не бери провину.

Зло нічого не дає, крім зла,

Вмій прощати, як прощає мати,

За добро добром спіши воздати, -

Мудрість завше доброю була.

Витри піт солоний із чола

І трудись, забувши про утому,

Бо людина ціниться по тому,

Чи вона зробила, що змогла,

Скільки сил у неї вистачало,

Щоб на світі більше щастя стало.

Ви звернули увагу, діти, що наш епіграф взято саме з цього твору? Як ви його розумієте? (відповіді дітей). (Потім пишуть про свої очікування, а учитель папірці прикріпляє на дошку. З іншого боку папірці різнокольорові).

V. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

1. Додаткові відомості про поета.

Розповідь з помилками

Я розповім вам про окремі сторінки життєпису поета, а ви будьте особливо уважними, виправляйте мене, якщо в розповіді окремі факти не збігатимуться з тими, про які ви довідались на попередніх уроках.



  • Народився Василь Голобородько на Херсонщині (учні виправляють вчителя – Луганщині) у селянській родині.

  • Навчався у Харківському (Київському) університеті.

  • Навчання закінчив лише у 2005 році (2001).

  • Вісімнадцять (20) довгих років мовчав В. Голобородько.

  • В. Голобородько лауреат премії ім. В. Стуса (В. Симоненка) та Державної премії ім. Л. Українки (Т. Шевченка).

Які неточності в моїй розповіді?

Учні-літературознавці розкажуть про цікаві факти з біографії поета.

1 учень: У 1970 році в Парижі було видано першу збірку поезій

В. Голобородька , заборонену до друку в СРСР. Від цієї події протягом майже двадцяти років ім’я поета замовчувалось на Батьківщині, а твори його не друкувалися. У 1983 році в Югославії була видана антологія світової поезії, яка мала назву «Від Рабіндраната Тагора до Василя Голобородька). Після такої «популярності» за кордоном життя Василя Івановича стало ще складніше.

Щоб якось прогодуватися, віг змушений був повернутися у рідне село, працював на шахті, потім у радгоспі, але й тут його супроводжувала «слава ворога народу».

2 учень: У 1988 році в Україні тиражем у 1000 примірників було надруковано першу збірку поета «Зелен день». За цю збірку поетові було присуджено республіканську літературну премію ім. В. Симоненка як авторові кращої першої книжки. У 1990 році з’явилася збірка «Ікар на метеликових крилах», що була зустрінута критикою також схвально. Наступними вийшли збірки: «Калина об Різдві» (1992), «Слова вишиваних сорочках» (1999), «Українські птахи в українському краєвиді» (2002).

А як ви зрозуміли з почутого В. Голобородько неординарна людина і саме це, в першу чергу, впадає в око під час першого знайомства з його творчістю. По-друге, вірші цього поета незвичайно образні, ось послухайте:

А тоді я розкажу тобі на вухо

метеликові крила

прошепчу оксамит із моху

скажу мед тобі на вухо

і ти узнаєш

який я ніжний і лагідний

По-третє, вони «глибинно українські». А щоб краще зрозуміти глибину внутрішнього світу поезій В. Голобородька, проведемо роботу в групах.


  1. Робота в групах.

Клас поділяється на 3 групи. У кожній групі є декламатор (виразно читає поезію), цензор (коментує тему, основну думку, ідею твору), ілюстратор (називає використані автором художні засоби), художник (складає ілюстрації до поезій), які виступають від групи.

Перша група аналізує вірш «Хотів бути людиною», друга група – вірш «Горлице, горлице», третя – «Самовбивці».



  1. Інтерактивна гра.

Завдання: побудувати асоціативний ряд.

  • Які синоніми ви можете підібрати до слова «неординарна» (мається на увазі людина) (вихована, інтелектуальна, інтелігентна, мудра, людяна, душевна)

  1. «Літературний волейбол»

Кожен із вас в душі трошечки поет. Тож спробуйте підібрати рими до запропонованих слів:

  • добро

  • українці

  • домівка

  • віковічна

VI. Підсумок

«Мікрофон»

  1. Чим збагатив вас сьогоднішній урок?

  2. За що б ви подякували В. Голобородька?

  3. Чи справдилися ваші надії на уроці?

(Учитель зачитує учнівські тексти-очікування, потім прикріпляє на дошку іншим боком, де колір).

Зверніть увагу на дошці утворилась різнокольорова мозаїка. Ось так і наше життя – суцільне різнобарв’я, яке хоче нам показати В. Голобородько у своїх творах.

Отже, світ поезій В. Голобородька змушує нас звернутись до себе, до своєї історії, вимагає бути уважними до того, що було колись, що відбувається навколо, що чекає нас завтра. Тому абсолютно не дивує, що його твори видані російською, латинською, румунською, французькою, англійською, німецькою, грузинською мовами та є популярними в усьому світі. Радісно, що нині й українці отримати можливість відкрити для себе його неординарну поетичну творчість.

VII. Домашнє завдання.

Вивчити одну із поезій В. Голобородька напам’ять. Намалювати до них малюнок.



Додаток № 1

Хотів бути людиною

Щоб не танцювати – відрізав собі ногу

(перестав і ходити до друзів),

щоб не битися і не давати дулі – відкусив пальці

(не вмів і зірвати яблуко),

щоб не чути поганих слів – пообривав вуха

(не чув і гарних),

щоб не казали на нього носатий – викрутив носа

(став кирпатим),

щоб не бачити жаб – виколов очі

(але не бачив і троянд),

щоб раптом не бовкнути чого – відірвав язика

(не став казати і лагідних слів коханій).

Кожного дня він проводив

якусь пластичну операцію на своєму тілі,

щоб бути схожих на інших, на всіх.
Горлице, горлице
Горлице, горлице

ти живеш у лісі або у садку, але

не на подвір’ї,

ти – дикий голуб,

ти голос свій подаєш, туркочеш

І своїм турканням себе називаєш:

и – і туркавка, і туркавонька, і туркавочка,

І туркавка,

ти і гуркавка, і туркочка, і тукавка,

І тутавка,

ти – і тутайка, і туторка, і туріючка,

І тручка,

ти - і туркало, і туркач, і туртош, і турок,

ти - і торонда, і торомба,

ти маєш туркотливе горличко,

ти туркочеш,

ти воркочеш,

ти – туркотлива горличко – прочищаєш горличко,

тому

ти – і горлиця, і горлице, і горличка, і горленок,



ти – і орлиця, і орличка, і орлик,

ти так давно живеш поруч із моїм народом,

із прачасів мій народ переніс до сьогоднішнього дня…

Самовбивці


Ми – репані жителі Хохландії,

ми – хохли з обвислими вусами,

ми – ледарі і боягузи,

ми – куркулі і підкуркульники,

ми – бандити, зрадники, поліцаї,

ми – мазепинці,

ми – петлюрівці,

ми – бандерівці, -

нам нічим оборонятися від нападів,

від будь – яких образ,

кинутих нам ким не заманеться…

Нам не має місця на своїй землі,

нам нікуди подітися у цьому світі…

аби вижити – ми себе вбиваємо:

стираємо своє ім’я – ім’я українця – з лиця землі,

як власний плювок,

ми відмовляємося від своєї мови,

як від якогось нездійсненного злочину,

у якому нас ніби звинувачують,

ми відмовляємося від рідної домівки,



стіни якої уже не захищають, -

ми – самовбивці.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка