Урок-подорож «По місту грошовому»



Скачати 161.69 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір161.69 Kb.
Автор

Якобчук Наталія Михайлівна



Посада

Вчитель математики Нагірнянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Жашківської районної ради Черкаської області, стаж 27 років



Категорія, звання

Спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, старший вчитель



математика

6 клас

Урок-подорож «По місту грошовому»
Навчальні математичні задачі є ефективним засобом засвоєння учнями понять шкільного курсу математики. Задачам належить велика роль у розвитку математичного мислення учнів, у формуванні в них умінь і навичок щодо практичного застосування математики. Саме тому на розв'язання задач відводиться половина навчального часу уроків математики.

Робота з прикладними задачами сприяє розвитку математичного мислення, зацікавлює учнів та озброює їх практичними знаннями. Наприклад задачі з фінансовим змістом ознайомлюють учнів з такими важливими категоріями фінансової математики, як банківські розрахунки, доходи, прибуток тощо.

Економічні досягнення розвинених країн показують, що фінансова обізнаність їх громадян є головним джерелом успішного фінансового розвитку держави. Тому не випадково в таких країнах цьому питанню приділяється велика увага. З фінансовими проблемами учні знайомляться з перших шкільних років і мають справу з ними впродовж усього навчального періоду, оволодіваючи навичками розв`язання фінансово-математичних задач. Сьогодні, коли ринкові відносини в нашій державі набувають все більших обертів, нам також слід адаптувати учнів до розв`язування низки фінансових проблем реального життя.

Отримані в шкільному віці практичні уміння і навички стануть їм у великій пригоді в дорослому житті.

.

Урок-подорож «По місту грошовому»

«Не махай на все рукою, не лінуйся, а учись,

Бо чого навчишся в школі, знадобиться ще колись.»

Тема: Розв´язування вправ на всі дії зі звичайними та десятковими дробами. Урок-подорож у 6 класі « По місту Грошовому».

Мета: Закріпити уміння учнів виконувати вправи на всі дії із звичайними та десятковими дробами. Навчити поєднувати математичну і нематематичну інформацію, удосконалювати навички розв´язування задач, розвивати логічне мислення, обчислювальні навички, розширити кругозір учнів, виховувати інтерес до математики, свідоме ставлення до грошей.

Тип уроку: Урок застосування знань, умінь та навичок.

Підготовча робота.



  1. Повідомлення про історію виникнення грошей.

  2. Прислів'я і приказки про гроші.

  3. Загадки про гроші.

Обладнання: Проектор, папір із вирізаним отвором діаметром двокопієчної монети, монети номіналом 2коп., 5 коп.,10коп., зразки банкнот українських та іноземних грошей, картки із завданнями для груп.

Очікувані результати:

Учні повинні:

  • вільно виконувати усні та письмові математичні дії із звичайними та десятковими дробами;

  • застосовувати вивчений матеріал при розв´язуванні практичних задач;

  • уміти порівнювати та аналізувати.



Хід уроку

І. Організація класу.

На дошці записано дату і тему уроку, терміни, які будуть використовуватись на уроці (нумізматика, купюри, монети, банкноти, кредит, квартал).



Вступне слово вчителя:

Розум полягає не лише у знаннях, але й у вмінні застосовувати ці знання. Кажуть, розум ні за які гроші не купиш. Це, звісно, так, але ви повинні здобувати знання, адже знання й уміння за плечима не носити.



ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель: «Існує така думка, що гроші уміють рахувати усі. А що ми знаємо про гроші? Чи мають вони свою історію чи географію, бо найчастіше ми маємо справу із математикою грошей.

Всім відомо, що накопичувати гроші – марна справа, вони легко витрачаються, часто знецінюються, часто просто губляться. Але кожна людина, яка живе у суспільстві, користується грошима і повинна вміти їх рахувати та витрачати.

Наш урок – подорож « По місту Грошовому» (Демонструється слайд №1 ).

Давайте ознайомимося із схемою маршруту.

емонструється слайд №2 ).

Схема подорожі
Музей Магазин Їдальня

Нумізматики «Престиж» «Українські страви»

Вулиця Провулок Площа Парк

«Чудес» «Розумників» «Банківська» відпочинку
ІІІ. Основна частина уроку.

Вчитель: Знайомство з містом розпочнемо з Музею Нумізматики. (Демонстрація слайда №3)

Словникова робота.

Нумізматика – наука про монети, допоміжна історична дисципліна, що вивчає монети, історію карбування монет і грошового обігу, скарби монет, їх різні замінники.

До вашої уваги невелика екскурсія в історичне минуле грошей та дізнаємося як появилась гривня.



Виступ учнів з повідомленнями, які вони готували до уроку.
описание: d:\тижд. матем. н.м\antique.jpg
1-й учень: Перші гроші.

Гроші виникли стихійно в процесі обміну товарами. Спочатку еквівалентом грошей були певні товари. Стародавні римляни, наприклад, розраховувалися сіллю, ацтеки – какао-бобами, русичі – хутром.

Перші металеві гроші у вигляді кілець з'явилися в Єгипті близько 2500 років до нашої ери. Перші монети були викарбувані в VII ст.. до н.е. в малоазійській державі Лідії. Великого розвитку монетна справа набула в Давній Греції і Римі, де було створено перший у світі монетний двір при храмі Юнони-Монети (звідси й термін «монета»).

На Русі монети власного карбування давньоруських князів з'явилися наприкінці X ст.. У той час поряд з давньоруськими монетами в обігу перебували арабські срібні монети - диргеми.

На думку багатьох істориків поряд із ними, як засіб обміну, використовували хутро дикого звіра – куниці, білки, тощо.

Спочатку монети виготовляли лише зі срібла й золота. Це створювало незручності – вони були дорогими і їх було мало. Пізніше їх стали карбувати зі сплавів. Але металеві гроші все одно були незручними. Тому люди винайшли паперові гроші. Відомий мандрівник Марко Поло стверджував, що в Китаї ними користувалися ще в XIII ст.. В Європі паперові гроші з'явилися в XVII ст.. Спочатку це були розписки банкірів про те, що вони прийняли на зберігання певну кількість золота. Згодом великі банки почали випускати паперові гроші, а ще пізніше це право перейшло до держави.



2-й учень: Гривня. (Демонстрація слайда №4)

Гривня – зливок срібла, що був грошовою і ваговою одиницею в Давній Русі в X – XIV ст.. Різні гривні мали неоднакову вагу і форму. Наприклад київська гривня була шестикутною і важила близько 160 г. За одну гривню можна було купити вола. У XIII ст.. з'явився зливок, що мав назву карбованця, і в XV ст.. він витіснив з обігу гривню. Знову гривні з'явилися за часів відродження Української державності в 1918-1920 рр. Тепер гривні – гроші незалежної України.

Підготовка до створення нових українських грошей почалася у квітні 1991 р. Стати автором перших грошей незалежної України, з якими щодня «спілкуємося» і нині, судилося українському художнику-графіку, заслуженому художнику України В.І.Лопаті.описание: d:\тижд. матем. н.м\imagesю.б..jpg

Ввели в обіг українські гривні 1996 р. Мінялися часи, мінялися гроші в Україні. Хочеться вірити що гривня стане повновладною господаркою в Україні, впливовою та конвертованою грошовою одиницею.



(Демонстрація зразків банкнот).

Словникова робота:



Банкнота – різновид грошових знаків, які випускають в обіг центральні банки.
Зал. « Грошових задач».

Словникова робота:



Купюра – окрема одиниця грошового знаку визначеної номінальної (найменшої) вартості.

Задача 1. (Усно)

У касі є купюри 1 грн., 2 грн., 5 грн., 50 грн., 200 грн. За допомогою якої найменшої кількості купюр можна скласти суму:

а) 108 грн.; б) 216 грн.; в) 143 грн?

Відповідь:

108 = 2×50 + 5 + 2 + 1;

216 = 200 + 3×5 + 1;

143 = 2×50 +5 +2 +1



Задача 2. (Усно)

Скільки коштує покупка, якщо з 10 грн. хлопчик отримав здачу

6 грн. 40 коп.?

Відповідь: 3 грн. 60 коп.
Географічний зал. (Демонстрація слайда №5)

3-й учень:

У текстах історичних задач грошові одиниці відмінні від тих, які ми тепер застосовуємо. Крім того, у зарубіжних країнах свої назви грошових монет. Наприклад,



Пфенінг – німецька дрібна монета, що дорівнює марки;описание: d:\тижд. матем. н.м\money.jpg

Су – французька розмінна монета, яка дорівнює франка;

Пенс – англійська дрібна монета, що дорівнює фунта стерлінгів;

Рупія – грошова одиниця Індії, Індонезії, Цейлону і деяких інших країн.
Зупинка Магазин «Престиж». (Демонстрація слайда №6)

Вчитель. Щоб купувати, потрібно знати ціну товару і мати потрібну кількість грошей. Кожна людина повинна вміти порахувати, скільки її належить заплатити за покупку і отримати здачі. Ото ж ідемо за покупками.

Задача 4. (колективне розв'язування).

Скільки коштує плащ, капелюх і краватка?

Чоловік купив плащ, капелюх і краватку і заплатив за все 140 гривень. Плащ коштує на 90 грн. дорожче, ніж капелюх, а капелюх і плащ разом на 120 грн. більше ніж краватка. Скільки коштує кожна річ окремо?

Розв'язання: Якби купували 2 краватки, то

140 грн. – 120 грн. = 20 грн. (2 краватки), то 1 краватка – 10 грн.

Отже плащ і капелюх коштують 140 грн. – 10 грн. = 130 грн.

Оскільки плащ дорожчий капелюха на 90 грн., то якщо купимо 2 капелюхи, без плаща, то заплатимо на 90 грн. менше. 130 – 90 = 40 грн.

Якщо 2 капелюхи 40 грн. то один капелюх коштує 20 грн.

Відповідь: краватка – 10 грн., капелюх – 20 грн., плащ – 110 грн.
(Демонстрація слайда №7)
Їдальня «Українські страви»описание: d:\тижд. матем. н.м\27big-ihida.jpg

З давніх-давен українські страви відомі своєю різноманітністю та смаковими якостями. Завітаємо до їдальні. Тут вам запропонують український борщ, пампушки з часником, вареники, крученики, узвар. Щоб усе це скуштувати, потрібно мати гроші і вміти їх правильно витрачати .


Завдання для групової роботи.

Клас поділяється на групи «Ласуни», «Гурмани», «Офіціанти».

Кожній групі дається картка із задачою.

Задача 5. ( для Ласунів)

Ціна 1 кг. печива 22,6 грн. Скільки треба заплатити за 550 гр. печива? Яка буде здача з 20 грн.?

Розв'язання: 22.6грн. ×0,550кг.=12,43 грн.

20грн.- 12,43грн.= 7грн.57коп.



Відповідь: 12,43 грн.; 7 грн.57 коп.
Задача 6. ( для Гурманів)

Пампушка без бульйону.

Порція бульйону з пампушкою коштує 310 коп., а половина порції бульйону з пампушкою коштує 230 коп. Скільки коштує пампушка?

Відповідь виразити у гривнях.

Розв'язання: півпорції бульйону коштує 310коп – 230коп = 80 коп.;

порція бульйону 80коп 2 = 160 коп.

пампушка 310коп – 160коп = 150 коп. = 1 грн.50 коп.



Відповідь: 1 грн.50 коп.

Задача 7. (для Офіціантів)

Скільки коштує обід.

«Скільки коштує обід у їдальні?» - запитав відвідувач.



  • Ціна його – найбільше число першої сотні, яке ділиться на 2, 3, 5, але в 10 разів менше. Борщ з пампушкою коштує ціни обіду, вареники - ціни обіду, чай - ціни обіду. Яка вартість страв у їдальні?

Розв'язання: Найбільше число першої сотні, що ділиться на 2, 3 і 5 – це 90. Отже вартість обіду 90 : 10 = 9 грн.

  1. 9 грн. : 2 = 4,5 грн. (ціна борщу);

  2. 9 грн. : 3 = 3 грн. (ціна вареників);

  3. 9 грн. : 6 = 1,5 грн. (ціна чаю).

Відповідь: 9грн., 4,5грн., 3грн., 1,5грн.
Ф І З К У Л Ь Т Х В И Л И Н К А

Вчитель. А тепер прийшла пора

Трохи відпочити.

Я вас хочу на зарядку, друзі запросити.

Руки - вгору, руки - вниз

І легесенько прогнись.

Покружляли, повертілись,

Пострибали, пострибали,

Раз - присіли, другий – встали,

Всі за парти посідали.

описание: d:\тижд. матем. н.м\1334085541_5.jpg

(Демонстрація слайда №8)


Вулиця « Банківська»

На цій вулиці знаходяться різні банківські установи, де жителі одержують заробітну плату, беруть кредити, здійснюють різні платежі.

Давайте перевіримо, як ви вмієте рахувати гроші.

Задача 8. (Усно)

Розмістіть валютні одиниці в порядку зростання їх вартості відносно гривні, якщо офіційний курс гривні до інших іноземних валют:описание: d:\тижд. матем. н.м\одиол.jpg

1 долар США – 21,78 грн.

1 російський рубль – 0,41 грн.

1 євро – 23,04 грн.
Відповідь: (рубль, долар, євро).
Задача 9. (Усно)

(Демонстрація слайда №9)

Заповніть пропуски.

1 коп. = гривни;

…. коп.. = гривни;

5 грн. = …. копійок;

…. грн. = 1000 копійок.
(Демонстрація слайда №10)

Задача 10. Кредит в банку

(колективне письмове розв'язання).

Яку суму потрібно вносити до банку кожний квартал року, якщо безвідсотковий кредит було надано банком для молодої сім'ї у сумі 64 800 грн. на 12 років для купівлі автомобіля?

Словникова робота:

Кредит – надання банком в борг грошей, позика.

Квартал – четверта частина року (три місяці).

Розв'язання: Платіж на 1 рік

64 800 : 12 = 5 400 грн. (на 1 рік).

Платіж на 1 місяць:

5 400 : 12 = 450

Платіж на квартал 450 3 = 1 350 грн.



Відповідь: 1 350 грн.

Вчитель. Продовжуємо нашу подорож. Давайте зробимо зупинку на

«Вулиці Чудес».

Гра 1. Де яка монета?

Виходить учень і бере в руки дві монети номіналом 5 і 10 копійок. Затискає їх у руках, запам'ятавши в якій руці парна цифра, а в якій непарна. Коли учень готовий, вчитель просить його виконати кілька арифметичних дій: помножити число на монеті, затиснутій у правій руці, на 4, а число на монеті в лівій – на 3; додати отримані числа і назвати їх суму. Учень називає суму, а вчитель говорить у якій руці яка монета.

( Секрет гри: якщо учень називає парне число, то в правій руці монета з непарним числом – 5 коп., а якщо непарне, то в правій руці монета з парним числом 10 коп.).

Гра 2. (Попередньо підготовлений папір з вирізаним отвором демонструємо разом із монетами)

Вчитель: Пропоную вам одне математичне завдання.

Маємо дві монети: 5 коп. і 2 коп. Діаметр першої монети 25 мм., а другої – 18 мм. В аркуші паперу вирізано круг, діаметр якого дорівнює діаметру двокопієчної монети. Спробуйте просунути через цей отвір монету номіналом

5 коп.

(Секрет: Папірець зігнути так, що круглий отвір перетворюється у відрізок. Крізь утворену щілину й проходить монета). описание: d:\тижд. матем. н.м\383678924.jpgописание: d:\тижд. матем. н.м\imagesиь.jpg



Гра 3. Як поділити?

Два товариші Миколка і Мишко варили кашу. Один всипав до казанка 200 гр. крупи, другий – 300 гр. Коли каша зварилась, друзі зібрались її їсти, але до них приєднався турист, який разом з ними став їсти кашу. За це він заплатив хлопцям 5 грн. Як Миколці і Мишку поділити між собою отримані гроші?



Розв'язання: Потрібно поділити гроші по справедливості так: 5 грн. були заплачені за 3 частину каші. Вага крупів була 500 гр. Отже вартість всієї каші була 15 грн. Тому, 200 гр. каші коштує 6 грн. (тому що 100 гр. коштує 15:5=3 грн.). На 5 грн. він з'їв, отже йому потрібно віддати 1 грн., другий хлопчик, який приніс 300 гр. крупи, тобто грошима 9 грн. повинен отримати 9-5=4 грн.

Відповідь: 1 грн. і 4 грн.
Вчитель. І завершуємо нашу подорож на площі «Розумників». (Демонстрація слайда №11)

На цій зупинці можна пригадати прислів'я, приказки, смішинки про гроші. До запропонованих вчителем приказок на слайді можна добавити із збірки:



Прислів'я і приказки.

  • За добре слово не платять грошей, а скажеш – усім приємно.

  • Багачеві вітер гроші несе, а бідному очі засипає.

  • Хоч свинка, та грошей скринька.

  • За гроші не купиш ні батька, ні матері, ні родини.

  • Купив біду за гроші.

  • Золоті гори обіцяє, коли в кишені й гроша не має.

  • Велике діло гроші, а ще більше – правда.

  • Хоч у голові пусто, аби грошей густо.

  • Хоч копійка у кафтані, та на 100 рублів чвані.

  • На гривеник покупки, а на карбованець крику.

  • На гріш амуніції, на десять амбіції.

  • За копійку аж труситься.

  • Зароблена копійка краща за крадений карбованець.

  • Слово старше за гроші.

  • Розум за гроші не купиш.

Парк відпочинку.

Загадки:


  1. Без рук, без ніг, без голови, а всю країну обійшла.

(монета, копійка)

  1. Кругленьке, маленьке, всьому світу миленьке.

(Монета)

  1. Що росте без повітря, води і коріння?

(відсотки у банку)

Учитель: Тож давайте підведемо підсумки уроку.

ІV. Підсумок уроку. Оцінювання роботи учнів на уроці.

Учні висловлюються

На уроці я :


  • Дізнався…

  • Зрозумів…

  • Навчився…

  • Найбільший мій успіх…

  • Найбільші труднощі я відчув…

  • Я не вмів, а тепер умію…

  • Я змінив своє ставлення до…


V. Домашнє завдання. (диференційоване) за підручником «Математика 5» автор О.С.Істер

(Демонстрація слайда №12)

Повторити §19, виконати №470 (завдання 2 рівня),

№492(завдання 3 рівня),

ст.93 № 11(завдання 4 рівня),

крім задач підготувати розповідь на тему:

«Копійка гривню береже»,

«Мої враження від мандрівки по місту Грошовому».

(Демонстрація слайда №13)
Висновки

Сьогодення вимагає вмінь розв'язувати прикладні задачі іншого змісту. Такими й мають стати математичні задачі на фінансову тематику. Робота з прикладними задачами фінансового змісту в процесі навчання математики сприяє з одного боку, розвитку математичного мислення, зацікавлює учнів, а з іншого – озброює їх фінансовими знаннями. Це відбувається завдяки математичним інтерпретаціям фінансових понять, які використовуються в процесі розв'язання задач.

Слід зазначити, що спеціальної літератури, присвяченої прикладним математичним задачам дуже мало. Кожен вчитель сам собі формує «скарбничку» із таких задач. Для розумного використання власних коштів доцільно знати особливості роботи банків з клієнтами. Використання депозитних рахунків для заощаджень населення, можливість отримання кредитів для споживчих цілей або розвитку власного бізнесу, забезпечення безготівкового обігу грошей.

Серед багатьох аспектів проблеми підготовки учнів до дорослого життя важливим є формування в них уявлення про сімейний бюджет та його особливості. Адже розумне планування власних доходів та витрат дозволяє родині заощаджувати кошти, спрямовувати їх на підвищення добробуту. Одним із засобів формування таких уявлень є математичні задачі на сімейний бюджет, які можна й потрібно пропонувати учням під час навчання математики.



Включення математичних задач з фінансовим змістом та їх розв`язування учнями на уроках математики сприяє створенню піднесеного емоційного настрою, активності школярів у навчанні, формуванню практичних умінь і навичок, необхідних у повсякденному житті.
Список використаних джерел:

  1. Богданович М.В. Математичне джерельце. К.: Веселка, 1998.

  2. Возняк Г.М. «Практичні роботи з математики для 5 кл.- Тернопіль: Богдан, 2005.

  3. Перельман Я.И. Занимательная математика. – М.: Наука, 1976.

  4. Сергеев И.Н., Олехник С.Н., Гашков С.Б. Примени математику. – М.: Наука, 1989.

  5. Скобелев Т.М., Берман В.П. Математика в позаурочний час. – К.: Рад. Шк.., 1973.

  6. Українські приповідки. Том II/ зібрав Володимир С. Павлюк.- Канада, Едмонтон, 1996.

  7. Сучасний тлумачний словник української мови. За заг.ред. В.В.Дубічинського, ВД «Школа», 2008.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка