Урок Клас: 5 Тема: Іван Андрійович Крилов



Скачати 129.18 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір129.18 Kb.

Урок Клас: 5

Тема: Іван Андрійович Крилов – відомий російський байкар. «Вовк та Ягня». Моральні проблеми в байках І.А.Крилова. Яскравість алегоричних образів

Мета:

  • зацікавити школярів особистістю та творчістю видатного російського байкаря І.А.Крилова; розкрити зміст і художні властивості байки «Вовк та Ягня», удосконалювати прийоми аналізу байки;

  • розвивати навички критичного мислення, виразного читання, вміння аналізувати та коментувати прочитане;

  • виховувати повагу до людей, почуття відповідальності за свої слова та вчинки.

Обладнання: портрет І.Крилова, виставка його творів, фотографія пам’ятника Крилову у Петербурзі, ілюстрації до байки, аудіозапис байки мовою оригіналу.

Тип уроку: урок-засвоєння нових знань.
Дідусь Крилов і досі цілковито панує

над світом байок.



І.Ільїнський

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Літературний диктант «Істинне – хибне»

Якщо учні згодні з твердженням, ставлять «+», не згодні – «-».

1) Байка – це розповідь, що виражає уявлення стародавніх людей про світ. ( -)

2) Зображення одного предмета через інший називається алегорією. (+)

3) Першим байкарем вважають Бабрія. (-)

4) Автора байок називають оповідачем. (-)

5) Байка складається з двох частин: оповідної та повчальної. (+)

6) Байки Езопа написані віршованою мовою. (-)

7) Частина байки, у якій міститься повчання, називається мораллю. (+)

8) Головні герої байки – люди, птахи, звірі, рослини. (+)

9) Мова, сповнена натяків, недомовок, називається езопівською.(+)

10) У байці «Вовк та Ягня» Езоп розповідає про трагічну долю Вовка. (-)

11) Основоположник жанру байки – Езоп. (+)

12) Байки завжди писали тільки віршованою мовою. (-)

ІІІ. Підготовка до сприймання нової теми

Вступне слово вчителя. Упродовж усього періоду існування байка завжди стояла на сторожі загальнолюдських ідеалів – добра, честі, справедливості. Поети-байкарі прославляли, часом з ризиком для власного життя, людей мужніх, сміливих, незламних, здатних боротись за волю, відстоювати свої права. Вони завжди були на боці знедолених, безправних, бідних і чесних, оспівували людину-трудівника, патріота, творця. Найвидатніші байкарі вірили в людину, її високе призначення на землі, в перемогу розуму над інтелектуальною убогістю, шляхетності над ницістю, добра над злом, мріяли бачити людство кращим, досконалішим, цивілізованішим. До цього ми прагнемо з вами і сьогодні: бути порядними, добрими, освіченими, культурними людьми.

У римського байкаря Федра є вірш, присвячений Езопу:

В Езопа вчіться, добрі люди.

Для того байка штрика під ребро,

Щоб виправлять людські заблуди

І похвалять красу й добро.

Хоч розповідь коротка й жартівлива,

Мета її ясна й правдива.

Саме Езопові байки є скарбницею сюжетів для світової літератури.

IV. Мотивація навчальної діяльності



Оголошення теми й мети уроку.

Вчитель. «Так, народ знає і любить Крилова так само, як Крилов знає і любить народ», – писав відомий російський літературний критик В.Бєлінський про видатного байкаря, чиї чудові байки усі знають з дитинства й не перестають дивуватися їхній мудрості. Про них і буде наш урок.

Ми познайомимось з особистістю російського байкаря І.Крилова та його прекрасним твором «Вовк та Ягня». І мені б хотілося, щоб не просто запам’ятали факти біографії Крилова, знали зміст та вміли аналізувати його байку, а щоб пройнялись тими проблемами, які підіймаються в байці. Видатному байкарю російський поет М.Ісаковський присвятив чудові рядки:



(Учениця читає вірш)

Кто не слыхал его живого слова?

Кто в жизни с ним не встретился своей?

Бессмертные творения Крылова

Мы с каждым годом любим все сильней.

Со школьной парты с ними мы сживались,

В те дни букварь постигшие едва,

И в памяти навеки оставались

Крылатые крыловские слова.

Сокровищница мудрости народной

В них людям открывалась до конца,

И голос их прямой и благородный,

К добру и правде призывал сердца.

V. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу



Учитель. Зверніть увагу на портрет російського байкаря. Придивіться до очей цієї людини. В них відчувається незвичайна душевність і глибокий розум. Його збирався повісити О.Пугачов (керівник селянського повстання) за те, що батько Крилова брав участь у розгромі цього повстання. Він ледве не помер від голоду, коли в юності не отримав п’яти карбованців заробітку в канцелярії. Його мало не вбили бунтівні селяни, прийнявши за поміщика. Сумніваються в році його народження, тому що Крилов приписав собі ще рік, щоб влаштуватися на службу.

1. Повідомлення учня про життя І.Крилова.

Народився майбутній письменник 1769 року в Москві. Батько Крилова був бідним армійським офіцером. Він рано помер, залишивши в спадок сину лише скриню з книжками і велику матеріальну скруту. Мати байкаря – проста неосвічена жінка, але від природи надзвичайно розумна. Життя Крилова склалося так, що йому не довелося вчитися в школі. Мати, щоб допомогти сину вивчити французьку мову, щодня заставляла його читати їй французькі книги, хоч сама не розуміла жодного слова. Коли йому виповнилося 9 років, помер батько. З 10 років він був змушений працювати, щоб допомогти матері утримувати сім’ю. Працював у Тверському губернському суді. Його вже тоді називали Іваном Андрійовичем, і він мав своє місце за столом, завалене паперами, які переписував. У житті йому довелося бути й канцеляристом, і домашнім учителем. А ще розносив пакети, готував гусячі пера до роботи і потай читав книжки, за що злий і грубий начальник, помітивши те, бив його. Він не мав коштів на навчання і тому освіту здобував самостійно: вивчив 6 мов (у 50 років вивчив давньогрецьку мову, щоб читати в оригіналі твори грецьких авторів), математику, інші предмети. Лише в 40 років Іван Андрійович зміг влаштувати своє життя: заступив на службу до Петербурзької публічної бібліотеки, де прослужив понад 30 років, писав байки. Література приваблювала І.Крилова з юних років. Спочатку він пробував себе як драматург, писав сатиричні статті в журнали. З 1805 року входить у літературу як творець російської байки. За своє життя він написав більше 200 байок, видав 9 своїх збірників у Росії.

Крім того, він чудово грав на скрипці, добре малював. Видавав журнал «Пошта духів». 9 листопада 1844 року Крилов помер. У 1855 році в Літньому саду в Петербурзі на народні гроші поставили пам’ятник, де байкар зображений в оточенні героїв його байок.

2. Складання опорної схеми «Асоціативне гроно «Іван Крилов».


Росія Солдатська скри- Читання францу-

нька з книгами зьких книжок

Більше 200 байок Іван Крилов Драматург, байкар

Розносчик пакетів Тверський губер- Петербурзька

канцелярист, дом. нський суд публічна бібліо-

учитель тека (30 років)
3. Прослуховування аудіозапису художнього читання байки І.А.Крилова «Вовк та Ягня»

4. Інсценізація байки «Вовк та Ягня».

5. Словникова робота

Завсіди – завжди

Случилось – трапилось

Далебі – так і знай

Зволить – бажає, хоче

Сват – родич, батько дружини сина, або чоловіка дочки.

Розквитаюсь – розрахуюсь, помщуся

Гоноровисте – пихате, гордовите.

6. Бесіда з елементами аналізу твору.


  • Скільки героїв у байці?

  • Де відбувається дія твору? Коли?

  • З якою метою кожен із героїв опиняється біля струмка?

  • Як поводиться Ягня? Чому саме так? (Ягня впевнене в справедливості своїх слів, тому поводиться гідно. Звертається до Вовка шанобливо, у третій особі, що підкреслює їхнє нерівне становище: «Якщо пресвітлий Вовк дозволить, насмілюсь вам сказать, що воду в ручаю Від Світлості я нижче кроків на сто п’ю...»)

  • Чи можна назвати Ягня боягузом? (Ні. Ягня не оніміло від жаху, а намагається довести свою правоту, сперечається з Вовком)

  • Знайдіть у тексті фрази, що підтверджують безневинність Ягняти. Доведіть, що вони дійсно справедливі. (Ягня ще досить молоде, щоб зробити стільки зла)

  • Які слова Ягняти свідчать про те, що воно даремно доводить Вовкові свою невинність? («Ах, чим же винен я?»)

  • Як поводить себе у суперечці Вовк? У чому він звинувачує Ягня? Якою є його реакція на слова Ягняти? (Він нервується, гнівається, кричить, знаючи, що Ягня ні в чому не винне)

  • Навіщо сильний Вовк затіяв суперечку з Ягням? (Хоче, щоб хоча б зовні все було за законом)

  • Чого прагне Вовк? (Поживитися Ягням. Звичайно, він хоче досягти своєї мети, тому й наступає на Ягня)

  • Кожний наступ Вовка і відповідь Ягняти збільшують шанси останнього на перемогу чи поразку? Як ви вважаєте? (З кожною новою реплікою, що підтверджує безневинність Ягняти, воно наближається до своєї смерті)

  • Які почуття викликала байка у вас? (Почуття суперечливі: з одного боку – надія на щасливий фінал для Ягняти, а з іншого – відчуття трагічного фіналу подій, який підказується життєвим досвідом)

  • У чому полягає алегорія байки? (В образах тварин ми бачимо людей та їхні вчинки)

  • Як ви думаєте, носіями яких людських рис є персонажі байки? (Вовк – сильна, самовпевнена, підступна людина. Ягня – людина вихована, чесна, але через різні причини не може себе захистити)

  • Якою є ідея твору? (Засуджується несправедливість, влада сильного над слабким)

  • Зачитайте мораль байки. Як ви її зрозуміли?

  • Із яких частин складається байка? Як вони називаються?

  • У чому особливість розташування моралі в даній байці в порівнянні з байками Езопа?


7. Інтерактивна вправа «Сонечко»

Схарактеризуйте героїв байки за допомогою інтерактивної вправи «Сонечко»




брехливий




лицемірний

грубий

несправед-ливий

злий

нахабний

самовпев-нений

жорстокий

хитрий

підступний

Вовк



слабке, не може чинити опір Вовку




сміливе

чесне

маленьке, немає й року

має відчуття власної гідності

справедли-ве

добре

розумне

виховане

беззахисне

Ягня




  • В образі Ягняти показано позитивні риси, а в образі Вовка – негативні. Парадокс: позитивний герой страждає, а негативний живе далі, як і раніше. Чому? (Сила втілює владу, гроші, соціальне становище)

8. Проблемне питання

  • Чи можливі такі випадки, коли «у сильного безсилий винен» сьогодні? Чи вважаєте ви байку І.Крилова актуальною в наш час? (На жаль, у нашому суспільстві і в житті є ще багато негативних явищ, з якими треба боротися. У кожному з нас можна знайти таку рису, над якою можна і варто посміятися. І в цьому нам допоможуть байки І.Крилова, які є «книгою мудрості народу»)

  • Як ви думаєте, чи треба чинити в житті опір тим, хто живе за «вовчими законами»?

9. Дослідницька робота

  • Порівняйте байку Езопа «Вовк та Ягня» з байкою І.Крилова.

  • Як Крилов розвинув античний сюжет? Визначити спільне та відмінне в обох творах.

10. Складання таблиці «Спільне та відмінне у байках Езопа та І.Крилова»

Езоп

Крилов

Спільне

1. Назва.

2. Місце дії.

3. Дійові особи.

4. Сюжет («Боротьба» між персонажами. Діалог між героями. Трагічна кінцівка байки.)



Відмінне

1. Мова прозова

1. Мова віршована

2. Лаконічний, неемоційний діалог, мінімум інформації (де в буквальному сенсі немає жодного зайвого, тобто неінформативного, слова)

2. Значно розширений, емоційний діалог

3. Відсутність описових характеристик героя, яскравих реплік, художніх засобів, перевага дієслів, простих речень

3. Наявність яскравих реплік, «художніх оздоб» – епітетів, метафор, порівнянь. Широке використання різних частин мови, різноманітність синтаксичних конструкцій.

4. Мораль в кінці твору

4. Мораль на початку твору

5. Соціальна проблематика

5. Загальнолюдська проблематика




  • З уроків української літератури вам відоме ім’я Леоніда Івановича Глібова, з яким пов’язано становлення реалістичної байки.

11. Виразне читання підготовленим учнем байки Л.Глібова «Вовк і Ягня».

12. Порівняння байок І.Крилова й Л.Глібова.

  • Чим схожі та чим різняться сюжети байок І.Крилова та Л.Глібова?

І.Крилов

Л.Глібов

Спільне:

1. Назва.

2. Характеристика образів-персонажів.

3. Композиція.

4. Розвиток дії.

5. Трагічна кінцівка.

6. Головна думка.

7. Засоби художньої виразності.

8. Соціальне звучання


Відмінності

1. Дія відбувається літнього спекотного дня

1. Час дії вказано більш конкретно («Саме серед дня»). Це приблизно 12-13 годин

2.Ягня свідомо зайшло по дорозі до струмка, щоб напитися

2. Ягня бавилося, пустувало і не помітило, як опинилося біля річки, де зустрілося з Вовком, тобто зайшло до річки несвідомо

3. Вовк голодний

3.Характеристика Вовка конкретніша (страшенний, здоровенний, з підсилювальними суфіксами)

4. Висновок спокійний, безсторонній

4.Вживає народний вислів «Та - цур йому» та риторичне питання: «Нащо чіпать?»

5. Байка закінчується просто: «Сказал и в тёмный лес Ягненка поволок»

5. Після трагічного закінчення відтворюється картина страждань матері, яка втратила дитину

6. Зустрічаються застарілі слова «надобно», «гневаться», «запрошлым летом»

6. Багато народних виразів: «собачий сину», «брешу», «базікати», «побивається, як рибонька об лід»

7. Наблизив жанр байки до живого мовлення

7. Збагатив байку народним колоритом


VI. Закріплення знань, умінь і навичок

1. Бесіда

  • Що нового вніс в байку російський поет?

  • Проти яких людських вад і суспільних недоліків спрямована байка «Вовк та Ягня»?

2. Творча робота

  • Як ви розумієте зміст епіграфа?

VII. Домашнє завдання

1. Вивчити байку напам’ять.

2. Порівняти оригінал байки Крилова з перекладом М.Терещенка (сюжет, розвиток дії, образи, мовна характеристика, художні особливості).




КРИЛОВ І. А.







КРИЛОВ І.А.



КРИЛОВ І.А.

«Вовк та Ягня»


«Вовк та Ягня»



«Вовк та Ягня»







Пам’ятник І.А.Крилову в Петербурзі



База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка