Урок географії у 6 класіСкачати 104.56 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір104.56 Kb.
Урок географії у 6 класі.

Підготувала вчитель географії Нововолинської ЗОШ №4 імені Т.Г.Шевченка

Прядун Тетяна Федорівна

Тема. Світовий океан. Суходіл в океані.

Практична робота 7. Позначення на контурній карті морів, проток,

заток, островів.

Мета: формування поняття «Світовий океан» та ознайомлення з його складовими, актуалізувати знання про Світовий океан, проаналізувати знання про суходіл в океанах;

розвивати практичні навички вміння користуватися картографічними матеріалами; формувати вміння складати схему «Склад Світового океану»; виховувати в учнів природоохоронні навички бережливого ставлення до водних багатств планети.

Обладнання: фізична карта світу, атласи, практичні зошити,контурні карти, мультимедійний проектор,

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, урок – розвідка.

Поняття: Світовий океан, протока, затока, окраїнне море, внутрішнє море, острів, півострів.
Без міри. Без початку. Без кінця,

Чудово в гніві і в спокої.

Ти в урагані - дзеркало творця,

У полярних льдах і в південній сині

Завжди неповторне, живе.

Твоїм створінням ім'я - легіон,

З тобою виникло житіє земне,

Лик вічності, невидимого трон,

Над усім ти царюєш, саме собі закон.

Джордж Гордон Байрон


ХІД УРОКУI. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань і навичок учнів.

Мозковий штурм

 1. До якої із оболонок Землі відносять океани?

 2. Гідросфера , як водна оболонка Землі. Назвати основні частини гідросфери?

 3. Як відбувається світовий кругообіг води і яка участь в ньому океанів?

 4. Яке значення гідросфери?

 5. Які способи зображення вод суходолу на плані місцевості та карті?III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

«Р О З В І Д К А»

Учитель- керівник РОЗВІДКИ

Дивовижний витвір природи, колиска життя на Землі — океан.

Слово «океан» прийшло до нас із давньогрецьких міфів. Називали так бога однойменної ріки, що омиває весь земний світ. Звідси і прийшло поняття «світовий океан». Тому нашу планету називають ще «голубою планетою». Тому сьогодні на уроці ми будемо подорожувати водами світового океану, так як тема нашого уроку - «Світовий океан та його частини», розкриємо з вами складові частини: моря, затоки, протоки, острови, півострови. Зануримося у історію.

IV. Вивчення нового матеріалу. 


«Пізнання і мандри невіддільні.

Це неодмінна риса всіх мандрівників,

збагачувати людину величністю

і різноманітністю знань»


К. Паустовський

Отже, ми з вами відправляємо у розвідку 4 експедиції ( клас ділимо на 4 групи, та кожна з групп обирає командира)1 група – досліджує Тихий океан

2 група – досліджує Атлантичний океан

3 група – досліджує Індійський океан

4 група – досліджує Північний Льодовитий океан

Кожна группа має з'ясувати де розміщений океан та які об'єкти у ньому є. Робота з картою океанів(5хв.)

Групи повертаються з розвідки:

Обробляємо дані: 1. Зясуємо, що таке Світовий океан.

 2. З чого він складається?

 3. Які об’єкти в океані знаходяться?

Доповідають командири групп про свої спостереження

Розповідь учителя

Як відомо, у Світовому океані міститься 97% всієї води на Землі. І, як заявляють океанографи, тільки 5% з них повністю вивчено.

Світовий океан. Світовий океан — безперервний водний простір на поверхні Землі, що оточує материки й острови. Це — найбільша водойма нашої планети, що становить більшу частину води гідросфери, займає 70,8 % земної поверхні. Світовий океан єдиний. Оскільки в ньому розташовані материки й острови, то його умовно поділяють на чотири частини — океани: Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий


Схематично ми можемо відобразити те що помітили у розвідці:

Тепер ми з вами спробуємо дати коротку характеристику кожному об'єкту. 1. Тихий океан був названий так іспанським мореплавцем Фернаном Магелланом. Незважаючи на те, що він досить бурхливий і часто тут бувають шторми і смерчі, під час експедиції Магеллана, яка тривала рік, постійно стояла хороша погода, спостерігався штиль, і це було причиною подумати, що океан справді тихий і спокійний. Коли правда відкрилася, перейменовувати Тихий океан вже ніхто не став. У 1756 році відомий мандрівник і дослідник Баюш запропонував називати його Великим, так як це найбільший океан з усіх. До сьогоднішнього часу вживаються обидва ці назви. Тихий океан — найглибший серед океанів. Тут міститься найглибша западина Світового океану — Маріанська, її глибина становить 11 022 м.

 2. Атлантичний океан. Праці давньогрецького історика і географа Страбона описували цей океан, називаючи його Західним. Пізніше деякі вчені іменували його Гесперидським морем. Це підтверджується документом, датованим 90 роком до нашої ери. Вже в дев’ятому столітті нашої ери арабськими географами було озвучено назва «море Мороку», або «море Тьми». Таке дивне ім’я Атлантичний океан отримав через хмари піску і пилу, які піднімали над ним вітру, що постійно дмуть з Африканського континенту. Вперше сучасна назва прозвучала в 1507 р., після того як Колумб досяг берегів Америки. Офіційно таке ім’я закріпилося в географії у 1650 році у наукових працях Бернхарда Варена. Ще є одна версія походження назви, цю назву океанові дали давні греки за ім’ям міфічного героя Атланта, який нібито стояв на краю землі й тримав на плечах небесне склепіння.

 3. З назвою Індійського океану все гранично просто. Індія — одна з перших країн, відомих Стародавнього світу. Води, які омивають її береги, були названі на її честь. Він незвичайний тим, що майже повністю розміщений у Південній півкулі між берегами Африки, Азії, Австралії й Антарктиди.

 4. Причиною дати назву Північного Льодовитого океану стало безліч крижин, дрейфуючих в його водах, і, звичайно ж, географічне положення. Друге його ім’я – Арктичний — походить від грецького слова «арктикос», що означає «північний». Уперше його визначив як окремий океан у 1650 р. голландський географ Б. Вареніус. У 1845 р. Лондонське географічне товариство дало назву океанові — Північний Льодовитий, який наймілкіший з усіх, проте най суворіший і наймогутніший океан

Працюємо з картою океанів (знаходимо межі океанів)

Доповнення

Але з давніх часів існує ще одна думка, згідно з яким виділяється п’ятий океан – Антарктичний, або Південний. Аргументуючи таке рішення, океанологи приводять в доказ той факт, що води, які омивають береги Антарктиди, дуже своєрідні і система течій в цьому океані відрізняється від решти частини водних просторів. Не всі згодні з таким рішенням, тому проблема поділу Світового океану залишається актуальною. Деякі вчені пропонують виокремлювати ще Південний океан, який омиває Антарктиду.

- Дивимося цю межу на карті океанів.

Перейдемо до основних обєктів, що помітили наші розвідники:

Моря та затоки. Як ми можемо описати побачене? ( розповіді експедицій).Море — це частина океану, що відрізняється від нього властивостями води, течіями, організмами. За рівнем відокремленості від Світового океану розрізняють внутрішні й окраїнні моря.

Внутрішні моря заходять далеко в суходоли й з'єднуються з океанами протоками .(Знаходимо їх на карті та називаємо) 

Окраїнні моря не дуже заглиблюються в суходіл і відокремлюються від океану островами чи нерівностями дна .(Знаходимо їх на карті та називаємо) 

Протока - відносно вузька частина водного простору, що сполучає дві сусідні водойми. .(Знаходимо їх на карті та називаємо) 

Затока - частина океану або моря, що заглиблюється в суходіл, але має широкий зв'язок з океаном. .(Знаходимо їх на карті та називаємо) 

Суходіл в океані. На суходіл припадає тільки 29 % земної поверхні. Найбільші масиви суходолу — материки : Євразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Австралія, Антарктида (показуємо на карті)Острів - це відносно невелика ділянка суходолу, з усіх боків оточена водою.

Архіпелаг - група островів, розташованих недалеко один від одного. Найбільший архіпелаг Землі — Малайський. Його острови розміщені між Євразією та Австралією ( знаходимо на карті архіпелаги)

Отже, основні обєкти ми вивчили. А чи всі острови в океані однакові?

За походженням острови поділяють на три групи: материкові, вулканічні й коралові.

Материкові острови — це ділянки суходолу, що колись були частиною материка, а потім відокремилися від нього внаслідок руху земної кори. Вони мають подібну до материкової природу: наприклад, Мадагаскар, Шрі-Ланка, Сахалін, Куба.

- Показуємо на карті

Вулканічні острови утворилися внаслідок вулканічних вивержень на дні океанів і морів. Вони невеликі за площею, часто формою подібні до вулкана. Вулканічні острови розміщені групами й утворюють ланцюг гірських вершин. Особливо багато вулканічних островів у Тихому океані (Курильські, Гавайські та ін.).

- Показуємо на карті

Коралові острови — результат життєдіяльності морських тварин — коралових поліпів 

Такі острови утворюються внаслідок скупчення вапнякових скелетів відмерлих поліпів. Формою бони здебільшого нагадують суцільне або розірване кільце, що оточує мілководдя. Цим мілководдям може бути вершина підводного вулкана. Острів такої форми називають атолом.

Найбільшим кораловим островом є Великий Бар’єрний риф біля східних берегів Австралії.

- Показуємо на картіПівостровом - називається ділянка суходолу, що оточена з трьох боків водою, а з четвертого є продовженням материка. Півострови утворюються переважно під впливом рухів земної кори — опускання окремих ділянок суходолу або підняття частин морського дна. Найбільший півострів на Землі — Аравійський, Індостан, Скандинавський півострів, Піренейський, Апеннінський.

- Показуємо на картіV.Закріплення вивченого матеріалу (виконання практичної роботи)

Практична робота 7

Тема.  Позначення на контурній карті материків, океанів, морів, проток, заток, островів.

Позначте на контурній карті географічні об'єкти: • На дошці написана географічна номенклатура, яку необхідно нанести на контурні карти.

Материки: Евразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Австралія, Антарктида.

Океани: Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий.

Моря : Чорне, Азовське, Середземне, Червоне, Берингове, Карибське, Балтійське

Протоки: Керченська, Гібралтарська, Магелланова, Дрейка, Берінгова, Мозамбіцька.

Затоки: Біскайська, Бенгальська, Мексиканська, Гвінейська.

Півострови: Індостан, Піренейський, Сомалі, Юкатан, Скандинавський. Аравійський, Кримський, Лабрадор.

Острови:    Велика Британія, Гренландія, Мадагаскар, Нова Гвінея;
VІ. Підсумок уроку

«Опитування – естафета»

1. Як називають безперервний водний простір на поверхні Землі?

2. Назвіть океани, який з них найбільший?

3. Частини Світового океану це?

4. Як поділяються острови за своїм походженням?

5. Які моря омивають Україну?

6. Що таке море ?

7. Що таке Затока ?

8. Чим відрізняються море і затока?

9. Що таке острів ?

10. Що таке Півострів ?

11. Чим відрізняються острів і півострів?

12. Чим відрізняються внутрішні та окраїнні моря ?

Нагородження експедицій (виставлення оцінок)
VІІ. Домашнє завдання.

Вивчити параграф 41.

Закінчити практичну роботу.

Навчитися показувати географічні об’єкти .«Вода! Ти саме життя!

Ти – найбільше багатство!»

Антуан де Сент-Екзюпері

Скарбничка дослідника

-Найнезвичайнішим морем Світового океану є Саргасове море. Воно знаходиться в Атлантичному океані, у нього зовсім немає берегів. Саргасове море — це район Атлантики, де у великій кількості ростуть особливі саргасові водорості, що можуть жити, не прикріплюючись до дна.
- Майже 95 % всієї води на Землі – засолена та непридатна до вживання. З неї складаються моря, океани і солоні озера. У сукупності все це називається Світовим океаном. Площа його становить три чверті від усієї площі планети.

- Наука, що вивчає океани, – океанологія

- Найглибше місце в Світовому океані – це Маріїнська западина, глибина її становить 11 035 м від рівня поверхневих вод.

- Якщо розглядати глибину морів, то самим глибоким морем вважається Филлипинское. Його глибина досягає 10 540 м. На другому місці за цим показником Коралове море з максимальною глибиною в 9140 м.

- Найбільший океан – Тихий. Його площа більше, ніж площа всієї земної суші.

- Найсолоніше море – Червоне. Знаходиться воно в Індійському океані. Солона вода добре підтримує всі потрапляють в неї об’єкти, і, щоб потонути в цьому морі, потрібно дуже постаратися.

- Найзагадковіше місце знаходиться в Атлантичному океані, і назва йому – Бермудський трикутник. З ним пов’язано безліч легенд і загадок.

- Найотрутніший морська істота – це голубокольчатый восьминіг. Він мешкає в Індійському океані.- Наймасштабніше скупчення коралів в світі – Великий Бар’єрний риф, що знаходиться в Тихому океані.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка