Урок: Філософсько символічний зміст повісті Е. Хемінгуея «Старий і море»



Скачати 138.02 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір138.02 Kb.
Біленська ЗОШ

Вчитель світової літератури Блищик Л.П.
Урок: . Філософсько – символічний зміст повісті Е.Хемінгуея «Старий і море»

Мета: визначити основні проблеми і мотиви повісті Е.Хемінгуея «Старий і море», розглянути образну систему твору; розвивати творче мислення учнів, активізувати їх пізнавальні інтереси, виховувати високий гуманізм, формувати моральні цінності та ідеали.

Обладнання: малюнки учнів, створені на основі вражень від прочитання твору, презентація учнів «Е.Хемінгуей – людина – легенда », документальний фільм

«Спогади про Е.Хемінгуея», мультиплікаційний фільм « Старий і море », виставкова галерея, човен, морське обладнання.

Тип уроку: урок поглибленого вивчення художнього твору.

Хід уроку

I. Вступне слово викладача.

Творчість Ернеста Хемінгуея протягом багатьох десятиліть привертає увагу читачів і критиків. Вони відкривають у ньому все нові і нові риси, губляться перед «таємницею» авторської манери письменника, виступають із суперечливими судженнями про його твори. І чи не найбільшу кількість таких суперечливих відгуків викликала філософська повість-притча «Старий і море», написана письменником у 1952 році. «Старий і море» – «лебедина пісня» автора, якою він гідно завершує свій творчий шлях, що підбиває філософський підсумок його боротьби за гуманізм, за красу, за гідність людського життя. У 1954 р. за цей твір Хемінгуею присудили Нобелівську премію.



II. Оголошення теми уроку.

Отже, на уроці ми спробуємо розгадати «таємницю» повісті «Старий і море», розкрити її високий гуманістичний пафос, дати відповідь на питання, про що ця повість: про двобій людини і риби, чи про гармонію людини і природи, про силу чи безсилля людини, про людську мудрість чи про людське безумство, про самотність людини в світі природи і в суспільстві чи невидимих зв’язках, що існують між людьми?

Попередньо учні отримали випереджальне завдання: познайомитись з фактами біографії Е. Хемінгуея за підручником та додатковою літературою.

Хемінгуей – людина-легенда.

Чому Хемінгуей зажив слави людини-легенди?

ІІІ. Використовуючи інтерактивну вправу мікрофон пригадайте цікаві факти з життя Ернеста Хемінгуея

Учень 1.Народився Ернест Міллер Хемінгуей 1899 року в містечку Оук Парк поблизу Чикаго у досить заможній родині приватного лікаря. Хлопчик ріс міцною, здоровою дитиною, змалку багато читав. Справжнім другом був батько, який дуже любив природу, рибальство. Інколи брав малого Ернеста на виклики до хворих, і той мав змогу познайомитися з простими людьми.

Учень 2. Після закінчення школи 1917 року він відмовився вступити до університету, як наполягали батьки, і поїхав до дядька в Канзас Сіті працювати репортером газети. Через рік записався у транспортний підрозділ червоного Хреста. І це його перше знайомство з війною закінчилося тяжким пораненням. За порятунок італійського солдата отримав срібну зірку « За доблесть » та

« Воєнний хрест ». у 1929 році вийшов його роман « Прощавай, зброє!».



Учень3 . Двічі побував в Іспанії: там раз побачив кориду, став її палким прихильником. Його дії – сафарі, рибна ловля, дружба з матадорами, подорожі, вічний рух, неспокій. У 1937 – 38 рр. він знову в Іспанії, тепер уже на війні. Ризикуючи власним життям, бував на найнебезпечніших ділянках фронту. А у 1944 році взяв участь у воєнних діях після відкриття другого фронту під час другої світової війни.

Учень 4. У роки другої світової війни Хемінгуей у чині майора мав свою "армію” (100 багнетів), яка була моторизованою і з якою він бував у тилу у німців далеко від армії; одного разу звільнив французьке місто, ввійшов у Париж скоріше за командуючого, за що мало не потрапив до військового суду, бо згідно із Женевською конвенцією кореспонденти не мали права брати в руки зброю, а Хемінгуей був військовим кореспондентом. Хемінгуей багато писав про війну європейських народів проти фашизму. Під час цієї війни разом із друзями він плавав на своїй яхті "Пілар”, вистежуючи німецькі підводні човни і викликаючи літаки. Навіть думав зустрітися з таким човном, пришвартуватися до нього і підірвати себе разом із ним.

Учень 5. На початку 50 років Хемінгуей активно працював над повістю

« Старий і море ». Отримавши схвальні відгуки видав книгу у 1951 році, а у 1953 році його нагородили престижною Пулітцерівською премією, визнавши повість найкращим прозовим твором. Через рік отримав за неї ж Нобелівську премію.



Учень 6. Хемінгуей був людиною неординарною, фізично витривалою, мужньою, сильною. У 60-річно-му віці він мав зріст 185 см, 90 кг ваги, міг поцілити з пістолета на відстані півсотні метрів у цигарку, яка була в роті когось із знайомих; в молоді роки він вистояв раунди проти чемпіона важкої ваги; входив у клітку з левами; був непоганим спринтером, умів, ніби справжній матадор, убити бика, був прекрасним яхтсменом, гірськолижником, плавцем, снайпером, рибалкою (одного разу впіймав рибу вагою 468 фунтів).

Учень 7. Хемінгуей, живучи на Кубі, близько познайомився із рибальськими сім’ями, зрозумів те співвідношення речей, про яке замислювався сам. Письменнику хотілося передати читачам такий досвід, який ніхто ніколи не передавав.
Учень 7. В 1959 році Фідель Кастро прийшов до влади на Кубі. В 1960 році письменник повернувся до США, в Айдахо. Останні роки життя Хемінгуей страждав тяжкими депресіями і розладами психіки, а також цирозом печінки. В 1960 р. він лежав в клініці штату Мінесота з діагнозом депресії та серйозний розумовий розлад. Після повернення з лікарні Хемінгуей вкоротив собі віку, вистріливши собі в лоба з мисливської рушниці. Це відбулось 2 липня 1961 р. в його власному будинку в Кетчемі, штат Айдахо, США.

Вчитель :Справді створюючи повість “Старий і море” Хемінгуей знайшов по-справжньому позитивного героя, якому ніколи не були властиві ні внутрішні рефлексії .(емоційне осмислення власних переживань, роздуми над динамікою власного стану), ні бажання втекти від трагічногосвіту

Вчитель:Пригадайте яка історія створення повісті” Старий і море”?

Учень1 Один із прототипів повісті – рибалка Григоріо Фуентес, котрий жив у селищі Кохімар

Одного разу, коли рибалка і письменник пливли на шхуні, вони зустріли старого і хлопчика, які боролися з великим Мартіном. Ця зустріч і стала поштовхом для створення повісті «Старий і море».

Учень2:За жанром – це повість-притча.

Вчитель:- Пригадаймо, що ж таке притча? (Притча – твір із чітко вираженою мораллю,

з конкретною повчальною ідеєю.)

Вчитель:На перший погляд, твір простий, але є в повісті підтекст, який піднімає зміст на рівень філософських узагальнень

Робота в групах(учні, отримавши випереджувальне завдання підготували запитання до твору і відповіді

1 Як починається твір?

2 (Події відбуваються на Кубі. 84 дні старий рибалка марно

виходить у море – не може спіймати жодної рибини. Перші 40 днів із ним

рибалить хлопчик, але невдовзі його батьки, назвавши старого невдахою,

наказують синові перейти до іншого рибалки, з яким він першого ж тижня піймав

три величенькі рибини.)

1 Чому ж хлопчик не зрікся старого, а завжди зустрічав його і намагався

допомогти? (Бо дуже любив чоловіка, який навчив його рибалити. Він співчував

його бідності, його невдачам і непохитно вірив у те, що старий – найкращий у

світі рибалка. Хлопчику важко було дивитися, як старий щодня повертався ні з

чим, і він щоразу допомагав йому – «піднести змотану снасть, гарпун, ості або

щоглу з вітрилом.)

1зачитаймо, який вигляд мав старий рибалка…

2 (Старий був кощавий, виснажений,

потилицю його поорали глибокі зморшки, на обличчі темніли коричневі плями


нешкідливого раку, що з'являються від сонячного проміння. Долоні старого були

посічені рубцями від плетеної жилки, якою він тягнув з води велику рибу. Та

жоден з тих рубців не був свіжий – усі старі, як борозни на пересохлій землі. Геть

усе в ньому було старе, крім очей, а вони мали колір моря і блищали весело й

непереможно.»)

1 Як поводяться в бесіді Сантьяго і Маноліно?

2 (Вони ставляться один до одного з

великою повагою і поводяться як рівні. Це справжні товариші, хоча хлопець

щораз підкреслює, що старий багато чого навчив його, що він його вчитель. І

якщо хлопчик допомагає старому, то це щира вдячність, а не милостиня. Він не

тільки не кривдить гордого рибалку, але і підтримує його, вірить у нього.

Манолін всім серцем відданий Сантьяго. Улюблений вид спорту обох – бейсбол,

про нього вони можуть говорити годинами.)

1 Розкажіть про життя старого рибалки.

2 (Він живе дуже скромно. Сіть свою

продав. Його вітрило – латка на латці, спить він на ліжку, де матрац заміняють

старі газети, накривається старою солдатською ковдрою, сорочка на ньому теж

латана - перелатана. У кімнаті – стіл та стілець, а просто на долівці – місце для

вогнища, де старий варив собі їсти. Але він не впадає у розпач.)

1 Чи допомогла старому рибалці його віра, що щастя до нього повернеться і він

обов'язково спіймає велику рибу?

2(Так. Він знову виходить у море і нарешті йому

вдається піймати величезну рибину.)

1Опишіть рибину, яку спіймав старий.

2 («Жилка й далі помалу, але невпинновиринала з води, а тоді поверхня океану перед човном здулась, і рибина випливла

на світ. Вона випливала довго, наче їй кінця-краю не було, із боків її струменіла

вода. Рибина виблискувала проти сонця, голова й спина в неї були темно-

фіолетові. А широкі смуги на боках видавалися в сонячному промінні блідо-

бузковими. Її довгий, як бейсбольна битка, і загострений на кінці меч скидався на

рапіру. Рибина показалася з води на всю свою довжину, а тоді знов пірнула – без

сплеску, мов досвідчений нирець, - і старий побачив, як востаннє майнув її

великий, схожий на лезо коси хвіст, і одразу ж по тому жилка швидко побігла у

воду слідом за рибиною».)

1 Скільки часу триває двобій старого з рибою?

2 (Три дні і три ночі.)

1 Чи згадує Сантьяго в морі про хлопчика?

2(І не раз. Закон боротьби за існування

розлучає їх, але це не заважає їхній дружб. Протягом усього поєдинку з рибою

старий думає про хлопчика.)
1 Чи брав старий рибалка, виходячи в море, із собою харчі?

2 (Ні. Брав лише пляшку

води. Старий змусив себе їсти тунця, якого брав для наживки, аби тільки не

втратити силу.)

1 Чого найбільше боїться старий, вбивши рибину та прив'язавши її до човна? Хто

вкрав його щастя?

2( Щастя вкрали акули, які об'їли рибину. Знесилений майже без

зброї старий бореться з хижаками, але акули таки беруть гору. Підпливаючи до

рідного села зі скелетом зловленої риби, старий все ж відмовляється вважати себе

переможеним.)

1 Що снилося старому після повернення додому, і чому автор закінчує свій твір

саме такими словами?

2 (Старому часто сниться сон – спогад про Африку, про його

молодість, про колишні подорожі. Коли йому довго не щастило, він немов

викликав цей сон, і це додавало йому сил. Особливо подобався старому сон про

левів на білому піщаному березі. І він любив їх так само, як любив хлопчика.)

1Яку підказку дає нам Хемінгуей цим сном про левів?

2 (Хемінгуей хоче намдоказати, що людина постійно діє, не дивлячись на те, що вона стара, самотня.Вона вірить в себе.)



Вчитель:”Старий і море”має філософсько-символічний зміст, автор порушує загальнолюдські проблеми.Які проблеми, на вашу думку порушуютьсяів цьому творі( Учні визнають проблеми самостійно і коментують

Слайд 1(Проблема як треба жити як бути людиною, як ставитися до природи, як знайти свій сенс буття , як сприймати поразки)

А) Людина і природа;

Б) Людина і суспільство;

В) Людини і Всесвіт;

Виконуєм інтерактивну вправу «асоціативний кущ». Якже вирішує цю проблему герой. Учні створили презентацію вирішення цю проблему через образи,поняття.

Малюнок1. Малюнок2.



Малюнок3.


Повість «Старий і море »- модерністський твір. Для модернізму характерна посилена увага до внутрішнього світу особистості.

Перша група підготували таблицю узагальнення «Старий і море» як модерністський твір. Таблиця №1.



Риси модернізму

Приклади з тексту

1. Особлива увага до внутрішніх пере- живань особистості



Глибоко показані почуття й переживання Сантьяго, найменші порухи його почуттів, його думки й відчуття


2. Людина — уні- кальний і неповтор- ний світ

Сантьяго створює власну концепцію світу, що відображає його погляди на стосунки з природою, людством, на призначення лю­дини, її зміст життя

3. Проголошується пріоритет людини, її цінність



Сантьяго — звичайний рибалка, але він ли- кликас великий інтерес автора, котрий ви­знає унікальність кожної людини

4. Злиття філософії та літератури



У повісті в художній формі порушуються актуальні філософські питання, одвічні проблеми буття людства

5. Пошук нових шля­хів у мистецтві



Психологізм, символіка, поєднання конк­ретного і філософського планів, оновлення жанру притчі тощо

Свій твір Хемінгуей побудував, використовуючи дуже багато символів. Для того,щоб зрозуміти зміст образів твору слід заглянути до словничка символів.(На партах лежать словнички символів).

Океан-це життя.

Рибина-це мрія,мета,до якої людина іде все життя і досягає її.

Акули-це негаразди,небезпека, вороги,що трапляються в житті людини і з ними завжди треба боротися.

Хлопчик Маноліно- це надія на майбутнє, на продовження роду.

Леви-це символ юності,дитинства,того,що допомагає жити.

Вітрило – співвідноситься з символікою повітря, вітру. Є атрибутом фортуни й уособлює її

мінливість.

Море – давні греки бачили в морі втілення материнського початку. В той же час – це образ стихії, що несе лихо і смерть. Плавання морем нерідко розглядається як стан мііжжиттям і смертю. Море – це ще й непереборна сила природи, сама вічність.

Човен на тлі безмежного простору – самотність.

Значення цих символів, як бачимо, підтверджує філософський зміст повісті-притчі «Старий і море».

Що є головним у творі? Про що він? Про рибалку,звичайного трудівника,чи про людину взагалі? Що символізує собою Старий.

Сантьяго називає себе незвичайним старим. Що було незвичайним у його вигляді, поведінці?

Учні з творчої групи склали таблицю дослідження про незвичайність Сантьяго, чим він відрізняється від звичайних рибалок?

Таблиця №2.




Аспекти порівняння

Звичайні рибалки

Сантьяго

Портрет фізичні ' якості

Нічого особливого, ав­тор не акцентує уваги на їх описі

«Геть усе в ньому було старе, крім очей, а вони мали колір моря і бли­щали весело й непере­можно»; мав «дивовижні плечі — і досі ще могутні, хоч які й старі»; міг ці­лий день рибалити і нічого не їсти; не втратив зір: пив жир з акулячої печінки, корисний для здоров'я

Поведінка


Рибалили групами, лю­били спілкуватися, об­говорювати різні події

Жив дуже самотньо, сам виходив у море. Не мав грошей, часто не мав їжі, але його це мало хвилю­вало, бо море було змістом його буття

Ставлення до моря

«Вони говорили про нього як про суперника, як про бездушний простір, ба на­віть як про ворога»

«Та старий завжди думав про море як про жінку, про живу істоту, що може подарувати велику ласку й позбавити її»

Ставлення до тварин

Як засіб виживання

Сантьяго любив і жалів тварин, вони були для нього друзями, рівними йому, відчував єдність із ними

Сенс рибо­ловлі

Засіб існування й збага­чення

Риболовля — його при­значення, сенс буття, спо­сіб виявлення своєї люд­ської сутності: «Ти вбив рибу не тільки на те, щоб вижити самому й продати її м'ясо... Ти вбив її задля власних гордощів і тому, що ти рибалка»

Зміст буття +

Не замислюються над ним

Сантьяго — філософ, він думас про те, задля чого він прийшов у світ і для чого все існує в світі: «Своєї долі шукають всі — і люди, й птахи, й риби»; «Треба думати лише про одне, про те, задля чого я народжений»

Вміння ри­балити

Володіли певними на­вичками, але не такими, як Сантьяго

Умів найглибше закину­ти гачок, довго очікувати здобич. Тривалий час боровся з рибою, виявля­ючи рибацьку майстер­ність, не злякався акул, не кинув велику рибу, хоча це загрожувало його безпеці

Ставлення до невдач

Боялися невдач, відвер­талися від невдах

Сантьяго не відчував себе переможеним, він мужньо сприймав невдачі, сподіва­ючись на краще

Мрії

Читачам нічого не відомо про них

Старому снилися Африка, дивовижні краєвиди, леви

Висновки учнів.



VII. Застосування знань, вмінь і навичок.

А зараз створіть сенкан. На це завдання ви отримуєте 2 хвилини, а потім представляєте свої варіанти класу. Орієнтовний приклад.

1. Сантьяго.

2. Цілеспрямований, наполегливий.

3. Прагне, мріє, досягає.

4. Людина, яку знищити неможливо.

5. Старий.

Епіграфом до нашого урок був вислів:

«людину можна знищити, але перемогти її не можна». «Людина не для того створена,щоб терпіти поразки». Як ви розумієте цей вислів? Розкрийте його суть за допомогою схеми.

Що?Де?Коли?Чому?Як?

Учні коментують схему.А саме:

1.Що означає цей вислів?

2.Де ми можемо бачити прояв цієї цитати?

3.Коли людина приходить до такого висновку?

4.Як людина змагається за своє існування ,за свою перемогу?

5.Чому герої ніколи не вмирають?



Запрошення до фотосалону.

Перегляд фрагменту уривка з фільму «Старий і море»-«Повернення старого на берег».



Заключне слово вчителя.

Я намагався змалювати справжнього старого,справжнього хлопчика,справжнього старого і справжню рибу.І якщо я зробив це достатньо і правдиво,то вони,звичайно,можуть тлумачитися,як постійний пошук людиною боротьби за своє існування та виживання. Фінал твору має щасливий кінець.



VII.Виставлення оцінок за урок і їх мотивація.

VIII. Домашнє завдання. Скласти кросворди до повісті «Старий і море__

Підготуватися до написання твору на одну із тем.



Індивідуальне завдання: підготувати розповідь ,про види прикладного мистецтва Японії.




База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка