Урок доброти: Подорож до країни Доброти



Скачати 94.43 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір94.43 Kb.
Урок доброти: Подорож до країни Доброти.

Мета:

Розвивати зв’язне мовлення учнів; збагачувати словниковий запас за рахунок введення образних виразів; розвивати уяву, творче та логічне мислення; виховувати почуття чуйності, доброти, любові.



Обладнання:

М’які іграшки; малюнки птахів, маски котика, собаки, поросяти, аудіо запис «Голубой вагон.»


Хід уроку.
УЧИТЕЛЬ.

Доброта-це слово, що зігріває, огортає теплом душу живої істоти,робить життя світлим і радісним. Особливо людської доброти потребують наші менші дво- і чотириногі друзі,яких ми приручили вдома або дружимо з ними в природі.

Ось дивіться, скільки їх у нас !Кіт, собачка, білка, кінь, зайчик,лиска, поросятко, голуб…Необхідно не лише милуватися ними, гратися та відпочивати з ними,а й доглядати –годувати, напувати, мити, розчісувати, водити на прогулянку, лікувати, жаліти, ставитися ніжно. Тоді очі вашої тварини засяють яскравими вогниками, вона радісно замахає хвостиком, притулиться до вас ,лизне, дасть лапку.

Людина ,яка дружить із живою природою, і сама стає кращою.

Сьогодні казковим потягом ми поїдемо в гості до Доброти.

Увага! Увага! Відходить потяг до країни Доброти. Просимо пасажирів зайняти свої місця. («Начальник потяга» дає свисток ,»првідник» підіймає жовтий прапорець. Діти стають одне за одним та імітують потяг: «Чук-чук, чу-чу-чу-чу-чу, ту-ту!»Звучить аудіо записозапис «Голубий вагон.»)

Увага! Увага! Потяг прибув до країни Доброти! (Діти сідають за парти. До класу заходить п’ятикласниця –«цариця Доброти.»)

ЦАРИЦЯ ДОБРОТИ.

Добрий день, діти! Я- цариця Доброти. Вітаю вас у своїй країні. Перепустку до моєї країни ви одержите після ,того, як відгадаєте три загадки. Назву тваринки не називайте, а лише відтворіть звук, характерний для неї.



Загадка перша. Хвіст гачком,а ніс п’ятачком. (Хрю-хрю!)

Загадка друга. Пухнастенький, вусатенький лапки м’які має ,весело стрибає.(Няв-няв!)

Загадка третя. Не говорить,не співає, добре хату стереже. Хто приходить –сповіщає. (Гав - гав!)

Учитель одягає дітям маски котика, собачки, поросяти. Діти аплодують «звірятам».



ЦАРИЦЯ ДОБРОТИ.

Діти, я хочу розповісти вам одну історію про маленьке цуценятко. Одного зимового дня воно сиділо і тихо скавчало. Мимо проходили люди,але ніхто не звертав уваги на бідолашне. Над ним пролітав сніжок, а лапки замерзли так, що під ним не танув сніг. Цуценя завмерло і тремтіло. І раптом почуло:»Дружок! Іди сюди!»Цуценя побігло на голос. Але це була не господар,а схожа на неї дівчинка з добрими очима. Вона взяла його до рук, притисла до себе,витерла лапки і дала шматочок пирога.

Неподалік була школа. Дівчинка подумала, що хтось із школярів загубив своє цуценя, і вирішила знайти господаря. Саме пролунав дзвінок на перерву,їх оточили діти. Вони гладили цуценя, пригощали своїми бутербродами, але воно було сумним.

Раптом діти розступилися і враз стало тихо… По снігу бігла дівчинка і кричала:»Знайшовся! Рябко!»Цуценя від радості застрибало,загавкало, побігло назустріч дівчинці.

Діти, що могло б трапитися з Рябком,якби на нього ніхто не звернув уваги? Діти висловлюють свої припущення.

УЧЕНЬ.

Дякуємо тобі,царице Доброти,за гостинний прийом і за мудру науку! Пам’ятатимемо твої добрі слова!



УЧИТЕЛЬ.

Любі мої, а тепер пригадайте пісні про тварин.(Діти виконують.) Діти, я знаю, що у багатьох із вас є чотириногий друг. Розкажіть нам про нього. (Діти розповідають.)



УЧИТЕЛЬ.

Ви в мене молодці,добрі, чуйні! Завжди лишайтеся такими.

Що ж означають слова добро, доброта?

1-й учень. Добро - корисна справа вчинок.

2-й учень. Доброта – чутливе, дружнє ставлення до людей, тварин, птахів, рослин.

УЧИТЕЛЬ.

Добро і доброта повинні жити у серці кожної людини. Запам’ятайте! На добро люди відповідають добром. Той, хто робить щось добре,не повинен чекати за це винагороди. Про це гарно сказав у своєму вірші Іван Драч.



УЧЕНЬ. Добро твориться просто –не за так,

Так,як цвіте і опадає мак,

Як хмарка в’ється і сміється пташка,

Як трудиться мурашка - горопашна.



УЧИТЕЛЬ.

Отже, той хто робить щось добре, не повинен чекати за це винагороди.



ЦАРИЦЯ ДОБРОТИ. Діти,продовжте прислів’я.

Хто людям добра бажає -…(той і собі має).

Перший крок до добра -…(не роби зла.)

Робиш добро -…(не кайся).

Робиш зло -…(зла й сподівайся).
СЦЕНКА «Про щирість.»
Автор. Один господар повернувся з міста,дав своєму синові медівник та й каже…

Господар. На, Васильку! Та поділися з Петриком по щирості.

Василько. А як діляться по щирості?

Господар. Отак, синку! Як переломиш медівник ,то даси більшу частину Петрикові, а собі лишиш меншу. Це називається по щирості.



Василько. То дайте Петрикові медівник, хай він ділиться по щирості.

УЧИТЕЛЬ. Яким, на вашу думку, є Василько?

Учні. Василько не добрий,а хитрий, нещирий.

УЧИТЕЛЬ. Отже,добра людина є щирою.

Послухайте казку «Добро і зло.»

Зло є причиною війн, голоду, знущань, зради, обману. Зла людина своїми словами і вчинками може завдати іншим великої шкоди. Але добро завжди сильніше ніж зло. Люди цінують і довго пам’ятають добрих людей, допомагають їм у тяжку хвилину,а від злих намагаються триматися подалі. Злі люди завжди одинокі.

ГРА «Ромашка.»

Ромашку розкладають на столі . Учні за бажанням і запрошенням учителя по черзі відривають пелюстки, читають уголос завдання і виконують його.

УЧИТЕЛЬ. Давніх - давен відомо, що бути добрим корисно. Доброзичливі люди добре почуваються і довше живуть. Про добрих, чесних,співчутливих дітей кажуть, що у них «кришталево чисті душі», прекрасна поведінка.

Медики стверджують, що сварки, образи,приниження негативно впливають на організму людини, що більшість захворювань серця спричинені саме шкідливим впливом неправильної поведінки.

Про злих, жалібних, брехливих,жорстоких людей кажуть, що у них «чорні душі».Потрібно змалку намагатися не заплямувати свою душу поганими вчинками, негативною поведінкою. Гарний настрій,веселість,радісне пізнання світу є запорукою доброго здоров’я.
Послухайте казку «Білка та вовк.»

Учитель пропонує дітям пригадати прислів’я про добро.

У лиху годину впізнаєш людину.

Шляхом зла не доходять до добра.

Добрим жити на світі веселіше.

Поспішайте робити добро.

Не встояти злу проти добра.

УЧИТЕЛЬ.

Послухайте вірш Любові Забашти «Людина починається з добра.»



УЧЕНЬ.

Сказав мудрець:

- Живи добро звершай!

Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро і вищу правду віра.

Людину відрізняє від мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара…

УСІ. Людина починається з добра!

ЦАРИЦЯ ДОБРОТИ.

Я пропоную вам дотримуватись таких правил доброти. (Показує на плакат, де записані правила.)

1.Допомагай слабким,маленьким, хворим.

2. Не будь жадібним.

3.Прощай іншим помилки.

4. Ніколи не заздри.

5.Будь добрим ,щирим.

Учень.

Дякуємо тобі,царице Доброти, за гостинний прийом і за мудру науку!



УЧИТЕЛЬ.

Ось і настав час повертатися додому. Звучить пісня «Голубий вагон.» (останній куплет).





Українська мова 3 клас

ТЕМА: Закінчення слова.
МЕТА: Формувати в учнів уявлення про закінчення слова як його змінну частину. Вчити визначати закінчення в словах шляхом словозміни. Розвивати в учнів творчу уяву, мислення творчі здібності шляхом виконання пізнавальних завдань. Сприяти розвиткові каліграфії, охайності письма. Розвивати кмітливість, дотепність. Підтримувати інтерес до мовних явищ, повагу до рідної мови. Виховувати позитивні риси характеру.
ОБЛАДНЕННЯ: Творчі завдання, карта подорожі, ілюстрації до малюнкового диктанту, підручник.

ХІД УРОКУ

1. Організація класу.

- От і все, дзвенить дзвінок, в гості йде до нас урок.

- Доброго ранку всім! Скажіть, а що мають на увазі люди, бажаючи доброго ранку один одному!

2. Актуалізація опорних знань.

А) Подорослішавши, люди все менше і менше помічають чарівного і незвичайного в оточуючому, адже скільки проблем існує! А як хочеться вірити у чарівника. Гадаю, ви не проти погратися? Тож запрошую вас у казку.

Ось перед нами квітуче і сонячне алфавітне королівство. А живуть тут букви, які часто утворюють слова, у дружбі і злагоді. Править королівством. Мудрий король Перо. Але мають вони поганого сусіда.

- Чорнильне королівство, де панує злий і заздрісний Кляксич. Не подобається йому, що поруч з брудним занедбаним Чорнильним королівством світить сонечко і розкошують квіти.

Вирішив Кляксич помститися їм. З того часу в Алфавітному королівстві здійнявся переполох, бо Помилки – вірні Кляксечеві слуги – заполонили все королівство. Але ми повинні об хитрити їх, обійти. Згода?

На уроках мови нам допоможуть: старанність, охайність, увага, спритність, активність і гарна дисципліна. Ми подружимось з жителями Королівства, якщо літери будимо писати каліграфічно, щоб король Перо був задоволений.

Б) Каліграфічна хвилинка. Попередньо підготовлена учениця:

- Щоб букви правильно писати,

Хвилинку каліграфії треба почати.

Букви писатиму рівненько,

Щоб були гарненькі.

Щоб залюбки дивилась я,

Вчителька, та ще й моя сімя.

А ось і наші провідники по королівству. Давайте спробуємо відгадати хто вони.



Ю Я Ї Д

Запишіть великі і рядкові літери. Ю ю Я я Ї ї Д д.

Серед поданих букв є такі, що можуть позначати один звук або два звуки. Придумайте і запишіть слова у яких би ці букви позначали два звуки.

В) Диктант – гра. ( закінчити слово одним із складів.)

Ве…(сна, рба), мо (тор, тив), ку…(ля, лон), ло (ток, ша).

Г) Завдання логічного характеру. Доберіть із наведених нижче слів ті, що стосуються цих людей.

Лікар –

Мужчина –



Муляр –

Домогосподарка –

Міліціонер –

Мити, борода, кран, брити, вікно, лезо, ганчірка, будувати, хворий, автомобіль, обстежити, перевірити, переслідувати, ліки, злодій, будинок.



3. Оголошення теми і мети уроку.

Вузлик ще один сьогодні

Будимо в'язати,

На уроці нову тему

Будемо вивчати.

Тема хоч і неспроста ,

Та для вас цікава.

Будуть вній нові слова,

Буде і забава.

Ми вже знаємо як будується текст і речення. Слова також мають свою будову. Досі ми ділили слова лише на склади. Але в них можна визначити й інші частини, які мають певне значення. Над темою “Будова слова” ми працюватимемо довго. Будемо виконувати багато цікавих вправ, які допоможуть краще вивчити рідну мову.



4. Робота над засвоєнням поняття « закінчення слова».

1. Створення проблемної ситуації. На дошці речення.

- Увага, орфографічний бій з помилками – слугами Кляксича.

На гілках красувалось яблуко.

Діти поспішають до школи.

- Що потрібно змінити, щоб отримати речення?

- Що залежить від останньої букви слова? (В даному випадку число – однина чи множина).

2. Робота з підручником.

За вправою 195.

- Чи можна вважати цей рядок слів реченням?

З віком лунає бадьора пісня.

- Що треба зробити зі словами, щоб утворити з них речення?

- То для чого ми змінюємо слова?

- А яка частина слова змінюється? Як би ви її назвали?

( Самостійне виведення правила учнями про закінчення слова).

3. Опрацювання правила з підручника. Змінна частина слова називається закінченням. Щоб знайти закінчення, треба слово змінити.

Закінчення позначається



Вправа 194.

Прочитати прислів’я про працю. Виписати з кожного прислів’я слово праця зі словом, зв’язаним з ним.

Зразок: Праця прикрашає людину.

Прикрашає ( що?) праця.

Без праці людина не живе.

Не живе ( без чого?) без праці.

Позначити змінну частину слова.

5. Фізкультпауза.

6. Узагальнення і систематизація набутих знань.

1.Записати текст ставлячи замість крапок закінчення слів – за вправою 197. (закінчення виділити).

Великі дороги що ведуть у широк.. світ, розпочинаються від стежки біля рідн… оселі, від материнськ… пісні.

2. Поняття про нулеве закінчення. ( на прикладі слів ліс, дуб).

3. Завдання пізнавального характеру.

До дошки виходять два учня. Потрібно з’єднати видові поняття з родовими.

КОРОП ОДЯГ ОКУНЬ

ВЕДМІДЬ КВІТКА НОСОРОГ

ПАНЧОХА ДЕРЕВО ШКАРПЕТКИ

ЯСЕН ТВАРИНА АПЕЛЬСИН

ТЮЛЬПАН РИБА ГВОЗДИКА

Зробити звукову модель « найсолодшого слова»; У словах що позначають родові поняття, виділити закінчення ( самостійна робота учнів).

4. Мені здається, що нам вдалось подолати усі перепони Кляксича. Ми виконали велику роботу. Але, зачекайте, ще одне завдання:

Як слово «робота» можна замінити п’ятьма літерами (праця), чотирма літерами (діло).



7. Підсумок уроку.

- Я вдячна вам за активну роботу на уроці і, гадаю, задоволені жителі Алфавітного королівства і аж ніяк не Помилки – прислуга Кляксича. Так?








База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка