Урок до нас у клас. З давніх пір І по нині



Скачати 82.77 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір82.77 Kb.
Управління освіти Чернігівської міської ради

Науково-методичний центр

Чернігівська загальноосвітня школа I-III ступенів №14

Урок з курсу “Я і УРАЇНА” :

УКРАЇНА МОЯ НЕОЗОРА”



(2 клас)

Підготувала і провела вчитель

початкових класів Тунік Т.Л.

Чернігів,2013 р.

Мета: доповнити і поглибити знання дітей про нашу Батьківщину,формувати уявлення про Україну як державу з давньою історією.багатою культурною спадщиною:познайомити зі звичаями,традиціями України;створювати умови для розширення пізнавальних інтересів у процесі практичного застосування знань;

збагачувати та розвивати активний словниковий запас;

виховувати любов до традицій,звичаїв,до держави,патріотичні почуття.

Обладнаня : ноутбук,проектор,екран,карта України,записи пісень: Бужинська “Моя Україна”(презентація),”Вишиванка”,малюнок пароплава,предметні малюнки,набрані зупинки,епіграф, печиво- жайворонки, презентація :”Моя неозора Україна”,діти одягнені в національні костюми та вишиванки.

Тип уроку: урок-подорож,урок-свято,урок-проект,інтегрований урок(зінтегровано уроки: Я і Україна,читання,музика .

Тип проекту: груповий,середньотривалий( діти поділені заздалегідь на групи та готовлять реферати,предметні малюнки)

Хід уроку

І .Організаційний момент.

Любі діти! До нас у клас

Завітали гості щирі

Привітаймо в добрий час

Гостей посмішкою й миром.

Ми Вам раді люди добрі,

І вітаєм щиро Вас ,

І запрошуєм ласкаво

На урок до нас у клас.

З давніх пір і по нині

Кажуть всі в Україні.

“ Здоровенькі були!”

Привітайтесь і ви

Доброго ранку травам барвистим!

Доброго ранку квітам росистим!

Доброго ранку сонечку ясному!

Людям усім і усьому прекрасному!

Психоемоційне налаштування

-Поверніться до мене.Спочатку сідають дівчатка-краса,а потім хлопчики- сила.Сядьте рівненько і задайте собі позитивний настрій(промовляють всі разом):

“Ми найкращі діти в світі.А наш урок

Я і Україна ,буде дуже цікавий.”



ІІ.Повідомлення теми.СЛАЙД-1

Вчитель: У нас сьогодні незвичайний урок –

Урок –подорож,урок-свято.

Сьогодні ми зробимо ще один крок-

Країну цікаву ,країну відому,

Яка має назву-Україна.

Ми дізнаємося багато цікавого,незвичайного,поповними свої знання звичаями,

традиціями,дізнаємося більше про народну і національну символіку,український костюм ,вишиванку, вінок.

Епіграфом до нашого уроку будуть слова Т.Г.Шевченка:

Ті,хто бачив хоч раз нашу країну,

кажуть,що хотіли б житии

у ній все свої життя.

Що ж казати нам її дітям,_

нам потрібно любити її і гордитися

своєю найпрекраснішою матір, ю.

-А девізом нашого уроку є слова:

(Учні разом): Мій рідний край!

Моя земля!

Хочу тебе впізнати!

Не тільки взнать,

А й полюбить,

І рідний край свій збагатить!



Легенда про виникнення української землі

Вчитель.- Діти,а хто з вас знає,як виникла українська земля. Існує легенда.Ось послухайте.

Багато планет ,різних і таких не схожих одна на одну ,породив наш Творець.Не було серед них лише такої,котру обласкав його божий погляд.Набрав Творець пригорщу родючих грунтів і голубих вод,та й кинув чудодійний дар на планету,що пролітала поблизу.За мить та планета ожила всіма барвами.Минуло багато часу і згадав Творець,що йому треба провідати ту планету.Дістав він з божої скрині мішок і склав у нього свій скарб:золото і срібло,діаманти і кришталь,руду і сіль,вугілля і граніт…Кинув свій мішок у напрямку живої планети,яку щойно нарік Землею.Раптом мішок зі скарбом розв,язався і почали висипатися з ньогобожі дарина планету,але найбільше їх потрапило на слов,янську землю.Минули тисячі років.Якось зібрався Творець провідати нашу маленьку планету.Облетів довкола неї і побачив дивовижний куточок на Землі і вигукнув:”Це справжній рай!Ступив на казкову Землю,яка йому припала до душі й нарік її Україна.Адже у її назві містилося слово “рай”.Ось так і виникла українська Земля,яку сам творець хотів би мати за рай.

Так,наша Україна райська земля безмежних степів,неозорих ланів,прадавніх таємничих лісів.Це земля могутніх і славних предків,які залишили у спадок священні звичаї та традиції,бізцінні дари –слово і пісню.

ІІІ.Складання вірша за малюнками.СЛАЙД-2

-Діти,що ви бачите на цих малюнках?

-Де ростуть верба й калина?

Що таке полонини?

-Над ставком верба й калина,

Мальва,річка та ліщина,

Море ,гори й полонини,

Чорнобривці та малина.

Це –моя неозора Україна.

ІV.Словникова робота.(СЛАЙД-3)

Неозора-неосяжна,велика,яку не можна осягнути поглядом.



ІV.Основна частина уроку.

Вчитель.-Отож,відправляємося в нашу подорож Україною на пароплаві і перша наша зупинка називається: «Україна на планеті Земля»(СЛАЙД-4,5 )

Є в центрі Європи чудова країна,

Сягає корінням у сиві часи,

І це неосяжна моя Україна.

Тут гори Карпати ,степи і ліси.

( Виступи 1 групи дітей -4 учні ):


  1. Розповідь про положення,найбільші міста,гори,моря…

  2. Розповідь про водойми:річки,моря,озера найбільші,легенда про Дніпро.

  3. Пісня «Моя Україна»

Вчитель.Подорожуємо далі і наступна зупинка «Твоя країна-Україна)-(СЛАЙД-6)

Є Київ-столиця у храмах і славі

Та ріки-Дніпро,Дністер,Буг і Десна

Багато є сіл і міста превеликі:

Донецьк,Харків,Львів і Дніпропетровськ

( Виступи 2 групи дітей -4 учні )

1.Легенда про заснування Києва,відомі історичні місця Києва,пам,ятники.

2.Розповідь про державні символи України(СЛАЙД-7)

3.Вірш «Батьківщина»

4.Вірш «Київ»

Фізкультхвилинка.(Релаксація)

-Мандруємо далі,стомилися і настав час для відпочинку і наступна зупинка «Музична».

-Сядьте зручно.У ці короткі зимові дні нам так хочеться тепла,сонця…

Вирушаймо всі до моря,відпочиньмо дітвора…Всі закрили очі і положили голівки на парти,розслабились.

Уявіть себе на березі моря.Повіває теплий літній вітерець.Пісок чистий,ніби просвічує крізь пінисту воду.Роззуваємось і йдемо берегом моря босоніж.Хвилі лагідно торкаються наших ніг,ніби вітаються з нами.Море має притягаючу силу.Ви дивитесь на море і відчуваєте,що відчуття впевненості та спокою наповнює вашу душу.Вам затишно,вам радісно,вам приємно,вам добре.Ви –володар цього світу,його центр ічастинка.Втома зникла,ви наповнилисьсвітлом,радістю…І ось ми знову в класі…Всі відкрили очі.

Вчитель.-Відпочили і знову в дорогу і четвертою буде зупинка «Народні символи України» (СЛАЙД-8)

Багато символів в нас :

Рослин і тварин.

Усі вони обереги наші.

Предки поклонялися їм,

І не забуваєм їх ми.



Виступи 3 групи дітей- 4 учні :

1.Розповідь про рослини символи.

2.Розповідь про тварин символів.(СЛАЙД-9)

3.Вірш про калину.Т.Шевченко.

Соловей – це птах-символ,який має чарівний голос.Про це ми почули.І зараз ми послухаємо спів солов,я.

( Звучить запис співу солов,я)

Вчитель.Дійсно,спів зачаровує,але нам час мандрувати далі і п,ятою нашою зупинкою є зупинка «Український костюм» (СЛАЙД-10)

Квітка до квітки,спіле колосся,

Гілочка хмелю,барвінку лоза…

Сонячний промінь лоскоче волосся,

Наче в короні голівка-краса!

Мама вишила мені квітами сорочку,

Квіти гарні весняні,пелюстки в віночку...

Виступи четвертої групи дітей- 4 учні :

1.Розповідь про український національний костюм.

2.Розповідь про вишиванку(СЛАЙД-11).

3.Розповідь про вінок.



Пісня «ВИШИВАНКА» Ліана Лазорик

4.Вірш «Вінок»



Фізкультхвилинка

Наші ручки : раз, два, три!

Наші ніжки: раз, два, три!

На носок ,на каблучок,

Ручку вліво, ручку вправо:

Ми танцюєм гопачок.

Раз присіли,два-присіли.

Гарний настрій-добре всім

Покружляли,повертілись

І за парти тихо сіли.



Вчитель.-Ми знову пливемо і наступна наша зупинка «Традиції українців» (СЛАЙД-12)

Цікаві традиції наші:

Різні свята і обряди:

Великдень,Зелена неділя,

Івана Купала і Стрітення теж.

Всіх їх і не назвеш.

Про деякі з них

Ми зараз розкажемо.



Виступи 5 групи дітей-4 учні

1.Розповідь про весняні свята(Великдень).Вірш «Писанка» Д.Чередниченко

2.Розповідь про літні свята (Івана Купала)

3.Розповідь про осінні свята ( Покрова)

Вчитель- Діти,а яка в нас пора року? Так,а сьогодні в нас свято “Стрітення”.З давніх давен у народі Стрітення-це зустріч .А між ким –скажете ви,коли послухаєте інсценізацію.(СЛАЙД-13)

ІНСЦЕНІЗАЦІЯ «ЗУСТРІЧ ЗИМИ І ЛІТА»

Літо. Доброго дня тобі ,бабуню Зомо! (Вклоняється)

Зима. Доброго тобі здоро,я,дівчино Літо! Рано ти прийшла! Ой рано!



Літо.Ні,не рано.Ти,Зимонько,вже так нахолодила землю,що люди почали мене кликати.

Зима.Даремно поспішала,бо моєму царюванню ще не прийшов край.

Літо.Та ти поглянь на себе,Зимонько.Яка вже з тебе цариця з порожньою торбою.Все,що я запасла,ти з,їла і випила.

Зима.На те ти й Літо,щоб усе готувати,а я Зима,на те ,щоб їсти.

Літо. Моє сонце всіх зігріває,дає людям урожай,а в тебе люди трусяться від холоду.

Зима. В мене люди не трусяться,я всіх одягаю в кожухи.

Вчитель.-Так,хто в нас сперечається?



Вчитель.-Так,дійсно,Зима і Літо.Якщо до вечора стане тепліше-Літо перемогло,а якщо холодніше-Зима.



Вчитель. Отож,ми з вами більше дізналися про Україну ,її положення,державні,народні символи,український національний одяг,звичаї ,традиції ,свята. І остання наша зупинка «Хвилинка цікавинка»-«СІМ ЧУДЕС УКРАЇНИ»( СЛАЙД-14)

Вчитель. В Україні дуже багато старовинних пам,яток,пам,ячників,які відомі в усьому світі.Це сім чудес України.Коли ви підростите,то я вам рекомендую побувати в цих містах і пробачити всю красу на власні очі.

Демонстрація слайдів:

1.Кам,янець-Подільськийнаціональний історико-архітектурний заповідник.(СЛАЙД-15)

2.Києво-Печерська Лавра.(СЛАЙД-16)

3.Софіївка-національний-дендрологічний парк.(СЛАЙД-17)

4.Собор святої Софії.(СЛАЙД-18)

5.Херсонес.(СЛАЙД-19)

6. Острів Хортиця.(СЛАЙД-2О)

7.Хотинська фортеця.(СДАЙД-21)

V.Рефлексія (Підсумок)(СЛАЙД-22) -Що найбільше сподобалося на уроці?

-Що нового дізналися на уроці?



Гра « Як я знаю країну ,в якій живу?»

-Столиця нашої держави…

-Назвіть державні символи України.

-Якого кольору державний прапор України?

-Як називається народний символ,який дівчата одягають на голову в свята?

-В честь кого було засновано місто Київ?

-Який кущ є народним символом України?

-Без чого не обходиться жодне свято Великодня?

-Яка їжа є головною на Святий вечір?

-Найвищі гори в Україні- це…

-Як називається свято,на яке зима з літом зустрічаються?

Вчитель.Так,це Стрітення. І сьогодні це свято і на його є традиція закликати весну.Молоді люди виходили на галявини і співали заклички-веснянки:

Жайворонки,прилетіте,

Весну красну прінесіте!

А щоб швидше прийшла весна,випікали з тістечка печиво у вигляді диво-птахів,яких називали жайворонками.Тому що вони одні з перших на початку або в середині березня поверталися з теплих країв.Щоб швидше прийшла весна ми теж випікли жайворонки –тістечка. І за гарну роботу на уроці ви їх зараз отримаєте.



(Діти отримують жайворонків ,роздаю під музику Бужинської «Моя Україна» і переглядають презентацію про Україну.



База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка