Урок читання у 3 класі Літературні казки Анатолій Андрійович Дімаров «Для чого людині серце»



Скачати 69.77 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір69.77 Kb.


Урок читання у 3 класі

Літературні казки

Анатолій Андрійович Дімаров «Для чого людині серце»

Вчитель - методист Неля Степанівна Гриценко

загальноосвітня школа № 4

І – ІІІ ступенів

м. Ізмаїл

Одеська область

Тема

Літературні казки

Анатолій Андрійович Дімаров «Для чого людині серце»

Мета:

  • Ознайомити учнів із жанром літературної чарівної казки; вчити самостійно визначати дійових осіб; формувати вміння визначати головну думку твору;

  • розвивати усне мовлення, увагу, спостережливість, читацькі навички, самоконтроль, пам'ять;

  • виховувати доброту, чуйність, дбайливе ставлення до здоров’я.

Обладнання: картки з завданнями; малюнки з виразами різних емоцій;

презентація; «Звуки лісу» (відео); класична музика: В. Моцарт; наочний ілюстративний та демонстраційний матеріал; складові таблиці; підручники.



Тип: комбінований урок з використанням інноваційних технологій.

Хід уроку

  1. Організація класу.

  2. Повідомлення теми, мети уроку.

  3. Робота над темою уроку.

А)Розчитування:

*Фонетична зарядка. Промовляння голосних звуків, поєднаних з рухами та певною інтонацією.

*За складовими таблицями відпрацьовування читацьких навичок: швидкість, гучність, виразність.

Б) На дошці запис прислів’я:

Раз добром налите … (серце) – ввік не прохолоне .

*Пропущене слово. Відгадати загадку, визначити загублене слово.



Все життя воно в нас б’ється.

Буває радіє, буває сміється.

Інколи плаче, часом сумує,

Світить, як сонце, і всіх нас дивує. (Серце)

В) Практичне робота

*Стиснути долоньку в кулачок. Ось таке приблизно за розміром ваше серденько. Відлуння його можна почути притиснувши пальчики до зап’ястка руки.

*Відчуйте його стукіт.

*Ритм серця – це 70 – 100 ударів за хвилину, між ударами 0,5 секунди. На протязі дня серце здійснює 10 000 ударів, а за життя в середньому 255 млн. разів.



Г) Розповідь про автора (портрет на дошці). Розпочинається показ презентації.

Український письменник, прозаїк (пояснити значення слів) Анатолій Андрійович Дімаров народився у 1922 році на Полтавщині в сім’ї хлібороба. Не зважаючи на свій вік, а йому вже 90 років, він ще й досі активна людина.



Д) Робота за підручником. Розгорнути підручник на сторінці 84.

*Робота над заголовком.

- Прочитати назву казки. Довести, що вона літературна.

- На що схожий заголовок? (На питання)

- Спробуйте відповісти на це запитання?



Є) Словникова робота

найлютіший назбиралося крижане

ненавидіти вагаючись жевріючі

переборола одноплемінників дошкулити

*Читання колонок слів швидко і правильно.

*Пояснення значень слів, звертаючи увагу не тільки на тлумачення, але й на наголос у цих словах:

Вагаючись – виявляючи нерішучість у чомусь, не наважуючись щось зробити;

Крижане – зроблене з криги, льоду,

Жевріючі – ті, які горять без полум’я, тліють,

Дошкулити – завдати комусь неприємного відчуття, не давати спокою зачіпати.

Фізкультхвилинка (технологія «Логоритміка»)

*Ритмічне промовляння віршованих рядків з відбиванням ритму плесканням в долоні та імітацією відповідних рухів за змістом тексту.

Все життя воно в нас б’ється.

Буває радіє, буває сміється.

Інколи плаче, часом сумує,

Світить, як сонце, і всіх нас дивує

*Дихальна гімнастика за методикою Олександри Миколаївни Стрельникової:

*Вправа «Долоньки» (концентрувати увагу під час вдихання повітря)

*Вправа «Погончики» (по 4 вдоха – руху, 3- 5 секунд відпочинок – 24 рази)

*Вправа «Насос»

*Вправа «Киця»

Ж)Читання казки комбіновано (вчитель - учні)

Звуки лісу – (відео) на початку читання.

*Відтворення змісту прочитаного.

- Де відбувалися події?

- Кого зустріли дерев’яні чоловічки у своєму лісі? Що їх здивувало?

- Чому дерев’яні чоловічки не знали ніяких почуттів?

- Де взяв серце один із чоловічків?

*Гімнастика для очей

*Між вправами міцно замружити очі,відкрити їх, часто поморгати

*Кожна вправа повторюється 5 – 6 разів.

Вправа «Хрест».

Вправа «Циферблат».

Вправа «Вісімка».

Вправа «Коло»; «Квадрат»; «Змійка».

З)Вибіркове читання. Аналіз змісту прочитаного.

- Прочитати, чому дерев’яні чоловічки не знали ніяких почуттів? Які запитання ставили дівчині дерев’яні чоловічки? Як дівчинка пояснила чоловічкові, що таке серце? Прочитати, до кого вона порадила чоловічкові звернутися?

- Яким було зле серце? А серце байдужої людини? Чому воно зовсім не зносилося? Прочитайте, яким було серце людини, яка дбала тільки про себе. А доброї?

- Як змінилося життя дерев’яного чоловічка, коли лікар вклав йому серце доброї людини? Прочитайте.

- Кого знайшли дерев’яні чоловічки взимку у лісі? Що могло статися із хлопчиком? Чи можна самому відправлятися у такі небезпечні мандрівки?

- Прочитати, що сталося із серцем чоловічка від розпачу? Чи вдалося врятувати хлопчика? Що залишилося від дерев’яного чоловічка з добрим серцем?

- Прочитати , чому його очі були сумні? Як ви розумієте останнє слово героя казки?

- Скажіть, які чарівні перетворення описані у казці? Хто є головним героєм казки?



*Знайти епізоди в тексті до ілюстрацій.

(Малюнки з епізодами розміщені на дошці та у вигляді слайдів демонструються на комп’ютері)



І) Читання діалогів в особах.

- Які слова підказують інтонацію?

*Дівчинка і чоловічок (робота в парах)

(Відпрацьовування навичок виразного читання)

*Лікар і чоловічок (інсценізація)

(Учні перевдягнуті у костюми)



К)Визначення основної думки казки

- Чого навчає казка?



Л) Відповіді на запитання тесту. (Картки на парті)

Тест

  1. Плем’я дерев’яних чоловічків жило:

а) в лісі;

б) в печері;

в) в місті.


  1. Що здивувало чоловічків в дівчинці?

а) одяг дівчинки;

б) сльози дівчинки;

в) колір волосся.

3. Чому плакала дівчинка?

а) бо її образили дерев’яні чоловічки;

б) бо вона загубила свою іграшку;

в) бо вона заблукала в лісі.



4. Чому дівчинка і дерев’яний чоловічок пішли до лікаря?

а) щоб попросити ліки;

б)щоб попросити серце;

в)щоб перевірити стан здоров’я.



5. Яке серце обрав собі чоловічок?

а) серце байдужої людини;

б) серце злої людини;

в)серце доброї людини.



6.Чому чоловічок згорів?

а) бо потрапив у пожежу;

б)бо теплом свого палаючого серця він зігрів хлопчика;

в) бо у нього піднялася температура.



М) Мовно – логічне завдання. Відтворення послідовності казки. Поставити правильний порядковий номер біля кожного пункту плану. (Картки на парті)

1.Життя чоловічка з серцем. (5)

2.Незвичайна гостя.(2)

3.Полумяне серце зігріває хлопчика. (6)

4.Племя дерев’яних чоловічків. (1)

5.Лікар, що міняє серця. (3)

6.Нелегкий вибір. (4)

Н) Технологія «Вирішення проблем»

- Які скарби містить в собі серце доброї людини?

- У вас на парті є маленьке серденько. Напишіть, який скарб ви йому даруєте. (Завдання виконується під звучання класичної музики).

- Діти пишуть на сердечках і дарують їх дерев’яному чоловічкові.



4.Підведення підсумків уроку

*Малюнки на дошці з виразами різних емоцій (Добрий, злий, байдужий)

- Якій людині може належати таке обличчя? Яке серце вони можуть мати?

- Чого вчить ця казка? Що треба цінувати?

5.Домашнє завдання записане на картках (по рядах):

*Знати зміст казки, читати діалоги за особами.

*Прочитати казку, скласти план; стисло переказувати за складеним планом.

*Прочитати казку, скласти запитання (тест) за змістом прочитаного.



Загальні висновки вчителя про ефективність проведеного уроку

* На уроці створюється атмосфера «Ситуації успіху»

* Учні отримують необхідну впевненість у своїх силах.

* Навчання перестає бути нудним та нецікавим.



* З’являється інтерес до самостійного читання та отримання додаткової інформації щодо вивченого матеріалу.

Додаток № 1

Ілюстрації до літературної казки Анатолія Андрійовича Дімарова

«Для чого людині серце»

d:\мама\работа\третій клас\семінар 2012\paint_02.jpg

d:\мама\работа\третій клас\семінар 2012\paint_01.jpg

d:\мама\работа\третій клас\семінар 2012\paint_03.jpg



База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка