Урок №44 Тема. Вода на Землі. Властивості води. Три стани води. Кругообіг води. Міні-проект «Краплина», або «Де ми втрачаємо воду?»



Сторінка1/7
Дата конвертації29.04.2016
Розмір1.51 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7
Урок №44
Тема. Вода на Землі. Властивості води. Три стани води. Кругообіг води. Міні-проект «Краплина», або «Де ми втрачаємо воду?»

Мета: продовжувати формувати поняття «вода»; розширити уявлення учнів про значення води в природі, поширення на Землі, про три стани води і властивості води-рідини; продовжити формування дослідницьких навичок, графічних навичок складання і заповнення схем; виховувати бережливе ставлення до води.

Обладнання і матеріали: склянки з холодною водою, піпетки, скло на кожну парту; склянка з гарячою водою, колби різної форми, пробірка із забарвленою водою, закрита корком.

Базові поняття і терміни: властивості води, гідросфера.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Бюро погоди

— Яка зараз пора року? Який місяць, день, число?



  • Яким сьогодні є стан неба?

  • Чи є вітер, його напрям? Якою є температура повітря?

  • Чи спостерігали ви опади?

  • Як змінилась висота Сонця?

  • Як зміна висоти вплинула на тривалість дня і температуру повітря?


ІІ. Перевірка домашнього завдання

  • Де на Землі знаходиться повітря?

  • Перелічіть властивості повітря.

  • Яке значення має повітря?

  • Які речовини забруднюють повітря?

  • Як держава дбає про чистоту повітря?

  • Розкажіть про шкідливі речовини повітря, які ви спостерігали у своєму селі(місті) або на дорогах, звідки вони потрапляють у повітря і як треба запобігати отруєнню повітря.


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Розгадування та обговорення загадок

Усі рослини й тварини вживають, у кожній хаті її мають. (Вода)

Вночі спить на землі, а вранці втікає. (Роса)

Не лід, а сивий,

Не спить, а стелиться,

Вкриває землю й океан,

А зовуть його... (туман).

Вдень на небі гуляє,

А ввечері на землю сідає.

(Хмара і туман)

Пухнаста вата летить крилата.

Чим вата нижче, тим дощик ближче. (Хмара)

Розсипався горіх на сто доріг, та ніхто його не збирає(Град)

Що росте догори коренем? (Бурулька)


  • Про що ж усі ці загадки?

  • Чому так багато народних загадок присвячено воді?

— Чому вода вважається одним із джерел життя і найціннішим багатством Землі?
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку

— Поміркуйте, про що буде йти сьогодні мова на уроці і як повніше й точніше визначити тему уроку.



Після обговорення декількох варіантів назв учитель відкриває записану на дошці тему уроку.
V. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда

  • Де знаходиться вода в природі?

  • Яке вона має значення для всього живого?

  • В яких станах перебуває вода в природі?

  • Які властивості має вода-рідина?


VІ. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

1. Розповідь учителя з елементами бесіди та демонстрацією ілюстрацій на тему «Вода в природі»

— Чому ж вода найсильніша у світі?

Яка б не була перешкода, вода завжди знайде шлях обминути її або зруйнує постійним натиском. Наш народ здавна помітив цю властивість води і впевнився у прислів'ї: «Мала крапля — та камінь точить».

Усі ми звикли дивитися на неї, як на звичайну річ. Але воду називають найбільшим дивом світу. Тому ми не можемо не говорити про неї.

Чи замислювалися ви, діти, над тим, як би було на землі без води?

Ось подивіться на карту світу. Скільки на ній синього і блакитного кольору! А якщо швидко покрутити глобус, то він увесь здається голубим. Нашу землю так і називають голуба планета. Подивіться на фотографії нашої Землі, зроблені з космосу. Вона голуба. Що ж це за сині кольори і чому у Землі блакитний колір? Якщо всю Землю умовно поділити на чотири частини, то три з них — вода: океани, моря, озера і річки. Але вода на Землі є не тільки у водоймах. Усі ми бачили джерела, які б'ють із землі. Звідки тут береться вода? Адже вода тече багато років, та джерела не висихають, не зникають? Так, води надходять з-під землі. Під землею також є вода. Колодязі і криниці — це отвори для добування підземної води. Вода є і в повітрі, у земній атмосфері. Наведемо зразки атмосферної вологи: дощ, хмари, туман. Ніжно-голубий колір нашого неба і зумовлений тим, що атмосфера насичена краплинами води. Ось як багато води на Землі.

Водяна оболонка Землі — гідросфера — обіймає сукупність усіх водяних об'єктів земної кулі: океанів, морів, річок, озер, боліт, водосховищ, підземних вод, льодовиків і снігового покриву. Вона становить близько 1,4 мільярда кубічних кілометрів води. Сьогодні гідросфера охоплена небаченими за швидкістю і масштабами перетвореннями, пов'язаними з технічною діяльністю людства. Щороку використовується близько 5 тисяч кубічних км води, коли водночас забруднюється десь у 10 разів більше. У багатьох країнах відчувається нестача прісної води. Та це не означає, що води на Землі мало, лихо в тім, що ми не навчилися раціонально використовувати воду.

Живі організми вживають в їжу лише ту, яка розчинена у воді. Живі тканини складаються переважно з води. Що входить до складу води? Це проста сполука двох елементів: водню і кисню. Але за своїми характеристиками вода не схожа на елементи, з яких вона складається. Вона має певні властивості.



2. Дослідницька робота. Робота у групах щодо визначення властивостей води

— Уявіть, що ми з вами дослідники. Перед нами завдання: визначити і розповісти про воду.

1. Візьміть склянки з водою. Що ви можете сказати про гущину води? (Рідка) Візьміть піпетку і влийте декілька крапель води на скло. Що сталось? (Вода розтікається. Вода текуча)


  1. Опустіть олівець у склянку з водою. Ми бачимо олівець крізь товщу води. (Вода прозора) Згадайте, влітку, коли погода тиха, можна бачити дно річки, водорості та річкових тваринок. Чому? (Вода прозора)

  2. Понюхайте воду. Чи має вона запах? (Ні)

  3. Переллємо воду з банки в колби різної форми. Яку форму мала вода в банці? Яку форму тепер має вода в колбах різної форми? Чи має вода-рідина свою форму?

  4. Можемо визначити ще одну властивість води, як поводить вона себе при різних температурах. (Демонстрація)

Візьмемо скляну пробірку, наллємо підфарбованої води і закриємо корком. Позначимо смужечкою паперу рівень води і опустимо пробірку в гарячу воду. Для чого ми це робимо? (Щоб вода у пробірці теж нагрілася) Що помітили? (Вода піднялася вище смужки) Який висновок можна зробити? (При нагріванні вода розширюється)

А як за допомогою досліду перевірити, що станеться з водою при охолодженні? (Пробірку помістити в холодну воду) Що відбувається? (Вода при охолодженні стискається)

Тепер можемо, як справжні дослідники, повідомити про результати досліджень у доповіді «Властивості води» і записати їх.

3. Самостійна робота дітей

4. Продовження розповіді

Вода в природі перебуває у трьох станах: рідкому, твердому, газоподібному.



  • Наведіть приклади води у трьох станах.

  • Пригадайте, з чого складаються рідкі, тверді та газоподібні тіла.

  • А з чого складається будь-яка речовина?

  • Як розташовані молекули в рідині, твердій і газоподібній воді?

  • Які ж відстані між молекулами води-рідини, молекулами снігу і льоду і молекулами водяної пари?

Давайте разом складемо на дошці схему «Три стани води», щоб проілюструвати ваші відповіді.

Вода


тверда

водяна пара


(невидима)

сніг


крига

бурульки
айсберг


іній

дощ
роса

газоподібна

рідка




  • За яких умов вода з рідкого стану переходить у газоподібний, тобто випаровується?

  • А чи може водяна пара перетворитися знов у рідину? За яких умов?

  • Як називаються переходи води в природі з одного стану в інший?

  • Чому цей процес називається кругообігом води в природі?

VIІ. Закріплення та осмислення знань

1.Міні-проект «Де ми втрачаємо воду»

Мета проекту: дослідити де витрачається надлишок води і розробити шляхи усунення неекономного використання води.

  1. Вивчити науково-популярну літературу, що стосується теми проекту

  2. За допомогою бесід з учнями, консультацій зі спеціалістами, літературних джерел дослідити шляхи втрати води; розробити рекомендації щодо економного використання води; вести просвітницьку роботу.

  3. За матеріалами проекту створити плакат, стінгазету «Бережімо кожну краплину води!»

2.Робота з підручником
VIIІ. Узагальнення та систематизація знань

1. Групова робота. Опади

Учні об’єднуються у постійні групи. Отримують номери або відповідні позначки. Далі учні об’єднуються в змінні групи з відповідними позначками. Методом «Кубування» діти обговорюють явища: дощ, град, сніг, роса, іній за планом:

1) описати це (колір, форма, розміри);

2) встановити асоціації, про що це вас змушує думати;

3) запропонувати аргументи «за» або «проти» цього.

2. Робота в зошитах

Х. Домашнє завдання

Вивчити відповідний параграф підручника.



Урок № 45
Тема. Вода-розчинник. Розчинні й нерозчинні речовини. Дослідницький практикум. Вивчення розчинності речовин: глини, олії, лимонної кислоти

Мета: продовжити формувати поняття «вода», сформувати уявлення про розчин, розчинник, розчинні та нерозчинні речовини, продовжувати розвивати дослідницькі та графічні навички, логічне мислення, формувати пізнавальний інтерес учнів; виховувати бережливе ставлення до води.

Обладнання і матеріали: сіль, цукор, крейда, три банки з водою, глина, олія, лимонна кислота, палички, маленькі скляночки з водою (по дві на кожну парту).

Базові поняття і терміни: розчин, розчинник, розчинна речовина, нерозчинна речовина.

Тип уроку: комбінований.
Хід уроку

І. Бюро погоди

- Яка зараз пора року? Який місяць, день, число?

- Яким сьогодні є стан неба?

- Чи є вітер, його напрям? Якою є температура повітря?

- Чи спостерігали ви опади?

- Як змінилась висота Сонця?

- Як зміна висоти вплинула на тривалість дня і температуру повітря?
ІІ. Перевірка домашнього завдання

1. Фронтальне опитування


  • Чи подібні молекули води-рідини, води у твердому стані та води в газоподібному стані?

  • Чим відрізняються відстані між молекулами води-рідини, снігу або льоду, водяної пари?

  • Як відрізняється швидкість руху молекул води у різних станах?

  • Чому так говорять: «Без води не було б життя на Землі»?

  • Які властивості має вода-рідина?

2. Індивідуальне опитування

Завдання 1. Доведи за допомогою дослідів, що вода-рідина текуча і прозора.

Завдання 2. Доведи за допомогою досліду, що вода не має своєї форми.

Завдання 3.Заповнити таблицю на дошці «Властивості води в трьох станах».

Вода-рідина

Сніг

Лід

Водяна пара

Текуча

Білий

Прозорий

Прозора

Прозора

М’який

Безбарвний

Невидима

Безбарвна

Легший за воду

Твердий

Легка

Без запаху




Крихкий




Не має власної форми




Легший за воду




Розчиняє деякі речовини










Завдання 4. Розкажи за таблицею, як в природі відбувається кругообіг води.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

  • Подумайте і скажіть: чому буде присвячена тема уроку?

Є в природі дивина —

Прісна, без смаку вона,

Запаху не має теж,

Її в руки не візьмеш.

Коли чиста – то прозора,

За що люблять її зорі.

Сіль чи цукор як ковтне,

Не знайдеш вже їх ніде.

Смаку тоді набуває,

Кожен з нас те добре знає.


ІV. Повідомлення теми і завдань уроку

V. Актуалізація опорних знань учнів

1. Створення проблемної ситуації за допомогою демонстраційного досліду

— Що знаходиться в склянках? («Чиста вода» в першій і другій склянках, а в третій крейда)



Завдання (для двох учнів). Підійдіть і покуштуйте цю «чисту воду» з першої, а потім другої склянки.

Проблемне запитання

Чому сіль і цукор не видно у воді, а крейда дуже помітна?


VІ. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

1. Фронтальна практична робота пошукового характеру

Дослід 1

Кинути в склянку з водою декілька кристаликів лимонної кислоти, розмішати паличкою, спостерігати за зникненням кристаликів.



  • Куди зникли кристалики лимонної кислоти?

  • Що означає: кристалики лимонної кислоти розчинилися у воді?

  • Як назвати таку властивість води?

  • Яке значення має ця властивість води розчиняти деякі речовини в природі та в побуті людей?

  • Як назвати речовини, які розчинилися у воді (сіль, цукор. марганцівка)?

  • Яка на смак вода, якщо в ній розчинені сіль або цукор?

  • Чи є у води свій смак? Від чого залежить смак води?

Дослід 2

Насипати в склянку з водою трохи глини, розмішати паличкою. Що спостерігаєте? Як назвати речовини, які не розчиняються у воді, а осідають на дно склянки (глина, крейда, пісок)?



Дослід 3

Налити в склянку з водою трохи олії, розмішати паличкою. Що спостерігаєте? Як назвати речовини, які не розчиняються у воді, а знаходяться на її поверхні?



  • Зробіть загальні висновки про властивість води, яку спостерігали в дослідах.

2. Розповідь учителя з елементами бесіди

План розповіді

1) Речовини розчинні. Тверді: сіль, цукор, марганцівка, питна сода, мінеральні добрива. Рідкі: спирт, оцтова кислота (оцет). Газоподібні: кисень, вуглекислий газ, аміак (нашатирний спирт).


  • Як називається вода з розчиненою в ній речовиною? (Розчином)

  • Чим вода є для речовин, які розчинюються у воді? (Розчинником)

  1. Речовини нерозчинні: пісок, глина, крохмаль, олія, нафта, гас, бензин.

  • Чому кристалики лимонної кислоти, цукру і солі непомітні у розчині?

  • Чому чай набуває солодкого смаку, а суп — солоного? (Кристалики цих речовин розпалися на солодкі та солоні молекули і перемішалися з молекулами води; це означає, що цукор і сіль розчинилися у воді).



VIІ. Закріплення та осмислення знань

Робота з підручником
VIIІ. Узагальнення та систематизація знань

1.Складання схеми на дошці

Вода-розчинник

Речовини рідкі

кисень
вуглекислий газ

марганцівка

цукор


сіль

сода питна

мінеральні добрива

спирт


оцтова кислота

Речовини газоподібні

Речовини тверді

2.Робота в зошитах
ІХ. Домашнє завдання

Вивчити відповідний параграф підручника.



Урок №46
Тема. Розчини в природі

Мета: продовжити формування поняття «розчин», «розчинник», розглянути характеристику одного з найважливіших розчинників — води; розвивати вміння працювати в колективі, визначати та коригувати свій вплив на думку інших людей, вчитися приймати компромісні рішення; виховувати шанобливе ставлення до природи.

Обладнання і матеріали: зразки мінеральних вод, мультимедійне обладнання.

Базові поняття і терміни: розчин, розчинник, розчинна речовина, нерозчинна речовина.

Тип уроку: комбінований.
Хід уроку

І. Бюро погоди

- Яка зараз пора року? Який місяць, день, число?

- Яким сьогодні є стан неба?

- Чи є вітер, його напрям? Якою є температура повітря?

- Чи спостерігали ви опади?

- Як змінилась висота Сонця?

- Як зміна висоти вплинула на тривалість дня і температуру повітря?
ІІ. Перевірка домашнього завдання


  1. Фронтальне опитування

- Які властивості має вода?

- Що таке розчин?

- Що таке розчинник?

- Які речовини розчинюються у воді?

- Які речовини не розчинюються у воді?


  1. Індивідуальне опитування

Завдання 1 (для трьох учнів). Виберіть речовини, які, на ваш погляд, розчинюються у воді. Доведіть це за допомогою дослідів, підберіть необхідне обладнання.

Завдання 2 (для двох учнів). Виберіть речовини, які, на ваш погляд, не розчинюються у воді. Доведіть це за допомогою дослідів, підберіть для них необхідне обладнання.

Завдання 3. Заповни на дошці схему «Вода-розчинник»

— Яке значення в житті людини і в природі має властивість води розчинювати деякі речовини?


ІV. Повідомлення теми і завдань уроку
V. Мотивація навчальної діяльності

Слайди презентації або фотоматеріали “Розчини в природі, житті людини” у природі.



Фронтальна бесіда

1) Що об'єднує ці фотографії?

2) Як вони відносяться до теми уроку?

Розчини і процес розчинення мають величезне значення в природі.

Найчастіше ми маємо справу не з чистими речовинами, а з розчинами або сумішами. Вода морів, річок, озер, ґрунтові води, питна вода - це розчини. Більшість мінералів - це тверді розчини. Сік рослин, напої, лаки, фарби, ліки - це розчини. Засвоєння їжі пов'язане з розчиненням поживних речовин. Розчини використовуються в промисловості: текстильній, металообробній, фармацевтичній, при виробництві пластмас, синтетичних волокон, мила. Живі організми складаються з розчинів - кров, лімфа, міжклітинна рідина, цитоплазма.

— Вода має дивовижну властивість розчиняти речовини. Тому її називають розчинником. Проходячи через ґрунт, вода розчиняє речовини, що знаходяться у ґрунті і необхідні для життя рослин. А рослини п’ють цю воду із розчиненими речовинами і мають змогу жити. Від розчинених речовин залежить смак води.

— Подумайте і скажіть, чому у різних кінцях міста чи села вода, особливо з колодязів, може мати різний та неоднаковий смак?
VІ. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу


  1. Розповідь вчителя з елементами бесіди

Особливу роль на нашій планеті відіграє вода. Океан займає 71% поверхні Землі. Великі запаси води на землі створюють враження про її невичерпності. Однак на воду в дійсності в усіх її станах припадає менше 0,001 маси планети, і тільки незначна частина запасів води виявляється доступною і придатною для практичного використання. З всіх рідин вода є найкращим розчинником, володіє найбільшою теплоємністю. Вода входить до складу клітин і тканин будь-якої тварини і рослини. Наприклад, тіло людського триденного зародка на 97% складається з води, тіло дорослої людини - на 60-80%. В огірках, салаті вода становить 95% їх маси, в помідорах, моркві - 90%. Фізіологічну потребу живого організму у воді можна задовольнити тільки водою і нічим іншим. Процес травлення у людини протікає при участі не менше 9-10 л води на добу. Втрати 10-20% води тваринам організмом веде до його смерті.

Відповідно до теорії еволюції життя на землі зародилося у воді. Як доказ цього порівняли хімічний склад деяких розчинених солей морської води і склад людської крові:




Хімічний елемент.

Частка (у %) від суми розчинних солей.

Вода Світового океану.

Кров людини.

Хлор

55

49,3

Натрій

30,6

30

Оксиген

5,6

9,9

Калій

1,1

1,8

Кальцій

1,2

0,8

Завдання (аналіз таблиці).

Порівняйте процентний вміст елементів в крові людини та у воді Світового океану. Який висновок можна зробити?

Напевно, кожен їздив відпочивати на море. Розкажіть про ваш відпочинок. Багато хто з вас любить купатися та пірнати. Всі дуже добре знають, що вода в океанах та морях солона. А ви ніколи не замислювалися над питанням, чому вона солона? Як ви думаєте?

Цікава річ: кожного року ріки несуть в океани майже мільярд тонн солей, а між тим ані солоність океанської води, ані її склад не змінюються. Вчені шукають відповідь і на таке питання: океан був солоним спочатку чи посолонів потім? Якщо підрахувати, скільки солі розчинено в усьому Світовому океані, то цифри будуть вражаючі. Досить навести такий приклад: якщо всю сіль з океану розсипати по поверхні материків, архіпелагів і навіть островів, то вона покриє сушу шаром висотою понад 100 метрів.

В нашій країні є два моря - Чорне та Азовське.

Чорне море мало в минулому різні назви. Стародавні греки називали його негостинним морем. Ним проходили важливі торгові шляхи, що зв'язували античні держави та племена Причорномор'я із Середземномор'ям. Деякі античні письменники називали це море Скіфським. З IX століття в «Повісті временних літ» Чорне море називали Руським. У Київському літопису - Понтійським морем. Із часом прищепилася у різних народів сучасна назва - «Чорне море». Існує турецька легенда, згідно з якою у водах Чорного моря покоїться богатирський меч, який був кинутий туди на прохання вмираючого чарівника Алі. Через це море хвилюється, намагаючись виплеснути із своєї пучини зброю, і забарвлюється в чорний колір.

Особливістю Чорного моря є повна (за винятком деяких бактерій) відсутність життя на глибинах понад 150-200 м. Справа в тому, що глибинні шари Чорного моря насичені сірководнем. Серед водоростей, що мешкають у Чорному морі, є дуже незвичний вид - ночесвітка. Вона горить, як маленький ліхтарик, і саме через неї в серпні море світиться. У Чорному морі мешкають морська свиня, тюлень, колюча акула - катран.

Це - наймілководніше з усіх морів нашої планети. Середня глибина його досягає лише 8 м, а найбільша не перевищує 14 м, тобто висоти п'ятиповерхового будинку. Тому під час осінніх штормів тут дуже небезпечно для кораблів - не стільки потонути, скільки розбитися об морське дно. Азовське море майже повністю відокремлене від Світового океану. Улітку вода в ньому прогрівається до +25...+28 °С. Узимку море біля берегів замерзає, а в дуже холодні зими замерзає майже повністю. Рослинний і тваринний світ бідніший, ніж у Чорному морі.

Усі біохімічні реакції, що проходять в організмі людини і пов'язані з процесами травлення та засвоєння поживних речовин, перебігають у водному середовищі. Разом із солями вода бере участь у підтримці найважливішої фізіологічної константи організму - величини осмотичного тиску. За рахунок малої в'язкості, здатності розчиняти різні хімічні речовини і вступати з ними в неміцні зв'язки вода, що є основною частиною крові, відіграє роль транспортного засобу. Крім того, вона є основою кислотно-лужної рівноваги в організмі, оскільки проявляє властивості як кислот, так і основ. Усі процеси засвоєння і виділення в організмі також перебігають у водному середовищі.
VIІ. Закріплення та осмислення знань

У природі розчини мають величезне значення:

- рослини засвоюють речовини у вигляді розчинів;

- засвоєння їжі пов'язане з переведенням поживних речовин у розчин;

- усі природні води є розчинами;

- розчинами є найважливіші фізіологічні рідини - кров, лімфа і т.д.


VIIІ. Узагальнення та систематизація знань
ІХ. Домашнє завдання

Вивчити відповідний параграф підручника.



Урок №47
  1   2   3   4   5   6   7


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка