Урок 4 6 клас Микола Вороний. «Євшан-зілля»



Скачати 41.77 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір41.77 Kb.
Урок 4

6 клас

Микола Вороний. «Євшан-зілля»

Поема про усвідомлення своєї національної приналежності

Мета: опрацювати зміст твору, визначити його головну думку; зіставити давноминулі події, описані в поемі, з сучасністю; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, уміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження; робити висновки; виразно й вдумливо читати твір; формувати світогляд; виховувати почуття поваги до творчості М.Вороного, української класики; пошану до рідного народу, країни.

Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь.

Методи, форми та прийоми роботи: бесіда, дослідження, словникова робота, захист міні – проектів, повідомлення учня, індивідуальна робота на картках

Cписок літературних джерел:

1. Авраменко О. М., Шабельнікова Л. П. Українська література. Підручник для 6 кл. – К.: Грамота, 2006.

2.Довідник з історії України (А- Я): Посібн. для серед. загальноосв. навч. закл./За заг. ред. І. Підкови, Р. Шуста. – 2 –ге вид. доопр. і доповн. – К. : Генеза, 2001. – 1136 с.

2. Великий тлумачний словник. Сучасна українська мова від А до Я.- Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2008. – 704 с.



Обладнання: портрет М. Вороного, напій «Тархун», картки.

Структура уроку:

І. Організаційний момент – 1 хв.

ІІ Актуалізація опорних знань – 10 хв.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності – 5 хв.

IV. Оголошення теми, мети уроку. Робота з епіграфом – 1 хв.

V. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу – 17 хв.

VI. Закріплення вивченого матеріалу – 7 хв.

VII. Підсумок уроку – 2 хв.

VIII. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів – 1 хв.

ІХ. Домашнє завдання – 1 хв.


Можна все на світі вибирати, сину,

Вибирати не можна тільки Батьківщину

В.Симоненко

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда

- Із біографією якого письменника ми познайомилися на минулому уроці?

- Що ви про нього запам’ятали?

- Чим вирізняються твори М.Вороного? (Патріотичністю)

- Що таке патріотизм? У чому проявляється любов до батьківщини?

Повторення відомостей з теорії літератури.

- Що називається поемою?

- Що називається літописом?

2. Перевірка домашнього завдання . Захист міні-проектів «Яким я уявляю М.Вороного».



ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

  • Який запах, звук, смак, колір вам подобаються? Чому?

  • Чи змогли б ви тільки на запах, смак визначити, що перед вами?

Дослідження. Учням пропонується із зав’язаними очима скуштувати напій «Тархун» і за смаком, запахом угадати його.

Словникова робота. Тархун – трав’яниста рослина роду полині.



IV. Оголошення теми, мети уроку. Робота з епіграфом уроку

- Як ви розумієте слова В. Симоненка?



V. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Повідомлення учня про євшан-зілля (полин)

2. Аналіз поеми. Бесіда.

- З чого починається поема? (З епіграфа)

- Прочитати епіграф,замінити давньоукраїнські слова сучасними (Краще на своїй землі вмирати, ніж на чужині жити у багатстві)

- Звідки взято слова? Чи приховує М.Вороний, що сюжет він запозичив з літопису?

- Що спільного, що відмінного в поемі й літописі?

- З кількох частин будується поема? Виразно прочитати зачин.

- Які слова натякають на джерело?

- Де у творі таїться зміст пророкування? (Між рядками)

- Які почуття викликає твір у тих, хто читає? (Живить надію, віру)

- Для кого написана поема?

- Де і як жив ханський син? Чи хотіли б ви так жити? Де?

- Як вплинуло таке розкішне життя на хлопчика?

- Опишіть внутрішній стан половецького хана під час втрати сина.

- Як твір пов’язаний з усною народною творчістю?

- Як хан пропанує гудцеві нагадати про рідний дім?


  • Як вплинула народна половецька пісня на юнака?

  • Що сталося, коли юнак понюхав чарівне зілля? Прочитати.

Словникова робота

Асоціація – зв'язок між окремими нервово-психічними актами (уявленнями, думками, почуттями), на ґрунті якого одне уявлення , почуття тощо викликає інше.



  • Які слова промовляє юнак - половець? Чи чули ви вже ці слова? Де? (Епіграф до поеми)

  • Яка головна думка твору? Чи можна порівняти головну думку твору з епіграфом уроку?

  • До кого звертається письменник у заключній частині?

  • Чому українці нещасливі? Чого їм, на думку М. Вороного, не вистачає, щоб бути вільними, незалежними? (Духу, національної свідомості, гордості, історичної пам’яті).

  • Що символізує євшан-зілля? (Символ вірності рідній землі, любові до минулого; історичної пам’яті)

VI. Закріплення вивченого матеріалу

Робота на картках.

Картка№1.

1. У чому трагізм життєвої долі М. Вороного?

2. У чому особливість назви поеми? Чи можна назвати зображені події реальними?

3. Що лягло в основу написання твору?

Картка №2.

1. Чим пояснити бурхливу реакцію молодого половця на пахощі євшан-зілля?

2. Доведіть, що твору М. Вороного притаманні особливості фольклору.

3. Що вам відомо про євшан-зілля як рослину?



VII. Підсумок уроку

- Що ж ми прочитали між рядками?

Майбутнє кожної людини визначається її ставленням до минулого, історії. Це історична пам'ять. Кожна людина повинна мати рідну землю, цінувати й шанувати людей, хотіти вчитися, працювати.

Діти, розвивайте почуття національної гідності,гордості, бо ви – українці.



VIII. Оголошення результатів навчальної діяльності

ІХ. Домашнє завдання.

Виконати одне із завдань.

1. Підготувати переказ твору.

2. Скласти характеристику юнака-половця.



3. Провести дослідження «Запах моєї рідної домівки».






База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка