Урок 25 Тема. Тема материнства у світі вокальної музики



Скачати 77.57 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір77.57 Kb.
5 клас Урок 25
Тема. Тема материнства у світі вокальної музики.

Мета. Ознайомити учнів з поняттям вокальна музика, сольний спів, діапазон, сольна вокальна музика на прикладах музики європейських композиторів, ознайомитися з творчістю Дж. Каччіні, Ф. Шуберта, Рафаеля, образами Діви Марії, Мадонни в музичному та образотворчому мистецтві. Розвивати вміння учнів розпізнавати на слух звучання тембрів співочих голосів та манери вокального співу, давати характеристику музичному образу твору, створеному у вокальному мистецтві, добирати колір до настрою вокального твору. Виховувати інтерес до вокальної сольної музики, творчості зарубіжних композиторів, шедеврів образотворчого мистецтва.

Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, мультимедійна презентація, комп’ютер.

Основні поняття для засвоєння: вокальна музика, сольний спів, манери співу.

Твори, що вивчаються на уроці:

  • Дж. Каччіні. «Аѵе Магіа».

  • Ф. Шуберт. «Аѵе Магіа».

  • «Червона калина». Сл. і муз. Н.Май — виконання.

Хід уроку

1. Вхід під музику Ф. Шуберта. Організаційний момент. Музичне вітання. Мотивація до навчання.

2. Актуалізація опорних знань: фронтальне опитування —різновиди професійної музики, вокальна та інструментальна музика, склад виконавців.

3. Бесіда про світ вокальної музики.

Світ вокальної музики надзвичайно різноманітний і безмежний. Якщо зібрати всі авторські пісні, романси, хори та додати пісні, створені кожним народом за всю історію свого існування, то вийде, мабуть, нескінченна мелодія.

Вокальні твори виконують по-різному. Народні пісні співають у народній манері — невимушено, розлого і гучно під супровід народних інструментів або без супроводу (а капела). Сучасна популярна пісня зазвичай звучить під фонограму. Це — естрадна манера виконання, основною рисою якої є легкість і доступність у сприйнятті слухачами. В оперному театрі, концертному залі та філармонії звучить академічна

музика, якій притаманна академічна манера співу (бельканто).

Ви вже знаєте, що вокалістів розрізняють не тільки залежно від типу музики, яку вони виконують. Вам легко впізнати (навіть із заплющеними очима) голос мами або тата, голос найкращого друга.

Отже, голос людини, як і музичний інструмент, має власний неповторний

тембр. Характеризуючи тембр голосу, особливо співацького, часто вживають слова «мелодійний», «приємний», «металічний», «глухий», «м’який» тощо. Продовжіть цей перелік.

Проведімо експеримент. Візьміть найнижчий звук, який зможете заспівати, а тоді — найвищий. Це ваш діапазон. Як і музичні інструменти, голос людини має власний діапазон. Ви помічали, що голоси хлопчиків та дівчаток схожі? Це дитячі голоси. Коли підростете, ваш тембр голосу зміниться і стане дорослим — чоловічим або жіночим.

Робота зі схемою. ( на презентації)
Основою класифікації співацьких голосів є висота. Серед чоловічих голосів розрізняють бас (низький), баритон (середній), тенор (високий), серед жіночих — контральто (низький), мецо-сопрано (середній), сопрано (високий). Дитячі голоси поділяють на альт (низький) та дискант (високий).

Музичний словничок

Пригадайте! Співаком або вокалістом називають людину, яка займається співом. Сольний спів — це виконання пісні однією людиною.



4. Виконання творчого завдання.

Демонстрація картини Рафаеля «Сикстинська Мадонна»

Вона вже давно стала шедевром світового мистецтва. Відомий німецький поет Й.В. Ґете висловився так: «Якби її творець не написав більше нічого, вона все одно забезпечила б йому безсмертя».

Бесіда про творчість відомого живописця.

На своїх картинах Рафаель Санті (1483-1520) дуже часто створював образ Діви Марії (Мадонни), за що його навіть прозвали «Майстром Мадонн». «Сикстинська Мадонна» — славетна картина великого італійського живописця й архітектора, що створена протягом 1515-1519 років (Картина галерея, Дрезден),написана на замовлення Папи Юлія II на честь перемоги над французами, які нападали в ті часи на Італію. Один із художніх критиків писав про неї: «Образ Марії сповнений стриманого хвилювання. Здається, що завіса тільки-но розсунулася, і перед поглядами вірян постало небесне видіння –Діва Марія, яка легко ступає по хмарині із Немовлям на руках. Мадонна з материнською турботливістю й ніжністю тримає Ісуса, який довірливо притулився до Неї. Вона спускається на землю до людей, несе Дитину, щоб віддати Її у життя. Її благородний образ сповнений душевною чистотою та красою. Але серйозно та сумно вона дивиться вдалечінь, у її очах стримане хвилювання… передчуття трагічної долі Сина та вимушене упокорення.»


Самостійна робота учнів ( у групах):

  • «художники» розглядають картину, дізнаються думки досвідчених художників, обговорюють їх і формулюють власну думку про картину;

  • «поети» після перегляду картини ознайомлюються з віршами видатних поетів аналогічного змісту і добирають вірш до картини;

  • «композитори» після перегляду картини визначають, яку музику вони написали б (її характер, настрій);

  • «журналісти» мають розповісти про свої враження від побаченого(почуття, думки, що виникли, а також те, що хотів відобразити художник).

Виступи учнів.

«Художники»

У центрі картини ми бачимо Святу Марію із Ісусом на руках. Її слава і святість нічим не виділена. Художник зобразив Її у простому вбранні й босоніж. Проте люди зустрічають Її як Небесну Царицю навколішки. Ліворуч ми бачимо священика, одягнутого в золоту ризу-це папа Римський Сикст II. Стоячи навколішки він ліву руку притулив до грудей, поділяючи тривогу Марії за долю Сина, а праву- простягнув до глядачів, нібито просить Діву Марію бути заступницею тим, хто звертається з молитвою до Неї. Праворуч свята Варвара, яка склала руки в молитві й схилилася перед Божою Матір’ю. Унизу попереду зображено двох Ангелів, які завжди супроводжують усіх святих і підкреслюють святість картини,її духовний зміст

Ця картина звучить світло й піднесено. Вона промовляє чудовим і неповторним голосом матері, яка несе та оберігає свою дитину. Це також молитва матері за свою дитину, прохання до Діви Марії про заступництво.
Виступають «поети», «композитори», «журналісти».


  • Якою музикою можна озвучити цей шедевр образотворчого мистецтва?

Послухаймо цю композицію.

5. Музичне сприймання. Дж. Каччіні. «Аѵе M aria». Ф. Шуберт. «Аѵе M aria»

6. Аналіз музичного твору.

  • Розкажіть про свої враження від прослуханих творів. Що допомогла вам зрозуміти музика?

  • Який голос звучав у кожному творі: чоловічий, жіночий, дитячий? Спробуй визначити його тип за висотою.

  • Чи допомогла вам музика розповісти про любов до матері?

  • Чи допомогла вам картина зрозуміти музику?

Пісня «Ave Maria» схожа за сюжетом картини. «Ave» з латини –«радуйся». «Радуйся Маріє!»- так промовив Архангел Гавриїл, коли сповістив Марії про майбутнє народження Ісуса. Пісня не ілюструє «Сикстинську мадонну», але так само, як і картина Рафаеля, вона сповнена такою внутрішньою силою, що може бути гімном материнської любові, доброті та благородству. Музика «малює» величний, піднесений і водночас надзвичайно людяний образ Діви Марії. Вона нібито випромінює тепло, ніжність, сонячне світло.

Обидва твори викликають такі самі почуття любові і доброти, спокійної світлої радості, благоговіння перед Святою Марією.


7. Відомості про авторів музичних творів.

Джуліо Каччіні — італійський композитор і співак XVII століття, теоретик вокального мистецтва. Композитор став автором однієї з перших опер «Еврідіка» (1602) і вважається одним із творців італійського співу бельканто.

Франц Петер Шуберт — австрійський композитор XVIII століття, один з основоположників романтизму в музиці, автор понад тисячі музичних творів, серед яких більш ніж 600 пісень, дев'ять симфоній, велика кількість творів камерної та літургійної музики.

8. Виконання пісні. «Червона калина». Сл.і муз. Н. Май.

Виконайте пісню під фонограму. Співайте спокійно. виразно та ніжно.



9. Виконання творчого завдання.

Візьміть пензлик та фарби або олівці. Намалюйте для своєї матусі квіточку. Нехай вона «заграє» тими кольорами, які підказала вам пісня.


10. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.

  • Яка музика називається вокальною?

  • Кого називають солістом?

  • Які ви знаєте манери виконання пісень?

  • На які типи поділяють співацькі голоси? Розкажіть про них.

  • Який тембр голосу маєте ви?

11. Домашнє завдання.

Послухайте твір «Ave Maria» у виконанні Лари Фабіан, Лучано Паваротті та Робертіно Лоретті.

Намалюйте портрет своєї матері, заспівайте їй свою улюблену

пісню.


Для допитливих — виконання музичного проекту.

Проект «Подарунок для матусі»



Мета: оформити галерею музичних портретів.

Очікуваний результат: галерея портретів.

План створення:

У цьому проекті може взяти участь увесь клас.

1. Намалюйте портрети своїх матусь або улюблених бабусь. Можна пофантазувати та придумати сюжетні картини.

2. Підберіть музику під кожен малюнок та запишіть її на диск.

3. Оформіть галерею та запросіть в гості своїх рідних.

4. Сюрпризом для всіх стане чудова музика, яка буде озвучувати кожну картину. Без гідів вам не обійтися. Хто буде проводити гостей до галереї? А може, хтось хоче прочитати власні вірші. Вийде справжнє свято!



12. Вихід із класу під музику Ф. Шуберта.


« Поети»

Діво Пресвятая – Матір Матерів,

Пригорни до серця всіх своїх синів.

Освіти їх душі світлом золотим,

виповни любов’ю неспокійний дім.

Научи, як землю вберегти від зла

Розумом, діянням і крилом тепла.
У нашім раї на землі

Нічого кращого не має.

Як тая мати молодая

З своїм дитяточком малим.

Я перед нею помолюся,

Мов перед образом святим.



Т.Шевченко
Є у кожної дитини матінка єдина-

Та, що любить нас і дбає, розуму навчає.

І у кожному серденьку є і буде жити

Божа Мати – наша Ненька,

Мати всього світу.

Леонід Полтава

«Художники»

У центрі картини ми бачимо Святу Марію із Ісусом на руках. Її слава і святість нічим не виділена. Художник зобразив Її у простому вбранні й босоніж. Проте люди зустрічають Її як Небесну Царицю навколішки. Ліворуч ми бачимо священика, одягнутого в золоту ризу-це папа Римський Сикст II. Стоячи навколішки він ліву руку притулив до грудей, поділяючи тривогу Марії за долю Сина, а праву- простягнув до глядачів, нібито просить Діву Марію бути заступницею тим, хто звертається з молитвою до Неї. Праворуч свята Варвара, яка склала руки в молитві й схилилася перед Божою Матір’ю. Унизу попереду зображено двох Ангелів, які завжди супроводжують усіх святих і підкреслюють святість картини,її духовний зміст



Ця картина звучить світло й піднесено. Вона промовляє чудовим і неповторним голосом матері, яка несе та оберігає свою дитину. Це також молитва матері за свою дитину, прохання до Діви Марії про заступництво.




База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка