Управління з питань внутрішньої політики львівської обласної державної адміністраціїСторінка1/3
Дата конвертації30.04.2016
Розмір0.74 Mb.
  1   2   3УПРАВЛІННЯ З ПИТАНЬ ВНУТРІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ

ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
79008, м. Львів, вул. Винниченка, 18; тел.: 2999239«_10_» _червня_ 2009 р. №_223/1-12_


Голові обласної державної адміністрації

п.М.Кмітю


Щодо функціонування української мови

як державної на території Львівської області
Доповідна записка
Відповідно до п.23 рішення Львівської обласної ради від 2.12.2008р. №763 «Про функціонування української мови як державної на території Львівської області» на черговій сесії Львівської обласної ради заплановане слухання інформації голови Львівської облдержадміністрації. Подаємо матеріали, напрацьовані управлінням з питань внутрішньої політики облдержадміністрації відповідно до компетенції, для узагальнення робочою групою з питань функціонування української мови як державної на території Львівської області.

В області проводиться постійна робота на виконання рішень сесій Львівської обласної ради від 20 червня 2000 р. № 311 "Про стан функціонування української мови як державної на території Львівської області", від 12 червня 2007 р. № 294 "Про дотримання законодавства у сфері функціонування української мови на території Львівської області", від 2 грудня 2008 № 763 "Про функціонування української мови як державної на території Львівської області", рішень колегій Львівської обласної державної адміністрації.

На виконання рішення колегії Львівської обласної державної адміністрації від 5 березня 2009 року № 4 до Кабінету Міністрів України 8 травня 2009 року за № 5/3-2734/0/2-09/1-14 скеровано звернення з пропозицією не реєструвати торгові знаки, які суперечать нормам української мови.

Для координації роботи з виконання рішень сесій обласної ради та рішень колегії Львівської облдержадміністрації щодо функціонування української мови як державної на території Львівської області відповідно до п.2 доручення голови облдержадміністрації від 22.04.2009р. №39/0/6-09 створюється робоча група.

Управлінням з питань внутрішньої політики, головним управлінням освіти і науки, управлінням культури і туризму та управлінням у справах поліграфії та телерадіопростору облдержадміністрації розроблено обласну програму розвитку і функціонування української мови на 2009 – 2012 роки та скеровано для розгляду та затвердження до Львівської обласної ради.

Головним управлінням освіти і науки облдержадміністрації забезпечено організацію спеціальних курсів з вивчення української мови, які розпочнуть свою роботу у вересні 2009 року. Підготовлено до друку збірник нормативно-правових актів з питань функціонування української мови як державної.

З метою популяризації української книги надано пільги при оплаті оренди комунального майна 10-ти видавництвам з міського бюджету та 4-ом видавництвам – з обласного бюджету (рішення № 207 від 14 березня 2007 року).

За повідомленням Головного управління економіки облдержадміністрації, - райдержадміністраціям, міськвиконкомам та управлінню у справах захисту прав споживачів надіслано листи з проханням посилення роботи у напрямку дотримання чинного законодавства про мови та інформування про вжиті заходи.

Інформуємо також, що управління з питань внутрішньої політики підготувало проекти анонсу, сценарію та прес-релізу прес-конференції управління у справах захисту прав споживачів у Львівській області.
Значна робота з метою покращення ситуації щодо функціонування української мови як державної проводиться у районах та містах обласного значення Львівщини.

У низці районів на колегіях райдержадміністрацій питання про стан функціонування української мови як державної вже заслуховувалося (наприклад, у Дрогобицькому, Жовківському, Золочівському, Кам’янко-Бузькому, Старосамбірському, Турківському та Яворівському районах).

У Городоцькому районі 13 березня ц.р. на засіданні ХХІІІ сесії Городоцької районної ради V скликання розглянуто питання „Про функціонування української мови як державної на території Городоцького району”, а також прийняте відповідне рішення.

20 березня 2009 року головою райдержадміністрації прийнято розпорядження „Про створення комісії з контролю за дотриманням законодавства у сфері функціонування української мови”.

30 квітня рішенням ХХІV сесії Городоцької районної ради V-го скликання затверджено Програму розвитку і функціонування української мови на 2009-2012 роки.

У червні 2009 року на черговій Колегії райдержадміністрації планується розглянути питання „Про функціонування української мови як державної на території Городоцького району”.Жидачівський, Миколаївський, Мостиський, Перемишлянський, Радехівський, Сколівський, Стрийський райони планують розглянути зазначене питання до кінця червня ц.р. Деякі райони, зокрема, Бродівський та Буський, проведуть колегії у ІІІ кварталі, а Сокальський – у ІV кварталі ц.р. У Самбірському районі підписане доручення голови райдержадміністрації, згідно з яким передбачено підготувати та подати на засідання Колегії райдержадміністрації конкретні й ефективні заходи щодо покращення функціонування української мови у районі.

У містах обласного значення, таких як Борислав, Дрогобич, Новий Розділ, Трускавець, Червоноград, прийняті рішення виконавчих комітетів. У містах Самборі та Моршині питання функціонування української мови розглядатиметься у ІІІ кв. поточного року. У м.Стрию прийняте розпорядження міського голови, яким затверджені заходи з метою покращення ситуації щодо функціонування української мови як державної.

Виконавчий комітет Львівської міської ради повідомив, що у 2009 році (станом на 05.06.2009) не приймалося рішень виконавчого комітету про конкретні заходи для покращення ситуації щодо функціонування української мови як державної та подав рішення виконавчого комітету від 17.09.2004 №923 «Про затвердження Заходів щодо покращання функціонування української мови у м.Львові на 2004 рік».

Рішеннями колегій райдержадміністрацій та виконкомів міст обласного значення затверджені конкретні заходи з метою покращення ситуації щодо функціонування української мови як державної.

Так, наприклад, Рішенням Колегії Золочівської районної державної адміністрації у Золочівському районі вирішено:

- забезпечити контроль і виконанням суб'єктами підприємницької діяльності вимог Закону України "Про захист прав споживачів" у частині дотримання законодавства з питань функціонування української мови;

- міським та сільським головам домогтися відкриття книжкових магазинів в м. Глиняни, селищі Поморяни, селах Білий Камінь, Куровичі, Сасів;

- щоквартально проводити презентації нових українських видань серед учнівської молоді навчальних закладів району, читацьких аудиторій бібліотек та населення району;

- військовим частинам, що дислокуються на території Золочівського району провести реконструкцію військових меморіалів, змінивши написи на їхніх об'єктах українською мовою;

- редакції районної газети "Народне слово" відновити рубрики "Говори правильно", "Культура мовлення" за участю вчителів української мови і літератури, журналістів.

Рішенням виконкому Новороздільської міської ради рекомендовано керівникам закладів ресторанного типу міста Новий Розділ при підборі музичного репертуару максимально надавати переваги україномовним авторам та україномовним творам музичного мистецтва.
На виконання пункту 4.3. рішення Львівської обласної ради № 763 від 02 грудня 2008 року «Про функціонування української мови як державної на території Львівської області» щодо контролю своєчасності подання управлінню з питань внутрішньої політики облдержадміністрації інформацій щодо функціонування української мови як державної на території Львівської області від районних державних адміністрацій, структурних підрозділів Львівської облдержадміністрації, ДТГО "Львівська залізниця", Львівської державної обласної телерадіокомпанії, представництва Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Львівській області, управління у справах захисту прав споживачів у Львівській області повідомляємо, що вчасно та якісно інформацію надають управління у справах захисту прав споживачів, всі райдержадміністрації та виконкоми міст обласного значення.

Відповідно до доручення голови обласної державної адміністрації від 2 березня 2007 року № 32 “Про виконання рішення Колегії обласної державної адміністрації від 6 лютого 2007 року №3 “Про стан функціонування української мови як державної на території області” управління з питань внутрішньої політики облдержадміністрації щоквартально узагальнює інформацію про стан функціонування української мови як державної на території області, яку подали райдержадміністрації, міські виконавчі комітети та структурні підрозділи облдержадміністрації. Подаємо відповідну інформацію за І квартал 2009 року.

Додаток: згадане на __ арк.

Начальник управління Ігор Ожиївський

Вик. А. Гриновець 2-999-106

Додаток
ІНФОРМАЦІЯ

про стан функціонування української мови

як державної на території області

за І квартал 2009 року
На виконання рішення Львівської обласної ради від 20.06.2000 року №311 „Про стан функціонування української мови як державної на території Львівської області”, доручення голови Львівської обласної державної адміністрації №163 від 29 листопада 2007 року, доручення голови облдержадміністрації від 02.03.2007 року №32 „Про виконання рішення Колегії обласної державної адміністрації”, від 06.03.2007 року №3 „Про стан функціонування української мови як державної на території області” районними державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування області протягом І-го кварталу 2009 року проведені наступні заходи.

Городоцька районна державна адміністрація повідомляє, що з 5 по 10 січня на Городоччині з метою вивчення традицій та звичаїв українського народу, в рамках Програми гуманітарно-культурного співробітництва перебувала учнівська делегація з м.Горлівки Донецької області.

13 березня ХХІІІ сесія Городоцької районної ради розглянула питання „Про використання української мови як державної на території району”. Голова райдержадміністрації М.Савка прийняв розпорядження від 20 березня 2009 року №182 „Про створення комісії з контролю за дотриманням законодавства у сфері функціонування української мови.”

20 березня в Народному домі м.Городка проведено Форум громадськості району „Захистимо українську мову, нашу культуру, мораль та духовність”. Організатором заходу виступили райдержадміністрація, районна рада та РТ „Просвіта”.

Центральною районною бібліотекою в І-му кварталі 2009 року проведено: книжкові виставки „Мово рідна, слово рідне ...”, ”Слово, моя кришталевая зброя”, експрес–виставки „Красою вічною п”янить, велике українське слово”; літературні ранки „Мово наша солов”їна”; дні рідної мови „Мови чисте джерело”; години рідної мови; уроки української мови „Ти наше диво калинове, кохана материнська мово”.

Відповідно до Програми поповнення фондів бібліотек з обласної бібліотеки в ЦБС надійшла 1131 книга, з яких 94% україномовних та 6% російськомовних.

На Колегії відділу освіти райдержадміністрації в лютому розглянуто питання „Про стан викладання та рівень навчання учнів з української мови та літератури”. Проведено засідання творчої групи вчителів української мови. Організовано і проведено конкурс учнівських творчих робіт до 100-річчя від дня народження провідника ОУН Степана Бандери.

В лютому до Міжнародного Дня рідної мови в загальноосвітніх школах, дитячих дошкільних установах району проведені тижні рідної мови, тематичні свята, вечори на яких діти прославляли красу і велич українського слова в поезії, пісні.

Учні навчальних закладів взяли участь в обласному етапі Всеукраїнської олімпіади з української мови; обласному конкурсі на кращого знавця української мови ім. Петра Яцика, де перемогу здобула учениця ЗОШ № 2 м.Городка Наталія Савула.

14 березня в ЗОШ №4 та №5 м.Городка проведено пробне незалежне оцінювання молоді з української мови.

При загальноосвітніх школах №2 м.Городка та м.Комарна діють літературно-мистецькі об”єднання „Джерельце”. Здобутки юних поетів друкуються у районному збірнику „Творчість юних”.

В засобах масової інформації району регулярно висвітлюються актуальні питання сучасного стану української мови та завдань щодо підвищення її авторитету, посилення консолідуючої ролі у суспільстві, виховання патріотизму у громадян.

Відділами культури та освіти райдержадміністрації з метою виховання пошани до своєї історії, культури, мови проведено ряд заходів по відзначенню 195 річниці від дня народження Т.Г.Шевченка.

Протягом І-го кварталу 2009 року структурними підрозділами райдержадміністрації велася організаційно-методична, координаційна робота і контроль за виконанням вимог законодавства України про мови. В органах місцевого самоврядування працюють комісії по перевірці функціонування державної мови в організаціях, установах, транспорті. Здійснюються рейди-перевірки у закладах громадського харчування, розважальних закладах, молодіжних дискотеках з метою моніторингу репертуару україномовних пісень.

Райдержадміністрацією подано пропозиції до обласної програми розвитку і функціонування української мови на 2009-2012 роки, а також розробляється районна програма розвитку і функціонування української мови на 2009-2012 роки, яку буде подано на розгляд чергової сесії районної ради.

У всіх закладах культури, освіти, організаціях, підприємствах району діловодство ведеться державною мовою. На підприємствах побутового обслуговування тексти оголошень, іншої візуальної інформації виконуються державною мовою. Маркування товарів, етикетки на товар, інструкції про використання товару, книги відгуків і пропозицій ведуться українською мовою.

За інформацією Бродівської районної державної адміністрації учні району взяли участь у ІІІ етапі Міжнародного конкурсу ім. П.Яцика та ІІІ етапі Всеукраїнської олімпіади з української мови і літератури; серед учнів району проведено конкурс «Об’єднаймося ж, брати мої», присвячений 195-ій річниці від дня народження Т.Шевченка; у всіх ЗНЗ району було відзначено Міжнародний день рідної мови; у школах району проведено заходи з відзначення 125-річчя від дня народження Л.Українки; на базі Підкамінської ЗОШ І-ІІІ ст. на районному рівні було відзначено 60-річчя від дня народження композитора В.Івасюка; з нагоди 195-ї річниці від дня народження Т.Шевченка проведено районний конкурс молодих авторів власної поезії і прози «Ми діти твої, Україно»; спільно з вчителями української мови і літератури ЗНЗ району та Бродівською ЦРБ проведено літературно-мистецьку конференцію до 10-річчя від дня загибелі В.Чорновола.

За повідомленням відділу культури і туризму райдержадміністрації, з метою популяризації українських видань, у бібліотеках району діють книжково-ілюстративні виставки та тематичні полички. До дня рідної мови організовано та проведено цикл просвітницьких заходів спільно з громадськими організаціями, зокрема: літературне свято «Плекаймо рідне слово»; свято мови «Мова – духовний скарб»; літературно-музичні години «Мова – колиска України», «Рідна мова – Божий дар», «Беру тебе, як скарб в пісенній вроді, з джерел, що не міліють у народі»; години поезії «Українська мова – давня й молода», «Дзвенить струмочком рідна мова»; дитячі ранки; подорож до королівства рідної мови «Солов’їна, барвінкова, українська наша мова».

До послуг користувачів в бібліотеках району представлено видання про мову в цілому та її функціонування, поетичні збірки, художні твори, отримані в рамках Державної програми забезпечення розвитку і функціонування української мови.

За повідомленням Бродівського міського, Підкамінського селищного та сільських голів, діяльність комп’ютерних клубів, вивіски закладів торгівлі та громадського харчування приведені у відповідність до законодавства про мову.

За інформацією Дрогобицької РДА в районі проводиться систематична робота з метою забезпечення належного функціонування української мови як державної на території району.

Діяльність органів виконавчої влади та місцевого самоврядування в районі відповідає чинному законодавству про мови. Спілкування та діловодство в органах влади, на підприємствах, в установах і організаціях ведеться державною мовою. Українська мова є мовою викладання у навчальних закладах району.

Згідно Комплексних заходів щодо багатостороннього розвитку і функціонування української мови у 2008-2009 н.р. в загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладах району організовано проведення конференцій, «круглих» столів, урочистих вечорів, присвячених рідній мові. Під час підвищення кваліфікації педагогічних працівників району учителями прослухано курс лекцій на тему «Роль В.Стуса в розвитку української національної літератури».

Для старшокласників Дорожівської СЗШ І-ІІІ ст., районного методичного об′єднання учителів української мови організовано перегляд вистави О.Кобилянської «Земля».

У всіх навчальних закладах, Народних домах за участю школярів пройшли вечори, конкурси поезій, малюнків, зустрічі з краєзнавцями, тематичні уроки, присвячені творчості Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки.

У Ступницькій СЗШ І-ІІ ст., Нагуєвицькій СЗШ І-ІІІ ст. пройшли семінари учителів української мови і літератури з питань впровадження інноваційних технологій при вивченні предмета.

Поновлено вивіски на 12-ти загальноосвітніх навчальних закладах. Щодо вшанування пам’яті видатної української письменниці Марка Вовчка тематичні уроки, виховні години, книжково-журнальні виставки, вернісажі малюнків-ілюстрацій до творів Марка Вовчка пройшли у Меденицькій, Уличнянській, Нагуєвицькій СЗШ І-ІІІ ст., Болехівській, Опарівській, Волощанській СЗШ І-ІІ ст.

У Волощанській СЗШ І-ІІ ст. пройшов семінар учителів української мови і літератури «Сучасний урок української мови: інтерактивні технології навчання» за участю поета А.Грущака і краєзнавця Р.Пастуха. Відбулася презентація творчого доробку поета Дрогобиччини А.Грущака.

Учні навчальних закладів району взяли активну участь у V етапі Міжнародного конкурсу знавців української мови імені П.Яцика. Школярі Ясеницької, Сторонянської, Дорожівської, Урізької, Доброгостівської, Грушівської шкіл вийшли переможцями районного етапу, а учень 7 класу Доброгостівської СЗШ І-ІІІ ст. Лунишин В. став призером обласного етапу конкурсу.

На семінарі заступників директорів шкіл слухалося питання «Підвищення мовної культури та грамотності учнів на уроках української мови» і «Робота з обдарованими дітьми».

Учителі української мови і літератури, початкових класів брали участь в обласних курсах на базі Лішнянської СЗШ І-ІІІ ст.., де прослухали лекцію (лектор –кандидат філологічних наук Зваричевська М.В.) «Історичні корені сучасної мовної ситуації в Україні».

З метою збереження, впровадження фольклорної спадщини у навчальних закладах Дрогобицького району у 2009 р. продовжується робота зі збору українських народних казок.Учителі української мови і літератури Грушівської, Добрівлянської, Меденицької СЗШ І-ІІІ ст., Бистрицької, Смільнянської СЗШ І-ІІ ст., завідуюча Мокрянською СЗШ І ст.. виявили на своїх територіях казкарів і записали 52 українські народні казки. Казки записав старший науковий співробітник Інституту українознавства МОН України, фольклорист Микола Зінчук. Ці матеріали ввійдуть до окремо виданого ілюстрованого тому «Казки Дрогобицького району»у 25 – томнику «Українські народні казки». Цей том буде входити до блоку «Казки Бойківщини». У 2009н.р. робота по збору українського фольклору у навчальних закладах продовжується. Дуже велику роботу по збору казок, бувальщини проводить учитель Снятинської СЗШ І-ІІ ст.. П.В.Сов'як. У Нагуєвицькій, Броницькій, Болехівській, Летнянській СЗШ І-ІІ ст.. організовано гуртки, факультативи по збору українських народних казок.

Кафедра учителів української мови і літератури Нагуєвицької СЗШ І-ІІІ ст. провела творчу зустріч і екскурсії по малій батьківщині І.Франка з учителями Вінницької і Житомирської областей.

Відділ культури і туризму райдержадміністрації здійснив низку заходів з метою забезпечення функціонування української мови. Для кожного Народного дому відділом культури і туризму придбано альбоми українських пісень. Заклади культури району організовують і проводять відповідні заходи, серед яких - тематичні і літературні вечори, вечори поезії, свято рідної мови: «Мово рідна, слово рідне», «Мова колискова», «Прекрасне рідне слово – не світ, а Всесвіт», «Нація живе у слові», «Гуртуймося в рідному слові». В бібліотеках району організовують: круглі столи «У слові рідному велика сила є, що розбива граніт і золото кує», огляди літератури «Краса рідної мови». Поетичні твори про рідну мову беруть до свого репертуару учасники гуртків художнього слова, з якими виступають на масових заходах, оглядах – конкурсах. Українська пісня – як народна, так і авторська – є домінуючою в репертуарі хорових та вокальних колективах. В методичних кабінетах районного Народного дому та центральної районної бібліотеки систематично поповнюється новими методичними матеріалами папка «Свято рідної мови», «Краса рідної мови», якою постійно послуговуються працівники району. В закладах культури району обладнані куточки, стенди, книжкові виставки та тематичні полиці: «Передаймо нащадкам наш скарб – рідну мову», «Мова моя солов'їна», «Материнська мова- душі моєї цвіт», «У мові – корінь рідного народу», «У мові народу- щоденне причастя», «О рідне слово, що без тебе я», «Барви українського слова» та інші .

У назвах торгівельних та розважальних закладів інколи використовуються слова виразно іншомовного походження або штучно утворені з порушенням мовних норм. Рейдові групи, до яких входять представники контролюючих органів, проводять роботу з порушниками мовного законодавства та попереджають їх про вжиття штрафних санкцій при виявленні повторних порушень.

За кошти місцевого бюджету здійснюється фінансування радіо “Франкова земля”, газет “Галицька зоря” та “Вільне слово”. Рішенням сесії Дрогобицької районної ради у районному бюджеті на 2009 рік закладене фінансування цих засобів масової інформації на суму 108 тис. грн.. Слід відзначити позитивний досвід радіоредакції “Франкова земля” у створенні якісної україномовної продукції, пропагування через систему проводового мовлення української мови та мистецтва. З дотриманням мовного законодавства ведуть свою діяльність періодичні видання “Галицька зоря”, “Вільне слово”, “Високий замок плюс Дрогобиччина”.

Викликає занепокоєння стан радіофікації населених пунктів. На даний час в районі функціонує лише 3 943 радіоточки (понад 5 000 у минулому році). ЦЕЗ №2 ВАТ «Укртелеком» спільно з управлінням економіки РДА доручено розробити та подати на затвердження програму відновлення функціонування проводового радіо в районі.


Радехівська районна державна адміністрація повідомляє, що у районі відділ освіти райдержадміністрації регулярно проводить конкурси з української мови, бібліотечні фонди місцевих бібліотек поповнюються україномовними виданнями, рекламні вивіски закладів торгівлі і громадського харчування написано українською мовою, місцеві засоби масової інформації друкуються і виходять в телерадіоефір українською мовою.

У першому кварталі цього року за сприяння відділу культури і туризму райдержадміністрації проведено огляд самодіяльних драматичних колективів Радехівського району; при районній бібліотеці активно працюють літературне товариство імені Осипа Турянського і дитяча літературна студія «Тарасова криниця»; згідно з планом у загальноосвітніх школах району проведено тижні рідної мови, літературні конкурси до 195-ої річниці народження Т.Шевченка, а також регулярно проводяться зустрічі з відомими поетами і письменниками; на сторінках районної газети «Народна справа» постійно друкуються матеріали, в яких розповідається про заходи, проведені в освітньо-культурних закладах району з метою популяризації української мови; в радіоефірі КП «Телестудія «Радехів» започатковано цикл передач «Мистецькі джерела», в яких беруть участь місцеві літератори. Протягом звітного періоду порушень чинного законодавства щодо використання української мови як державної на території району не виявлено.Сокальською райдержадміністрацією здійснено ряд заходів. Зокрема, протягом січня-березня 2009 року були повторно підготовлені:

  • листи-звернення до керівників державних та приватних закладів громадського харчування з проханням підтримати українську пісню, популяризувати українську культуру;

  • листи-звернення до керівників банківських установ,
    книгарень, газетних кіосків, кабельного телебачення, кіновідеомережі з проханням забезпечити функціонування української мови як державної, надавати перевагу україномовній продукції;

  • листівка під назвою “Не забруднюй мову!” та звернення до керівників підприємств-перевізників з проханням розмістити її в автобусах та маршрутних таксі.

На території району друкована продукція, призначена для службового і ужиткового користування (бланки, форми, квитанції, тощо) використовується виключно на українській мові.

Радіокомпанія “Сокаль”FM, заснована у 2002 році, одна з небагатьох в Україні, не передає в ефір жодної російськомовної пісні.

За сприяння райдержадміністрації в Сокальському районі щороку проводиться фестиваль "Читай, дивись і слухай українське", в рамках якого проходять виставка-продаж книг аудіо- та відеопродукції, презентації видавництв, круглі столи, тощо. Постійно відбуваються зустрічі сокальчан з відомими львівськими письменниками, поетами та книговидавцями, а також з поетами Сокальщини.

Сесією Сокальської районної ради 22.03.2007 року затверджена “Програма духовного та культурного розвитку Сокальщини на 2007-2010 роки”, мета якої - збереження і розвиток історично-культурної спадщини, народних традицій, розвитку художньої творчості, туризму, патріотичного виховання та духовного зростання населення, виховання поваги до культурних здобутків нації, мови, історії.

В районі функціонує ТзОВ “Експрес”, до якого належать 2 книжкових магазини в м.Сокалі та м.Белзі, а також мережа газетних кіосків. У цих торгових підприємствах перевага надається україномовній продукції.

В школах естетичного виховання м.Сокаля, м.Великі Мости, м.Белза проводиться робота з популяризації українського мистецтва :  • пропагуються твори українських композиторів- класиків;

  • вивчаються і використовуються зразки українських народних пісень і танців, звичаїв та традицій ;

  • діти виконують твори на слова Т.Г.Шевченка, Л.Українки, І.Франка;

  • на театральному відділенні ДШМ ім.В.Матюка м.Сокаля ведуться заняття з предмету українська сценічна мова.

При демонструванні кінофільмів іноземного виробництва районною кіновідеомережею, забезпечено дотримання норм законодавства про мову та Закону України « Про кінематографію».

Екскурсійна діяльність на території району проводиться державною мовою. Під час проведення акції « Читай, дивись і слухай українське» організовано екскурсії по пам’ятках архітектури: до церкви Св.Миколая, собору Св. Апостолів Петра і Павла, на руїни Синагоги, в музей « Людина, земля і всесвіт» (м.Сокаль).Турківська райдержадміністрація повідомляє, що в районі всі державні та приватні структури дотримуються ст.10 Конституції України щодо державної мови. Вся документація ведеться українською мовою. Щорічно проводиться поповнення бібліотечних фондів українськими книгами та періодикою, а народних домів району – українською наочною агітацією. В рамках Державної Програми «Забезпечення розвитку і функціонування української мови» бібліотечні фонди центральної бібліотечної системи району в 2008 році поповнилися 547 примірниками україномовної літератури на загальну суму 11451,55 грн., в рамках Державної програми «Українська книга» - 563 примірниками на суму 19243,89 грн., в рамках обласної програми «Підтримки книгодрукування та книгорозповсюдження» - 75 примірниками на суму 2900,82 грн., обласної програми «Поповнення бібліотечних фондів» - 226 примірниками на суму 6760,04 грн. та ще 319 примірниками на суму 5433,00 грн. грн., які надійшли з обласних наукової та дитячої бібліотек.

За І квартал 2009 року в рамках Державної програми «Українська книга» бібліотечні фонди ЦБС району поповнилися1033 примірниками україномовної книги на загальну суму 22611,81 грн., в рамках Обласної програми «Підтримки книгодрукування та книго розповсюдження» - 257 примірниками на суму 9907,00 грн., Програми «Інститут національної пам’яті» - 67 примірниками на суму 1251,00 грн. та ще 87 примірниками на суму 2643,00 грн., які надійшли з обласної наукової та дитячої бібліотеки.

В бібліотеках центральної бібліотечної системи району та шкільних бібліотеках оформлено постійно діючі тематичні книжкові виставки та тематичні полиці «Мова – душа народу», «Мова сили й простоти».

З метою пропаганди української книги учні загальноосвітніх навчальних закладів району беруть активну участь у конкурсах «Живи, книго» та «Кращий читач».

З нагоди відзначення міжнародного дня рідної мови в районі проведено низку заходів: в загальноосвітніх навчальних закладах відбулися Дні та тижні української мови, відкриті уроки рідної мови, уроки-диспути, семінари, конференції, бесіди, виховні години, літературні години, районний конкурс знавців української мови, свято рідної мови «Бринить, співає наша мова, чарує, тішить і п’янить», «Ода мові людській», свято писемності «О рідне слово, що без тебе я…», літературні музичні композиції «Мово моя, солов’їна», «Коштовний скарб народу», «Кришталь моєї мови дорогої», «Мова – це зв’язок століть, це простір у майбутнє», конкурси творчих робіт «Мова та нація єдині» а також краєзнавчі читання «Жива спадщина української мови», тощо.

Керівники загальноосвітніх навчальних закладів району спрямовують діяльність педагогічних колективів на вдосконалення роботи щодо всебічного розвитку і функціонування української мови. У школах району обладнані кабінети української мови та літератури, в багатьох школах є світлиці, створюються кабінети українознавства, історії України.

Питання викладання української мови охоплено постійним контролем, зокрема, стан викладання, рівень знань, умінь і практичних навичок учнів обговорюються на нарадах директорів шкіл (12 березня 2009 року), Колегії відділу освіти, засіданнях методичного об’єднання, інструктивно-методичних нарадах, засіданнях творчих груп вчителів української мови, засіданнях шкіл перспективного педагогічного досвіду, заняттях молодого вчителя.

Викладання української мови в загальноосвітніх навчальних закладах району спрямовується на підвищення науково – методичного рівня поліпшення якості знань учнів, посилення виховного впливу та формування в них національної свідомості. Вживаються заходи щодо дотримання єдиного мовного режиму в школах.

У закладах культури району протягом року також проведено низку заходів, серед яких: літературні свята, лекторії, літературні години, вікторини, години рідної мови, тощо.

20 лютого в Турківській ЦДБ відбулося літературне свято «Мово рідна, живи в ріднім домі».

Приведено у відповідність до законодавства про мову та рішення обласної ради вивіски закладів торгівлі та громадського харчування.

У 2008 році у м.Турці відкрито магазин-книгарню української книги.

Питання функціонування української мови як державної на території району неодноразово обговорювалося на нарадах при голові райдержадміністрації, заступників голови та керівника апарату райдержадміністрації. 31 березня 2009 року дане питання було винесено на засідання Колегії райдержадміністрації.

Самбірська районна державна адміністрація повідомляє, що на території району при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших визначених законом публічних сферах публічного життя, зокрема у роботі державних і комунальних навчальних закладів, сфері обслуговування, культурі, засобах масової інформації використовується тільки державна українська мова.

Відділом культури і туризму районної державної адміністрації продовжується укомплектування фондів бібліотек району українською літературою та спеціальною літературою з української мови. Проводиться літературно-мистецькі заходи, присвячені ювілейним датам відомих українських письменників, діячів культури та мистецтва. Проведено читацьку конференцію «Українська мова: історія та сучасність».

8 лютого 2009 року з метою відродження та популяризації народних звичаїв та обрядів, зокрема зимового фольклору, в районному Народному домі відбувся районний фестиваль зимового фольклору «Возвеселімся всі радо нині». У фестивалі взяли участь вокальні аматорські колективи, драматичні колективи Самбірщини різних вікових груп.

22 лютого 2009 року у приміщенні Народного дому с. Ваньовичі відбувся тематичний районний захід приурочений Міжнародному дню рідної мови „Мово моя українська”. Захід підготували працівники Самбірської централізованої бібліотечної системи.

Відповідно до наказу відділу освіти Самбірської райдержадміністрації «Про функціонування і дотримання державного статусу української мови в системі освіти Самбірського району» у школах району функціонують кабінети української мови і літератури, оформлення яких відповідає Положенню про кабінет гуманітарних предметів.

Шкільні бібліотеки укомплектовані на 80% періодикою, навчально-методичною літературою, яка необхідна для викладання української мови і літератури.

Протягом січня-лютого у загальноосвітніх школах пройшов І етап V Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач України». Шкільні бібліотекарі рекомендували для читання школярам позапрограмову україномовну літературу українських та зарубіжних авторів. Організовано та проведено на базі Рудківської СЗШ тематичний захід шевченківського вітання «Нам треба твого голосу, Тарасе!» та конкурс ілюстрацій до творів автора; на базі Новокалинівської СЗШ - конкурс читців поезії Т. Шевченка; на базі Ралівської СЗШ - свято творчості Лесі Українки «Мій ти єдиний зламаний світе».

До різноманітних святкувань у тому числі відзначення державних свят використовуються тільки українська пісня. Широко заохочуються молоді виконавці до популяризації українських традицій у тому числі державної мови.Стрийська райдержадміністрація інформує, що у районі протягом І кварталу 2009 року з метою поліпшення ситуації щодо функціонування української мови як державної здійснено ряд заходів:

- усі навчальні заклади забезпечені вчителями української мови, які постійно ведуть роботу над утвердженням української мови, як державної;

- з нагоди Дня рідної мови у школах району проведено загальношкільні лінійки, виховні години за тематикою: «Минуще все, лиш слово не мине», «Мово моя українська», «Мова – інтелектуальний портрет народу»;

- з нагоди річниць від дня народження Лесі Українки та Т.Шевченка проведено літературно-музичні композиції, усні журнали, конкурси декламаторів поезії, виставки стіннівок в закладах освіти та культури:

- бібліотеками району підписано районну періодичну пресу, враховуючи вікові категорії;

- бібліотечний фонд поповнено примірниками україномовних книг;

- в Народних домах району працюють гуртки, об»єднання , мовознавчі студії «Рідне слово веселкове», «Слово, дане Богом», «Українська книга – жива пам”ять народу»;

- в рамках відзначення Дня рідної мови в Народних домах сіл Загірне, Голобутів, В.Стинава, Кавсько проведено тематичні вечори «У слові рідному велика сила є, що розбива граніт і золото кує», зустрічі з поетами та письменниками Стрийщини, в бібліотеках проведено акцію «Діти читають українську книжку»;

- в бібліотеках оформлені і постійно оновлюються тематичні виставки «Цей добрий світ української книжки»;

- регулярно в районному часописі «Рідне поле» бібліограф центральної районної бібліотечної системи розміщує інформацію для громадськості району про поповнення книжкових фондів новими виданнями;

- в українській книгарні, яка відкрита минулого року при Народному домі «Просвіта» в м.Стрию, відбулося ряд зустрічей з директорами Львівських видавництв, відомими поетами та письменниками, презентації та виставки-продажі їхніх книг.

За інформацією Старосамбірської РДА 27 травня 2009 року проведене засідання Колегії райдержадміністрації з розгляду питань стану функціонування української мови як державної на території району.

На 2009 рік відділами культури та туризму і освіти райдержадміністрації заплановано організацію і проведення всеукраїнських заходів до Дня української писемності та мови, Року української книги, конкурсів та фестивалів, відповідно до рішень Львівської обласної ради та передбачено кошти для проведення таких заходів.

Відповідними структурними підрозділами райдержадміністрації і органами місцевого самоврядування забезпечується, в межах чинного законодавства, контроль за розміщенням зовнішньої реклами, використанням іншомовних рекламоносіїв.

На виконання рішень Колегій райдержадміністрації і облдержадміністрації, доручень голови райдержадміністрації проводяться перевірки, та, в межах чинного законодавства, розглядаються питання у відповідних структурних підрозділах про позбавлення дозволів (ліцензій) суб’єктів підприємницької діяльності, керівники та персонал яких ігнорують мовне законодавство (вивіска, спілкування при обслуговуванні, музичне оформлення приміщень тощо). Станом на 1 квітня 2009 року таких випадків не зареєстровано.

На виконання доручення голови райдержадміністрації забезпечується взаємодія органів державної влади та органів місцевого самоврядування з громадськістю шляхом систематичного розміщення інформації щодо стану функціонування української мови як державної на території району на Веб-сторінці райдержадміністрації та в районних засобах масової інформації, співзасновниками яких є місцеві органи влади.Перемишлянська райдержадміністрація інформує, що протягом І кварталу 2009 року методична бібліотека РМК поповнилася надрукованими в рай методкабінеті та у школах методичними розробками та рекомендаціями вчителів району.

У фонди бібліотеки при райметодкабінеті надійшла з бібліотечного колектора Головного управління освіти і науки Львівської ОДА україномовна довідкова, художня та методична література (словники «Український правопис», «Новий словник іншомовних слів», історична література, дидактичні посібники для дошкільних навчальних закладів) загальною кількістю 2030 примірників на суму 35982,51 грн.

Райметодкабінетом було передплачено на І квартал 2009 р. фахову періодику: «Інформаційний збірник Міністерства освіти і науки України», газета «Директор школи», «Завуч», «Освіта України».У березні у всіх навчальних закладах району проведено мистецькі конкурси, тематичні ранки усні журнали, відкриті уроки та інші заходи, присвячені 195-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка.19.03.09р. проведено епізодичний семінар для вчителів української словесності на базі Тучненської СЗШ І-ІІ ст.. з проблем сучасного підходу до виконання української мови.

Відділом культури розроблено план-графік проведення тематичних дискотек у Районному Центрі Дозвілля молоді та заходи щодо стимулювання організаторів дискотек у інших закладах із звучанням україномовних пісень.

На звернення райдержадміністрації посилити контроль за дотриманням законодавства України у сфері функціонування української мови як державної на території району районна рада доручила постійній комісії з питань національного і духовного відродження це питання взяти на контроль.

Жидачівська райдержадміністрація повідомляє, що 3 лютого відбулося засідання районної комісії з контролю за дотриманням законодавства у сфері функціонування української мови як державної на території району за участі представників райдержадміністрації, районної ради, товариства «Просвіта», культури, освіти. На засіданні проаналізовано ситуацію з дотримання мовного законодавства на території району, стану проведення просвітницької роботи. На основі пропозицій учасників засідання сформовано проект районних заходів щодо забезпечення функціонування української мови як державної, інформаційний звіт про засідання оприлюднений в газеті «Новий час» 6 лютого 2009 року, у газеті «Папірус» та у програмі районного радіомовлення. У лютому- березні на території району широко відзначено Міжнародний день рідної мови (свята рідної мови, місячники рідної мови, «круглі столи», диспути, вікторини). З 16 березня в навчальних закладах розпочато проведення просвітницьких заходів. Хід проведення цих заходів висвітлено в місцевих ЗМІ. Рішенням районної комісії ухвалено розглянути питання функціонування української мови на сесії районної ради у ІІ кварталі 2009 року, проведене засідання Колегії райдержадміністрації у червні 2009 року.

За інформацією Жовківської РДА, з метою забезпечення реалізації Закону України "Про мови в Україні", на виконання рішення Львівської обласної ради від 12.06.2007 року № 294 та рішення Колегії обласної державної адміністрації від 6 лютого 2007 року №3 «Про стан української мови як державної на території області», керуючись ст.16 Закону України "Про місцеві державні адміністрації"", дорученням голови Львівської облдержадміністрації від 02.03.2007 року № 32, функціонує Комісія з питань мовної політики Жовківської райдержадміністрації, яка працює згідно Положення про її діяльність. Комісія проводила вивчення стану української мови, як державної, на території району з 23 лютого по 21 березня.

У складі Комісії працюють три робочі групи, які перевіряють відповідно Куликівську, Рава-Руську та Жовківську зони. Всього до перевірки було залучено 17 членів Комісії з 20.

Перевірку здійснено на території всіх міст, селищ та 47 сіл району. Охоплено практично всі правоохоронні заклади та установи, медичні заклади, частина установ освіти, культури, книгарні, кіоски, заклади торгівлі аудіо- та відеопродукцією, відділення зв'язку, торгпреси, розважальні заклади тощо.

Результати перевірки свідчать про добрий стан функціонування української мови як державної на території району. Зокрема, у всіх державних органах влади, суді, прокуратури, установах освіти, культури, медицини письмово і усно функціонує виключно українська мова. Школи і ЛДАУ забезпечені україномовною літературою. За останні роки у бібліотечні фонди освіти надходить лише українськомовна література і підручники, в т.ч. художня література російських та зарубіжних письменників

У Жовківській централізованій бібліотечній системі відсоток російських книжок постійно зменшується за рахунок надходження в основному україномовних книг.

Позитивом є те, що виконуються програми поповнення бібліотечного фонду, не лише за рахунок спонсорських та меценатських надходжень а й з державних.

Перевіркою встановлено, що у книгарнях, особливо в приватних торгових точках, пропагується книжки, поштівки і листівки на українській мові але інколи зустрічається і російськомовні. Треба відмітити, що у всіх книгарнях, кіосках майже вся дитяча література є на українській мові.

Переважна більшість (94%) підписної преси (газети, журнали) у районі є українськими. Проте у кіосках, а особливо через приватних розповсюджувачів пропагується і частина російськомовних пресових видань.

В установах охорони здоров'я вся документація і обслуговування населення ведеться українською мовою.

В аптеках району реклама ліків ведеться переважно на українській мові, лише в незначній мірі реклама та оформлення російськомовне.

Перевірено всі установи правоохоронних органів. Ділова документація та обслуговування ведеться на українській мові. Технічна документація , інструкції, шифрограми, навчальна література у райвідділі міліції, відділках у містах і селищах, а також технічна література в пожежних частинах району україномовні.

Перевіркою встановлено, що в закладах культури, розважальних установах мова спілкування є українською, проте мова текстів музичних творів, які транслюються, є здебільшого російською. Зокрема, в середньому по району: 40% аудіопродукції російська, 25% - англійська, 35% - українська. У пунктах продажу значна частина аудіо - та майже вся відеопродукція є практично російська та англомовна:

У закладах торгівлі трапляються випадки реклами на російській або польській мовах.

Окремого вивчення потребує питання чистоти і якості як розмовної, так і ділової мови в установах, закладах, державних органах влади тощо.

З метою розширення сфери застосування та підвищення ролі української мови, як державної, органами виконавчої влади спільно з товариством "Просвіта" проводиться відповідна робота. У школах і ЛДАУ постійно проводяться тематичні конференції, ранки, вечори, вікторини, конкурси, присвячені українській мові.

В березні 2009 року проведено Колегію РДА де було заслухано питання про стан функціонування української мови на території Жовківського району.

Комісія вважає загальний стан функціонування української мови, як державної, на території Жовківщини добрим.Золочівська районна державна адміністрація повідомляє, що Народні доми та бібліотеки активно включилися в цикл культурно-освітніх заходів під назвою "Для нащадків наш скарб – рідна мова". В рамках цього циклу прочитано ряд лекцій на тему "Українська мова – мова солов'їна", проведено науково–практичну конференцію на тему "Державна мова в Україні – стан і статус" (центральна районна бібліотека м. Золочів). В Народних домах сіл Колтів, Гончарівка, Шпиколоси, Струтин, Нестюки проведено свято української мови. Літературні години: "Слово предвічне", "Немає мови, немає нації" проведено у Народних домах сіл Словіта, Ремезівці, Поляни. У Народному домі міста Глиняни відбувся літературно–музичний вечір "Недоспівана пісня", присвячений пам'яті Ігоря Білозора. Тематичний вечір "Тебе величаємо, українська мово” проведено у Народному домі с. Білий Камінь. Художньо мистецький вечір присвячений життю і творчості українського письменника Олександра Олеся відбувся у Народному домі села Солова. Вечір "Поетичний вінок з книжки Камертон душі", письменника, поета – шестидесятника Володимира Квітневого, проведено у Народному домі селища Поморяни.

Дотриманню української мови сприяли проведення районного Міжнародного Шевченківського свята "В сім`ї вольній, новій", першого регіонального фестивалю "Музи Шашкевичевого краю", районний творчий звіт художньої самодіяльності Народних домів та бібліотек району, І Міжнародного етнофестивалю "Чисті джерела Бугу" у с. Верхобуж , де звучали українські народні пісні та душевне українське слово. Щорічно у селі Підлисся, на Білій горі, біля пам’ятника Маркіяна Шашкевича лунає чарівна українська пісня. В основному, репертуар колективів художньої самодіяльності збагатився творами українських сучасних композиторів, композиторів – класиків та народними творами. Наприклад, у репертуарі Народної хорової капели "Опілля" районного Народного дому є твори О.Пашкевича "Хата моя біла хата"; в репертуарі Народного хору "Обрій" – звучать пісні "Звучи рідна мово" на слова Демиденка, "Моя Україно" І.Поклада; в репертуарі хорового колективу Народного дому с. Зозулі – "Ой видно село", "Вилітали сизі орли" М. Гайворонського, "Молитва за Україну" М.Лисенка, "Наша дума, наша пісня" на слова Т.Г.Шевченка та інші.

У Народних домах, на вечорах молоді звучать українські Народні мелодії та мелодії у виконанні українських співаків О.Білозір, В.Зінкевича, П.Зіброва, І.Поповича та інших виконавців.

Останнім часом, з метою поліпшення функціонування української мови у бібліотеках району проводяться бібліографічні огляди літератури, організовано постійні розгорнуті книжково-ілюстративні виставки "Українська мова – це історія і сучасність".

У бібліотеках централізованої бібліотечної системи планується поповнення бібліотечних фондів україномовною літературою.

У культосвітніх установах є стенди української символіки: Державний прапор України, Державний герб України, Державний гімн України, бланки виготовлені українською мовою, діловодство ведеться українською мовою. Масові заходи проводяться українською мовою. Керівники та працівники культосвітніх установ володіють українською мовою.

У 2008-2009 навчальному році методичне об’єднання вчителів-словесників відділу освіти райдержадміністрації велику увагу надавало оновленню змісту і форм організації методичної роботи з кадрами, підвищенню вимог до якості шкільної освіти, посиленню ефективності позакласної роботи з обдарованими дітьми та впровадженню Закону про мови у навчальних закладах району. З цією метою проводилися семінари-практикуми на яких вчителі-словесники ознайомлювалися з новинами методичної та художньої літератури, з досягненнями передового педагогічного досвіду, розглядали актуальні питання, спрямовані на активізацію розумової діяльності учнів, посилення практичної спрямованості уроку.

Впродовж навчального року проводилася належна позакласна робота з предмету. Так, було проведено конкурс читців поезії Івана Франка серед вчителів-словесників району, педчитання "Нове прочитання творів І.Франка". У День української писемності і мови проводився конкурс знавців української мови ім. Петра Яцика. До Міжнародного Дня рідної мови було проведено "круглий стіл" з вчителями української мови та літератури на тему "Рідна мова у житті суспільства". Серед учнів 9-10 класів міських шкіл проводився літературний турнір "Чи знаєш ти творчість Т. Шевченка ?".

Підводячи підсумки проведених протягом навчального року конкурсів слід зазначити, що учні шкіл району показали глибокі та міцні знання з української мови, вміння їх використовувати на практиці. Всі переможці були нагороджені грамотами відділу освіти райдержадміністрації, хід конкурсів опубліковувався у місцевій пресі.

Кам’янка-Бузька районна державна адміністрація інформує, що в державних установах, організаціях та на підприємствах документація ведеться державною мовою, наглядна агітація виготовлена українською мовою. Питання «Про функціонування української мови як державної на території району» було заслухано на засідання Колегії райдержадміністрації від 19 березня 2009 року.

Миколаївська райдержадміністраціz інформує, що відповідно до рішення Колегії обласної державної адміністрації від 6.02.2007 року №3 «Про стан функціонування української мови як державної на території області» на Миколаївщині упродовж I-го кв. 2009 року проведено низку заходів.

У районі рекламна продукція, афіші, вивіски закладів громадського харчування, торгівлі, побуту тощо україномовні. Діяльність комп’ютерних клубів та мобільних операторів також ведеться українською мовою.

На підприємствах, установах, організаціях району проводиться забезпечено повноцінне функціонування української мови як державної. Уся документація ведеться державною мовою.

У бібліотеках Централізованої бібліотечної системи Миколаївського району організовані тематичні виставки літератури "Кращої, ніж рідна, мови не буває"; відбулися літературні години "Плекаймо рідну мову" та "Я мовою вкраїнською молюсь"; огляд літератури " Рідну мову буду знати, берегти і поважати" тощо.

Проведено комп’ютеризацію центральної районної бібліотеки та забезпечено доступ читачів до мережі Інтернет.

У відділі освіти райдержадміністрації видано наказ, яким передбачено проведення виховних годин та семінарів щодо мовної політики та утвердження української мови як державної.

Навчально-виховний процес здійснюється в повному обсязі українською мовою. При формуванні навчальних планів більшість годин варіативної частини використовується на факультативи, спецкурси, індивідуальні заняття з української мови та літератури.

У районі ефективно функціонує районне методичне об»єднання вчителів української мови та літератури, робота якого сприяє підвищенню науково-методичного рівня педагогів-словесників.

Усі навчальні установи району належно забезпечені підручниками, посібниками, методичною літературою, періодичними виданнями українською мовою. Школи отримали електронні посібники для викладання хімії, біології, фізики, географії, історії, зарубіжної літератури українською мовою.

14-15 березня у приміщенні міського Палацу культури відбулася Книжкова толока. У рамках Книжкової толоки відбулася презентація нових україномовних видань та виступи українських письменників. Мета заходу – збереження і примноження духовного і культурного надбання українського народу, створення сприятливих умов для видання та популяризації української книги, всебічного розвитку та утвердженню української мови.Мостиська райдержадміністрація інформує, що на території району українська мова як державна функціонує у всіх органах виконавчої влади та місцевого самоврядування. Все діловодство ведеться виключно українською мовою. Працівники райдержадміністрації, районної ради, місцевих рад під час виконання своїх службових обов`язків користуються тільки українською мовою. Належна увага вивченню української мови приділяється у дитячих дошкільних закладах району, місцевих загальноосвітніх школах.

У всіх загальноосвітніх навчальних закладах дотримуються положення і завдання Державної програми розвитку і функціонування української мови. Розширено мережу класів з поглибленим вивченням української мови в середніх школах м. Судова Вишня, с. Гусаків та Мостиській СШ №2. Всі середні школи району отримують журнал «Українська мова і література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах», дитячі дошкільні заклади – науково-популярний журнал «Колосок», комплект книжок для дитячих садків «Ангелятко».

Вчителі української мови слідкують за дотриманням українських написів в населених пунктах району, бланків , оголошень в установах, та організаціях району.

За повідомленням Пустомитівської РДА структурними підрозділами районної державної адміністрації ведеться постійна робота по збереженню та розвитку української мови. Все діловодство, переписка та інформування населення ведуться суто українською мовою.

На 30 - ій позачерговій сесії районної ради (26 лютого) депутати районної ради підтримали звернення учасників урочистого зібрання, яке відбулося 22 січня в районному Народному домі, з нагоди відзначення 90-ї річниці Соборності України до Президента України, Голови Верховної Ради України та Прем'єр - міністра України, в якому, серед іншого: засуджено політику Росії та окремих партійних організацій - КПУ, ПСПУ, СПУ, Партії Регіонів; ставиться вимога щодо заборони трансляції телепередач , що несуть антиукраїнський характер, ведуться недержавною мовою, а також тих, які пропагують розпусту і насильство; висловлюється підтримка курсу Президента України В.Ющенка на утвердження Української держави.

25 лютого в районному Народному домі відбулася презентація книги "Пустомитівщина. Культура: Джерела духовності", яку випущено відділом культури і туризму райдержадміністрації. Книга, наклад якої поки - що склав 900 примірників, вийшла в світ у Львівському видавництві "Камула". Серед інших, участь у презентації брали голова районної ради Я.Дробот, заступник голови райдержадміністрації В.Салагай (один із ініціаторів випуску), начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації В.Леськів, книговидавець - І.Дума, її упорядкувальники - головний спеціаліст відділу культури і туризму райдержадміністрації Н.Римар та завідувач централізованої бібліотечної системи району І.Пакуш , представники Львівських обласних бібліотек: учнівської наукової бібліотеки, дитячої та юнацької бібліотек. Кожна із бібліотек району, а їх 65, отримала по 10 примірників цієї книги.

Районним часописом "Голос народу" започатковано нову рубрику під гаслом "Вчимося правильно говорити" - "Антисуржик". Першою публікацією цієї рубрики стала стаття професора ЛНУ ім. І.Франка Олександри Сербенської "Як парость виноградної лози, плекайте мову". У ній автор зазначає: "Сьогодні слово "суржик" почали вживати і в широкому розумінні - як назву здеградованого світу людини, її відірваності від рідного, як назву для мішанини залишків давнього, батьківського, з тим чужим, що нівелює особистість, національно - мовну свідомість".

У цьому ж часописі, серед іншого, опубліковані: "Особисті роздуми" жителя Херсонщини Ю.Дніпрового щодо статусу української мови; статтю Д. Ющенко "Я -Українка", авторка якої вірить у краще майбутнє свого народу та України, висловлює побажання "щоб у душі кожного з нас без примусу, як життєва потреба, за покликом серця відродилась наша мова - скарбниця культури"; статтю вчительки музики Чижиківської школи Л.Моспан "Зірки не падають із неба, зірки ідуть у небеса", в якій розповідається про життя та творчість композитора Володимира Івасюка.

У першому кварталі 2009 року, в рамках Програми функціонування і розвитку української мови до 2010 року, до бібліотек централізованої бібліотечної системи району надійшло з Львівської ОУНБ 1013 примірників україномовної літератури на суму 33,401 грн.


14 березня виповнилося 100 років з часу закладення читальні "Просвіта" у с.Глинна (нині мікрорайон м.Пустомити). Її історія починається з 29 серпня 1908 року. Саме тоді було написано листа до Світлого Відділу товариства "Просвіта" у Львові з проханням про закладення читальні, яку вирішили розмістити в помешканні Петра Дідуха. Львівською "Просвітою" для потреб читальні було передано 67 примірників книг. На сьогоднішній день її фонд складається із 7381 книги.

9 січня на центральній площі м.Пустомити відбулося районне свято зимового фольклору "Вселення, веселися!", за участю вертепів та вокальних колективів району.


  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка