«твоя оселя кличе на розмову…»



Скачати 225.59 Kb.
Дата конвертації26.04.2016
Розмір225.59 Kb.
Урок української літератури у 8 класі 3a1f5ddd.jpg

Учитель

Баратівської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Снігурівської районної ради

Миколаївської області

Проценко Світлана Сергіївна


Тема: «ТВОЯ ОСЕЛЯ КЛИЧЕ НА РОЗМОВУ…»

Розповідь про життя Лесі Українки, її мужність і силу духу.

Провідні мотиви лірики. Поезії «Ви щасливі,

пречистії зорі», «Хотіла б я піснею стати», «Давня весна»
Мета:

поглибити знання учнів про життя і творчість Лесі Українки, ознайомити з тематикою творів поетеси, основними мотивами лірики; спрямувати учнів на сприйняття поезії в єдності змісту і форми; у процесі роботи над творами розкрити любов письменниці до рідного краю, природи, мистецтва; удосконалювати навички художнього аналізу ліричних творів, розвивати пошукову діяльність учнів, творчу уяву, усне зв’язне мовлення, вміння грамотно висловлювати свої думки; сприяти вихованню зацікавленості спадщиною поетеси, читацьких смаків учнів.


Тип уроку: урок – віртуальна екскурсія ДО МУЗЕЮ
Обладнання:

  • Ілюстративний та роздатковий матеріали.

  • Комп’ютерні презентації творчих груп.

  • Облаштування кабінету у формі музейної кімнати.

Епіграф:



Твоя оселя кличе на розмову

Усю Вкраїну і весь білий світ!

Віки минуть,а люди йтимуть знову,

Щоб осягнуть душі твоєї цвіт!

Лариса Герус

Перебіг уроку



І. Етап орієнтації.

1. Представлення структурно-часової моделі.

Учитель. Діти, ми розпочинаємо роботу над темою

«Поетичний світ Лесі Українки». На її вивчення відводиться 5 годин. Детальна робота над цією темою допоможе вам поглибити знання про віхи життя і творчості письменниці, простежити, як формувався світогляд поетеси, як працювала її творча лабораторія. Завдяки знанням, отриманим на уроках, ви зможете краще пізнати закони нашого життя, зрозумієте, у чому виявляється сила людського духу. Сьогодні на уроці ми вивчатимемо твори, що додають оптимізму, віри в себе, свої можливості. Ознайомтесь, будь ласка, з планом вивчення теми, завданнями, які стоять перед вами. (Додаток лежить на кожній парті, учні мають змогу швидше орієнтуватися в матеріалі, працювати індивідуально).

Зверніть увагу, що план вивчення теми має вигляд міні-журналу: після кожного уроку ви поставите собі оцінку за роботу.

План вивчення теми «Поетичний світ Лесі Українки»



№ з/п

Зміст уроку

Бали за роботу

1.

Розповідь про життя Лесі Українки, її мужність і силу духу. Провідні мотиви лірики. Поезії «Ви щасливі, пречистії зорі», «Хотіла б піснею стати», «Давня весна»




2.

Урок виразного читання напам’ять поезії Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати». Ідейно-художній аналіз поетичного твору




3.

Ідея вільної творчості, вільнолюбства людини. Поема «Давня казка»




4.

Проблеми і мотиви поеми: роль митця в суспільстві, служіння музі й народові, суть людського щастя, вдячності.




5.

Порівняльна характеристика образів Поета і Бертольда




Знати

Вміти

  • Основні етапи життя і творчості Лесі Українки.

  • Зміст вивчених творів.

  • Теми і мотиви творчості поетеси.




  • Розповідати про Лесю Українку.

  • Виділяти основні мотиви у поезіях.

  • Коментувати зміст поеми «Давня казка», визначати її проблеми, мотиви, головну думку.

  • Здійснювати порівняльну характеристику Поета і Бертольда.

  • Висловлювати власні судження про свободу творчості, про вільнолюбство людини.

  • Виразно читати напам’ять вірш «Хотіла б я піснею стати»


2. Актуалізація чуттєвого життєвого досвіду учнів.

Бесіда.

Діти, а яку людину називають сильною духом? Які, по-вашому, якості притаманні такій людині?



ІІ. Етап визначення мети і завдання.

Оголошення теми і завдання

Учитель.

1. Отже, тема уроку «Розповідь про життя Лесі Українки, її мужність і силу духу. Провідні мотиви лірики. Поезії «Ви щасливі, пречистії зорі», «Хотіла б я піснею стати», «Давня весна». Сьогодні на уроці ви поглибите знання про життя і творчість Лесі Українки, ознайомитеся з тематикою її творів, основними мотивами лірики; удосконалите навички виразного читання, художнього аналізу поезій, виконання творчих завдань.

2. Запишіть у зошит дату і тему уроку.

ІІІ. Етап проектування, залучення учнів до діяльності.

1. Ознайомлення з планом роботи на уроці.

Роздрукований план лежить на кожній парті, один учень зачитує його вголос


  1. Повторення вивченого про поетесу.

  2. Віртуальна екскурсія до Музеїв Лесі Українки.

  3. Відвідування Кімнати спогадів, Кімнати-творчої лабораторії, Кімнати роздумів у Колодяжному.

  4. Загальна характеристика творчості письменниці.

  5. Виразне читання та аналіз програмових творів.

  6. Перегляд комп’ютерних презентацій, підготовлених учнями.

  7. Творча робота «Моє відкриття Лесі Українки».

  8. Створення Кімнати вдячності у навчальному кабінеті.

  9. Самооцінка власної участі в роботі.

  10. Підсумок уроку.

2. «Мікрофон»

Учитель.

Як ви уже помітили, урок наш незвичайний, бо пройде у формі віртуальної екскурсії до Музею Лесі Українки в Колодяжному. Разом ми помандруємо в ті часи, коли народилася, вчилася, творила і виборювала життя в щоденних муках Лариса Петрівна Косач. Чого ви очікуєте від вивчення теми уроку? Які завдання ставите перед собою?

(Від теми уроку очікую побачити Музеї поетеси; побувати у селі Колодяжному; … .

Перед собою ставлю завдання дізнатися про родину поетеси; поглибити знання про творчість… .)



ІV. Етап організації виконання плану діяльності компетенції учнів.

1. Слово вчителя.

Український письменник Леонід Смілянський писав: «Хіба жила на світі ще така жінка, в серці якої поєдналися б така мужність, така геніальність, такий вогонь і розум, така пристрасна любов до Батьківщини? Ні, другої такої на світі не було!».

І дійсно, нас захоплює і чарує духовна повнота, розум, воля, благородство цієї письменниці.

Пригадайте, у яких уже вивчених творах поетеси перед нами постає образ мужньої, сильної духом героїні, розкривається її життєрадісний погляд на світ.

З цією метою пропоную вам взяти участь в літературній грі «Знайома Леся Українка».

2. Робота в групах. Метод «Графіті».

І група. Пригадайте поезію Лесі Українки «Мрії». До чого закликає поетеса? Яка головна думка твору? Чи додають, на вашу думку, людині мужності, цілеспрямованості страждання?



Використовуючи кольорові маркери, олівці напишіть ключову цитату вірша.

ІІ група. Прочитайте вірш Лесі Українки «Як дитиною,бувало…». Чи перегукується він з особистим життям поетеси? Як саме?



Використовуючи кольорові маркери, олівці напишіть ключову цитату вірша.
ІІІ група. Прочитайте поезію Лесі Українки «Тиша морська». Виберіть ті рядки, у яких поетеса каже про свою сміливість і неабияку мужність.

Використовуючи кольорові маркери, олівці напишіть ключову цитату вірша.

3. Складання інформаційного грона «Портрет знайомої ліричної героїні».

Портрет ліричної героїні

«Убий! Не здамся!» «Я була малою горда, «Хто не жив посеред бурі,

Щоб не плакать, я сміялась…» той ціни не знає силі…»

4. Слово вчителя.

Говорити про Лесю Українку доволі складно якраз через оманливу легкість цієї задачі. Знайомі з дитинства рядочки віршів, казок, вивчення програмових творів у початкових і середніх класах; постійне посилання на особистість поетеси на уроках української мови, світової літератури, історії, етики, образотворчого мистецтва і музики… і все ж таки таємниця геніальної письменниці залишається не розкритою.

5. Робота з епіграфом.

Учитель.


  • Прочитайте епіграф уроку. Як ви думаєте, чому саме слова лауреата премії імені Лесі Українки, поетеси Лариси Герус стали епіграфом уроку?:

Твоя оселя кличе на розмову

Усю Вкраїну і весь білий світ!

Віки минуть,а люди йтимуть знову,

Щоб осягнуть душі твоєї цвіт!

  • Отож і ми, щоб зрозуміти цю надзвичайну поетесу, помандруємо сьогодні численними дорогами, що простелилися перед Лесею мало не в усі кінці України. І нехай на голос її серця озветься наша душа, бо пророчими є слова німецького поета і філософа Й. Ф. Гете: «Хто хоче розуміти поета, мусить піти в його країну».

6. Виступ «мистецтвознавця».

25 років невтомно трудилася на ниві української літератури Леся Українка. Природним є той факт, що творчість письменниці впливає на весь розвиток національної і світової літератури. Лесю Українку знають і шанують прогресивні люди всього світу. В 1971 році за рішенням ЮНЕСКО світовою громадськістю широко відзначено її 100-річчя, а в 1991 – 120-річний ювілей від дня народження. Образ геніальної дочки українського народу оспівано у літературі, написані музичні твори. Багатьма мовами перекладені її шедеври. Іменем письменниці названо вулиці міст і сіл, установи, школи І ВНЗ. В Україні встановлено національну премію імені Лесі Українки, діють 4 музеї: в Новограді-Волинському, Колодяжному, Києві і Ялті.



7. Слово учителя.

Сьогодні до нас завітали гості – екскурсоводи з Музею-садиби Лесі Українки в Колодяжному. З метою свого візиту вони ознайомлять самі.33d59901.jpg



8. Виступ-розповідь екскурсоводів про Музей письменниці в Колодяжному.

Звучить лірична українська мелодія,

на її тлі учні-екскурсоводи говорять слова

1. Рік 1871 для української літератури досить-таки знаменний. Цього року народилися Василь Стефаник, Володимир Самійленко, Лесь Мартович і Леся Українка, що згодом, за словами Івана Франка, стала трохи чи не наймужнішим поетом на всю Україну.

2. А Максим Рильський сказав про неї з надзвичайною теплотою, великою любов’ю і благоговінням, тобто так, як він міг говорити про матір-Вітчизну:

Ти себе Українкою звала, -

І чи краще знайду ім’я

Тій, що радістю в муках сіяла,

Як отчизна – твоя і моя!

1. Отож про цю найвидатнішу жінку в українському письменстві поведемо сьогодні мову.

2. «Щоб осягнути цвіт душі її», ми організували для вас віртуальну екскурсію до Музею-садиби у Колодяжному.

1. Просимо ознайомитися з маршрутним листом.

(Учні знайомляться з маршрутом).

Маршрутний лист екскурсії до

Музею у селі Колодяжному Ковельського району Волинської області

Кімната спогадів

 kosach3.jpg



Кімната-творча лабораторія

 17389.jpg 



Кімната роздумів

lesya-ukrainka-museum-1_81.jpg

2. Слухаючи розповіді, переглядаючи слайди комп’ютерних презентацій «Незнайома Леся Українка», просимо заповнити «Візитку письменниці», продовжити збір ключових цитат для створення інформаційного грона «Поетичний обрах ліричної героїні».



Роки життя




Місце народження




Відомості про родину




Особливості виховання




Навчання




Захоплення




Найвідоміші збірки, твори




Значення творчості для сучасників




1. Під час подорожі треба бути уважними, бо одне з домашніх завдань - написати відгук про екскурсію.

1. (Біля карти) Звучить мелодія.

Село Колодяжне розкинулося обабіч шосе Ковель-Луцьк, неподалік від районного центру, в одному з чарівних куточків Волинського Полісся. І може, не стало б воно таким відомим, якби не було позначене генієм славетної поетеси Лесі Українки.

2. У травні 1882 року сім’я Косачів перебралася з Луцька в село Колодяжне і мешкала у будинку, який у родині звався великим. Тут народилися молодші сестри та брати Лесі – Оксана, Микола, Ізидора.

1. У батьківському, так званому «сірому будинку», Леся жила з перервами з 1882 по 1890 роки. Діти підростали, тому в 1890 році на садибі побудували Лесин «білий» будиночок.

2. У листі до рідних Петро Антонович Косач писав: «Щоб було просторіше, збудував за літо окреме літературне шале-флігель для старших дітей, і в ньому живуть Леся і Ліля, а Миша теж, коли приїздить туди; ми ж з малими живемо в домі. Із цього розселення маємо розвагу: то ми ходимо до Лесі, то вона до нас на обід… Недобре таке розселення тільки тим, що Леся частенько лягає спати з запізненням, і доводиться туди йти в 2 години ночі і доводити, що це шкідливо…».

1. Косачі дуже любили Колодяжне і не раз у листах до друзів висловлювали свої почуття: «Колодяжне – це, власне, вдома, а все решта, то це все так собі – між іншим…

2. У Колодяжному Леся розпочала свою літературну творчість, звідси давала братові Михайлу настанови щодо створення бібліотечки кращих творів світової літератури українською мовою, і перша збірка її поезій готувалася до друку теж тут, у Колодяжному.

1. У лютому 1907 року Леся востаннє побувала в селі.

2.За німецької окупації садиба була зруйнована, і музей реставровано по закінченні Другої світової війни.

1. Запрошуємо всіх відвідати кімнати музею, заглибитися у внутрішній світ її мешканців. Працювати організовано і без проблем вам допоможуть картки-інформатори, що лежать на партах, у них ви знайдете розповідь про поетесу, основні відомості про творчість, визначення теоретичних понять: лірика, ліричний , види лірики, жанри, мотив, тематика.

8. Виступ групи «біографів» у Кімнаті спогадів.

Звучить мелодія, учень читає вірш



І частина.

  • Де б'ється Случ у береги каміння,

Незмінні у мінливості століть,

В старому Новограді на Волині,

Старесенький будиночок стоїть.

Непоказний, низенький, клямки ржаві

Та ми в шанобі знімемо шапки

Він береже нетлінну частку слави,

Що наш народ нестиме навіки.

Цього будиночка привітні стіни.

Домашня тишина його тепла

Була найпершим світлом до дитини,

Що народилась тут, і тут росла,

Русалкою вистрибувала в плесі,

Над Случчю на вінки збирала цвіт

Зросла, назвалась Українка Леся.

І воїном пішла в широкий світ...

ІІ частина.


  • Кажуть, що на вдачу й характер письменника впливає спадковість. Коли так, то Леся не випадково була винятковою людиною.

Предки Лесі Українки з обох боків - і батька, і матері, - входять своїм корінням у глибину далеких століть і мають багату історію. Були серед них лояльні до влади, були й бунтарі.

Лесині предки, по – батькові, у давнину жили у Боснії, у XVII столітті переселилися на Україну, осіли на Чернігівщині, де у 1841 році народився Лесин батько - майбутній юрист, громадський і культурний діяч.

А рід по - матері - грецький. Далекий предок у пошуках щастя потрапив на Україну, приєднався до коша запорозького і досяг визнання серед козаків. Скоро Богдан Хмельницький запросив його бути драгоманом, тобто перекладачем при козацькому війську. Далі цей рід остаточно українізувався.

Родинне дворище Драгоманових було на Полтавщині. Тут народилася і виросла незрівнянна Олена Пчілка - відома українська письменниця ( мати Лесі ). Звідси пішов у світ Лесин дядько Михайло Драгоманов - славнозвісний публіцист, український, демократичний, громадський і культурний діяч.



  • Олена Пчілка говорила: „В дітей мені хотілося перелити свою душу і думки. Я завше окружала дітей такими обставинами, щоб українська мова була їм найближчою».

Ось у такій родині на Житомирщині, на смарагдових берегах річки Случ і народилася майбутня співачка досвітніх огнів.

  • З усіх шістьох дітей Леся Українка найбільше була подібна до батька і вродою, і вдачею. Середній зріст, тендітна постать. Лагідна й добра, надзвичайно стримана, терпляча та витривала, з виключною силою волі. Мала напрочуд гарну пам'ять. Це була обдарована дитина. У 4 роки вона вже читала, у 5 - навчилася писати й грати на фортепіано, ще через рік уміла шити й вишивати. Восьмирічною вимережила любому таткові сорочку.

3 дитинства Леся кохалася в народних піснях, казках. Сама любила співати й танцювати. Але маленька Леся не тільки захоплювалася казками, вона створювала їх сама. Коли було Лесі 8 років, сім 'я переїхала до Луцька, куди перевили працювати батька.

  • Взимку 1881 року, коли Лесі було 10 років, трапився випадок, який поклав відбиток на подальше життя поетеси. У сильний мороз Леся пішла на річку подивитися, як святять воду, і в неї промокли й дуже замерзли ноги. Спочатку боліла нога, пізніше - рука. Лікували домашніми засобами від ревматизму. Але київський хірург визначив тяжкий діагноз – туберкульоз кісток.

  • Хвороба підточувала здоров’я, змусила відмовитися від навчання з музики, що було величезним горем для Лесі, бо чула в собі покликання до музики. Адже то була її найкраща мрія. Болючим було прощання з інструментом , якому повіряла свої радощі й смуток.

Мій давній друже! Мушу я з тобою розлучитися надовго.

Жаль мені!

З тобою звикла я ділитися журбою, вповідувати думки веселії й сумні.

То ж при тобі, мій друже давній, вірний,

Пройшло життя дитячеє моє,

Що на мене, мов хмара грізна, йшло!



  • Та гри на фортепіано зовсім Леся ніколи не покинула - це була її розрада, її втіха, її пристрасть. Особливо любила твори Лисенка, Чайковського, Шопена, Бетховена.

То був час не лише невгамовної праці, крилатих злетів і буйних сповідань. Це одночасно й роки важких страждань молодої дівчини. Тільки крізь шибку вікна вона бачила, як змінюються пори року - розвиваються бруньки на гілках дерев, обсипається цвіт яблуні, опадає пожовкле листя .Лікарі радили теплий клімат. І почалися мандри в південні краї, в „добровільне вигнання". Як наставала осінь, Лесю, як птаха,у вирій тягнуло.

  • Життя стрімко йшло вперед, а Леся почувала себе дуже зле. Необхідно було лікувати загострену недугу, починали боліти легені.

В останні роки Леся Українка працює в якомусь особливому напруженні, ніби поспішаючи. Сказати хотілось багато, а часу залишилось мало. Вона знала про це. Вогонь творчості змагався з гарячкою хвороби.

Хто вам сказав, що я слабка,

Що я корюся долі?

Хіба тремтить моя рука

Чи пісня й думка к волі?


  • У травні 1913 року Леся Українка останній раз відвідала Київ. Українська громадськість влаштувала поетесі врочисту зустріч: відбувся вечір - концерт на її честь. Виступила на вечорі і сама Леся Українка. Була бліда, в очах світилась глибока туга, серце болісно стикалося, бо вже не було серед присутніх багатьох друзів і вчителів : М. Лисенка, М. Старицького, М. Кропивницького. Час невпинно йде і забирає з собою людей… Поетеса намагалася триматись бадьорою і впевнено, та важко їй це вдавалося. Всіх присутніх гнітив пекучий біль, а в голову повзла розпачлива думка: вона переступає цей поріг, мабуть, востаннє.

Лікування не допомагало, хвороба прогресувала. Та ця героїчна жінка продовжувала працювати, не полишає своєї єдиної зброї - творчості.

Народжувався новий день 1 серпня 1913 року, а в невеличкому гірському курорті Сурамі відходила у вічність велика поетеса і найвидатніша дочка України, згасала на любих руках матері…



ІІІ частина.

Пропонуємо вашій увазі психологічний портрет письменниці «Мозаїка особистості», укладений з окремих граней цілісного образу геніальної людини. Роботу виконано під керівництвом шкільного психолога Міщанін Н. О.

Пам'ятка «Мозаїка особистості»

1. Вдача, темперамент.

2. Характер.

3. Захоплення.

4. Обдарування.

5. Національне питання.

6. Релігія.

Психологічний портрет Лесі Українки

1. Вдача і темперамент


  • За натурою – вразлива до всього гарного як в природі, так і в людях.

  • Весела від народження, дуже охоча до всякого танцю, музики, співів.

  • Дуже терпляча і невередлива; допомоги просила тільки в разі крайньої потреби.

  • Мала замкнуту стриману вдачу; була розумнішою від інших дітей, але не привертала уваги оточення, не кидалася в вічі.

2.Характер

Характер Лесі на стільки прекрасний, на стільки ж і складний

3. Риси характеру:

  • принциповість

  • скромність

  • самокритичність

  • цілеспрямованість

  • сила волі

  • самовиховання

  • почуття людської гідності

  • солідарність у боротьбі за долю народу

  • милосердя

  • невсипущість

  • прямота , делікатність

  • жертовність

4. Здібності

Мати казала:

Леся прекрасна дитина, така без кінця добра, поблажлива до всіх, дуже здібна, як до науки, так і до мистецтва .”



5. Обдарування

1. Майже самотужки вивчила понад десять мов. Добре знала німецьку, французьку, польську, російську, давньогрецьку, латинську, італійську, болгарську мови. Почувала себе вільною у спілкуванні з іноземцями.



2. Була педагогом у широкому розумінні слова: навчала братів і сестер, займалася репетиторством.

3. Стала вдумливим вихователем не лише рідних, знайомих, а й всього народу.

6. Національне питання.

  • Леся Українка була щирою патріоткою, сповідувала високу національну ідею.

  • Свято шанувала героїчну Козаччину і Гетьманщину.

  • Толерантно ставилась до інших народів.

  • Впливала на формування національної еліти, національної інтелігенції.

  • Творила новий храм державності, бо

найжахливіше – це рабство…”, вважала поетеса.

7. Релігія

  • Свято шанувала народні християнські традиції та релігійні обряди, зокрема Великодні.

  • Позитивно ставилася до Святого Письма. І в листах, і в творах чимало посилань на образи і мотиви біблійного походження.

  • Відповідно до передсмертного бажання, повали Лесю українку за православним обрядом.


Учнівська презентація 1.

Отже, «… поети тяжко помирають, але ж безсмертність тоді, коли талант, мов ключ від раю у часі топлять, як в воді…».


9. Виступ групи «літературознавців» у Кімнаті-творчій лабораторії.

І частина

Звучить мелодія,

учні інсценізують уривки з творів письменниці

Дійові особи: Леся, Доля, Муза

Леся.

На шлях я вийшла ранньою весною

І тихий спів несміло заспівала,

А хто стрічався на шляху зі мною,

Того я щирим серденьком вітала…

Прилинь до мене, чарівниця мила,

І запалай зорею надо мною,

Нехай на мене промінь твій впаде,

Бо знов перемогла мене ворожа сила,

Знов подолана я, не маю сил до бою, -

Я не журюся, я знала - се прийде.

Спокійна я, боротися не хочу.

В душі у мене іншії бажання:

Я тільки думкою на світі буду жить,

Я хочу слухать річ твою урочу

І на своїм чолі твоє сіяння

Почуть бажаю хоч єдину мить.

Муза


Послухай мене!

Все кориться міцній моїй владі…

Сім струн я торкаю, струну по струні:

Нехай мої струни лунають.

Нехай мої співи літають

По рідній коханій моїй стороні.

Леся


Горить моє серце, його запалила

Гарячая іскра палкого жалю.

Чому ж я не плачу? Рясними сльозами

Чому я страшного вогню не заллю?

Душа моя плаче, душа моя рветься,

Та сльози не ринуть потоком буйним,

Мені до очей не доходять ті сльози,

Бо сушить їх туга вогнем запальним.

Хотіла б я вийти у чистеє поле,

Припасти лицем до сирої землі.

І так заридати, щоб зорі почули,

Щоб люди жахнулись на сльози мої.

Муза


Якщо прийде журба…

Краще йди в темний гай, у зелений розмай,

Або в поле, де вітер гуляє,

На розвіллі із лихом собі розмовляй.

Може там його вітром розмає.

Леся


О, знаю я, багато ще промчить

Злих хуртовин над головою в мене,

Багато ще надій із серця облетить,

Немов до вихру листячко зелене.

Не раз мене обгорне, мов туман,

Страшного розпачу отруєне дихання,

Тяжке безвіря в себе, в свій талан

І в те, що у людей на світі є призвання…

І, може, приведуть не раз прокляті дні

Лихої смерті грізную примару,

І знову прийдеться, покинутій мені,

Не жити, а нести життя своє, мов кару…

Виглядає Доля

Доля


Натура гине…

Останній усміх ясний посила.

Недавно ще була вона в турботі,

Жила і працею щасливая була,

Тепер останнії дарунки роздала

І тихо умира… кінець її роботі…

Леся


Ні! Я жива! Я буду вічно жити!

Я в серці маю те, що не вмирає!…

ІІ частина

  • « Коли б треба було окреслити творчість Лесі Українки одним словом, - писав Максим Рильський, - то найвідповідніше слово було б – боротьба».

З’явившись на рубежі двох століть і двох епох, ця творчість стала однією з вершин української літератури.

  • Ім’я поетеси овіяне всенародною любов’ю. Це була людина виняткової мужності і принциповості, духовної краси і мистецького обдарування. Її талант виявився у багатьох різновидах літературної праці – поезії, драматургії, прозі, літературній критиці, публіцистиці, перекладацькій роботі і фольклористиці.

ІІІ частина.

  • Наша група провела літературне дослідження і презентує проект «У творчій лабораторії Лесі Українки»

Найвідоміші твори, улюблені жанри

  • 1880 рік – написала перший вірш «Надія»

  • 1884 рік – у Львівському журналі «Зоря» вміщені перші вірші «Конвалія» і «Сапфо»

  • 1893 рік – у Львові вийшла друком перша збірка «На крилах пісень»

  • 1899 рік – з’явилася друга збірка – «Думи і мрії»

  • 1902 року – світ побачила збірка «Відгуки»

  • 1892- 1903 рр – написані поеми «Місячна легенда», «Давня казка», «Роберт Брюс, король шотландський», «Одно слово»: вони пройняті гуманізмом і пафосом життєствердження.

  • 1896-1913 рр поетесою створено понад 20 драматичних поем, які виражали актуальні філософські і морально-етичні проблеми. Серед них найкращі: «Осіння казка», «В катакомбах», «Кассандра», «Камінний господар», «Лісова пісня», «Оргія».

Тематика творів

  • Протест проти соціального і національного гніту

  • Роль митця в суспільстві

  • Суть людського щасті, вдячності

  • Палка любов до рідної землі

  • Значення мови і слова в житті людини

Мотиви творчості

Мотив – це…

  • Мотив молодості і кохання

  • Гармонія єднання людини з природою

  • Служіння народові зброєю слова

  • Сенс людського життя

  • Волелюбність

  • Оптимізм, віра і надія

  • Мрія і дійсність

  • Роль та призначення поета і поетичного слова

ІV частина

Учень-бібліотекар

Лесине слово живе.

1927-1930 – вийшов дванадцятитомник творів Л. Українки;

1951-1956 - п'ятитомник;

1963-1965 - десятитомник і так аж до наших днів.

На книжковій полиці представлені найвідоміші книги Лесі Українки, які є у сільських та шкільній бібліотеках



10. Виступ групи «текстологів» у Кімнаті роздумів.

Завдання учням: визначте провідні мотиви програмових творів

Текстолог .

1900 року Леся Українка написала вірш «Ви щасливі пречистії зорі…», який увійшов до циклу «Хвилини» збірки «Відгуки». У поетеси чимало творів, де згадуються зорі. Є навіть цикл «Зоряне небо». Небо – це вічна загадка людства, воно завжди притягує увагу мрійників, а надто поетів. Це одвічний символ безмежності, вічності.



Декламатор читає вірш

Текстолог. Зображуючи картину небесної краси, виділяючи на тлі лагідних палкі, огнисті зорі, авторка передає розгортання особистих почуттів. У творі відтворено мрію поетеси стати зорею, зіркою. Воля, оптимізм, цілеспрямованість допомагають Лесі Українці долати власну хворобу, життєві труднощі. Отже, твір належить до філософської лірики.

Текстолог . Поезія «Хотіла б я піснею стати…» ввійшла до другої збірки Лесі Українки «Думи і мрії», що вийшла у Львові 1899 року. Критика високо оцінила її. Збірка відзначалася мистецькою і світоглядною зрілістю, мала чітку композицію: складалася з чотирьох розділів – «Поеми», «Мелодії», «Невольничі пісні», «Відгуки». Поезія хотіла б я піснею стати…» належить до останнього з них.

Декламатор читає вірш.

Текстолог . Пісня – душа українського народу. Вона ніколи не відривалася від життя, воно було її джерелом і об’єктом відображення.

Лірична героїня Лесиної поезії прагне стати відомою піснею, бо саме вона допомагає кожному мріяти про щастя, радість. Долати життєві труднощі. За жанром – це лірична сповідь. Емоційності й образності творові надають епітети «ясні зорі», «спів дзвінкий», «хвилі прозорі», «щастя таємне», метафори – «вітер розносив луну», «упасти на хвилі», « лунами мрії» тощо.

Учитель. Вивчити вірш напам’ять – домашнє завдання.

Текстолог (на тлі музики П. І. Чайковського «Весна»).

Весна для Лесі Українки – це час, коли їй не так болить, це відчуття приливу сил, енергії, прагнення насолоджуватися, радіти від тих змін, які відбуваються в природі.

Поезія «Давня весна» входить до циклу «Мелодії», написаного під час хвороби поетеси. Як же сприймає прихід весни поетеса?

Декламатор читає вірш.

Текстолог . Поезія належить до пейзажної лірики. У творі відтворено вплив приходу весни на хворобливий стан письменниці. Возвеличення краси весняної природи, за сприянням якої людина забуває про свій біль, самотність – провідна ідея вірша:

Моя душа ніколи не забуде

Того дарунку, що весна дала.

11. Слово учителя. Пропоную закінчити складання інформаційного грона « Портрет незнайомої ліричної героїні»

12. Узагальнення накопичених учнями знань шляхом позитивно-творчого осмислення пошукової діяльності.

То якою ж постала перед нами Леся Українка?

1. Творча робота «Моє відкриття Лесі Українки»

Створіть «портрет» поетеси у формі сенкана.

2. Презентація учнями творчих робіт.

3. Захист складених візиток.



13. Заключне слово учнів-екскурсоводів.

1. Ось і закінчується наша екскурсія. Дуже мало було часу, щоб уважно роздивитись усі музейні експонати, почути голос поетеси, доторкнутись до дорогих їй речей.

2. Та не засмучуйтесь. Знайомство з творчістю поетеси триватиме й на наступних уроках: ви візьмете участь у конкурсі читців напам’ять поезії Лесі Українки, перегорнете сторінки цікавої поеми «Давня казка».

14. Заключне слово вчителя.

Учитель. В Україні діє 4 Музеї Лесі Українки, обладнано десятки кімнат, створено сотні експозицій. Я пропоную на згадку про сьогоднішню екскурсію створити в стінах навчального кабінету міні-кімнату вдячності поетесі. За що ви дякуєте письменниці? Що б хотіли подарувати в Кімнату вдячності?

Учні висловлюють подяки, дарують свої вироби, авторські твори.



Учитель. А я хочу подарувати поетесі вірш і букет чарівних осінніх квітів. Нехай це стане символом нашої вдячності й любові великій поетесі і буде приурочене 140 річниці від дня її народження. Бо саме 25 лютого 2011 року українська громадськість і весь світ будуть відзначати славний ювілей.

Лесю!


Скільки раз зверталась я до тебе,

Скільки передумано було,

Але знову ти сьогодні зазвучала,

Знову серце болем пройняло.

Як я хочу, щоб тебе любили,

Щоб з тобою в серці йшли в життя,

Щоб ніколи кривди не чинили,

Ті, кого навчаю я.

Юні друзі!

Вірю – ожила вона сьогодні,

Вірю - не забудете її,

Бо так мало людей сильних духом

На вкраїнській праведній землі.

7e1c8f3.jpg

V. Рефлексія.

1. Самооцінка власної участі в роботі.

2. Оцінювання вчителем. Виставлення оцінок у міні-журнали.

3. Слово учителя:

  • Чи справдились ваші очікування?

  • Дякую всім за роботу на уроці, за те, що були старанними і щирими.


VІ. Домашнє завдання.

1.Опрацювати статті підручника на ст. 125-140.



2. Вивчити напам’ять вірш»Хотіла б я піснею стати», підготувати усний ідейно-художній аналіз за пам’яткою». (Пам’ятка у підручнику)

3. Написати відгук про екскурсію


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка