Тема: Запилення




Скачати 56.69 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір56.69 Kb.
Біологія

7 клас

Тема: Запилення.

Мета: Розширити поняття про квітку, як орган розмноження, сформувати поняття «запилення», познайомити учнів із основними способами запилення, особливостями будови квіток у зв’язку з пристосуванням до запилення різними способами, показати значення запилення у житті рослин;

розвивати уміння порівнювати та робити висновки, продовжувати формування умінь і навичок працювати з джерелами додаткової інформації і готувати стислі повідомлення;



виховувати бережливе ставлення до рослинного світу, що нас оточує.

Тип уроку: Комбінований урок.

Методи і засоби: Інформаційно-рецептивні, навчально-дослідні.

Обладнання: Квітучі кімнатні рослини з різними типами суцвіть, гербарні зразки рослин, що запилюються різними способами, таблиці «Запилення рослин», «Прості суцвіття», «Складні суцвіття», листки самооцінки.

Хід уроку:

  1. Організаційна частина.

  2. Перевірка домашнього завдання.

  1. «Хто швидше?». Вказати тип суцвіття на запропонованих гербарних зразках.

  2. Встановити відповідність між рослинами і типами суцвіть.

  3. Робота з мультимедійною дошкою:

  1. Серед зображених рослин вибрати ті, які мають прості і складні суцвіття, назвати їх;

  2. Порівняти суцвіття;

  3. Визначити тип суцвіття;

  4. Знайти помилку.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Подивіться, які різноманітні форми та улаштування мають квітки. Квітки з пелюстками правильної і неправильної форми; з пелюстками, що розміщені симетрично і асиметрично, окремими і що зрослися, яскраві і ледь помітні, великі і дрібні, зібрані у суцвіття; деякі випускають аромат, що людина уловлює здалека, інші зовсім або майже без аромату, треті поєднують яскравість із сильним ароматом… Задля чого усі ці старання рослин?

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

  2. Актуалізація опорних знань.

  1. Бесіда за запитаннями:

  • Що ми знаємо про квітку?

  • Які головні частини квітки?

  • Що приваблює нас у квітках?

  • Що утворюється на місці квітки, яка відцвіла?

  • Де у квітки знаходяться чоловічі клітини, а де жіночі?

  • Як вони називаються?

  1. Перевірка знань будови квітки.

  2. «Чорна скринька». (Що зображено?)

  1. Вивчення нового матеріалу.

Запилення – це процес перенесення пилкових зерен із тичинок на маточки.
Це одна з необхідних умов для запліднення і утворення плодів і насіння.

  • Креслення в зошити схеми «Види запилення»

Запилення

Перехресне

(Заповнити в ході уроку)

Робота з мультимедійною дошкою:

  1. Розповідь про перехресне запилення:

  1. Розповідь про самозапилення:

  • Як відбувається?

  • Рослини, що самозапилюються;

  • Переваги та недоліки самозапилення.

Фізхвилинка:

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки.

Вище руки підніміть,

А тепер їх опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз,

За роботу, все гаразд.



  1. Розповідь про штучне запилення:

  • Демонстрування різних сортів культурних рослин.

  1. Повідомлення учнів про штучне запилення.

  1. Узагальнення і систематизація вивченого.

  1. Бесіда за запитаннями:

  • Чому вітрозапильні рослини цвітуть до розпускання листків?

  • Чому рослини лісу мають великі яскраві квіти?

  • Яку роль у запиленні відіграє запах?

  • Як запилення зумовлює запліднення?

  1. Як запилюються зображенні рослини? Чому ви зробили такий висновок?

  2. Які види запилення зображені?

  3. Охарактеризувати малюнки.

  4. Чи можуть ці тварини запилювати?

  5. Розкласти запропоновані гербарні зразки рослин за видами запилення.

  1. Підведення підсумків уроку. Виставлення оцінок за таблицею самооцінки.

  2. Домашнє завдання:



Додатки до уроку

Листок самооцінки:

Етапи уроку

Бал

Домашнє завдання:

  1. «Хто швидше?» (за 12 бальною шкалою)

  2. Встановлення відповідності (за 12 бальною шкалою)

  3. Запитання (за кожну правильну відповідь 3 бали)

  4. Бесіда за запитаннями (за кожну правильну відповідь 2 бали)

  5. Будова квітки (за 12 бальною шкалою)

  6. Повідомлення (за 12 бальною шкалою)

Узагальнення

  1. - Запилення (за кожну правильну відповідь 2 бали)

  • Розкладання гербарних зразків рослин (4 бали)




Листок самооцінки:

Етапи уроку

Бал

Домашнє завдання:

  1. «Хто швидше?» (за 12 бальною шкалою)

  2. Встановлення відповідності (за 12 бальною шкалою)

  3. Запитання (за кожну правильну відповідь 3 бали)

  4. Бесіда за запитаннями (за кожну правильну відповідь 2 бали)

  5. Будова квітки (за 12 бальною шкалою)

  6. Повідомлення (за 12 бальною шкалою)

Узагальнення

  1. - Запилення (за кожну правильну відповідь 2 бали)

  • Розкладання гербарних зразків рослин (4 бали)




Листок самооцінки:

Етапи уроку

Бал

Домашнє завдання:

  1. «Хто швидше?» (за 12 бальною шкалою)

  2. Встановлення відповідності (за 12 бальною шкалою)

  3. Запитання (за кожну правильну відповідь 3 бали)

  4. Бесіда за запитаннями (за кожну правильну відповідь 2 бали)

  5. Будова квітки (за 12 бальною шкалою)

  6. Повідомлення (за 12 бальною шкалою)

Узагальнення

  1. - Запилення (за кожну правильну відповідь 2 бали)

  • Розкладання гербарних зразків рослин (4 бали)




Складний зонтик Груша

Щиток Волошка

Початок Кріп

Кошик Кукурудза

Колос Морква

Складний зонтик Береза

Волоть Подорожник

Сережка Бузок

Китиця Вишня

Складний колос Конюшина

Зонтик Жито

Головка Смородина

Складний зонтик Груша

Щиток Волошка



Початок Кріп

Кошик Кукурудза


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка