Тема. З історії міста Києва



Скачати 81.33 Kb.
Дата конвертації29.04.2016
Розмір81.33 Kb.



.



Підготувала вчитель початкових класів

Семенишина Тетяна Володимирівна

2013 рік

Тема. З історії міста Києва

Н. Забіла. Старовинне місто.

Мета. Ознайомити з історією виникнення і розвитку Києва;

Розширити уявлення про історичне минуле. Вчити працювати з художньо-пізнавальним текстом(структурувати текст, визначати події, основні назви), ставити запитання до тексту. Розвивати мовлення, уміння переказувати; зіставляти відоме і невідоме; розвивати допитливість. Виховувати любов до рідного краю.



Обладнання. Фотоілюстрації Києва, малюнки стародавнього Києва, слова на картках, презентація,.
Зміст уроку

  1. Організаційна частина

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він зимовий та цікавий.

Тож гостей зібрав чимало.

Повернімось обличчям до гостей,

Усміхнімось і промовим:

«Добрий день».

ІІ.Перевірка домашнього завдання.



  • Про якого князя ми говорили на минулому уроці?

  • Що ви запам’ятали про нього?

Сьогодні в нашому класі працює група істориків.

Історик Олексій розповідає про князя Ярослава Мудрого.



Ярослав, якого прозвали Мудрим за його велику мудрість, любов до книжки, науки, культури.

Щоб утвердити і зміцнити міжнародне становище Київської Русі він поріднився сімейними зв’язками з багатьма державами Європи. Так його донька Анна Ярославна була королевою Франції.

Своїми мудрими законами він зміцнював державу, будував церкви. Саме в період його князювання у 1037 році був зведений Софіївський собор. Тоді ж ним була заснована перша бібліотека. Найбільша в Європі.
А зараз ми проведемо невелику тестову роботу «Що ти запам’ятав про Ярослава Мудрого?»

Відповіді на тест: А,В,А,Б,В


  1. Підготовка до сприймання нового матеріалу

Відгадування загадки

- Діти, погляньте будь-ласка на дошку, тут записаний вірш

Р. Купчинського. Прочитайте його і скажіть про яке місто пише автор?

«… серце України

І найстарше місто в світі.

Хоч пройшов усякі зміни,

Гарний і взимі і вліті.

Там церкви золотобанні,

А в них дзвони сріблом куті,

Як задзвонять на світанні,

то на всю Вкраїну чути.» (Київ)


  • То про яке місто розповідає у вірші Р. Купчинський?

  • Чому ви так подумали? ( Київ є серце України, її столицею; з Києва почала утворюватись наша держава – Україна; у ньому є багато церков; Київ – дуже славне місто).

  • Доберіть синоніми до слова давній.




  • Так діти, Київ справді дуже стародавнє місто, Він був заснований в 482 році, понад півтори тисячі років тому.

  • А хто першим спробував пояснити походження Києва? (Монах Києво-Печерського монастиря Нестор-Літописець у 1113 році у «Повісті минулих літ»). Демонстрація портрету Нестора Літописця.



  • Переписала цю легенду поетеса і письменниця Наталя Забіла у своєму творі «Старовинне місто» з яким ми познайомились сьогодні на уроці.

Урок проведемо у вигляді прес-конференції, яку проведуть наші історики, Вони допоможуть нам здійснити мандрівку у минуле. Запрошую їх зайняти свої місця.

(Історик – це людина, яка займається наукою про загальний розвиток того чи іншого народу, країни або суспільства).


Прес-конференція

Історик Марія розкажіть будь-ласка про історію заснування Києва.

  • Особливо розповсюдженою є легенда про трьох братів і їх сестру Либідь. Колись на місці, де зараз стоїть Київ, були гори укриті густим лісом, А під горами протікала велика ріка Дніпро, Одного разу прийшли сюди три брати Кий, Щек і Хорив та сестра їх Либідь. Сподобалось їм це місце і вирішили вони тут побудувати місто, яке назвали на честь старшого брата – Київ. А те забудоване місце і обгородили гострокіллям, щоб перешкодити ворогам потрапити до міста.

Першими князями у Києві були хоробрі лицарі із півночі – Аскольд і Дір.

У давні-прадавні часи Київ складався з двох міст – Верхнього та Нижнього. У Верхньому, огородженому з усіх боків, жив князь та заможні городяни, потрапити сюди можна було тільки через ворота, які охороняла сторожа. Київ мав троє воріт. Головні ворота називали Золотими.

Захищали Київ і бойова князева дружина і прості люди, ремісники, що жили в Нижньому місті, біля Дніпра. Це були мужні воїни, які героїчно боронили рідний край.
Історик Анастасія розкаже, яким є Київ сьогодні?


  • Київ сьогодні зачаровує людей красою золотоверхих храмів. Це Софіївський собор, Андріїївська церква, Києво-Печерська лавра та інші. Але багато пам’яток старовини не збереглося до наших днів.

Найкрасивіша вулиця Києва – Хрещатик. Широкий, просторий із зеленими алеями каштанів, які були привезені із Парижа. На Хрещатику завжди людно, тут люблять відпочивати кияни та гості міста.

У Києві знаходиться 60 парків і 200 скверів: зоологічний парк, Ботанічний сад, гідропарк. А ще у місті є багато вузів: Київський національний університет ім. Т. Шевченка, Києво-Могилянська академія; багато театрів, музеїв і бібліотек.

Висновок.


  • От ми і здійснили мандрівку у минуле міста Києва. Дякую нашими історикам за такі цікаві розповіді.

Так діти, Київ, який розкинувся на обох берегах річки Дніпро є найстарішим і найкрасивішим українським містом. Воно є столицею України. І цим не вичерпуються знання про історію Києва та нашої держави. Це є відкрита книга історії, яку ми сьогодні продовжимо вивчати.
IV. Повідомлення теми уроку

- Сьогодні ми працюємо над текстом Н. Забіли «Старовинне місто».


V.Опрацювання твору Н. Забіли «Старовинне місто»

1. Підготовча словникова робота.

- Читання колонок слів «луною» за вчителем.

Спогад заснувати Старокиївська

Будівлі освітлювали Кожум яцька

Укріплення припливли Почайна

Домівки протікала Дігтярна

Олені перехрещувалася Володимирська


  • Прочитайте найдовше і найкоротше слово.

  • Робота над скоромовкою (слайд).

  • Тлумачення незрозумілих слів.

Крутий підйом, вулиця, дорога, що мають підйом - УЗВІЗ

Зовсім, остаточно, без залишку - УЩЕНТ

Головна чи велика церква міста - СОБОР

Природно захищена від вітру, хвиль частина моря ГАВАНЬ

чи річки, зручна для стояння суден -


Крам, терем, ремісник, фунікулер, незайманий.

2. Читання тексту комбінованим способом: читають почергово учитель та учні.

- Про що ви дізналися з цього твору?

- Хто був засновником Києва за легендою, згаданою у творі?

- Які князі згадуються у творі?
3.Читаючи текст по частинам, діти підбирають заголовки до частин.
Орієнтовний план


  1. Київ – «Мати міст руських».

  2. Легенда про заснування міста.

  3. Знахідки старовини.

  4. Історія Хрещатика – головної вулиці Києва.

  5. Як жили люди у стародавні часи.

  6. Вороги киян - степові кочівники.

  7. Роль князів у розбудові міста.

  8. Назви з минулого - у сучасному Києві.


4. Повторне читання тексту і робота над ним

а) виразне читання першої частини тексту;

- Виразно і вдумливо прочитайте цю частину і дайте відповідь на запитання;

- Чому Київ називають «Мати міст руських»?


б) читання другої частини учнями вголос «Підхоплюючим читанням»;

- Що колись було на тому місці, де заснували Київ?

(Гори, вкриті густим лісом).

- Як потрапили сюди брати? (Припливли човном по річці).

- Де оселилися брати?
Робота над ілюстрацією

- Зверніть увагу на ілюстрацію, що є у вас в підручнику. Біля підніжжя велетенського сучасного міста, за декілька кроків від Дніпра, став на вічний причал човен з відважними братами та сестрою.

- Як ви вважаєте, для чого було зроблено цей пам’ятний знак у вигляді човна? ( Щоб ми і наші нащадки не забували, звідки ведеться наш родовід ).

в) читання мовчки третьої частини;

- Підготуйте детальний переказ цієї частини.



г) вибіркове читання четвертої частини;

- Перегляньте очима четверту частину і підготуйтесь до вибіркового читання.

- Прочитайте, де знаходилась головна частина міста?

- Як спускалися люди колись з цієї гори, а як спускаються зараз?

- Прочитайте, як з’явилася центральна вулиця Києва – Хрещатик.

д ) читання «за лідером» п’ятої частини;

(лідер читає голосніше, а решта учнів напівголосно)


  • Перекажіть цю частину від першої особи.

е ) читання «скоромовкою» (напівголосно) шостої частини;

  • Прочитайте шосту частину скоромовкою, але добре запам’ятовуючи зміст прочитаного.

«Аукціон запитань»

  • Підготуйте запитання за змістом прочитаного і поставте їх своїм однокласникам.

є ) читання сьомої частини (1 абзац);

  • А зараз проведемо « Конкурс на краще читання». Хто бажає продемонструвати своє уміння зразково читати?

  • А далі в цій частині з’явилися нові слова, над якими вам потрібно було попрацювати вдома. Перегляньте очима і знайдіть їх. Що вони означають?

Ущент, собор.

  • Що зробили для Київської Русі князі, які згадуються в цій частині? (Володимир Великий об’єднав до того часу розпорошені землі в єдину давньоруську державу - Київську Русь;

Ярослав Мудрий у битві з печенігами здобув перемогу і на тому місці, де відбулась битва, збудував Софіївський собор)

- Якими були Київські князі? (мужніми, хоробрими, розумними).



5. Робота з фонохрестоматією.(слайд презентації)
ж) читання мовчки восьмої частини;

- Прочитайте мовчки наступну частину.

- Які назви з минулого зберігає сучасний Київ?

( Назви вулиць: Гончарна, Дігтярна, Кожум’яцька, Хрещатик)

- Чому і досі збереглися ці назви? ( Бо ці назви - це історія Києва, історія народу, який жив на цій землі)

6. Визначення головної думки твору.

- Яка головна думка цього твору?



( Автор ознайомив нас з історичним минулим нашого народу. Адже, щоб бути справжнім патріотом своєї Батьківщини, потрібно не тільки любити її, але й знати її історію).
7. Незакінчене речення « Я вважаю, що потрібно вивчати історичне минуле свого народу для того, щоб…»

- Любіть і вивчайте нашу країну, її історію. Пам’ятайте: «Людина, яка не знає минулого свого народу, не варта майбутнього».


VI. Підсумок уроку.

Гра «Мікрофон»



  • Що цікавого чи нового ви дізналися на уроці?


VII. Домашнє завдання.

Усно описати місто Київ.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка