Тема. Т. Г. Шевченко і ТернопільщинаСкачати 87.85 Kb.
Дата конвертації02.05.2016
Розмір87.85 Kb.
9 клас

 

Тема. Т. Г. Шевченко і Тернопільщина

 

Мета: дізнатись про перебування поета на Тернопільщині, розглянути твори, в яких Т. Г. Шевченко ділиться враженнями про Тернопільщину, зробити огляд творів сучасних поетів і художників Тернопільщини, присвячених Кобзареві; розвивати вміння виразно читати художні твори,удосконалювати навички «прочитання» художніх полотен; виховувати почуття пошани до спадщини поета.

 

Обладнання: автопортрет Т. Г. Шевченка 1845 р. ( репродукція), карта “Тернопільщина і Т. Г. Шевченко”, репродукції акварелей, зроблених Кобзарем у Почаєві, збірка “ Кобзар”, репродукції картин тернопільських художників,зображення краєвидів Вишнівця, Почаєва, Кременця.

 

Тип уроку: урок-усний журнал
Епіграф: Є в Шевченка народження дата

Дати смерті в Шевченка нема.

Ліна Костенко

Учні працювали в групах:

- краєзнавців

- істориків

- мистецтвознавців

- декламаторів

літературознавців


Презентують результати своєї праці у формі усного журналу.

Сторінки журналу:

1. Перебування Т. Г. Шевченка на Тернопільщині.

2. Т. Г. Шевченко у творчості поетів нашого краю.

3. Т. Г. Шевченко у творчості художників нашого краю.

4. Пам’ятники Кобзареві на Тернопільщині.

5. Лауреати Шевченківської премії - наші земляки.

 

  

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

  2. Актуалізація опорних знань учнів.


Вступне слово вчителя.

Тарас Григорович Шевченко- найвідоміший наш поет.Його імя стало символом нашого народу.Нелегко осягнути багатогранність Шевченкової музи. Доля щедро обдарувала його багатьма талантами. Навіть через сторіччя не згасає слава ні Шевченка-художника, ні Шевченка-поета, ні Шевченка-прозаїка, ні Шевченка-драматурга.

  • А які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте це імя?(відповіді учнів, метод «Мікрофон»).

В багатьох місцях України побував Т. Г. Шевченко. Відвідав він і наш край. Сьогодні ми пройдемо тими дорогами і стежками Тернопілля, якими півтора століття тому ходив великий Кобзар.

  • Але перед цим пропоную вам заповнити дві колонки таблиці самоаналізу, а третю будете заповнювати протягом уроку.

Що я знаю з даної теми?

Що хочу дізнатись?

Що дізнався (дізналася)?

 

 

 

 
 


3. Презентація роботи учнівських груп.

 

Перебування Т. Г. Шевченка на Тернопільщині.


Розповідь про перебування в Вишнівці, Почаєві, Кременці.

Подорож поета на Волинь відбулася 1846 року. А роком раніше, наприкінці березня 1845-го, Т. Г. Шевченко, закінчивши Академію мистецтв у Петербурзі, прибув до Києва. Тут із серпня 1845р. почав співпрацювати із щойно створеною Археографічною комісією. Метою її діяльності було вивчення памяток словянської старовини.

10 грудня 1845р. Тараса Григоровича затвердили співробітником цієї комісії. Саме за її завданням він подорожував Київщиною, Поділлям і Волинню, змальовував визначні місця і краєвиди.Поету було,окрім всього, доручено зняти загальний зовнішній вигляд Почаївської Лаври, вид на околиці з тераси Почаївської Лаври, внутрішній вигляд храму.На цю поїздку Кобзареві виділили 150 карбованців сріблом.

Звичайно,основним приводом для поїздки було завдання комісії, але західноукраїнські землі вабили його і з інших причин.Відомо. що поет знав про діяльність гуртка прогресивної української молоді « Руська Трійця» , читав альманах « Русалка Дністровая».

Про Волинь поет і раніше згадував у своїх творах.Скажімо. у поемі

« Гайдамаки» він писав:

Розбрелись конфедерати

По Польщі. Волині,

По Литві, по Молдаванах

І по Україні.

Горить Корсунь, горить Канів,

Чигирин, Черкаси,

Чорним Шляхом запалало

І кров полилася

Аж у Волинь…

Т.Г.Шевченко у 1846 році був ще зовсім молодою людиною.32-річного поета

( саме в такому віці він побував на Волині) дає змогу побачити один із автопортретів, виконаний олівцем на папері в кінці серпня 1845 року( розповідь учнів – мистецтвознавців ).

Дорогою до Почаєва поет на кілька днів зупинився у Вишнівці. Містечко , без сумніву, привабило Тараса Григоровича своєю багатою історією, щедрою на події та імена відомих людей. Тут народився Дмитро Вишневецький, котрий, за переказами, був легендарним засновником Запорозької Січі, гетьманом України в 1550-1563 роках. Зрозуміло, що Шевченка зацікавив палацовий комплекс, зведений ще у 17 столітті. І не тільки архітектурою класицистичного стилю,а й тим, що тут побувалобагато відомих історичних осіб. Князі Вишневецькі , а згодом графи Мнішеки зібрали бібліотеку , що налічувала 15 тисяч книг , у тому числі багато стародруків, рідкісних видань.

У замковій картинній галереї зберігалися полотна Рембрандта, Гольбейна, Каналетто та інших великих художників, близько 600 портретів князів і королів.

Про Вишнівець поет пізніше згадував у повісті « Музикант»(зачитується уривок).

Жителі містечка увічнили пам'ять про перебування Кобзаря. До 150-річчя від його народження при вході у колишній палац було відкрито меморіальну дошку, а у 1989 році з нагоди175-х роковин великого поета йому встановили пам’ятник на центральній площі.

З Вишнівця Кобзар продовжив свій шлях до Почаєва. Відомо, що прибув туди у другій половині жовтня. Тогочасний Почаїв був невеликим містечком, котре не могло похвалитися нічим, окрім Лаври. Зупинився Шевченко в архієрейському будинку, розташованому безпосередньо на території Лаври. Ознайомився з бібліотекою, архівом з цінними документами 17 століття, також продовжував фольклорні студії. Відомо, що 20 жовтня він записав тут кілька народних пісень: « Гиля - гиля, селезень» ,» Ой, пила, вихилила» , « Ой у саду, саду». У Почаєві Тарас Григорович виконав 4 малюнки аквареллю, котрі нині зберігаються в Київському державному музеї Т. Г. Шевченка АН України (розповідь учнів - мистецтвознавців).

З Почаєва шлях поета проліг до Кременця. Знайомство з містом розпочав згори Бони.А потім міг оглянути Кременецький ліцей, комплекс будівель Богоявленського монастиря, монастир Францисканців.Свої враження після відвідин Кременця поет, як вважають дослідники, передав у повісті «Варнак» : «Сижу,бывало, себе и любуюсь на прозрачныйнебольшой ставок, увенчанныйзолотым очеретом и греблею, усаженною в два рядастарыми вербами. А ниже гребли старая, как и ее хозяин, мельница об одном колесе, с сладко шепчущими лотоками. А кругом хутора – дубовый лес непроходимый, только в одном месте вроде просеки, как будто нарочно для полноты пейзажа. И в эту просеку далеко на горизонте синеют, как огромные бастионы, отрасли Карпатских гор». «Из Кременца пошел я через село Вербы в Дубно, а из Дубна на Острог, Корец и на Новгород-Волынский», - згадує герой повісті «Варнак».

Відомо, що 29 жовтня 1846 року поет отримав місячну платню в сумі 12 карбованців 50 копійок. Згодом опрацював зібрані під час експедиції матеріали і 31 грудня передав їх у канцелярію генерал - губернатора Д. Г. Бібікова разом із рапортом на його імя.

 
Т. Г. Шевченко у творчості поетів Тернопільщини.Шевченківська тема — одна з провідних у творчості тернопільських літераторів. Одним із найавторитетніших у Західній Україні шевченкознавців був Богдан Лепкий. У 1902 році він під псевдонімом Ярослав Марченко видав у Тернополі сценічний пролог «На Тарасовій могилі». Перу Богдана Лепкого належить також цикл поезій 1940 року про Тараса Шевченка. Серед цих віршів чи не найсильніше враження справляє «Умер поет».

Уродженка села Денисів нинішнього Созівського району, письменниця Іванна Блажкевич написала п’єси «Тарас у дяка» (1923) і «Діло в честь Тараса» (1925).

Із сучасних поетів плідно розробляли цю тематику лауреати премії імені Братів Лепких — Борис Демків, Володимир Вихрущ, Петро Тимочко і Георгій Петрук-Попик, а також Ганна Костів-Гуска..

(Декламування учнями напамять поезій).

 

Т. Г. Шевченко у творчості художників нашого краюЦікаві роботи на шевченківську тематику є в тернопільських живописців: Ярослава Бурди, Сергія Львова, Богдана Ткачика, графіків: Григорія Миколишина, Євгена Удіна, Михайла Хариновича, скульпторів: Івана Мулярчука, Івана Мердака, Володимира Лупійчука. Шевченківська тематика у творчості заслуженого майстра народної творчості України, різьбяра по дереву В. Лупійчука, а передусім сам образ поета по-своєму довершені в його скульптурах, оскільки він добре знає творчість, життєпис та іконографію Т. Шевченка. Шевченкіана Івана Марчука — це 42 твори із 100 задуманих, це Шевченків «Кобзар» з його ілюстраціями (видавництво «Дніпро, 1994»).

Художник з Бережан Олег Шупляк створює картини – ілюзії. Особлива тематика його творчості –зображення Кобзаря. Саме роботи з цієї серії прикрашали сцену на майдані Незалежності під час Революції Гідності. В 2013 році художник став переможцем Всеукраїнського відкритого конкурсу на кращий ескіз логотипу з відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка.

 
  Пам'ятники Кобзареві на Тернопільщині.

  Перший на Тернопільщині пам’ятник Т. Шевченкові звели в 1911 році в с. Бурдяківцях Борщівського повіту. Тутешні умільці виготовили його з місцевого вапняку. Пам’ятник має форму хреста на прямокутному постаменті. Зверху на пам’ятнику — барельєф Кобзаря, а з усіх боків на постаменті — написи з поезій Тараса Шевченка та Сидора Воробкевича.

Високою мистецькою вартістю відзначаються пам’ятники Т. Шевченкові в Борщеві, автор — тернопільський скульптор Іван Сонсядло (1990 р.), у Гусятині, автор — київський скульптор Микола Обезюк (1993 р.).

Перший пам’ятник Т. Шевченкові в м. Тернополі було встановлено у травні 1952 року, а 9 березня 1982 року у сквері біля обласного музично-драматичного театру імені Т. Шевченка відбулося відкриття нового пам’ятника Кобзареві.

За роки незалежності України на території області встановлено понад 60 памятників Т. Г. Шевченку. Усього їх більше 150.
 

 

Лауреати Шевченківської премії — наші земляки.Премію імені Т. Г. Шевченка засновано 20 травня 1961 року.Щорічно присуджується до п’яти Національних премій, але не більше однієї з кожного напряму:

  • література;

  • літературознавство і мистецтво;

  • публіцистика і журналістика;

  • кінематографія;

  • музичне, театральне. концертно-виконавське, народне і декоративно-прикладне та образотворче мистецтво.

Багато наших земляків є лауреатами цієї премії: Іван Марчук, Іван Гнатюк, Роман Лубківський, Степан Сапеляк, Роман Андріяшик (розповідь про окремих лауреатів ).
4.Підсумки уроку.
Вікторина:

1.Скільки років було Шевченкові, коли він відвідав Волинь?

2.В якій поемі згадував поет про Кременець?

3.В якій повісті згадував про Вишнівець?

4.В якому місті на Тернопільщині Шевченко записав декілька народних пісень?

5.Імя засновника Січі, що народився у Вишнівці?

6.Назвіть одного з найавторитетніших на Західній Україні шевченкознавців серед письменників.

7.Імя художника, що працює над створенням Шевченкіани?

8.Де звели перший на Тернопільщині пам’ятник Шевченкові?

9.Коли засновано Шевченківську премію?

10.Як називають картини з подвійним змістом, які створює художник Олег Шупляк?
Відповіді: 1.32 ;2. «Варнак» ; 3. « Музикант» ; 4.Почаєві; 5. Дмитро Вишневецький ; 6. Богдан Лепкий; 7. Іван Марчук; 8. В селі Бурдяківцях Борщівського повіту; 9. У 1961 році; 10. Картини-ілюзії.

Продовжіть речення:-на уроці я дізнався( дізналася)…

-мені сподобалось…

- мене зацікавило…


Робота з епіграфом.

Заключне слово вчителя.

Так, дати смерті в Шевченка нема, бо :

Тарас не вмер,

Він з нами в кожній хаті,

Він поруч бореться,

Він з нами йде життям.

Його слова безсмертні і крилаті

Летять на зустріч бурям і вітрам.

Тарас живий, про нього шепчуть верби,

Він в голосі артиста і співця…

Шевченкові гранітних плит не треба.

Бо пам’ятники ставлять лиш мерцям.

Василь Ярмуш « Памятники»

5.Домашнє завдання.Підготувати розгорнуту відповідь на запитання «Чому творчість

Т. Г. Шевченка є актуальною в наш час?»

 
 


 


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка