Тема. Стандартний вид числа. Запис чисел в стандартному вигляді Мета: навчальна



Скачати 139.2 Kb.
Дата конвертації01.05.2016
Розмір139.2 Kb.
Сценарій Інтернет-уроку

Ідея уроку полягає у тому, що два вчителя одночасно проводять уроки в різних навчальних класах з однієї паралелі, але за допомогою скайпу одночасно слухають пояснення нового матеріалу, отримують завдання для розв’язання та закріплення, бачать один одного та слідкують за роботою у паралельному класі, разом дивляться відео фрагменти, що стосуються виховного аспекту уроку, пишуть відповіді на інтерактивній дошці та заповнюють опорні учнівські конспекти.

Урок відбувається в онлайн-режимі, вчителі працюють в унісон, задають темп уроку, відеосюжети та презентаційний матеріал додають яскравості, робота з конспектами та таблицями на дошці - динамізму.

Урок технічно насичений, виховний аспект яскраво завуальований яблуками, прихованими на вчительському столі та розрахований на дві академічні години.



Тема. Стандартний вид числа. Запис чисел в стандартному вигляді

Мета:

навчальна: створити умови для засвоєння учнями нової форми запису великих і малих чисел і правил виконання дій над числами, записаними в стандартному вигляді, а також для формування навичок визначення порядку числа та переходу від звичайного запису до стандартного та навпаки;

розвивальна: розвивати в учнів логічні навички, вміння аналізувати, спів ставляти різні математичні об’єкти та робити висновки. Розвивати математичну мову та здатність до прийняття нестандартних рішень. Сприяти формуванню вмінь планувати свою діяльність в роботі за окремими кроками алгоритму, а при здійсненні контролю і самоконтролю.

виховна: переконувати учнів у необхідності вивчення математики, як науки без якої сприйняття навколишнього світу неможливе, а також розвивати пізнавальний інтерес до предмета та бережливе ставлення до свого здоров’я.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: інтерактивна дошка, мультимедійне обладнання, ноутбук, комп’ютер, веб-камера, мультимедійна презентація, відеосюжети (5 шт по 1 хвилині), опорні учнівські конспекти, кошики з яблуками.

(тема і мета подані на інтерактивній дошці)

Хід уроку

І. Організаційний момент
Розпочинається урок з взаємного привітання. Веб-камери напрямлені на учнівські аудиторії. Діти радіють один одному. Махають руками, посміхаються. Вступне слово вчителя налаштовує учнів на урок.
Вчитель 1: Для того, щоб добре працювати на уроці потрібно налаштуватися - зосередити увагу. Тому почнемо з завдання на увагу. Дивимось та запам’ятовуємо.
На дошці декілька секунд показується слайд із завданням для класу,а потім приховується та ставляться питання до класів. Відповіді звучать паралельно в обох класах( слайд1)
Вчитель1. Перерахуйте всі степені які ви побачили.

Вчитель 2. В якій геометричній фігурі знаходиться 25?

Вчитель1. Якого кольору була ця фігура?

Вчитель2. В якій геометричній фігурі знаходиться 52?

Вчитель1. Якого кольору була фігура?

Вчитель2. Число 8 належить до якої фігури?

Вчитель1. Число 9 знаходиться всередині якої фігури?

Вчитель2. Яким кольором записаний степінь53 ?

Вчитель1. Яким кольором записаний степінь 35?

ІІ Актуалізація опорних знань

Вчитель 1. Усний рахунок. Заповніть таблицю.

Для виконання завдання маємо заготовку на дошках, учнівських конспектах та електронний варіант. Учні працюють в обох групах паралельно, звіряються тільки відповіді. Швидкість виконання завдання додає азарту. Учителі контролюють виконання завдань та акцентують на необхідності знань властивостей степеня.



Виконайте множення

Добуток

Запис виразу в вигляді степеня з основою 10

1

101010







2

101010101010







3

100100100







4

100001000010000







5

0,11







6

0,10,10,10,1







7

0, 010, 001







8

0, 0010,10,01








Вчитель 2. Оголошується рекламна пауза

Для підтримки інтересу та плавного переходу до наступного етапу уроку вчителі заздалегідь підготували власні відео фрагменти. Одночасно демонструється перший сюжет «На скільки великий мільйон ?»

Текстовий супровід сюжету

1 мільйон - це 106 .

На скільки великий мільйон ?

Мільйон людей, поставлених пліч о пліч, розтягнулися б на 250 км .
Зачерпнувши, мільйон разів наперстком, витягнули б близько тонни води.
Книга в мільйон сторінок була б у товщину 50 метрів.
 Мільйон днів - більше 27 століть. Від початку нашої ери не минуло ще і мільйона днів . Якого росту досягла б людина, якщо його збільшити у мільйон разів ? 1700 км! Цей зріст був би всього в 8 разів менше від попереку земної кулі. Буквально одним кроком міг би він переступити з Києва до Ялти , а якби приліг, то розтягнувся б від Криму до Фінської затоки.

ІІІ. Мотивація навчання

Увага учнів одного із класів прикована до екрану. Зараз вчитель іншої аудиторії розпочне викладати новий матеріал. Вчитель говорить чітко, повільно, голосно, щоб привернути увагу до важливості цього етапу уроку, говорячи на два навчальні класи одночасно.
Вчитель 1. Тема сьогоднішнього уроку актуальна і важлива. Вона стосується різних сфер людської діяльності. На сьогоднішньому уроці ми торкнемося лише деяких з них. Скажіть будь ласка чому підпорядковується все в нашому світі?

Відповідь: Числам.

Запитання: Які бувають числа?

Відповідь: Великі та маленькі.

Запитання: Які це великі (маленькі) числа?

Відповідь: Великі та маленькі, коли багато нулів, розрізняються тільки розміщенням.
Естафету приймає другий вчитель, який акцентує увагу на прикладному застосуванні теми уроку.




Вчитель 2 . Усі ці числа містять значиму інформацію, наприклад:

  1. людина складається більш ніж 123 000 000 000 000 клітин;

  2. маса Землі становить - 5 980 000 000 000 000 000 000 т.

  3. маса атому кисню - 0, 000 000 000 000 000 000 000 02662 г

  4. товщина плівки мильної бульбашки – 0,0000006 см;

  5. діаметр молекули води – 0,000000003 см.



Знову демонструється відеосюжет, що націлює у вагу учнів на значимість теми уроку.
Текстовий супровід сюжету

Атоми настільки малі , що їх не можна побачити ні в один оптичний мікроскоп. За своїми розмірами вони в стільки ж разів менші за звичайне яблуко , у скільки разів яблуко менше від земної кулі. А число атомів в яблуці таке ж велике , як і число зірок в спостережуваному Всесвіті .
У науці і техніці астрономи, фізики, хіміки, біологи ставлять експерименти, потім досліджують отримані результати і отримують дуже великі і дуже малі числа. Математики у своїй науковій творчості часто допомагають їм вирішувати різні завдання, використовуючи теорію великих і малих чисел.

Продовжується урок словами вчителів.
Вчитель 1. Уявіть собі, що ці числа між собою потрібно додати, помножити. Виконувати дії над такими числами складно, бо зростає ймовірність допустити помилку (займає багато місця, часу для запису, складно запам'ятати) .

Як ви вважаєте, який вихід знайшли з цієї ситуації?






ІУ. Оголошення теми уроку

Вчитель 2.Записати за допомогою степеня. Використання поняття степеня робить запис виразу більш коротшим та компактнішим.

Тема уроку: « Стандартний вид числа. Запис чисел в стандартному вигляді».

Тому для цього запис числа скорочують до мінімуму, а саме замінюють на добуток двох чисел. А саме: , де

1≤<10, а n- порядок числа, n-ціле число. Такий запис називають: запис чисел у стандартному вигляді. називають значущою частиною числа а, а показник степеня n- порядком числа а.


Розв’язування завдань з поясненням біля дошки. Виконується паралельно. Учні заповнюють власні опорні конспекти за зразком, що показується на дошці.
У. Розв’язування вправ

1. Вкажіть значущу частину та порядок числа, записаного в стандартному вигляді:

7,2 ∙ 105; 5,1 ∙ 10-3; 6,7 ∙ 10-9; 8,5 ∙ 10-1.
2. Визначте, які з чисел записані в стандартному вигляді, а які ні. Відповідь поясніть.

а) 2,3 · 108;

б) 2 · 10–5;

в) 0,4 · 10–15;

г) 3,27 · 10–11;

д) 4,2 · 1005;

є) 0,74 · 10–17;

ж) 17 · 1014;

з) 5,9 · 1023;

і) 10 · 104.


3. Яке з чисел записано в стандартному вигляді:

26000000


1)2,6 ·10 7 2) 26 ·10 6 3) 0,26 ·10 8 4) 2,6 ·10 5

0,0078
1)0,78 ·10 -2 2) 7,8 ·10 3 3) 7,8 ·10 -3 4) 78 ·10 5


4. Записати числа в стандартному вигляді:

  1. Кількість клітин в організмі людини 123 000 000 000 000 =

  2. Маса Землі 5 980 000 000 000 000 000 000 т =

3. Маса атому кисню 0, 000 000 000 000 000 000 000 02662г =

4. Товщина плівки мильної бульбашки 0,0000006 см =



  1. Діаметр молекули води 0,000000003 см=

  2. Діаметр Сонця 1392000000 м =

  3. Діаметр вірусу грипу 0, 000000103 м=

  4. Маса крила мухи 0,00000005 кг=

  5. Відстань від Сонця до Землі 149500000 км кв.=

Виконати дії.



  1. (2,2 ∙ 103) ∙ (3 ∙102 )

  2. ( 3,1∙ 10-5 )∙ (2 ∙ 103 )

  3. (5,25 ∙ 108) : (2,5 ∙ 10-4 )

  4. (8,4∙ 10-9 ): (1,2 ∙ 10-4)

  5. (1,2∙ 109) : (6 ∙ 10-2)

  6. (4∙ 10-3 )∙ (1,2 ∙ 10-3)


Для переходу до наступного етапу уроку вчителі використовують прийом аналогії з жіночою привабливістю.
Вчитель 2. Стандарт (від англ. - standard) Зразок, еталон, модель, за яким співставляють, порівнюються подібні об'єкти, процеси. Тобто, коли говорять про стандарт, людям легше уявити про що йде мова. А ми сьогодні будемо продовжувати говорити про стандартний вигляд числа та вдосконалювати свої навички з записом чисел у стандартному вигляді. Отже, це тема сьогоднішнього уроку.

Наступний відео сюжет підведе риску у необхідності вивчення цієї теми
Текстовий супровід сюжету

Числа – велетні

За хвилину серце робить у середньому 70 ударів, за добу – понад 100 000, за рік – 36,5 млн, а за 60 років – близько 2млрд 200 млн ударів. Наш мозок складається з 2 * 1010 нервових клітин і здатен щодня запам'ятати 8,6 * 107 одиниць інформації. До кінця життя наша пам'ять може зберігати близько 108 одиниць інформації - це число, про яке мріють творці комп'ютерної техніки.
Для перевірки засвоєння учнями вивченого матеріалу учням пропонується виконати математичний диктант з кодовим ключем для відповіді.
УІ. Закріплення

Алгебраїчний диктант



Якщо відповідь «так», то 1, якщо «ні», то 0.

  1. Число 3 • 105 записано в стандартному вигляді.

  2. Число 0,81 • 106 записано в стандартному вигляді.

  3. 7,45 • 10–5 записано в стандартному вигляді.

  4. В стандартному вигляді можна записати будь яке число?

  5. Чи є правильним твердження: «Чим більшим є порядок числа, тим більше саме число?»

  6. Якщо порядок числа від’ємний, то і саме число від’ємне?

  7. Якщо помножити два числа в стандартному вигляді, то і відповідь буде числом в стандартному вигляді?

  8. Число 50 записано в стандартному вигляді.

Відповідь: 10111000 (запишіть це число в стандартному вигляді)
Вчитель застосовує здоров’я зберігаючі технології. Учням пропонується фізкультхвилинка для очей. Учні дивляться на екран, слухають музику та виконують прості завдання. Тобто підключається ігровий момент.
Вчитель 2. Математика є прикладною наукою. Де ж при вивченні хімії, біології ми можемо застосувати ці знання?

Наприклад Вчені вважають, що в організмі людини хімічні елементи виконують певну біологічну функцію. Вони розрахували добове надходження хімічних елементів в організм людини і з’ясували, що незначні відхилення вмісту мікроелементів від норми викликають важкі захворювання.



На початку нашого заняття було у пом’януто про яблуко. Увага на екран

Головний виховний аспект уроку полягає у поєднанні математичних формул зі звичайними яблуками. Цей етап уроку передбачає найбільшу зацікавленість учнів до виконання наступного завдання. Демонструється відео сюжет.
Текстовий супровід сюжету

Яблука - самий звичний фрукт в нашій країні. Вони не тільки надзвичайно смачні, але і вкрай корисні. Про корисні властивості яблук можна писати цілі книги.

У яблуках містяться:
- Вітаміни А, С, В1, В2, В6, Р, Е. У яблуках на 50% більше вітаміну A, ніж у цитрусових. А ще в яблуках міститься достатня кількість вітаміна B2 - в яблуках його більше, ніж в інших фруктах. Його ще називають "вітаміном апетиту». Він необхідний для нормального травлення і зростання.
- Мікроелементи: калій, натрій, залізо, марганець, кальцій, магній, сірка, алюміній, бор, ванадій, молібден, нікель, фтор, хром, цинк!

Наступає кульмінаційний момент уроку. Вчителі дістають кошики з ароматними яблуками, які дістаються кожному з учнів. Та починається завершальне виконання завдання.
Вчитель 1. Спробуємо дізнатися і з’ясувати скільки у яблуках міститься мікроелементів, так необхідних і корисних організму. І обов’язково представити це число у стандартному вигляді. (кожний учень обирає собі яблуко з прикріпленим листочком, де вказано вміст мінеральних елементів на 100г , і робить розрахунок, разом з усіма заповнюємо таблицю) Зверніть увагу, як впливають на організм людини ці речовини.



Хімічні елементи

Вміст на 100 г продукту

Запис в стандартному вигляді


Вплив на організм людини

1

Калій

0, 118 г




Сприяє виведенню води з організму

2

Натрій

0, 001 г




Вміст його в організмі означає кількість води

3

Кальцій

0,006 г




Необхідний для побудови та формування кісток та зубів в організмі

4

Залізо

0,00035 г




Необхідний для утворення гемоглобіну, який поставляє кисень по всьому організму

5

Фосфор

0,01 г




Стимулює мозкову діяльність і зміцнюють нервову систему



На завершення уроку вчителі спостерігають за учням, які посміхаються, смакують з апетитом яблука, спілкуються один з одним, діляться враженням.

УІІ. Рефлексія


  1. На сьогоднішньому уроці ми дізналися ….

  2. Цей урок нас вчив….

  3. Тема сьогоднішнього уроку стосується …..

  4. Я запам’ятав ….

  5. Мені було легко…

  6. Я тепер буду знати…

  7. На наступному уроці я …

  8. Виконувати домашнє завдання почну з …


І на завершення останній відео сюжет про доцільність вживання фруктів всім дітям та дорослим.

Текстовий супровід сюжету

Яблука сприяють нормалізації травлення.
У яблучному соку багато кровотворних елементів - заліза і марганцю. Він містить калій , натрій і кальцій в оптимальних співвідношеннях , тому добре зміцнює серцево-судинну систему. Яблука надають загально зміцнюючу дію і підвищують стійкість організму до дії радіації. Вони зміцнюють імунну систему.
Мікроелементи фосфору, що містяться в яблуках, стимулюють мозкову діяльність і зміцнюють нервову систему. Тому якщо ви страждаєте безсонням, то спробуйте перед сном з'їдати яблуко або випивати стакан яблучного соку.
Цінність яблук, крім усього іншого, полягає в тому, що вони доступні нам цілий рік.


Народна мудрість говорить: « Одне яблуко в день звільнить вас від необхідності візиту до лікаря». Їжте яблука і не хворійте!
УІІІ. Домашнє завдання

Використані джерела

Інтернет ресурси:

http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%87%D0%B6%D0%B0

http://www.openclass.ru/node/338778

http://muzey-factov.ru/tag/numbers


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка