Тема. Олександр Гаврош. Про письменника. Повість "Неймовірні пригоди Івана Сили". Ознайомлення з історичною довідкою про Івана Фірцака (Івана Силу), про пригоди українського силача. Робота з текстом



Скачати 339.78 Kb.
Дата конвертації02.05.2016
Розмір339.78 Kb.

Вадатурська Наталія Анатоліївна





Тема. Олександр Гаврош. Про письменника. Повість "Неймовірні пригоди Івана Сили". Ознайомлення з історичною довідкою про Івана Фірцака (Івана Силу), про пригоди українського силача. Робота з текстом

Мета:

  • ознайомити учнів із життям та творчістю талановитого сучасного поета, письменника, драматурга Олександра Гавроша, з повістю "Неймовірні пригоди Івана Сили"; 

  • розширити кругозір учнів, допомогти у визначенні ідейної та художньої цінності сучасної дитячої літератури;

  • виховувати інтерес до вивчення сучасної літератури, любов та повагу до людей.

Обладнання: портрет О.Гавроша, виставка творів письменника, комп’-ютерне обладнання, презентація.


Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Перебіг уроку

І. Організаційний момент

- Горішок знань міцний — це знає кожен.

Та нам — не відступать!

Його вам розколоти допоможе

Бажання ваше все на світі знать!

IІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

— Ознайомлюючись із сучасною дитячою літературою, ми не можемо залишити поза увагою твори українського письменника Олександра Гавроша. Це дуже ці-каві книги, ними захоплюються і діти, і дорослі. У чому ж секрет такого надзви-чайного успіху цих творів?



ІІІ. Оголошення теми й мети уроку

Учитель:

- Сьогодні на уроці ми з вами ознайомимось із життям та творчістю сучасного українського письменника, поета, драматурга Олександра Гавроша.



IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Слово вчителя

- Олександр Гаврош, як то у народі кажуть, постать знакова для Закарпаття. Ві-домий журналіст, поет, знаний письменник та драматург не бачить обмежень для життя чи творчості.

2. Факти біографії.http://ukrcenter.com/!filesrepository/photogallery/_netgal1/1a2b1d76-de40-4f23-abd4-f119056dc83a.jpg

Народився 26 березня 1971 року в Ужгороді. Закінчив фа-культет журналістики Львівського Національного універ-ситету імені Франка. Працює в закарпатських та всеукра-їнських ЗМІ.

Має понад тисячу публікацій у пресі. 

Член Асоціації українських письменників. Переможець «Коронації слова»  2007 року (ІІ місце) та лауреат 2008 року за п’єси «Ромео і Жасмин» і «В Парижі красне літо…». Окремі твори перекладені білоруською, словацькою, польською мовами. 

Засновник і співголова журналістського клубу «НеТаємна вечеря». Автор бага-тьох творчих проектів. 

Захоплення – література, історія, культура.



3. Творчість

Анонси дитячих книжок

  • «Пригоди тричі славного розбійника Пинті» http://ic.pics.livejournal.com/bookchest/67501366/4922/4922_600.jpg

(Сюжет твору розгортається в період, коли західні укра-їнські землі входили до складу Австро-Угорської імперії. Головний герой – відомий карпатський опришок Григор Пинтя, якого називали Хоробрим. Автор прослідкував життя героя від дня його народження до щасливого виз-волення з Хустської темниці та зруйнування замку де-рев’яною гарматою, коли «нарік Пинтю за се діло народ тричі славним»).  

  • «Галуна-Лалуна або Іван Сила на острові Щастя» http://cdn2.shopium.ua/d/kidium/c/tt/d3c11000-5a5f-4ae2-88a5-343c47d178f9/4m6xvfqbvaea.jpg

(Іван Сила, найдужча людина світу, щасливо за-жив у сімейному колі – з дружиною Мілкою та трьома діточками, неперевершеними шибайго-ловами. Аж якось одного ранку спокій родинного життя порушує дивний лист – запрошення від-святкувати на пароплаві «Колумбіна» 10-річний ювілей від останніх гастролей цирку пані Бухен-бах. Усе сімейство Сили вирушає у подорож. На пароплаві збираються чи не всі циркові друзі і виявляється, що ніхто не знає, хто ж надсилав запрошення. А перед ними – безкрає море… )

  • «Олександр Гаврош про Григора Пинтю, Олександра Духновича, Івана Силу, Адальберта Ерделі, Августина Волошина» http://bukvoid.com.ua/img/gav_020202.jpg

(Читайте про дитинство одного з найвідоміших карпатських опришків Григора Пинтю, і дізнавайтеся, як полювати на диких вепрів і долати життєві перешкоди. Прямуйте до мети разом із духовним батьком закарпатців Олександром Духновичем, який став творцем першого українського букваря народною мовою. Загартовуйте тіло і дух, зна-йомлячись із життям Івана Сили – відомого важкоатлета й циркача, чем-піона Європи з культуризму, який ще хлопчиком зумів здійснити один із подвигів Геракла. Дізнайтеся про небезпечні дитячі пригоди одного з най-відоміших і найдорожчих українських художників Адальберта Ерделі, а також відкрийте для себе секрети майбутньої успішності Августина Воло-шина – Президента Карпатської України, який вперше легітимним шляхом проголосив незалежну українську державу).

  • «Дідо-Всевідо» александр гаврош. дідо-всевідо. книга жутких историй. (дед-всевед)

(Не варто заходити самому далеко в гори, де жоден чере-дар отару не пасе, а ліси такі густі, що пройти ніхто не го-ден. Ану ж бо там щось трапиться і не виберешся з нього до настання темряви? А може, тільки так можна зустріти діда, що все відає. Він тобі не одну моторошну казку роз-каже: і про мертвяків та упирів, і про чортів та босоркань, і про бісів-гультяїв та зарубаного вояка, і про Яноша Куд-лоша, Крікуса-Какуса та ще про багато чого. А може, й не казки це?.. Тож наберись, цімборику, духу і, коли не дуже боїшся, послухай-но…)

  • «Розбійник Пинтя у Заклятому місті» олександр гаврош. розбійник пинтя у заклятому місті.

("Розбійник Пинтя у Заклятому місті" – це не просто ро-ман, сповнений дивовижних пригод, які так майстерно описав один із найяскравіших сучасних дитячих пись-менників Олександр Гаврош. Це перша в українській літературі казкова хроніка, заснована на реаліях укра-їнських народних казок Карпатського регіону. Це запрошення в захопливу, сповнену небезпек і неймо-вірних перевтілень мандрівку у Закрайсвіття, де разом із шляхетним розбійником Пинтею діють нові друзі та вороги – Прунслик, Чорний лицар, Церцерушка, Зелений заєць, дракон Шаркань, Ґанджі-баба та багато інших..."
Ця книга увійшла до Короткого списку премії "Дитяча Книга року БіБіСі-2013" (Україна)).

  • «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу» олександр гаврош. неймовірні пригоди івана сили, найдужчої людини світу. серія

( Твір про найсильнішу людину світу).

Слово вчителя

- Саме про неймовірні пригоди Івана Сили ми з вами і поговоримо на наступ-них уроках.


4. «Неймовірні пригоди Івана Сили» — казка про життя реальної людини

Прототипом образу Івана Сили стала реальна людина — Іван Фірцак (сценічне ім’я — Кротон), якого на Закарпатті знають усі. Кротон довгі роки виступав із цирком, і своїми силовими номерами дивував усіх. Глядачі десятків країн аплодували атлетові, але, повернувшись на Україну, він змушений був ви-живати і за мізерну плату влаштовувати імпровізовані «гастролі» у дворах.

«Неймовірні пригоди Івана Сили», попри казкову форму, — твір про реальне життя, у якому поряд із благородством існує зажерливість і брехливість. О. Гавриш відтворив історію незаслужено забутого українського силача, але все-таки це художній твір, а тому в ньому діють придумані автором герої.

5. Повідомлення учня

Історична довідка

Іван Фірцак народився у червні 1899 року в українському селі Білки на За-карпатті. За неймовірну силу отримав прізвисько «Кротон».

Чемпіон Чехословаччини з важкої атлетики та боротьби.

Чемпіон Європи з культуризму.

Вісімнадцять років був артистом чехословацького цирку. Побував у шіст-десяти чотирьох країнах, дивуючи всіх неймовірною силою.

Виграв чимало поєдинків з відомими борцями світу.

З рук королеви Англії Іван Фірцак отримав шолом і пояс, оздоблені золотом та діамантами.

Американська преса називала його найсильнішою людиною XX століття.

Після одного з боїв переніс важку операцію, під час якої йому замінили час-тину черепної кістки на золоту пластину.

Але Кротон і далі продовжував свої знамениті виступи.

На початку сорокових років повернувся на Закарпаття з дружиною Руженою Зікл, повітряною гімнасткою «Герцферт-цирку».

Подружжя мало восьмеро дітей. Старший син Іван став чемпіоном України з боксу в середній вазі.

Помер знаменитий силач у 1970 році в рідному селі Білки. У народі його про-зивали Іваном Силою.

6. Читання 1-4 розділів твору О. Гавроша "Неймовірні пригоди Івана Сили".

V.Закріплення знань, умінь та навичок

2. Вікторина за першими розділами твору

1) Кому присвячено повість "Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу"? (Антону Копинцю, який записав історію про Івана Силу)

2) На якому виді транспорту Іван прибув до столиці? (На поїзді)

3) Як звали малого, що утікав від крамарів? (Міхал Голий з Привокзальної)

4) Яку роботу порадив хлопець Івану Силі? (Вантажити вагони)

5) Що згадував Іван, лежачи на дерев`яному ліжку? (Згадував рідні гори, батьків, домашні страви, свою кирпату сусідку)

6) Яка була оплата за вантаж мішків? (Одна монета за 50 кг вантажу)

7) Як звали знаменитого бійця атракціону? (Велет)

8) Хто переміг у двобої Велета та Івана Сили? (Іван Сила переміг)

9) Хто зацікавився Іваном після двобою? (Доктор Брякус)

10) Де очікував Міха свого товариша Івана, поки той обідав у доктора Брякуса? (На яблуні біля двору)

11) Ким виявився доктор Брякус? (Тренером Велета)

12) Що запропонував доктор Брякус молодому силачеві? (Запропонував тренувати його, ще й платити при цьому гроші).

VІ. Підсумок уроку. Оцінювання


  • Завершальне слово вчителя

- Закінчіть речення: "На уроці я дізнався (дізналась)..."

  • Бесіда за запитаннями

- З творчістю якого письменника ви познайомились на уроці?

- Які персонажі діють у творах Олександра Гавроша?



VІІІ. Пояснення домашнього завдання

1. Читати розділи 7-20 повісті "Неймовірні пригоди Івана Сили".

2. 1-2-й рівень. Вміти переказувати прочитаний текст.

3-й рівень. Підготувати повідомлення про улюблений вид спорту.

Тема. "Неймовірні пригоди Івана Сили". Зміст повісті, головні проблеми. Робота з текстом

Мета:


  • продовжувати роботу над повістю Олександра Гавроша "Неймовірні при-годи Івана Сили";

  • розвивати інтерес до читання, уміння висловлювати думки про твір літе-ратури;

  • удосконалювати навички правильного мовлення під час переказу тексту;

  • виховувати найкращі людські моральні якості.

Обладнання: текст повісті, ілюстрації до твору, комп'ютерне обладнання, пре-зентація.

Тип уроку: комбінований урок засвоєння нових знань.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

- Сьогоднішній урок розпочнемо словами вірша Лесі Вознюк "Хочу в цирк"



1. Леся Вознюк ."Хочу в цирк"

Хочу в цирк, бо там дива,


справжня казка ожива.
Хитрі фокуси, малята,
намагаюсь розгадати.
Ось під куполом вгорі
на потіху дітворі
виступають акробати.
Хочу з ними політати.
На арені — силачі.
У них гирі — за м’ячі.
Ними бавляться охоче.
Також спробувати хочу.
Чи з жонглером по канату
мрію рушити завзято.
Та зізнатися боюся,
бо не візьме в цирк матуся.

2. Запитання

- Про що йдеться мова у вірші?

- Чи полюбляєте ви цирк?

- Що найбільше вас приваблює у виступах циркачів?



3. Метод "Асоціативний кущ" до слова "цирк"

(Акробати, жонглери, дресирувальники, клоуни, силачі, фокусники)

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Слово вчителя



- Пізніше ми повернемося до цього, а поки що...

- Повість, з якою ми почали знайомитись минулого уроку, розповідає нам про українського силача, який несправедливо був забутий нащадками. Олександр Гаврош дає нам можливість зануритись в історію становлення Івана Сили як осо-бистості.

2. Прийом "Асоціації на дошці". Поняття

Опис прийому

Учитель вертикально на доці записує основне поняття, яке мають опра-цювати учні. Далі він просить учнів назвати ознаки цього поняття або асоціації, яке воно у них викликає. Обов'язковою умовою є те, щоб слова мали спільні з основними поняттями літери.

П - прозовий твір

О - обсяг твору великий

В - велика кількість другорядних персонажів

І - історія життя

С - сюжет розгорнутий

вагома роль голосу авТора

Ь

ІV. Оголошення теми й мети уроку

V. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

- Ми недарма згадали про цирк

1. «Пригоди Івана Сили» ─ звичайна історія про хлопця із незвичайними здіб-ностями, який опиняється в типовій ситуації людини, що приїхала підкорити сто-лицю, а підкорила майже весь світ. Навіть не віриться, що автор переказує реальні події із життя відомого уродженця селища Білки, найсильнішої людини ХХ сто-ліття. До реальних героїв ─ Івана Фірцака, його дружини ─ повітряної гімнастки, чемпіона-суперважковаговика Джона Джексона, королеви Британії  Олександр додав кумедних вигаданих персонажів: слідчого агента Фіксу, обірванця Міху Голого. Автор так майстерно промалював портрети й характери своїх героїв, що не знаючи справжньої історії українського богатиря, ніколи не здогадаєшся, на кому саме відігралася авторська фантазія.

2. Композиція твору

- Категорія - реалізм

Вік основної аудиторії - 10-15 років

Жанр - пригоди, історія

Твір має цікаву будову:

1. Пісенька Веселого Цирку.

2. Передмова, Яку Обов'язково Слід Прочитати.

3. Сорок три розділи пригод головного героя та його друзів і ворогів.

4. Історична Довідка.

3. Робота з текстом. Прийом "Ланцюжок"

Опис прийому

Учні читають текст. Потім кожен по черзі має поставити запитання до тексту і водночас дати відповідь одним словом на поставлене йому запитання. Виграє той, хто поставить найцікавіше запитання і дасть найвдалішу відповідь. Перше за-питання ставить учитель. Потім перший учень відповідає на питання і пропонує запитання другому учневі, другий відповідає та ставить питання третьому тощо.



4. Фізкульхвилинка "Руки-ноги"

Коли вчитель плескає у долоні один раз, клас піднімає руки, два рази - учні підіймаються. Якщо руки вже підняті, то, коли ведучий плескає один раз, їх треба опустити. Ця вправа дуже ефективна, концентрує увагу, з нею справляється той, хто здатний чітко підкорятися командам і не повторювати рухи сусідів, які мо-жуть бути неправильними.



5. Проблематика твору

- Які ж проблеми порушує автор у повісті?

(Проблеми добра і зла, дружби, боротьби із зажерливістю та брехливістю)

"Неймовірні пригоди Івана Сили" - казка про життя реальної людини. Автор "Неймовірних пригод Івана Сили" Олександр Гаврош наполягає на тому, що цей твір - дитяча казка.

"Неймовірні пригоди Івана Сили", пропри казкову форму, - твір про реальне життя, у якому поряд із благородством існує зажерливість і брехливість. О.Гавриш відтворив історію незаслужено забутого українського силача, але все-таки це художній твір, а тому в ньому діють придумані автором герої.

VІ. Закріплення знань, умінь та навичок

Прийом "Вузька спеціалізація"

Опис прийому

Учні на основі прочитаного тексту повісті отримують завдання переказати його з точки зору людини певної спеціалізації (спортивного тренера, директора цирку, агента поліції).



VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання.

Прийом "Незакінчене речення"

- Я б запитав автора про...

- Я б хотів (не хотів) бути на місці...

VІІІ. Пояснення домашнього завдання

1. Читати розділи 21-35 повісті.

2. 1-2-й рівень. Скласти характеристику Івана Сили (усно).

3. 3-й рівень. Повідомлення про Василя Вірастюка та братів Кличко.




Тема. "Неймовірні пригоди Івана Сили". Образ Івана Сили (Івана Фірцака) - втілення непереможного духу українського народу, його доброти й щирості. Інші герої повісті. Робота з текстом.

Мета:

  • продовжити роботу щодо аналізу повісті О.Гавроша "Неймовірні пригоди Івана Сили", характеристики щедрого на добро головного героя твору як особистості;

  • знаходити портрет, діалоги;

  • розвивати вміння учнів формулювати основну думку твору, висловлювати своє ставлення до зображуваного;

  • розвивати логічність у мисленні, пам’ять, увагу, кмітливість;

  • формувати кругозір, світогляд учнів;

  • виховувати почуття пошани до української літератури, мистецтва слова, по-вагу до творчості О.Гавроша;

  • прищеплювати риси доброти, чуйності, мужності, відповідальності за до-ручену справу. 
    Тип уроку: комбінований. 
    Обладнання: текст твору, анкета героя

Перебіг уроку 
I. Організаційний момент 
II. Актуалізація опорних знань.

Кросворд.

Завдання: сформулювати питання до слів у заповненому кросворді.



1П

О

В

І

С

Т

Ь









И

Р

К



Д

Е

Л

І

Я



І

Р

Ц

А

К




III. Перевірка домашнього завдання 
1. Бліц-опитування ланцюжком

Перший учень ставить коротке питання другому. Другий - третьому, і так до останнього учня. Час на відповідь - кілька секунд, учитель має пра-во зняти питання, яке не відповідає темі або недостатньо коректне. Кожен учень має право відмовитись від участі в бліц-турнірі, тому, щоб процедура не зірвалася, учитель з'ясовує наперед , хто з учнів хотів би взяти участь у цій дії.



2. Повідомлення учнів про Василя Вірастюка та братів Кличко.

Васи́ль Яросла́вович Вірастю́к (22 квітня 1974Івано-Франківськ) — український ломус, володар титулів «Найсильніша людина України» (2000, 2001, 2002, 2003, 2005) та «Найсильніша людина світу» (2004). Член збірної України, яка виборола титул «Найсильніша нація світу» у 2003 та 2004 роках. Заслужений Майстер спорту України. http://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=75b7616f49a9792c966f86dda6fff2d0-25-144&n=24

Василь Ярославович Вірастюк народився 22 квітня 1974 року в Івано-Франківську в родині водія вантажних автомобілів.

У 10 років він почав займатися легкою атлетикою, штовхав ядра. Закінчив 8 класів Івано-Франківської середньої школи в 1989 році. У 13 років вперше сів за кермо вантажівки і відразу проїхав 25 кілометрів. 1981 рік — пішов до першого класу Івано-Франківської середньої школи № 4.

1989 рік — закінчив 8-ий клас і вступив до Технікуму фізичної культури в Івано-Франківську.

1992 рік — після закінчення технікуму 2 роки перебував на військовій службі.

У 19942000 роках працював тренером з легкої атлетики в спортивному товаристві «Україна».

З 2000 року проживає у Львові та працює водієм-охоронцем в компанії «Концерн Галнафтогаз».

З 1984 по 2000 рік займався легкою атлетикою — штовханням ядра. Входив до складу збірної команди України з легкої атлетики.

У 1995 році виконав нормативи Майстра Спорту.

У 1998 році виконав нормативи Майстра Спорту Міжнародного Класу.

З 2000 року займається силовим багатоборством «STRONGESTMAN».

У 2002 році став третім у змаганнях за звання «Найсильніший у Центральній Європі» і взяв Гран-прі міжнародного турніру в Зальцбурзі (Австрія). У змаганнях суперсерії IFSA (Міжнародної федерації найсильніших атлетів світу), що проводилися на Гаваях, був шостим.

У 2003 році здобув третє місце на чемпіонаті світу серед «стронгменів» в Замбії.

У 2004 році здобув перемогу на чемпіонаті світу «Найсильніша людина світу», який проводився на Багамах. Та посів шосте місце найпрестижніших змаганнях з силового спорту «Арнольд класік».

У 2007 році виграв змагання у м. Сеулі (Південна Корея) та отримав титул Чемпіона світу з силового екстриму IFSA.

Богатирський турнір у Житомирі(2008)

Має брата Романа Вірастюка (народ. 20 квітня 1968), який став бронзовим призером чемпіонату Європи зі штовхання ядра у 1994 році.

Знявся у фільмах "Як козаки…" (2009) та "Іван Сила" (2013)

Параметри:

Вага - 155 кг, розмір взуття - 46, пояс - 115 см, грудина - 142 см, шия - 49 см, біцепс - 49 см.



Брати Кличко - українські боксери Віталій та Володимир Кличко.http://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=092580201b8c191b576c9c5d36917826-91-144&n=24

Обидва - чемпіони світу з боксу у важкій вазі, але ніколи не були супротивниками на ринзі.

Обидва брати являються кандидатами наук.

Перемога Віталія Кличка над Семюелом Пітером 11 жовтня 2008 року стала втіленням у життя давньої мрії братів — стати одночасно чемпіонами світу з боксу у важкій вазі за версіями різних організацій професійного боксу. Віталій повернув собі чемпіонський пояс організації WBC, а Володимир до цього моменту володів уже трьома поясами, будучи чемпіоном за версіями WBO, IBF і IBO. За бій з Семюелом Пітером у 2009 році Віталію Кличку була присуджена премія Світової академії спорту «Лауреус» в номінації «Повернення року».

2 липня 2011 брати досягли своєї другої, ще більшої мрії. Після того, як Володимир завоював пояс чемпіона WBA, перемігши попереднього чемпіона Девіда Хея, чемпіонські пояси у важкій вазі всіх чотирьох найважливіших організацій у світовому боксі перейшли у володіння братами. Крім титулів цих чотирьох організацій, Володимир також володіє поясами The Ring Magazine і IBO.

Брати Клички впродовж декількох років очолюють незалежний рейтинг важкоатлетів на порталі boxrec, причому з великим відривом від інших важкоатлетів сучасності.

У 2011 році за свої спортивні досягнення брати отримали Премію Штайгер.

ІV. Оголошення теми й мети уроку

V. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Гра "Хто більше назве найсильніших казкових героїв"

(Микита Кожумяка, Котигорошко, Ілля Муромець, Добриня Микитович, Альоша Попович та ін.).

- Що об`єднує цих героїв?

2. Інтерактивна вправа "Гроно"


доброта



МИЛОСЕРДЯ

МУЖНІСТЬ




СИЛЬНА ЛЮДИНА




БАЖАННЯ ДОПОМОГТИ

ВІДВАЖНІСТЬ


3.Слово вчителя

- Героєм нашого уроку поряд із Василем Вірастюком та братами Кличко є український силач Іван Сила.



4.Додаткова інформація з мережі Інтернет про екранізацію повісті "Неймовірні пригоди Івана Сили" (стаття Наталії Каралкіної)





Йому аплодували 64 країни світу, сама англійська королева вручала пояс, манжети та шолом, оздоблені золотом, а люди називали його Іваном Силою. На початку ХХ століття про уродженця села Білки, що на Іршавщині, знали в усьому світі, а в ХХІ столітті про нього майже нічого не знають в Україні. Тож 2013 рік став знаковим у карколомній історії життя Івана Сили і започаткував відродження українського дитячого кіно. Для Закарпаття ця подія вкрай важлива, адже фільм заснований на реальних подіях із життя легендарного Кротона.

Стрічку зняли за мотивами повісті закарпатського письменника Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу». Продюсер Віктор Андрієнко залучив до зйомок низку відомих українських акторів. Крім стронгменів Дмитра Халаджі й Василя Вірастюка, у стрічці знялися Ольга Сум-ська, Богдан Бенюк, Борис Барський, Євген Паперний, сам Віктор Андрієнко та інші.

На прем’єрний показ приїхали 25 Фірцаків — родичів Кротона, а також най-молодший син Івана Сили — Богдан. Він щиро подякував авторам стрічки, хоча від емоцій був небагатослівний .

Реальному мешканцеві Закарпаття Іванові Фірцаку (Кротону) було 20 років, коли він покинув домівку і поїхав на заробітки до Праги. Тоді закарпатець ще не знав, що в майбутньому йому судилося стати «найбільшим силачем століття» (як писала про нього американська преса), чемпіоном Чехословаччини зі штанги й боротьби, чемпіоном Європи з культуризму.

Автори сценарію та режисери Віктор Андрієнко й Ігор Письменний хотіли віддати головну роль Василеві Вірастюку. Але після того, як побачили Дмитра Халаджі, змінили своє рішення. Вже пізніше з’ясувалося, що історія життя Дмит-ра Халаджі не менш унікальна, ніж закарпатського Івана Сили. Зовнішньо Дмитро з Іваном Фірцаком надзвичайно схожі, зокрема це помітно на світлині Кротона 1927 року. Тому у фільмі не вдавалися до гримерних хитрощів.

Після написаного сценарію режисери дізналися ще одну цікаву річ про Дмит-ра. У 4-річному віці він дістав сильні опіки. Постраждало 40 % шкіри. Шансів на одужання було мало. Бабуся читала хлопцеві казки про богатирів, і в нього з’яви-лася мрія стати таким же сильним. У 12 років він дізнався про Івана Фірцака (Кро-тона). Хлопець почав займатися спортом. Зараз він є володарем 63 силових рекор-дів, занесених до Книги рекордів Гіннеса і в книгу Рекордів України/Росії. Вузли з заліза Дмитро в’яже і в реальному житті.

На прем’єру прийшли й очевидці феноменальних трюків Івана Сили. Один із них приніс із собою фото дружини Кротона, повітряної гімнастки Ружени Зікл.

Письменник, земляк Івана Фірцака Василь Кузан вважає, що Віктор Андрі-єнко,Олександр Гаврош, Василь Вірастюк, а також усі ті, хто працював над філь-мом, зробили велику справу: «Всі цивілізовані нації шукають можливості ство-рити собі якусь легенду, вигадати героя, якого вони не мають. А наша нація має героїв, яких не треба вигадувати, але ми їх не цінимо. Один із них — Іван Сила, Іван Фірцак (Кротон), який є чудовим прикладом для дітей».

Крізь призму пригод чітко простежуються добрі й погані сторони життя скромного героя з надзвичайними можливостями. Книжка, вистава, а зараз уже й фільм впевнено роблять свою справу — пропагують нашого легендарного сило-вого атлета з людськими, а не голлівудськими можливостями. Відтак із Закар-паття як сувенір везтимуть «Івана Силу», адже своїх героїв треба любити, знати і вірити, що Правда завжди переможе!

VІ. Закріплення матеріалу

1. Прийом "Моя теза"

Учні записують одним реченням на аркуші паперу головну ідею твору. Піс-ля цього згруповуються у пари і кожен учасник повинен за сорок п`ять секунд переконати партнера, що саме його теза важливіша за іншу. А далі пара на таких саме умовах переконує іншу про важливість уже їхньої спільної тези.



2. Саморефлексія.

- Чи справдились мої очікування?

- Про що мені хочеться поговорити?

VІІ. Підсумок уроку.Оцінювання

- На уроці я...

- дізнався...

- зрозумів...

- навчився...

- на наступному уроці я хочу...



VІІІ. Пояснення домашнього завдання

1. Доопрацювати останні роздіти повісті.

2. 1-2-й рівень. Презентувати улюблений вид спорту у вигляді реклами.

3-й рівень. Підготувати питання до дискусії за змістом повісті та роллю спорту в творі.



Тема. "Неймовірні пригоди Івана Сили". Дискусія за змістом повісті про необхідність серйозного ставлення до свого здоров`я, до спорту, бажання здобувати спортивні перемоги, досягати вершин у житті на образі Івана Сили

Мета:  

  • продовжити роботу над аналізом твору О.Гавроша "Неймовірні пригоди Івана Сили";

  • розкрити характер головного героя, його поведінку, вчинки, стосунки з іншими героями, ставлення до нього автора, інших персонажів;

  • розвивати культуру зв’язного мовлення учнів, пам’ять, логічне мислення, кмітливість, вміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спосте-реження, робити висновок;

  • систематизувати й узагальнювати отримані знання, висловлювати власне бачення на проблему;

  • вмотивовувати свої судження;

  • виховувати пошану до майстрів спорту, прищеплювати бережливе ставле-ння до свого здоров`я.

Обладнання: текст твору,ілюстрації різних видів порту, музична фізкульт-хвилинка.

Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу.

Перебіг уроку

Епіграф до уроку:

Спорт! Спорт! Спорт!


Стадіон, басейни, корти —
атрибути знані спорту,
боротьби, змагань, наснаги,
сили, спритності, відваги.

Протиборство, перемоги —


спортом пройдені дороги.
Успіх, результат, медалі,
сльози, гімн на п’єдесталі.

Праця, піт і тренування.


Підсумовує старання
новий світовий рекорд.
То ж приймай вітання, СПОРТ!

Леся Вознюк

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

- Пригадаймо, де Іван Сила відкрив у собі нові можливості? (У цирку)



- Отже, запрошую всіх у цирк. Відгадайте, у кого яка професія.

1.Легко розігнуть підкову,

щоб скрутити в бублик знову. (Силачі)
2.Спритно зайчика за вуха
він дістане з капелюха. (Фокусник)
3.У руках — гнучкі жердини,
а канат — замість стежини. (Канатохідці)
4.Що під руку попадає,
догори усе злітає. (Жонглер)
5.Лясне батіжком — за мить
лев на вухах вже стоїть. (Дресирувальник)
6.Насмішити він зуміє
всіх, хто жарти розуміє. (Клоун)

Леся Вознюк

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

1. Робота з епіграфом.

2. Робота з текстом. Опрацювання останніх розділів повісті.

ІV. Оголошення теми й мети уроку

V. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя

- Іван Сила виріс серед чудової карпатської природи у великій родині. Батько ви-рядив хлопця з дому, бо не міг прогодувати малолітнього богатиря, адже той їв за чотирьох. Шукаючи долі в місті, Іван ще з перших самостійних кроків зазнав не-приємних пригод: у поїзді «легенько потряс» нахабу, синка начальника, заступив-ся за Міху Голого, вокзального злодюжку, у місті знехотя переміг у вуличному бою знаного бійця. Звичайно ж, такий хлопчина не міг не звернути на себе увагу тренера Брякуса, який запросив хлопця до себе і вмовив тренуватися. Брякус заборонив горянину за копійки тягати мішки на вокзалі, давав хлопцеві гроші, тренував, щоб той не зашкодив здоров’ю, виховував у ньому риси майбутнього чемпіона.



2. Розповіді учнів про улюблені види спорту

3. Запитання для дискусії

- Чому тренер Брякус заборонив Іванові тягати мішки на вокзалі, адже це також фізичне навантаження?

- Чи обов`язково здобувати перемогу? Можливо, головне -взяти участь?

- Чи всі проблеми можна вирішити силою?



4. Слово вчителя

- Всі ми знаємо,що рух - це життя. З моменту, як народилася дитина, мама зай-мається з нею зарядкою та гімнастикою. Подорослішавши, дитина сама обирає, займатися їй спортом чи ні. Добре, якщо батьки та дитина знайдуть спільну мову в цьому питанні. Можливо, саме ця дитина досягне великих успіхів у спорті і про-славить країну на весь світ . Але, якщо людина не займається професійно спор-том, все -таки кожен день вона виконує якийсь певні рухові дії: іде пішки до шко-ли, до роботи, підбігає до тролейбусу або бігає за друзями на перерві , присідає за олівцем, що впав тощо.

Але все це невеличке навантаження. Тому дуже корисно дітям і дорослим ви-конувати ранкову зарядку, бігати вранці доріжками парку чи стадіону, виконувати вправи на розвиток таких якостей як сила, гнучкість, спритність. Недарма кажуть: «В здоровому тілі –здоровий дух!» Бо якщо в нас нічого не болить, то нам і світ в радість, і ніщо не зможе нас зупинити в досягненні своєї мрії, мети. Але, якщо нас щось непокоїть, щось болить, то в нас немає бажання займатися улюбленою справою, просто радіти життю і сонечку. В цьому випадку на допомогу приходить фізкультура, але називається вона лікувально-оздоровча. Є багато прикладів , коли фізкультура допомогла людині в боротьбі з хворобою.

Виходячи з цього, можна сказати, що фізкультура і спорт - це велика, по-тужна сила, яка зближує людей, дарує радість спілкування, здоров’я. Не забу-ваймо, що Іван Сила після сильної травми знайшов у собі сили, щоб піднятись з лікарняного ліжка. І завдяки тренуванням продовжував дивувати глядачів своїми надзвичайними фізичними можливостями.

Тож, любі діти, займайтеся фізкультурою і спортом, щоб здоров’я вистачило вам на 100 років вперед!



VІ. Закріплення здобутих знань

1. Міні-вікторина

1) Пригадати вітання, де згадується про здоров `я.

(«Здоровенькі були» , «Дай , Боже, здоров’я» , «Доброго Вам здоров’я» , «Здрас-туйте» , «Бувайте здорові» , «Йдіть здорові» тощо).

2. Робота в парах. Згадати прислів`я про здоров`я.



  • Держи ноги в теплі, голову в холоді, живіт в голоді—не будеш хворіти, бу-деш довго жити.

  • Держи голову в холоді, ноги в теплі—проживеш довгий вік на землі.

  • Було б здоров’я – все інше наживемо.

  • Здоровому все здорово.

  • Старому та слабому годи, як малому.

  • Найбільше багатство — здоров’я.

  • Як нема сили, то й світ не милий.

  • На похиле дерево і кози скачуть.

  • Плохеньке порося і в Петрівку мерзне.

  • Світ великий — було б здоров’я.

  • Подивись на вид та не питай про здоров’я.

  • Здоров’я маємо-- не дбаємо, а втративши — плачем.

  • Як на душі , так і на тілі.

  • Бережи одяг, доки новий, а здоров’я, доки молодий.

  • Весела думка — половина здоров’я.

  • В здоровому тілі –здоровий дух.

VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання

1. Завершальне слово вчителя

- Закінчіть речення: "На уроці я навчився( навчилася)..."



2. Бесіда за запитаннями

- Яких знань щодо ролі спорту в житті людини ви здобули?

- У чому поребуєте допомоги?

- Як оцінюєте власну роботу на уроці?



VІІІ. Пояснення домашнього завдання

1. Вивчити напам`ять улюблений уровик з твору

2. 1-2-й рівень. Скласти сенкан на тему "Іван Сила".

3-й рівень. Скласти міні-твір "Чому я навчився у Івана Сили?"

Тема. Виразне читання №2 напам`ять уривків повісті О.Гавроша "Неймовірні пригоди Івана Сили"

Мета:


  • вдосконалювати вміння виразного читання;

  • повторити особливості виразного читання (засоби, вимоги, техніку, паузи тощо);

  • навчити учнів виразного читання прозових творів і закріпити ці знання;

  • розвивати усне мовлення школярів, пам’ять, навички виразного читання;

  • збагачувати словниковий запас;

  • виховувати в учнів етичні та естетичні смаки, пунктуальність, любов до слова, рідної мови, народу, країни;

  • прищеплювати інтерес до результатів власної праці. 

Тип уроку: урок виразного читання

Обладнання: пам`ятка "Виразне читання прозового уривка".

Перебіг уроку

Епіграф до уроку:

Без почуття й мистецтво - все даремне,

Коли ж говорить в вас душа,

То слово щире і буремне

Усі людські серця зруша...

Гете

І. Організаційний момент

ІІ.Актуалізація опорних знань у формі бесіди за питаннями


  • Що називають виразним читанням?

  • Що означають поняття iнтонацiя, темп,пауза, логiчний наголос?

  • Пригадайте, що таке вiршована мова.

  • Яку роль у вiршах вiдiграє рима?

  • Що називається ритмом?

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку

ІV. Мотивація навчальної діяльності школярів

Робота з епіграфом

V. Сприйняття та засвоєння учнями навчального

1. Матерiал для вчителя. 

Твори художньої лiтератури за особливостями органiзацiї поетичної мови по-дiляють на прозовi i вiршовi. Вони мають свої особливостi й закономiрностi. Сло-во проза походить вiд латинського прикметника prosus, що озна-чає вiльний,прямий, незв’язаний. Так, прозова мова – це мова, що має вiльний не-органiзований ритм.

Вiршовiй мовi властивий певний лад, порядок у самiй будовi, тодi як прозова мова такого ладу не має. Вiршова мова, на вiдмiну од прозової, ритмiчно орга-нiзована.

Елементи ритму є i в прозовiй мовi, але тут вони незначнi. Подiл прозової мо-ви на вiдтінки (мовнi такти) не регулюється якимись усталеними нормами й ме-жами. Мовнi такти у прозi зазвичай не однаковi: один – довший, iнший –корот-ший.

Наведемо основнi правила, якi допоможуть знаходити в реченнях наголошенi слова. Адже визначити наголошенi слова часом буває значно складнiше, нiж роз-ставити в текстi паузи. Правильна розстановка пауз (подiл тексту на мовнi такти, фрази) спростить учням пошуки наголошеного слова, бо в кожному тактi воно по-винно бути одне (не бiльше i не менше). Це – головне правило, яке мають засвоїти школярi.

Зазначимо, що до цих правил треба пiдходити творчо, бо жоднi рекомендацiї не можуть передбачити всiх мовних ситуацiй:

У мовному тактi (фразi) найчастiше наголошеним буває останнє слово: Пiд ними дули холоднi вiтри, | вили вовки, | над ними лiтали з криком чорнi ворони, | а високо вгорi світив мiсяць, | високий та ясний.

Частiше наголошується iменник (див. попереднiй приклад).

Дiєслово наголошується тодi, коли цього потребує змiст речення (таке дiєсло-во зазвичай стоїть наприкiнцi фрази) або коли iменник замiнено займенником. По-рiвняйте: У залi зiбрались глядачi. Глядачi вже зiбрались. Вони почали аплоду-вати.

На прикметники i займенники наголос майже не ставиться: Ми любимо рiдну землю. Це правило не поширюється на ситуацiї зiставлення (протиставлення): Зацвiли не жовтi, а червонi тюльпани. Це менi подобається, а не йому.

При поєднаннi двох iменникiв наголос завжди падає на той, який стоїть у ро-довому вiдмiнку: Це наказ командира. Так само i при перестановцi слiв: Це ко-мандира наказ.

Перелiк потребує самостiйного наголосу на кожному словi: На полицi були акуратно складенi зошити, | книжки, | олiвцi, | ручки. На небi засвiтилася одна зiрка, | за нею друга, |третя, | четверта

Подану теоретичну iнформацiю учнi стисло записують у робочi зошити.

Робота з пам’яткою. Опрацюйте подану пам’ятку. Пiдготуйтеся до ви-разного читання уривка повісті, роблячи вiдповiднi позначки i пiдкреслюючи наголошенi слова.

2. Виразне читання прозового уривка

Виразно прочитайте кожне речення, iнтонацiйно фiксуючи мiсця пауз.  (За потреби перший раз читає вчитель.)

Позначайте паузи вертикальною рискою. (Найважливiший момент у цiй ро-ботi– щоб дiти зрозумiли, що не варто механiчно ставити паузи на мiсцях роз-дiлових знакiв. Справдi, дуже часто вони збiгаються з роздiловими знаками, але все-таки це вiдбувається не завжди: iнодi роздiловий знак є, а пауза не потрiбна або ж навпаки: може стояти пауза там, де роздiлового знака немає.)

Читайте окремо кожен мовний такт (кiлька слiв, обмежених з двох бокiв па-узами) i знаходьте в них головнi слова, тобто такi, що несуть центральне смислове навантаження, видiлiть їх голосом. Пiдкреслiть ці слова однiєю рискою.

3. Орiєнтовне виконання.

В бору снiгу мало. | То там, то сям проглядає крiзь порошу трава | з при-мерзлими до землi зеленими чубчиками, | стримлять низенькi пеньки| з жов-туватою, немов старий мед, смiлкою назрiзах. | Тихо навкруги | й затишно. | Тiль-ки часом | шелесне по гiллi вальок снiгу, | струшений вiтром з верховiття. | Десь неподалiк чути: | цюк цюк-цюк, – | дятел порається.



4. Виразне читання уривкiв учнями.

VІ. Пiдсумок уроку. Оцінювання

- Вiдрефлексуйте власну дiяльнiсть на уроцi, з’ясуйте причини успiху чи невдачi.

VІІ. Домашнє завдання.

1. Підготуватись до уроку позакласного читання. В. Малик. "Таємний посол".

2. Індивiдуальне. Пiдготувати повiдомлення про Володимира Малика.





База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка