Тема. Лічба в межах 20. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання в межах 10. Математична Масляна Мета



Дата конвертації29.04.2016
Розмір74.6 Kb.
Тема. Лічба в межах 20. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання в межах 10. Математична Масляна

Мета. Вправляти учнів у лічбі в межах 20; у обчисленні виразів на додавання і віднімання в межах 10; закріплювати вміння розв’язувати задачі на збільшення-зменшення числа на кілька одиниць; розвивати логічне мислення, обчислювальні навички, увагу; виховувати пізнавальну активність учнів, любов до традицій свого народу.

Обладнання: підручник з математики (Богданович М.В., Лишенко Г.П.)

Тип: комбінований

Хід уроку

І Оргмомент (створення психологічного комфорту)

Холодно зараз в лісах і лугах.

Холодно зайчикам, лискам, птахам.

Затишно, тепло в класі у нас.

Друзі мої, я вітаю всіх вас.

Діти, в народі говорять: «Добрий гість – дому радість.» Подаруйте нашим гостям усмішку і привітайтеся з ними.

Діти: Ми вам раді, наші гості!

І вітаєм щиро вас.

І запрошуєм ласкаво

На урок у 1 клас!



II Мотивація навчальної діяльності. Тема та мета уроку

Із гарним настроєм ми повторимо лічбу в межах 20, перевіримо, як ви навчилися обчислювати вирази, розв’язувати задачі, рахувати в межах 10, порівнювати вирази, працювати з геометричним матеріалом. А проведемо сьогоднішній урок під назвою «Математична Масляна». Чому саме Масляна?

За народними звичаями, Масляну святкували останнього тижня лютого. Кожен день Масляної мав свою назву і супроводжувався відповідними діями. Люди прощалися із зимою, зимовими святами, залишаючи в пам’яті найкраще. Ви сьогодні дізнаєтесь, як святкували Масляну і зможете розповісти про це іншим.

ІІІ Актуалізація опорних знань

У понеділок зустрічалися знайомі та родичи, грали у сніжки, будували фортецю. Ми теж з вами збудуємо фортецю, але не снігову, а математичну, використавши знання складу чисел. Я пропоную 4 учням виконати завдання на індивідуальних картках, 2 учням – біля дошки ( ). Починайте виконувати завдання.

А вам, діти, я пропоную дуже швидко дати відповіді на мої питання.


  1. Індивідуальна робота ( 4 картки – за партами, дві картки – на дошці)

1 картка 2 картка 3 картка 4 картка

4 + 3 +1 = 4 + 2 + 1 = 6 + 2 * 9 8 – 4 * 9

7 – 3 – 3 = 6 – 2 – 3 = 7 – 3 * 8 – 4 6 – 2 * 3 +3

7 – 3 + 1 = 7 – 2 – 1 = 8 + 2 * 6 + 3 10 – 3 * 4 + 2

8 – 4 – 2 = 8 – 1 – 2 = 3 + 3 * 3 – 3 7 – 4 * 2 + 5

10 – 3 – 4 = 10 – 2 – 3 =

6 + 3 – 2 = 6 + 2 + 2 =


  1. Усний рахунок

А) «Мозковий штурм»:

  • Найменше одноцифрове число;

  • Найбільше одноцифрове число;

  • Найменше двоцифрове число;

  • Числа при додаванні називаються …

  • Чи можна доданки міняти місцями?

Продовжимо нашу роботу повторенням чисел в межах 20.

Б) Скільки десятків у числах 15, 20?

Яке число на 1 менше від чисел 17,13,19?

Яке число наступне для чисел 18,11, 15?

Збільшіть на 1 числа 10,11.

Молодці, діти. А тепер на нас чекають веселі задачі

В) Віршовані задачі


Як на Масляну на свято




Ми помчались на санчатах.

Мчались четверо малят.

Троє з них дівчата,

Скільки ж тут хлоп’ят?





Були у нашому дворі

10 горобців та 3 снігурі.

Хто складе перелік птахам –

Всім горобцям і снігурам




- Хвилинка-цікавинка:

Взимку пташкам приходиться дуже важко. Вони страждають від холоду та голоду. Чи знаєте ви, що перезимує тільки одна синичка з 10? А що, на вашу думку, страшніше: холод чи голод? (відповіді дітей). Як ми повинні допомагати пташкам? (відповіді дітей).



Горобець і 3 синиці
Он летять до годівниці.
Скільки птахів, підкажіть,
Будуть вдячні за обід.

Добре, ви вправно розв’язали віршовані задачі. Завершимо усний рахунок обчисленням кругових виразів. Розпочнемо з виразу 8 – 4.

Г) Вирази на сніжинках (кругові)


8-4




1+9







2+4




7-2




10-8



















6+3




5-4




4+3

























9-1

Ви гарно попрацювали на індивідуальних картках, давали правильні відповіді на запитання, розв’язали віршовані задачі, обчислили кругові вирази і, завдяки цьому, із маленьких сніжинок утворилась чудова снігова фортеця.

ІV Закріплення вивченого матеріалу

  1. На другий день Масляної, у вівторок, розпочиналися ігри та розваги.

Звідусіль веселий сміх:

Від гостей, від друзів, від усіх.

У вівторок діти грають,

Ясне сонце зустрічають!



  • А пограємося ми зараз із числами.

  1. Попрацюйте зараз у парі над складом чисел 7,8,9,10, заселіть вежі нашої фортеці числами.

Молодці. Гарно повторили склад чисел, а зараз відкрийте робочі зошити:

  1. Запис числа у робочий зошит, хвилинка каліграфії:

  • Яке сьогодні число?

  • За допомогою яких цифр воно записується?

  • Що можете сказати про це число? (двоцифрове, попереднє – 11, наступне - 13, складається з 1 дес. та 2 од.)

Послухайте розповідь наших ерудитів про число 12:

  • Число 12 – чарівне магічне число. А чи знаєте ви, яких предметів буває 12? (12 місяців, 12 сузір’їв зодіаку, 12 страв на Новий рік, 12 цифр на годиннику)

  • Запишіть число 12 (пояснення написання)

  • 12 12 12 12 …

  1. Продовжуємо роботу математичним диктантом. В зошит запишіть лише відповіді. До дошки йде _________________________________.

  • Сусіди числа 12

  • 12 зменшити на 2

  • І д – 1, ІІ д – 2, сума -?

  • Запишіть число, яке містить 1 дес. 4 од.

11 13 10 3 14

  • Яке число зайве? Чому?

  • Як називається 3 день тижня?

V Розвиток математичних здібностей учнів

А середа Масляної називалася «Ласунка». Дітей пригощали ласощами, а на ніч розповідали цікаві казки. А ми з вами зараз розв’яжемо задачу про казки у зошиті з друкованою основою на с. 16 № 2. А двоє учнів у цей час будуть працювати за окремим завданням на друкованих аркушах.



  1. Робота у зошиті з друкованою основою с. 18 № 2 (2 дитини – задачі на картках).

Ознайомимося зі змістом задачі (читає вчитель). Уважно слідкуйте і запам’ятовуйте числа.

  • Про кого задача?

  • Скільки казок прочитав Юра?

  • Що сказано про Надю?

  • Як ви розумієте на 2 казки більше? (це позначає стільки ж і ще 2)

  • Прочитайте запитання до задачі.

  • Яку дію треба виконати, якщо сказано: «на 2 більше»?

  • То як дізнатися, скільки казок прочитала Надя, якщо Юра – 5, а вона – на 2 більше?

  • Якою дією будете розв’язувати задачу?

  • _______________ запише розв’язання на дошці, а ви – у зошиті.

Фізкультхвилинка

Як на свято вийшли діти

На вулицю відпочити.

У веселі сніжки грати

І фортецю будувати,

На грайливих конях мчати,

Ясне сонце зустрічати.

  1. У четвер каталися на конях, яким у гриви заплітали кольорові стрічки. А в яких одиницях вимірюється довжина? (в см) Замість кольорової стрічки ми поміряємо відрізок із задачі № 5 на с.87 підручника. Прочитаємо задачу. Попрацюємо за варіантами. Запишіть слово «задача».

  • Що означає «на 2 см довший»?

  • Що означає «на 2 см коротший»?

Діти 1 варіанту записують розвьязання задачі, коли відрізок буде на 2 см довший, а діти 2 варіанту – коли відрізок буде на 2 см коротший. Потім креслять відповідний відрізок.

1 варіант – на 2 см довший (12 см)

2 варіант – на 2 см коротший (8 см)

Молодці, діти, гарно попрацювали, чудові стрічки накреслили для наших коней.



  1. Наступний день Масляної – п’ятниця. У цей день ходили до бабусь на млинці. А ми з вами попрацюємо зараз самостійно. Учні, у яких на столі лежать сніжинки із виразами, записують їх у робочий зошит та обчислюють. Учні, які не мають сніжинок, обчислюють вирази № 3 на с. 87 підручника.

(Перевірка на екрані)

Фізкультхвилинка для очей

  1. У суботу на посиденьках мірялися силою, порівнювалися один з одним. Ну а ми з вами порівняємо вирази із числом. Відкрийте друкований зошит на с. 16, знаходимо завдання № 5.

1 варіант – 1 рядок

2 варіант – 2 рядок



  1. Робота із геометричним матеріалом.

Робота у групі:

Геометрик склав нам Масляну з геометричних фігур. Попрацюйте у групі: роздивіться уважно фігуру і порахуйте кількість трикутників, чотирикутників, кругів.



  • З яких геометричних фігур складається Масляна?

  • Яка фігура зайва?

Підсумок уроку

Збіг урок наш, як коротка мить,

Дуже швидко час біжить.

Та попереду у нас багато кроків



І веселих цікавих уроків.

  • Що вам найбільше сподобалося сьогодні на уроці?

  • Що повторювали сьогодні?

  • Які завдання вдавались краще?

  • Яке завдання виявилося для вас найскладнішим?















База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка