Тема. Кожна дитина має право



Скачати 72.62 Kb.
Дата конвертації02.05.2016
Розмір72.62 Kb.
Вчитель: Оніщенко О. І.

3 кл.

Тема. Кожна дитина має право

Мета: ознайомити учнів із міжнародно - правовими стандартами прав людини; із поняттям прав людини; розкрити їх зміст; розвивати в учнів впевненість; виховувати правову свідомість та громадянську позицію.

Обладнання: Ілюстрації до ситуацій (казки) та роздрукованні пояснення до них, плакат «Права дитини», Конвенція про права дитини

Тип заняття: година спілкування

Хід заняття

Вчитель. Країна дитинства – дивна країна. Ніхто не може її обминути. Але коли залишаємо цю країну, назад повернутись не можемо.

Дитинство – найпрекрасніша пора людського життя. І кожен, хто приходить у цей світ повинен бути щасливим. Але щасливими не народжуються, ними стають. Вирішальну роль у щасті людини відіграє сім’я. Недарма народна мудрість каже: «З родини йде життя людини», « Без сім’ї немає щастя на землі». Саме сім’я може зробити дитину щасливою. У кожної дитини повинні бути тато і мама, повинен бути дім, де б дитину любили, помічали, чекали, приймали завжди такою, якою вона є. У батьківській хаті назавжди залишається щось особливе, світле, що народжується в душах наших і серцях. Для кожної людини рідна домівка назавжди залишається приємним спомином, згадкою про те, що там був спокій, була радість,було щасливе дитинство.

 

( Учениця читає поезію « Дитинство»).

Ця пора веселощів і сміху,

Ця пора, коли ростеш на втіху

Батькам, бабусям, дідусям.

Коли надії, сподівання

В тобі горять і звечора і зрання.

Коли усмішка радує усіх,

А нове слово – ніби відкриття.

Світ безтурботності й любові,

Де всі навкруг тобі готові

Віддать усе, щоб ти раділа,

Росла, сміялась, усе вміла.

У цьому світі кожен побував.

Та з неохотою його ми залишаєм.

Від мене він помалу теж відходить.

Так хочеться ще трішки тут побути.

Його тепло й турботу ще відчути.

Світ юності приходить на поріг.

Моє дитинство – вдячна я тобі повік.

 

 Вчитель. Щастя дітей залежить не тільки від сім’ї, батьків, родини. Але й від того, як піклується про дітей держава. Сьогодні ми зібралися для того, щоб поговорити про права дітей, тобто про ваші права. Дуже важливо, щоб ви знали свої права, і не тільки знали. Але й уміли ними користуватись. У світі існує окремий день, присвячений правам людини – 10 грудня.



Майбутнє кожної нації – це діти. Якими вони виростуть, таким і буде майбутнє. Виростити і захистити дитину, зберегти її здоров’я, виховати у злагоді і мирі – це значить для дорослих – забезпечити собі щасливу спокійну і стабільну старість.

З давніх-давен наші пращури дійшли до розуміння того, що права людини слід захищати. Як це було?



Учень. Давним-давно, ще у стародавні часи у людей була необхідність відстоювати свої права. Спочатку це робили силою. Слабка людина не мала жодних прав, якщо у неї не було сильного покровителя, щоб бажав би допомогти їй у вирішенні спорів. Тривалий час діяв неписаний закон « Хто сильніший, той правий». А коли виникли перші держави, правителі яких прагнули встановити загальний справедливий порядок і норми життя для всіх громадян, у людське суспільство прийшов новий закон права. Тепер держава стала на захист сильного і слабкого. Головним критерієм права стала справедливість, а не сила.

Пройшло чимало століть. Держави створювалися, розросталися, процвітали або гинули. Як свідчить історія правителі і уряд не завжди піклувалися про свій народ. Так, оголошуючи сусідній країні війну, правитель прагнув задовольнити лише свої інтереси й зовсім не замислювався над долею простих людей.

 

Вчитель. Отже людству потрібно було щось прийняти, знайти такого захисника, який би міг примусити державу поступитися своїми інтересами заради інтересів своїх громадян і постійно піклуватися про них. Місію такого захисника взяла на себе міжнародна організація 00Н. Що ви знаєте про цю організацію?

 

Учень. 1945 року, після закінчення Другої світової війни — найжахливішої і найжорстокішої війни за всю історію людства — народи багатьох країн вирішили, що задля збереження миру їм слід об'єднатися. Для того, щоб будь-які конфлікти та суперечки між країнами в подальшому вирішувались не воєнним шляхом, а мирним, за столом переговорів. Саме з цією метою 1945 року була створена Організація Об'єднаних Націй (ООН). До речі, одним із її засновників була Україна. 


А 1948 року держави, що увійшли до ООН, підписали Загальну декларацію прав людини — документ, у якому вони пообіцяли одна одній і своїм народам забезпечити громадянські права й свободи, рівність усіх перед законом, особисту недоторканність, свободу совісті, можливість дотримуватись своєї релігії й багато іншого.


 Вчитель. Загальна декларація прав людини — важливий і корисний документ. Але в ньому говориться про людей загалом — і жодного слова про дітей. Але ж діти потребують особливої уваги й захисту з боку держави. 
Саме тому 1989 року ООН прийняла окремий документ під назвою «Конвенція про права дитини». Конвенція — Це міжнародна угода. У ній держави беруть зобов'язання дотримуватись прав кожної дитини. І наша держава, наша Україна також підписалася під цим документом, а значить — пообіцяла світові піклуватися про своїх маленьких громадян. Що ви знаєте про Конвенцію прав людини?
Учень

Держави-учасниці, які підписали цей документ зобов’язалися забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права і обов’язки її батьків. Визнають, що кожна дитина має право на життя, максимально можливу міру виживання і здоровий розвиток. Кожна дитина має право вільно висловлювати свої думки, має право на свободу. Жодна дитина не може бути об’єктом незаконного втручання в здійснення її права на особисте сімейне життя, недоторканість житла, таємницю, або незаконного посягання на її честь і гідність.

Кожна дитина має право на освіту, на відпочинок і дозвілля, на користування послугами охорони здоров’я.

 

Вчитель. У Конвенції про права дитини відмічено, що дитиною є кожна людська істота до досягнення 18 річного віку. І як бачимо, кожна дитина має дуже багато прав, зокрема: право на життя, на ім’я, на набуття громадянства, на свободу думки, совісті, релігії, на недоторканість житла, на таємницю листування, на повноцінне і достойне життя, на освіту, відпочинок, дозвілля, на захист від економічної експлуатації, на захист від незаконного вживання наркотиків. Держави-учасниці поважають і забезпечують всі права, передбачені цією Конвенцією і вживають всіх необхідних заходів, щоб захистити дитину від усіх форм дискримінації. Хто ще працював з Конвенцією прав дитини і може доповнити почуте?

 

Учень. У Конвенції відмічається, що жодна дитина не повинна бути скривджена і зневажена, не повинна бути примусово залучена до праці. Жодна дитина не повинна бути жертвою насильства. Всі діти є рівними у правах і мають право вільно висловлювати свої власні думки.

 

Вчитель. Звичайно, висловлювати свої думки потрібно. І потрібно вчитись висловлювати свої думки. Наприклад, розглянемо таку ситуацію.

Дуже часто ми робимо не те, що хочемо, а те, що потрібно, бо крім прав у нас є ще певні обов’язки. То чи маєте ви право висловити, наприклад, на уроці математики, або іншого предмету таке: « Я не хочу бути на уроці і вчити цей предмет. В майбутньому він мені не потрібний. Та й взагалі, я не хочу, щоб ви нас вчили». Власна думка, чи не так? Але чи має право учень висловлювати її?

(Варіанти відповідей учнів класу) .

 

Вчитель. Не має права учень так висловлюватись, бо це , власне, не висловлення своєї власної думки, а грубість. Дійсно, Конвенція прав дитини визнає за дитиною право вільно висловлювати свої власні думки, але це право обмежується в окремих випадках. Зокрема, якщо висловлювання власної думки завдає шкоди репутації та гідності іншої особи. А тому, перш, ніж висловити власну думку, потрібно добре поміркувати, щоб своїми словами нікого не скривдити, не образити, не принизити.

 

« Я маю право. Чому мої права порушуються?» .Дуже часто чуємо ці слова. На жаль, іноді людина використовує їх в ситуації, коли сама неправа. А ці слова є виправданням пасивності, лінощів, прагненням отримати щось, нічого не даючи взамін.



Свої права ви повинні не тільки знати, але й розуміти їх. Ви розумієте їх? Зараз ми в цьому переконаємось.

 

 Ситуація 1. Хто сьогодні не знає казку про Попелюшку, дівчинку, яку мачуха заставляла багато працювати і не дозволяла гратись, відпочивати. З ранку до вечора працює дівчинка, а брати участь у іграх і розвагах сестер їй заборонено. Яке право порушено стосовно Попелюшки? (Право дитини на відпочинок і розваги, право брати участь у розважальних заходах, відповідно віку дитини.)



 

Ситуація 2. Одним з найкращих творів Марка Твена є повість «Пригоди Тома Сойєра». У цьому творі тітонька Поллі забороняє Томові дружити і проводити час з Гекльберрі Фінном. Яке право Тома вона порушує? (Вона порушила право на свободу асоціацій та свободу мирних зібрань).

 

Ситуація 3. Мауглі жив серед тваринного середовища. Чи можна вважати, що він має рівні права зі звичайною дитиною? ( Так, бо Конвенція про права дитини визначає, що дитиною вважається людська істота, що не досягла вісімнадцяти років).



 

Ситуація 4. Мауглі знайшли люди, він не вмів говорити, а видавав звірячі звуки. Чи мають право люди посадити за це хлопчика у клітку і поводитись з ним, як з твариною? (Ні, згідно Конвенції, йому мають забезпечити гідні умови зростання і виховання. Конвенція забороняє жорстоке поводження з дитиною, яке принижує її гідність та шкодить фізичному й психічному здоров’ю).


Ситуація 5. Опікун Гаррі Поттера перехоплює і читає листи, які надходять хлопчику зі школи чарівників Хорвадсу. Яке право Гаррі порушено? (Право на приватне життя, недоторканість житла, таємницю кореспонденції).

 

Вчитель. Звичайно, дуже добре знати свої права, а ще краще – пам’ятати про обов’язки. Який ваш головний обов’язок? Вчитися, стати освіченими, мудрими, вихованими людьми. Ваше майбутнє, майбутнє нашої України залежить цілком від вас, від того, з яким багажем знань залишите ви стіни нашої школи. Вам у майбутньому розбудовувати наш великий дім, ім’я якому – Україна.



 

Перед вами життя, в якому ще є зло, несправедливість, жорстокість, приниження, образи, неповаги. Відстоюйте завжди свої права, свою свободу. Але відстоюючи свою свободу, не утискайте свободу інших.


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка