Тема. Чия відвага, того й перемога



Скачати 157.5 Kb.
Дата конвертації02.05.2016
Розмір157.5 Kb.
Тема. Чия відвага, того й перемога

В.Бичко «Казка- вигадка…». «Кирило Кожум’яка»

(українська народна казка). Прислів’я.
Мета. Розширювати уявлення учнів про чарівні казки;

удосконалювати навички діалогічного мовлення; допомогти

учням зрозуміти складність характерів казкових героїв,

їхню поведінку в певних умовах; розвивати вміння

правильно й усвідомлено читати. Виховувати інтерес до

усної народної творчості.


Обладнання. Таблиця «Види казок», схема- опора, іграшковий

мікрофон, малюнок тітоньки Сови, рамка «Читай

правильно!», презентація «Українські народні

казки».
Інтерактивні технології. «Мозковий штурм», «Морський

бій», «Інтерв’ю», «Трихвилинне есе», метод

«Прес».
Тип уроку. Урок- мандрівка.



Хід уроку
I. Організація класу до уроку

- Доброго ранку!

- Доброго дня!

- Говорите ви, і говорю вам я.

В країну відому, в країну чудову

Вирушимо разом сьогодні.

Стежини всі пройдем.

Хто не хоче працювати,

Із собою не візьмем.

Тож сядьте рівненько, будьте уважні,

Щоб працювати нам було неважко.
II. Актуалізація навчальної діяльності

- Сьогодні у нас особливий урок- урок мандрівка. Ми помандруємо з вами на телепередачу до тітоньки Сови. Будемо мандрувати такими стежинами:

*Стежина читацька.

*Стежина роздумів.

*Стежина ігрова.

*Стежина переказу.

*Стежина малюнкова.

*Стежина фантазій.

На уроці не просто будемо слухачами казки, а її творцями та активними учасниками. Для мандрівки нам знадобляться знання з літературного читання. Спочатку завітаємо у крамницю «Знань», підготуємо наш ротик, наш артикуляційний апарат.
III. Вправи на вдосконалення читацьких навичок

1. Робота над розвитком артикуляційного апарату.

1-й слайд

а) Робота з язичком.

Вправа «Годинник».

Повернувся на бочок,

Наш веселий язичок.

Подивився вліво, вправо,

Потім знову уперед.

б) Голосові вправи.

Пісенька звуків:

а о е и і о

е з ш ж щ л р м н в

(Тягнути звуки на однакому диханні та в одній тональності.)

3. Мовна розминка.

2-й слайд

а) Робота над прислів’ями.

Гра «Згадай і доповни».

Казки маленькі, а …. (розуму в них багато).

Казка вигадка, та в ній щось…. (повчальне зрозумій).

*Читання парами «ланцюжком».



б) Робота над віршем «Казка – вигадка».

*Читання вірша вчителем.

- Що сховано у казці? (Зерня.)

- У чому сховане смачне зерня? (В золотій шкаралупі.)

*Читання вірша учнями хором.

*Читання «естафетою».


IV. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні на уроці читання ми розпочинаємо новий розділ.

- Прочитайте назву розділу, який вивчатимемо. (Усна народна творчість.)

Технологія «Мозковий штурм».

- Як ви розумієте поняття усна народна творчість?

- Що входить у це поняття? (Українські народні казки, прислівя, приказки, скоромовки, загадки, пісні, забавлянки, заклички, потішки, примовки, лічилки, колядки, щедрівки, хороводи, небилиці, ігри з піснями.)

Правильно, все це відноситься до усної народної творчості. Сьогодні ми з вами будемо вивчати один із жанрів усної народної творчості- казки.



1. Це цікаво знати!

Казка прийшла до нас із глибини віків. Її знають ваші бабусі, ваші батьки, знаєте і ви. Хто автор народних казок?(Народ.)

Народні казки виникли раніше, ніж люди навчились писати. Тому їх не записували, а переказували один одному. При переказу-ванні ці казки змінювались. Ім’я автора забувалося за давністю. Казка ставала народною.

-А чи задумувались ви над тим, чому казки живуть віками? (Казки безсмертні, тому що в них живе сам народ, його мудрість.)


Робота за таблицею «Види казок».


1. Ознайомлення з означенням казки як жанру. Пояснення його на основі відомої казки.

2. Які є види казок?

- Пригадайте, як слухали ви, затамувавши подих, про курочку рябу, котика та півника, колобка, хитру лисичку, про вовчика і козенят.

- Про кого розповідається у цих казках? (Про тварин.)

Але є й інша група казок, героями яких є люди з надзвичай-ною силою. Вони вступають у двобій із злом та брехнею, карають ворогів, захищають народ. У таких казках описані незвичайні пригоди, які пов’язані з чарами і перетвореннями. В казках говорять рослини, тварини, різні предмети. Існують дійові особи, яких немає насправді. Це чарівні- казки.

Казку люблять усі, бо в ній можна почути таке, чого й на світі немає, але, водночас воно і є поруч з нами, бо тут можна не боятися і насміятися досхочу. А ще казка примусить замислитися, чи пра-вильно ти живеш…

Ось ми і прийшли на телепередачу до тітоньки Сови.

- Пригадайте, як потрібно себе поводити на телепередачі? (Слухаю припущення- розповіді учнів.)

3-й слайд

Вправа «Морський бій».

- Подивіться, будь ласка, на екран. Розшифруйте слова і ви дізна-єтесь, яку казку ми будемо дивитись на телепередачі у тітоньки Сови.


Г-6, Є-8, Д-5, Є-3, Е-4, Е-3

Г-6, Е-3, Е-6, В-3, Б-5, Е-8, Г-6, А-2





1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

А

І

А

Б

В

Г

Д

В

Ж

З

И

Б

Ї

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

И

В

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Щ

Ь

Г

Ю

Я

Й

Ц

У

К

Е

Н

Г

Ш

Д

Щ

З

Х

Ї

Р

Ф

І

В

А

А

Е

П

Р

О

Л

Д

Ж

Є

Я

Ч

С

Є

М

А

И

Т

Ь

Б

Ю

И

Ц

У

Ж

К

Е

Н

Г

Ш

Щ

З

Х

И

Ї

З

Ф

І

В

А

Н

П

Р

О

Л

Д

И

Є

Я

Ч

С

М

И

Т

Ь

Б

Ю


(«Кирило Кожум’яка».)

- Хто написав цю казку? (Народ.)



V. Робота над казкою «Кирило Кожум’яка»

- Отже, ми на стежині читацька.



4-й слайд

1. Підготовка до читання.

а) Читання слів за стрілкою.

Спочатку читають « бджілкою», а потім – парами.
Києва

соединительная линия уступом 8соединительная линия уступом 7 Дніпро

соединительная линия уступом 6 злинув

соединительная линия уступом 5 прізвище

голубок

розбіжиться

соединительная линия уступом 2соединительная линия уступом 3 визлоливши

соединительная линия уступом 4 миритися

підлестилась

2. Словникова робота

Тлумачення малозрозумілих слів.

Леміш - частина плуга, що розрізає землю.

Урочище - ділянка землі, яка чимось відрізняється від навколиш-ньої місцевості.

Городяни - люди, що жили у місті.

Пуд – міра ваги, близько 16 кг.

Старшина – шановані люди похилого віку.

3. Читання казки.

Диктор- учень класу.

- Хто головний герой казки? (Кирило Кожумяка.)

- Чому він має таке прізвище? ( Мочить кожі.)



4. Читання діалогів за особами.

*Робота в парах.



«Читай правильно!» Робота з рамкою.

Діти накладають рамку на частину тексту, яка їм сподобалась найбільше, і працюють за вказівками на рамці.



Читай правильно!

прямая со стрелкой 12


прямая со стрелкой 11


  1. прямая со стрелкой 10прямая со стрелкой 9

1. Знайди в тексті місце, яке тобі найбільше сподобалося.

2.Наклади цю рамку.

3.Затули свої вуха і читай швидко.

4.З кожним разом прискорюй темп.

5.Відкрий свої вуха і прочитай ще.

6.Повідом про готовність.




6. Аналіз тексту.

- Переходимо на стежину роздумів.



Технологія «Інтерв’ю».

- Яку дань збирав змій із людей? ( Молоду дівчину або молодого парубка.)

- Чому змій не з’їв князівну? (Вона була дуже гарна і змій її полюбив.)

- Якого чоловіка боявся змій? (Кирила Кожумяки.)

- Хто приніс князеві вісточку про дочку? (Голубок.)

- Що подумав князь, коли побачив голубка? (Змій загубив його дочку.)

- Чому Кирило погодився на бій із змієм? (Стало жаль дітей.)
VI. Вправи на розвиток швидкості читання

-Наступна стежина ігрова.



1. Гра «Знайди і прочитай».

*Вибіркове читання.

- Прочитайте. Як змій розповідав про Кирила Кожум’яку? (Від слів «Як за- топить у хаті …» і до слів «… тільки мені й страшно».)

- Як описала князівна Кирила у листі до батька? Прочитайте. (Від слів « … у вас, батенько, є в Києві…» і до слів «…щоб не образився він за яке незвичайне слово!».)

- Прочитайте. Як готувався до бою богатир? (Від слів «Обмотавсь коноплями, обсмолився …» і до слів «… та й пішов до змія».)

2. Гра «Гостре вушко».

(Учитель читає з тексту речення і припускається помилок. Учні виправляють помилки і зачитують правильно.)

а) «Послав князь свого сина в дань змієві» (свою дочку).

б) «Благайте ви його через мудрих людей, чи не схоче він із змієм побитися, чи не визволить мене, бідну, з неволі» (старих).

в) «- Давайте ж,- каже,- мені пятнадцять бочок смоли і двадцять п’ять возів конопель» (дванадцять, двадцять).

г) «От і почали вони битися- аж земля тріщить» (гуде).

д) «Народ, стоячи на горах, так і замахав руками» (сплеснув).

5-й слайд

3. Гра «Віднови послідовність».

(На дошці спроектовані речення, їх потрібно розмістити в певній послідовності.)

~ Благайте ви його через старих людей, чи не схоче він із змієм битися, чи не визволить мене, бідну, з неволі.

~ Ото прийшла черга вже й до дочки самого князя.

~ А по горах народ стоїть, як неживий, зціпивши руки, жде, що то буде!

~ Обмотавсь коноплями, обсмолився смолою добре, взяв булаву таку, що, може, в ній пудів десять, та й пішов до змія.
VII.Фізкультхвилинка

Наші ручки: раз, два, три!

Наші ніжки: раз, два, три!

На носок, на каблучок.

Руку вліво, руку вправо:

Ми танцюєм козачок.

Раз- присядем, два- присядем,

Гарний настрій- добре всім.

Покружляли, повертілись.

Й тихо всі за парти сіли.



4. Характеристика дійових осіб.

- Які характерні риси має кожен герой твору? Доведіть свою думку за допомогою тексту.

- Які ролі ви хотіли б виконувати? Чому?

5. Переказ казки «Кирило Кожумяка».

- Отже, ми ступили на стежину переказу.



Гра «Відкритий мікрофон».

- Спробуємо переказати казку.



6. Робота за малюнком.

- Перед вами стежина малюнкова.

Розгляньте малюнок у підручнику.

- Кого зображено на малюнку? (Кирила і змія.)

- Якими слова із казки ви б його підписали? («А Кирило його здоровенною булавою як улупить.», «А змій, як вогонь, горить.»)

7.Робота в зошитах.

*Завдання 2, с.20 (колективно)

Добери синоніми до слів.

Поцупить- вкраде.

Злинув- піднявся, полетів.

Благайте- просіть.

*Завдання 3, 4 (самостійно)

(Самоперевірка)



8. Хвилинка творчості.

«Трихвилинне есе» (інтерактивна технологія)

- І ось ми на останній стежині- стежині фантазій. Ваше завдання- протягом 3хв записати те, що спаде вам на думку щодо прочитаної казки.



(Потім учні читають міні- твори для всього класу у «Кріслі автора», яке виставлено посеред класу.)
VIII. Підсумок уроку

- Чи цікаво вам було на телепередачі у тітоньки Сови?

Наша мандрівка закінчилась.

Молодці, всі старались.

- А яка ж стежина вам більше всього сподобалась?

1. Робота над прислів’ям.

- Прочитайте прислів’я в кінці казки. (Чия відвага, того й перемога.)



Метод «Прес».

- Чи висловлена головна думка казки в прислів’ї? Під час відповіді користуйтеся опорою:




Я вважаю …

Я думаю …

Я гадаю …

Я переконана …



Мені здається….


(Наприклад. Я вважаю, що у прислів’ї висловлена головна думка. Кирило Кожум’яка переміг змія, тому що він сильний, мужній, хоробрий.)
IX. Домашнє завдання (диференційовано)

Високий рівень. Скласти план до казки. Навчитись переказувати казку за планом.

Достатній рівень. Намалювати малюнок. Навчитись переказувати казку.

Середній рівень. Навчитись читати казку за особами.

-Ось і уроку кінець!

Хто працював- молодець!


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка