Тем інформація. Інформаційні процеси та системи. Урок №1



Скачати 377.41 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації27.04.2016
Розмір377.41 Kb.
  1   2   3
Тема1. ІНФОРМАЦІЯ. ІНФОРМАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ ТА СИСТЕМИ.

Урок № 1

Тема Поняття про інформацію та способи її подання. Дані. Різновиди інформаційних повідомлень. Вимірювання обсягу даних. Поняття про інформаційну надлишковість повідомлень. Способи подання і кодування повідомлень, двійкове кодування. Вимірювання довжини двійкового коду. Інформаційні процеси: отримання, збирання,зберігання,пошук, обробка й передавання інформації. Об’єкти та їх властивості.

Мета:

Сформувати:

  • Поняття інформації, даних,інформаційного повідомлення;

  • Поняття про інформаційну надлишковість повідомлень;

  • Поняття про інформатику як наука та галузь діяльності людини;

Пояснити;

  • Способи подання повідомлень;

  • Способи оцінювання кількості інформації ;

Розглянути:

  • Види повідомлень;

  • Одиниці вимірювання довжини двійкового коду: біт , байт , кілобайт, мегабайт, гігабайт , терабайт;

  • Правила техніки безпеки в кабінеті інформатики;

  • Навчити:

  • Визначити довжину двійкового коду повідомлення.

  • Базові поняття й терміни: інформатика , інформація, повідомлення , кількість інформації.

Хід уроку

І. Організаційний етап. Мотивація навчальної діяльності.

ІІ. Оголошення теми уроку.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.



  • Інформатика;

  • Інформація. Властивості інформації;

  • Характерні риси інформації;

  • Повідомлення;

  • Шум;

  • Кодування повідомлень;

  • Одиниці вимірювання інформації;

  • Інформаційні процеси.

IV.Осмислення набутих знань.

V.Практичне завдання.



  • Робота з клавіатурним тренажером.

  • Інструктаж з техніки безпеки.

VI. Домашнє завдання.

VII. Підбиття підсумків уроку.



Урок 2

Тема. Поняття про інформаційні системи та технології. Види інформаційних систем. Поняття про апаратне та програмне забезпечення інформаційної системи. Етапи розвитку та сфери застосування інформаційних технологій. Поняття про інформаційну культуру та інформативну компетентність. Інформатика як наука та галузь діяльності людини.

Мета:

сформувати:

  • поняття інформаційної системи;

  • поняття апаратного та програмного забезпечення;

  • поняття інформаційної культури та інформативної компетентності;

  • поняття про інформатику як науку та галузь діяльності людини;

розглянути:

  • етапи розвитку та сфери застосування інформаційних технологій;

  • різновиди інформаційних систем;

  • структуру інформаційної системи.

Базові поняття й терміни: інформатика,інформація,інформаційні системи, інформаційна культура.

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Оголошення теми уроку

ІІІ. Вивчення нового матеріалу (



  • Поняття про інформаційні системи та технології.

  • Класифікація.

  • Поняття про апаратне та програмне забезпечення інформаційної системи.

  • Інформаційна культура. Інформаційна компетентність.

IV. Практичне завдання (10-15хв)

  • Робота з клавіатурним тренажером.

  • Інструктаж з техніки безпеки.

V. Домашнє завдання

VI. Підбиття підсумків уроку



ТЕМА 2.АПАРАТНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕНЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ (3 ГОД)

УРОК №3

ТЕМА. Типова архітектура персонального комп’ютера .Класифікація та призначення апаратних засобів:пристроїв введення, виведеня ,зберігання та обробки інформацій.Класифікація та основні характеристики процесорів.

МЕТА:

Сформувати:

  • Поняття про типову архітектуру персонального ПК;

Пояснити:

  • призначення структурних компонентів персонального комп’ютера;

  • призначення та принцип дії мікропроцесорів;

  • ікацію апаратних засобів;

  • класифікацію та основні характеристики процесорів.

  • призначення пристроїв , що входять до складу мультимедійного обладнання;

розглянути:

класиф


БАЗОВІ ПОНЯТТЯ Й ТЕРМІНИ: процесор, запам’ятовувальні пристрої, пристрої введення інформації.

Хід уроку.

I.Організаційний етап

II.Оголошення теми уроку

III.Вивчення нового матеріалу



  • Архітектура ПК.

  • Апаратне забезпечення.

  • Системний блок (корпус).

  • Блок живлення.

  • Системна (материнська) плата.

  • Мікропроцесор.

  • Джерело безперебійного живлення.

IV.Осмислення набутих знань

V. Практичне завдання.



  • Робота з презентацією «Computer WORLD».

  • Інструктаж з техніки безпеки.

VІ. Домашнє завдання

VII.Підбиття підсумків уроку



Урок 4

Тема. Принцип дії та основні характеристики найбільш поширених видів запам’ятовувальних пристроїв :дискових накопичувачів,оперативної та флеш - пам’яті. Класифікація та основні характеристики принтерів . Відеосистема комп’ютера ,призначення та основні характеристики її складових:монітора,відеоадаптера та відеопам’яті . Мультимедійне обладнання. Комунікаційні пристрої.

Мета:

Сформувати:

  • Поняття про принцип дії та основні характеристики пристроїв ПК;

Пояснити:

  • Призначення структурних компонентів персонального комп’ютера;

  • Відмінність між оперативними та постійними запам’ятовувальними пристроями;

  • Відмінність між зовнішніми та внутрішніми запам’ятовувальними пристроями;

  • Призначення мультимедійного обладнання;

Розглянути:

  • Класифікацію пристроїв введення інформації;

  • Класифікацію пристроїв виведення інформації.

Базові поняття й терміни:запам’ятовувальні пристрої, пристрої введення та виведення інформації.

Хід уроку

І. Організаційний етап. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.

ІІ. Оголошення теми уроку .

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.



  • Адаптери;

  • Пристрої введення інформації;

  • Пристрої виведення інформації;

  • Пам’ять ПК.

IV. Осмислення набутих знань.

V. Практичне завдання.



  • Робота з презентацією «Computer WORLD».

  • Набір тексту (Word Pad).

VI. Домашнє завдання.

VII. Підбиття підсумків уроку.



Урок №5

Тема. Історія розвитку обчислювальної техніки. Покоління ЕОМ. Правила техніки безпеки під час роботи на комп’ютері. Практична робота №1( Робота з клавіатурним тренажером . Комп’ютерне тестування).

Мета:


Розглянути:

  • історію розвитку ЕОМ;

  • правила техніки безпеки під час роботи на комп’ютері;

перевірити:

  • швидкість набору;

  • знання теоретичного матеріалу.

Базові поняття й терміни: покоління ЕОМ.

Хід уроку

І. Організаційний етап. Актуалізація опорних знань.



Заслуховування підготовлених виступів

  1. Як ви уявляєте розвиток ЕОМ?

  2. Що слугувало прообразом ПК?

  3. Які складові частини ПК є обов’язковими?

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

  • Етапи розвитку інформаційних систем;

  • Покоління електронно –обчислювальних систем.

IV. Осмислення набутих знань.

V. Практичне завдання.



  • Робота з презентацією «Computer WORLD».

  • Інструктаж з техніки безпеки.

VI. Домашнє завдання.

VII. Підбиття підсумків уроку.



Урок № 6

Тема. Загальні відомості про системне,службове та прикладне програмне забезпечення . Класифікація,основні функції та складові операційних систем. Поняття про ядро операційної системи,інтерфейс користувача,драйвери та утиліти .Різновиди інтерфейсу користувача. Поняття файлової системи,відмінності між поширеними файловими системами. Поняття файлу, каталогу. Ім’я файлу та каталогу,розширення імені файлу. Імена зовнішніх запам’ятовувальних пристроїв,шлях до файлу.

Мета:

Сформувати:

  • Поняття ядра операційної системи,інтерфейсу користувача,драйвера та утиліти;

  • Поняття файлової системи;

  • Зміст шляху до файлу.

  • Поняття файлу та каталогу;

Пояснити:

  • Відмінність між системним,службовим та прикладним програмним забезпеченням;

  • Відмінності між поширеними файловими системами;

Розглянути:

  • Призначення та основні функції операційної системи;

  • Основні правила роботи з об’єктами файлової системи;

  • Різновиди інтерфейсу користувача;

Навчити:

  • Переміщувати,відкривати,розгортати,згортати вікна та змінювати їх розмір;

  • Визначати й записувати шлях до файлу;

  • Переходити до файлу заданим шляхом.

Базові поняття й терміни:операційна система,інтерфейс користувача,файлова система,файл,каталог,шлях до файлу,утиліти,драйвер.

Хід уроку .

І. Організаційний етап. Актуалізація опорних знань.



  1. Що може комп’ютер?

  2. Для чого призначені програми?

  3. Чому у сфері ІКТ програмісти отримують найбільшу заробітну плату?

  4. Що ми розуміємо під словом Windows?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.



  • Програмне забезпечення:

  • Класифікація програмного забезпечення;

  • Системне програмне забезпечення;

  • Системи програмування;

  • Прикладне програмне забезпечення.

  • Операційні системи:

  • Windows;

  • Linux – подібні системи.

  • Файлові системи.

IV. Узагальнення набутих знань. Практичне завдання.

  • Створення опорного конспекту (список нових термінів).

  • Робота з програмою «Блокнот».

V. Домашнє завдання.

УРОК №7

ТЕМА. Робота з основними елементами графічного інтерфейсу користувача операційної системи. Використання вікон, меню, елементів керування. Практична робота №2 «Робота з інтерфейсом користувача операційної системи»

МЕТА:

Розглянути:

  • Графічний інтерфейс операційної системи;

  • Основні правила роботи з об’єктами операційної системи;

Сформувати вміння:

  • Переміщувати ,відкривати,розгортати ,згортати вікна та змінювати їхній розмір;

  • Роботи з Головним меню ОС;

  • Запускати на виконання програми;

  • Відкривати файли , типи яких зв’язані з програмами;

  • Створювати ярлик (посилання на файли,каталоги або диски);

  • Встановлювати й видаляти програми за допомогою спеціальних засобів, що надаються операційною системою

БАЗОВІ ПОНЯТТЯ Й ТЕРМІНИ: Рабочий стол, Главноє меню, Панель управлєния, Ярлик,інсталяція, деінсталяція, де фрагментація.

Хід уроку

I.Організаційний етап. Актуалізація опорних знань

II.Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку

III.Вивчення нового матеріалу

Робочий стіл:


  • Основні елементи «Рабочего стола»;

  • Налаштування «Робочого стола.» «Панель управління»;

  • Панель задач.

Вікна.

Типи вікон.

Дії з вікнами.

Встановлення та вилучення програм.

Службові програми. Дефрагментація

IV. Узагальнення набутих знань

V.Практична робота №2


  1. Запустити чотири програми (за вказівкою вчителя). Розмістити їх вікна так, щоб кожне вікно займало четверту частину вікна.

  2. Згорнути всі вікна (опишіть метод, яким ви скористалися).

  3. Завершити роботу з програмами.

  4. Запустити текстовий редактор Word Pad зі стандартних програм Windows XP.

  5. Набрати текст практичного завдання.

  6. У головному меню програми вибрати пункти «Файл – Сохранить», у вікні що з’явиться , вибрати в полі Папка – Диск C: у полі «Имя файла» – 1, та натиснути Enter, закрити вікно програми.

  7. На диску С з’явиться новий об’єкт із назвою «1». Для того щоб його побачити, слід відкрити «Мой компьютер», а потім об’єкт «Диск С».

  8. Використавши контекстне меню, перейменувати об’єкт із назвою «1», вказавши замість імені файла – своє прізвище.

  9. Про виконання завдання повідомте вчителя, відповісти на контрольні запитання.

  10. Вимкнути комп’ютер.

VI.Домашнє завдання

VII. Підбиття підсумків уроку



Урок 8

Тема: Робота з об’єктами файлової системи: створення,копіювання, перейменування,переміщення та видалення об’єктів .Використання ярликів. Використання буфера обміну. Практична робота № 3 «Робота з об’єктами файлової системи».

Мета:

розглянути:

  • основні правила роботи з об’єктами операційної системи;

сформувати вміння:

  • визначати й записувати шлях до файла;

  • переходити до файла заданим шляхом;

  • виділяти об’єкти та групи об’єктів для виконання операцій над ними;

  • створювати каталоги та ярлики(посилання на файли,каталоги або диски);

  • перейменувати файли та каталоги;

  • видаляти файли та каталоги;

  • копіювати й переміщувати файли та каталоги з використанням та без буфера обміну;

  • відновлювати видалені файли та папки;

  • створювати резервні копії файлів та папок;

  • визначати необхідність де фрагментації дисків.

Базові поняття й терміни: об’єкт,ярлик,буфер обміну,де фрагментація.

Хід уроку

І.Організаційний етап. Актуалізація опорних знань. Бліцопитування.



  1. Де відкриваються об’єкти операційної системи Windows?

  2. Що таке вікно?

  3. Які кнопки керування вікнами ви знаєте?

  4. У яких режимах може відкриватись вікно?

  5. Які типи вікон ви знаєте?

  6. Для призначені діалогові вікна?

  7. Як змінити розташування, розмір вікна?

  8. Які вікна називаються поточними, як його відрізнити від іншого?

  9. Які елементи мають інформаційні вікна? Для чого вони призначені?

  10. Назвіть основні елементи діалогових вікон. Як здійснюється робота з цим елементами?

  11. За допомогою яких елементів керування можна:

  1. Встановлювати значення параметра;

  2. Керувати відображенням вікна на екрані;

  3. Переміщувати вміст вікна;

  4. Обирати режим роботи.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Об’єкти операційної системи:


  • створення об’єктів;

  • редагування об’єктів;

  • збереження об’єктів;

  • робота з групою об’єктів.

Відновлення операційної системи.

Службові програми.

IV. Узагальнення набутих знань. Практична робота №3


  1. На робочому диску створіть папку з назвою вашого села. Для цього в контекстному меню робочої області диска виберіть пункт Створити й підпункт Папка. Перемкніть мову, введіть назву папки кирилицею, натисніть на клавішу вводу або клацніть мишею. Англійську та українську мови можна перемикати натисканням комбінації клавіш «Alt+Shift» або «Ctrl+Shift» або клацанням на панелі мови з подальшим вибором мови з миню.

  2. Перейменуйте створену папку на Навчальна. Для цього в контекстному меню папки виберіть (виконайте) команду Перайменовать. Введіть нову назву: Навчальна. Якщо виявиться, що папка з такою назвою уже є, то скасуйте свої дії (командою Отменить) і перейдіть до п. 3.

  3. Відкрийте папку Навчальна.

  4. Створіть у навчальній папці Навчальна папку з назвою 9 клас.

  5. Відкрийте папку 9 клас.

  6. Створіть у папці класу власну папку(назва – своє прізвище).

  7. Відкрийте власну папку і створіть в ній власну папку Запасна.

  8. Увімкніть у власній папки панель інструментів і рядок статусу. Для цього скористайтеся пунктом ВИГЛЯД з меню вікна.

  9. Створіть у власній папці перший текстовий документ. Надайте документу назву – своє ім’я (наприклад Igor1.txt). Введіть текст у документ: своє прізвище, імя та по батькові українською та іноземною мовами.

Щоб створити текстовий документ, виконайте команди з меню вікна: Файл – Создать – Текстовый документ. Отримайте значок майбутнього текстового документа. Підпешіть значок.

Щоб написати власний текст, викличте текстовий редактор, двічі клацнувши над створеним значком. Переконайтеся, що текстовим редактором є Блокнот (Notepad).



  1. Збережіть текстовий документ під іншою назвою (іншому файлі), наприклад, Igor2.txt/

Щоб зберегти на диску документ під новою назвою, виконайте пункт Файл і команду Сохранить как…Під час зберігання документа скористайтеся полем Папка і переконайтеся, що файл збережеться у власній папці.

  1. Створіть і збережіть третій текстовий документ з назвою Моя Адреса.txt і текстом (вашої адреси).

  2. Створіть четвертий текстовий файл Мій Вірш.txt з куплетом деякого улюбленого вірша чи пісні.

  3. Створіть ярлик для папки Запасна і двох текстових файлів. Щоб створити ярлик папки чи документа, треба виконати команду Создать ярлык з контекстного меню Файл для окремого значка папки чи документа.

  4. Відкрийте перший файл і допишіть прізвище вчителя.

  5. Впорядкуйте файли у власній папці за алфавітом.

  6. Скопіюйте власну папку на дискету. Скористайтеся командою Файл – Отправить на – Диск А.

  7. Продемонструйте результат роботи вчителеві.

V. Домашнє завдання

VI. Підбиття підсумків уроку. Виставлення оцінок


УРОК №9

ТЕМА. Пошук інформації на комп’ютері. Практична робота № 4 «Пошук інформації на комп’ютері»

МЕТА:

РОЗГЛЯНУТИ:

Основні правила пошуку інформації на комп’ютері;



Формувати вміння:

Знаходити на комп’ютері необхідну інформацію в автоматизованому режимі.



БАЗОВІ ПОНЯТТЯ Й ТЕРМІНИ: пошук інформації, маски імен файлів.

Хід уроку

I.Організаційний етап. Актуалізація опорних знань. Бліцопитування.



  1. Які способи виконання дій над об’єктами вам відомі?

  2. Які дії визначені над папками?

  3. Що таке ярлик?

  4. Як створити ярлик для папки?

  5. Які дії визначені над ярликами?

  6. Які дії визначені над файлами?

  7. Яке призначення контекстного меню об’єкта?

  8. Як викликати контекстне меню об’єкта?

  9. Як створити папку на диску?

  10. Яка головна властивість ярлика?

  11. Як перейменувати папку чи файл?

  12. Як створити малюнок?

  13. Як створити текстовий файл?як зберегти файл на диску в деякій папці?

  14. Як відкрити документ?як дослідити властивості папки чи файла?

  15. Яка відмінність між командами «Зберегти як…» і «зберегти»?

  16. Які дії визначені над дисками?

II. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку

III.Вивчення нового матеріалу

Пошук інформації:


  • За назвою об’єкта;

  • З врахуванням додаткових параметрів;

  • Пошук текстових файлів.

IV.Узагальнення набутих знань. Практична робота № 4

V.Домашнє завдання

VI.Підбиття підсумків уроку

Урок №10

Тема. Запуск на виконання програмою. Типи файлів. Зв’язок типів файлів із програмами та з розширеннями імен файлів.

Мета:

Розглянути:


Сформувати вміння:

  • Запускати програми на виконання;

  • Встановлювати взаємозв’язок файлів і програм;

  • Інсталювати програми;

Базові поняття й терміни: типи файлів ,реєстр, інсталяція програм.

Хід уроку

І. Організаційний етап. Актуалізація опорних знань.

Самостійна робота


  1. Опишіть вікно пошуку?

  2. Опишіть правила запису масок імен файлів?

  3. Опишіть додаткові параметри пошуку файлів і папок?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми урок .

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Запуск програм на виконання:


  • З використанням головного меню;

  • З використанням ярликів;

  • З використанням програм «Мой комп’ютер», «Проводник»;

  • З використанням команди «Виполніть».

Типи файлів

Інсталяція програм

IV. Узагальнення набутих знань. Практичне завдання.

V. Домашнє завдання.

VI. Підбиття підсумків уроку.
Урок № 11

Тема. Використання автономної та онлайнової довідки операційної системи.

Мета:

розглянути:


сформувати вміння:

працювати з довідковою системою ОС.



Базові поняття й терміни: довідкова система, онлайн режим.

Хід уроку

І.Організаційний етап. Актуалізація опорних знань .

Бліцопитування


  1. назвіть методи запуску програм?

  2. Як оперативна система розрізняє файли (наприклад, текстові й відео фрагменти).

  3. Опишіть правила запису імен файлів?

  4. Що означає проінсталювати програму?

  5. Як можна змінити програму, за допомогою якої відкриваються файли одного типу?

  6. Що означає термін «реєстр Windows»?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Довідкова система ОС:


  • виклик довідкової системи;

  • вікно довідкової системи;

  • пошук інформації;

  • вкладка «Указатель»;

  • налаштування довідкової системи.

Довідкова система програм.

IV. Узагальнення набутих знань. Практичне завдання

звіт оформити в програмі WordPad


  1. Використовуючи довідкову систему ОС, знайти інформацію про стандартні програми – Калькулятор, Блокнот.

  2. Працюючи в режимі Указатель, знайти пояснення пермінів: де фрагментація, точка відновлення системи, перевірка дисків.

  3. Відкрити програму Калькулятор. Переглянути довідкову систему програми. Порівняти об’єм інформації з інформацією в довідковій системі ОС.

V. Домашнє завдання

VI. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання практичного завдання


Урок № 12

  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка