Т. Васюти Гусаренко Ганна Василівна



Скачати 109.88 Kb.
Дата конвертації30.04.2016
Розмір109.88 Kb.
Веприцька школа І-ІІІ ступенів імені Героя Радянського Союзу С. Т. Васюти Гусаренко Ганна Василівна

Вчитель початкових класів (з 1978 року)



Освіта – вища, в 1991 році закінчила Глухівський педагогічний інститут ім. С. М. Сергеєва-Ценського

Педагогічний стаж – 32 роки

Категорія – вища

Педагогічне кредо: кожен учень талановитий, треба уважно шукати іскри таланту і не дати їм згаснути.

Методична проблема: «Активізація пізнавальної діяльності учнів»

Я вважаю, що від активізації пізнавальної діяльності учнів залежить ефективність навчання:

- свідоме і міцне здобуття знань;

- перетворення знань у переконання;

- розвиток інтересу до навчання;

- самостійність думки та практичних дій учнів.

Свої уроки будую так, щоб дітям було цікаво. З цією метою використовую різні види роботи які сприяють міцному засвоєнню знань.

Діти – барометр уроку. Саме вони різні за своїми здібностями сприймати і відтворювати почуте, спонукають мене шукати нові методи і прийоми навчання.

У своїй роботі перевагу надаю нетрадиційним урокам.

Розробка інтегрованого уроку-подорожі (віршованого) по курсу «Я і Україна. Природознавство» та математики. 4 клас.

Тема: курс «Я і Україна. Природознавство». Південний берег Криму. Математика. Додавання і віднімання багатоцифрових чисел.

Мета: курс «Я і Україна. Природознавство»: ознайомити учнів із розташуванням, кліматом, рослинним і тваринним світом Південного берега Криму; представити Крим як всеукраїнську здравницю; розвивати усне мовлення, увагу, уяву; виховувати дбайливе ставлення до багатств природи України;

математика: повторити прийоми додавання та віднімання багатоцифрових чисел; узагальнювати вміння розв’язувати задачі, робити висновки; розвивати мислення; виховувати спостережливість.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Вид уроку: інтегрований урок-подорож (віршований)

Обладнання: фізична карта України; таблиці із зображенням рослинного та тваринного світу природної зони Криму; малюнки автобуса, літака, поїзда; мікрофон; касета із записом музики; підручники.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

1. Перевірка готовності учнів до уроку

Учитель:

Усі готові до уроку?

Починаємо роботу!

2. Привітання.

Хлопчики:

Добрий день, дівчатка!



Дівчатка:

Добрий день, хлоп’ята!



Разом:

Гості дорогії, добрий день!


Учитель:

Візьміться, будь ласка за руки, подумки побажайте всім добра, погляньте одне на одного, посміхніться і потисніть одне одному руки. Ви передали одне одному частинку свого тепла, своєї любові.

Сьогодні у нас дещо незвичний урок, на ньому присутні гості, тож ми повинні працювати дружньо, злагоджено, обдумано, швидко.

ІІ. Повідомлення теми уроку.

Сьогодні ми продовжимо подорожувати просторами нашої рідної мальовничої України.



ІІІ. Перевірка вивченого матеріалу.

Перш ніж продовжити свою подорож, згадаємо те, що вивчали на попередніх уроках.



1. Робота в групах.

Завдання:

Група «Хмаринка»


  1. Як називають зону мішаних лісів на території України?

  2. Навіть які дерева ростуть у зоні мішаних лісів. (сосна, дуб, граб, береза, липа, осика, клен, вільха)

Група «Сонечко»

  1. Які це травоїдні тварини?

  2. Назвіть травоїдних тварин зони мішаних лісів. (зубр, лось, олень благородний, козуля, заєць)

Група «Пролісок»

  1. Для чого створюють заповідники?

  2. Які заповідники зони мішаних лісів і зони степів ви знаєте? (Поліський, Асканія Нова, Луганський, Український степовий)

  3. Письмовий тест

І варіант

1. Де знаходиться зона мішаних лісів?

А) на сході України;

Б) на півдні України;

В) на півночі України.

2. Ще зону мішаних лісів на території України називають…

А) українське Полісся;

Б) українське Поділля;

В) український степ.

3. У лісах рослини ростуть…

А) двома ярусами;

Б) трьома ярусами;

В) без ярусів.

ІІ варіант

1. Які рослини утворюють підлісок?

А) трав’янисті рослини і гриби;

Б) дерева;

В) кущі.

2. Чому у мішаному лісі різноманітний рослинний світ?

А) у лісі тварини легко ховаються від ворогів;

Б) тут є всі необхідні умови для життя тварин;

В) тварин ніхто не винищує.

3. Щоб зберегти і примножувати зону мішаних лісів створено…

А) зоопарк;

Б) Поліський гідропарк;

В) Поліський заповідник.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Учитель:

У ці зимові дні холодні

Нам так хочеться тепла..

Вирушаймо всі до моря,

Відпочиньмо, дітвора!

На Південний берег Криму

Буде подорож в цей час.

Крим – куточок України –

Рідної землі для нас.

Учитель:

А де ж знаходиться Південний берег Криму? Хто з вас може показати Кримські гори на карті? (10-12 км)

На чому ж доберемось

В мальовничі ці місця?

Є в нас поїзд, є автобус,

Реактивний є літак.



(Учитель відкриває тристулкову дошку, на якій розташовані малюнки транспортних засобів. Під літаком, автобусом, поїздом записані числа:

літак автобус поїзд

7359 43501 16467)

Учитель:

Щоб обрати вид транспорту, потрібно коментовано розв’язати приклад.



(Учень коментує біля дошки, діти класу – записують у зошитах.

63852 – (27401 + 19984) = 16467

1) 27401 2) 63852

+ -

19984 47385

47385 16467)

Учитель:

Таку відповідь ми бачимо під малюнком поїзда. Отже, ми вирушаємо на поїзді. Поїхали!



(Для активізації пізнавальної діяльності школярів можна використати пісню на музику В. Шаїнського «Голубий вагон», яку діти спивають у супроводі вчителя (або фонограми.))

Крим на карті разом відшукали

І туди відправимося ми.

Тож не думали і не гадали

Завітать туди серед зими.

Приспів:


Тож, дузі, по скоріш зберемося у путь,

Щоб до скарбниці знань ще раз зазернуть.

Нас цікава подорож чекає

І математичні завдання.

Перешкоди всі ми подолаємо –

Допоможуть, як завжди знання.



Учитель:

Ось приїхали до міста…

Як же тепло навкруги!

Треба з’ясувати, діти,

Клімат тут чому такий?

А щоб відповідь знайти,

Треба в гори нам піти.

Тож, скоріше вирушаймо,

«Сходинки» ці подолаймо!

300:2


1200:2


420+180

180:2
(Учень, який швидше за всіх розв’язав приклади «Числових сходинок», читає повідомлення про клімат, що прикріплене до дошки.)



1-й учень:

Кримські гори захищають

Від північних злих вітрів.

Та ще й море ціле літо сонечко пекло,

Потім воно усю зиму віддає своє тепло.

Ось чому зима тут, друзі, тепла і корока.

Але літо вдвоє довше – жарке і спекотне.

(Учитель супроводжує декламування вірша демонстрацією малюнків рослин.)

Учитель:

Тож звичайно і рослинам добре тут живеться.

Дуб і бук, граб і ялиця, сосна в гору пнеться…

Гарно себе почувають кипариси, лаври,

Іглиці та олеандри, і, звичайно, пальми.

Що потрібно робити для того, щоб наш рідний край був ще зеленішим, привабливішим і красивішим?

У сад Нікітський ботанічний зараз ми підемо.

Там рослин багато різних, час корисно проведемо!

У 1912 році він заснований і в Ялті розташований

Учні нашого класу приготували цікаві розповіді про рослини, які ростуть в цьому саду.



(Заздалегідь підготовлені учні розказують про рослини Нікітського ботанічного саду та ілюструють свою розповідь демонстрацією гербарію.)

2-й учень:

Тис ягідний – хвойна рослина. Перші тисові ліси з’явилися на нашій планеті 200 млн років тому. Тис ягідний ще називають негній-дерево за незвичайну стійкість до гниття. З тисової деревини закарпатські ратники виготовляли навіть ядра для гармат. Тис росте дуже повільно.

В Криму є тисове дерево, якому понад 1200 років, а висота його лише 10 м. Хвоя, паростки та насіння дерева є дуже отруйними і для людини, і для тварини. Але правильно приготовлений настій хвої допомагає при захворюванні серця, проти укусів гадюк.

3-й учень:

Платан. Слово платан проходить від грецького плата, що означає широкий. Крона платана пишна й розлога. У рослини широкі листки (до 25 см), які нагадують розчепірену долоню. Квіти, зібрані у суцвіття, схожі на кулясті голівки, що висять на довгих похилих ніжках – квітконосах усю зиму. Навесні кожен плід, який має маленький парашутик із волосинок, залишає свою оселю і починає мандрувати за вітром. В Америці деревину платана використовують для оздоблення найдорожчих автомобілів.



4-й учень:

Гінкго. У перекладі з японської гінкго – срібний абрикос. Ця рослина – далекий родич сосни, але без голок та шишок. Насіння гінкго за формою схоже на сливу чи абрикос і виростає на кінчиках тонких гілок. Листок має неповторне жилкування: наче тонкі промінці розбігаються жилки віялом на всі боки. В середині кісточки знаходиться насіння, яке в Японії та Китаї вважається делікатесною стравою. Плоди використовуються в медицині.



Учитель:

Про рослину незвичайну вам розкаже Антон. Здогадається лиш той, хто добре вчиться в школі.

На таблиці зашифрована назва цієї рослини. Розв’яжіть рівняння. Йго відповідь буде ключиком до шифру.


8

6

2

1

3

7

9

5

4

5

р

е

и

б

а

м

у

к

з

т

397405 + х = 53400

х = 534600 – 397405

х = 137195 137195 - бамбук

397405 + 137195 = 534600

534600 = 534600
Учениця:

Ви здивуєтесь як дізнаєтесь, що бамбук – це злакова рослина, така ж, як пшениця або жито. Уявляєте соломину товщиною 20 – 30 см і довжиною 20 – 50 м? Бамбук дуже швидко росте: від 50 до 90 см за добу. Але росте він біля 40 днів, а потім ріст припиняється. Бамбук – дуже цінна рослина. На його батьківщині він використовується як будівельний матеріал та для осушування місцевості. Дізнайтесь, на скільки сантиметрів підросте бамбук за 17 днів, якщо щодоби підростатиме на 60 см? Переведіть сантиметри у метри.

17 * 60 = 1020 см = 10 м 20 см

Фізкультхвилинка.

Ми мандруємо, мандруємо

Україною крокуємо. (учні крокують на місці)

Ось побачили Карпати: (зупиняються)

Як вершину нам дістати? (піднімають прямі руки вгору, стають на носки)

Заглядаємо в озерця – (нахиляються)

Не торкнутися нам дна! (торкаються руками підлоги)

Так вже довго-довго йшли (знову крокують на місці)

Поки в Крим ми не прийшли…(зупиняються)

Учитель:

Ми дізнались про рослини.

А який там світ тваринний?

(Троє заздалегідь підготовлених дітей виходять до дошки, по черзі розповідають про тварин та показують малюнки з їхнім зображенням.)

5-й учень:

Є лисиці і косулі, зайці, дикі кабани,

Олені є, білки, чайки, яструби, дрозди, орли,

6-й учень:

Сови є і мухоловки,

І, звичайно, солов’ї.

7-й учень:

Над квітками і плодами в’ється безліч тут комах:

Жук-олень, вусач альпійський, турун і «мертва голова».

Учитель:

Славиться цей край садами.

Ось послухайте сюди:

Тут багато винограду,

Яблук, персиків, хурми.

Роботящі тут народи!

І на морі, й на землі

Є багато в них роботи,

А якої – подивись.

(Учитель демонструє таблиці із зображенням праці людей.)

Тут плантації лаванди,

Там цілі поля троянди.

З них олію виробляють

І в парфуми добавляють.

У морі теж немало праці

Для невтомних рук людських

Рибу, краби добувають,

З них консерви виробляють.

Ще курортів є багато

В мальовничих цих місцях.

Там здоров’я набирають –

Сім’ями відпочивають.

Крим – це надзвичайно чудовий край для відпочинку

Цілюща морська вода і теплий морський вітерець, мінеральні джерела, мальовничі пляжі, розкішна рослинність – все це в комплексі впливає на організм людини, поліпшуючи її самопочуття, відновлюючи різноманітні функції органів і систем. Тут побудовано прекрасні санаторії, безліч баз відпочинку. А для дітей там спеціально вже кілька десятиліть діє дитячий центр «Артек», який є всесвітньо відомою базою відпочинку.

(Звучить запис українських народних мелодій. Школярі розглядають листівки з видами курортів Алупки, Гурзуфа, Симеїзу, Ялти)

Учитель:

Крим – це край туристів, друзі.

Їде безліч їх сюди.

Милуватись морем, сонцем

І красою Кримських гір.

Самостійна робота за підручником «Я і Україна»

Учитель:

Подорожуючи, туристи дізнаються багато цікавого. А хочете ще більше дізнатися про Північний берег Криму? Допоможе вам у цьому гід – наш підручник «Я і Україна». Відкрийте його на с. 127 - 130



(Учні ознайомлюються зі змістом текстів підручника, відповідають на запитання до тексту.)

V. Підсумок уроку.

Учитель:

Дайте відповідь на запитання:



  • Де розташований Південний берег Криму?

  • Які особливості пір року на узбережжі?

  • Як Чорне море і Кримські гори впливають на погоду Південного берегу Криму?

  • Які рослини тут ростуть?

  • Яких тварин можна тут зустріти?

  • Чому Південний берег Криму відвідує, протягом року багато людей?

Ось і ми вже як туристи,

Теж відвідали цей край:

Це – Південний берег Криму –



Назавжди запам’ятай.

VІ. Домашнє завдання.

1. Читати та переказувати текст «Південний берег Криму» с. 127 - 130


База даних захищена авторським правом ©shag.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка